LIVINA 16de Jaar. Nummer 30 Zondag 28 Juli 1901 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR RO NSE. De Liberalen. Gezond gesproken. Abonnementsprijs ^buiten voorop betaa!baar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spo nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel. Prijs der Annoncen B,ekiamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 27 JULI. ZONDAG 28 JULI, Inhuldiging der vlag van den Liberalen Werkmanskring van Ronse en groote liberale Betooging. De vrienden welke de reis mededoen kunnen hunne reiskaarten bekomen in den Graaf van Egmont, Groote Markt, ten 11 ure voormiddag den Zondag 28 Juli. Men is verzocht de blauwe kokarde te dragen. De trein vertrekt uit Aalst ten 11 u. 43 minuten voormiddag, aankomst te Ronse ten 1 u. 23 m. 's Avonds vertrek uit Ronse ten 7 u. 32 m. aankomst te Aalst ten 9 u. 44 m. De muziekanten en al de andere deel nemers vergaderen ten 11 uren op de Groote Markt. De buitensporigheden der dompers van den eenen kfint en van de socialis- teu Anderzijds zullen weldra alle libera len doen beseffen, hoe noodzakelijk het is, deliberate partij tot een eensgezind, welgeordend leger in te richten, ten einde met goeden uitslag den strijd aan te gaan tegen de zwarte en roode ïeactie. Den strijd tegen het klerikalism moet thans meer Jan ooit worden doorgedre ven, omdat het den strijd is tegen het bedrog, tegen de vernietiging van het volksonderwijs, tegen de onrustwekken de uitbreiding der doode hand, tegen de steeds erger wordende verdringing der burgerlijke macht door de politieke priesters. De strijd tegen de socialisten zal wel dra zoo noodig zijn als de strijd tegen de dompers. Hunne verregaande droom- en winkelpolitiek maakt hen tot de hevigste bondgenooten der klerikalen. Wat geeft het de socialisten dat eene hervorming onmogelijk weze, wat geeft het hun dat zij alleen werken in 't be lang der klerikalen, wat geeft het hun dat Belgie eene eeuw terug treedt op de baan der beschaving. Hun doel is niet Belgie te verlossen van het klerikalism, hun doel is niet praktische hervormin gen te verwezenlijken. De opperste leider der socialisten, de schatrijke Van der Velde zegde het deze week in het volkshuis te Brussel, sprekende over het bespottelijke stem recht der vrouwen Het is mogelijk dat door de invoering van het vrou- u wenstemrecht de klerikale partij langen tijd het bewind in handen hebbe, maar wat geeft ons dat. Het is ook zeker, dat door de invoe- ring van het stemrecht der vrouwen, de liberale partij zal verdwijnen. Van der Vel Je mag het zeggen, niet alleen de liberale partij, maar ook de socialistische partij zcu verre schuiven. We denken echter dat Van der Velde veel weg heeft van Aloïs De Backer, den half-slachtigen vertegenwoordiger der Houtemscko Leebeken, die in de geborsten klokke schreef En be- halve de kring van M. Leveau te Aalst a zijn er om zoo te zeggen gee- ne liberalen meer. De betooging te Diksmude heeft be wezen en de betoogingen te Ronse, Antwerpen en Brussel zullen bewijzen, dat zoo de liberale Werkmanskring van Aalst een der voornaamste is, er nog talrijke liberale kringen zijn in geheel Belgie, tot spijt van dompers, Van der Velde's en De Backer's en de liberale partij er nog verre van af is den strijd op te geven. De inrichting van den nationalen Bond der Liberale propaganda, waarbij op enkele uitzonderingen na zich al de liberale politieke kringen van het land hebben aangesloten, en die weldra voor de liberale werking, de beste maatre gelen zal nemen, is een ander bewijs van de vitaliteit der liberale partij. Elke nieuwe buitensporigheid der dompers b. v. de nieuwe krijgswet, de plotselinge uitbreiding der kloostergoe deren enz. elke nieuwe dwaze uitvin ding der socialisten gelijk het stemrecht der vrouwen zal voor de liberalen een spoorslag zijn tot krachtdadig optreden, een spoorslag tot nauwer aaneensluiten. Zwarte en roode lijkbidders heffen oremussen aan over de liberale partij als deze heroutwaakt en zich bereidt in eerstkomende aaugelegenhe leu de be- zonderste en waardigste rol te vervul len. Wij vertalen uit de peperdure An nalen M. Buvjl. Mijnhearen, ik gehoor zaam aan de stem van mijn gewetan en vervul mijnen plicht van liberaal, met ten krachtdadigste protest aan te teeke nen tegen de handtastelijke partijdige wijze, waarop men de comiteiten heeft samengesteld, gelast met het onderzoek der vragen, strekkende tot het beko men der Ouderdomspensioenen. Zoo, bijvoorbeeld, in de provincie, die ik de eer heb bijzonder te vertegen woordigen, hebben deze comiteiten weinig of geene liberale leden maar zijn samengesteld uit personuages. die eene rol spelen in do klerikale politiek. Zij, die weten als wij met welke hardnekkigheid, met welke meedoo- genloosheid de katholieke bureelen van weldadigheid in Vlaanderen de ongelukkige behoefti gen vervolgen, die beschuldigd zijn hunne liberale denkwijze te hebben geuit, zij, die als wij de partijdigheid Een volksverhaal uit de XVH eeuw door VAN DAELE. De plotselinge daad van Bavo had niet al leen de kinderen doen wegvluchten, maar ook op de aangezichten der meer bejaarde lieden, welke gekomen waren om den liedjeszanger te hooren, kon men den angst lezen. Niet dat de lieden van Eernegem Labarre beklaagden, bet dee<l hun vermaak, hem eens terdege geprie geld te zien, maar ze vreesden voor de gevol gen. Misschien zou Labarre den liedjeszanger niet treffen, maar hij zou zijne wraak op ande ren uitwerken. Wij hebben het reeds gezegd, zijn invloed was zeer groot over geheel het om liggende en voor de rechtspleging in de heer lijkheid van Ghistel had hij van zijnen heer de gèhoele volmacht ontvangen. Ook vader Haegeman de bazin en Livina waren bleek van schrik, doch Bavo strekte de hand beschermend uit en sprak Wees maar gerust hij zal u niet schaden, elke daad van ge weld of onrechtvaardigheid zal ik hem betaald zetten, ik zal hem zulks aanzeggen en hij weet dat wanneer ik iets beloof, het geene gekkerij is. De vastberadenheid van Bavo stelde de boe» ren gerust, Livina was fier over haren Bavo- want inwendig noemde zij hem toch haren gavo de oude Jaak zei met overtuiging had we zoo eenige duizenden mannen als Bavo Vlaanderen zou spoedig verlost zijn van zijne vreemde vijanden, ik heb vertrouwen in Ba vo 's woord, wat meer is, Willem zou hem ook weten te beteugelen dat zeggende wees hij naar den boschkant waar in de verte de laatste kennen, waartoe de klerikalen bekwaam zijn, vragen zich angstig af of de wet op de ouderdomspensioenen geen nieuw overheerschingswapeu wezen zal inde handen onzer tegenstrevers. Wij stellen inderdaad vast dat de sociale wetten, die op merkelijke wijze den toestand der werklieden verbeteren moesten, door de katholieken worden aangewend om het volk uit te knijpen en te ver drukken. Dat de regeering wete dat de klerikale partij beseffe dat wij vast be sloten zijn door alle middelen den lande de klerikale kuiperijen te doen kennen. Ga die protestatie roep ik de aandacht der Kamer op twee zeer belangrijke werkerscategorieu, die geen voordeel zullen kunnen trekkeu uit de wel laden der wet op de ouderdomspensioenen omdat zij voor eigen rekening werken. Bij voorbeeld een klein boertje die persoonlijk een klein gebruik be bouwt en van in zijne jeugd voor zich- zelven of voor zijne ouders heeft ge zwoegd, zal het pensioen van 65 fran ken niet kunnen verkrijgen. Het volstaat Vlaanderen te bewonen om te weten dat de landbouwers er tal rijk, zijn, die zonder ooit werkman te zijn geweest in de wettelijke beteekenis des vvoords, omdat zij steeds voor eigen rekening bebbeu gearbeid, dikwijls on gelukkiger zijn dan zij, die voor ande ren hebben gewerkt. Ik roep cle aandacht der Kamer op die belangwekkende klas van werklie den, want het mag niet zijn dat die on- gelukkigan zich het klein pensioen zien ontnemen als anderen, die 't minder noodig hebben, het verkrijgen. Eene andere soort van arbeiders, ins gelijks gesloten uit de voordeelen der wet op de ouderdomspensioenen, is de groote meerderheid onzer Zeevisschers. Waarschijnlijk weet gij, Mijnheeren, tonen weerklonken van het strijdlied door Willem aangeheven. Leve de geus Is nu de leus. Bavo zette zich neer alsof er niets gebeurd waie besteldo een glas bier en sprak Beste vrienden ik weet dat Gij gekomen zij t om de nieuwstijdingen te hoeren van her- en der waarts. Wat zal ik u zeggen over ons Vlaanderen, weleer de lusthof van Europa? overal heerscht nu verwoesting en ellende, de eene vreemde legerbende na de andere heefr beurtelings in onze gouwen huis gehouden Talrijke hoeven zijn vernield geweest, heropgebouwd eu weer vernield, de steden gelijken aan puiuhoopen de landerijen aan wildernissen. In gansch Vlaanderen ziet men flink ge bouwde hutten vervangen door leemeu huizen en hoeven, immers de welstand is zeer vermin- en vele buitenlieden achten het nutteloos kos telijke gebouwen, nette woningen op te trek ken als er zooveel kans bestaat, dia weer te zien verdelgen eer ze voltooid zijn. Die leemen hutten zullen een blijvend bewijs zijn van Vlaanderen 's armoede en misschien de vreem de roovers van onzen bodem verwijdereu, die leemen hutten zullen ain het nageslacht de el lende vertellen waarin we thans zijn vervallen. De vrede tusschen Frankrijk en Spanje tus- schen Spanje eu Holland, tusschen Holland en Frankrijk is nog niet gesloten en dagelijks mo gen wij onB aan een inval van de eene of de andere verwachten, want hoewel er vredeshon- derüandelingen aangeknoopt ziju mag men op de rechtschapenheid van geene der partijen zooveel vertrouwen hebben, dat een plotseling hernemen der vijandelijkheden als eeue onmo gelijkheid moet beschouwd worden. Met mannen als Mazarin, die meer verwach ten van hunne kuiperijen en valschheden dan van hunne macht, is men nooit zeker vrede te hebben. Wie is die Mazarin, vraagt iemand. Zes weken geleden was ik te Parijs, we dervoerBavo, de stad der weelde ee wulpsch- heid waar het koninklijk hof van Frankrijk verblijf houdt. Mazarin eerste minister van LoJe wijk XIV nog een kind of liever eerste minister der ko ninginmoeder, regentes eu tevens haar boel, is kardinaal gelijk ziju voorganger Richelieu. Mazarin stamt af van geringe ouders, eau be schermer betaalde zijne studiën ineen collegie toen Mazarin het collegie verliet werd hij tui- scher eu werd meer dan eens voor bedrog in 't spe! getuchtigd. Met de opbrengst zijner dieverijen kocht hij den titel van kapitein en nam dienst in het leger van generaal Bagui, die hem drie maand nadien voor aftruggelertj uit het leger joeg. Mazarin trok naar Rome trad er in den gees telijken stand en wist het zoo fijn aan te leggen dat hij door de bescherming van kardinaal An tonio Barberini nuncius werd te Parijs, waar hij het door zijne iutrigen zoover wist te bren gen, fle minnaar te worden der koningin en de opvolger van Richelieu. Mazariu, ziju verleden getuigt het is een schurk, tot alle misdaden in staat, om tot de verwezenlijking zijner ontwerpen te komen en tot de voldoening zijner heerschzucht is hij tot alle bedrijven en sctie'mstukken bereid. Hoewel priester eu kardinaal is Mazarin geen geloovige, hij spot met den godsdienst en de kerk, welke maar werktuigen zijn, welke hem dienen om zijnen rol op te dring en of een vijand uit den weg te ruimen. Het koninklijke hof te Parijs is vol ontucht en schande, de walgelijke tooneelen welke er plaats grijpen, de zedeloosheid en platheid van defrausche edellieden, die het eene eer ach ter hunne dochters als bijzitten van vorsten eu prinsen naar Parijs te breugen, de overdreven weelde en pracht, de overdrevene uitwendige godsvrucht, de maatregelen tegeu de protes tanten en ongeloovigen, nevens de ellende van het volk, dat er even armzalig is als hier, dit alles is niet voor beschrijving vatbaar. Mazariu mingt zich in alle iutrigen, hij is de beschermer van een heelo zwerm hove lingen, die een leger bedienden hebben gelast met het oplichten van mooie volksmeisjes, wanneer de edele damen de jonkers niet meer behagen. Toen ik vroeger te Parijs was, hadden zul ke oplichtingen niet zeldzaam plaats ^en bij toeval woonde ik zalk drama plaats, t Was ongeveer 10 uren 's avonds. Een vijftal gewa pende mannen klopten aan ia de bint Denys- straat hij eenen boekhaudelaar. Nameus de weteischten zij binnen gelaten te worden om er beslag te leggen op een on langs verschenen boek waarvan de strekking als oproerig was beschouwd en goddeloos. Nauwelijks waren de bandieten binnen of ze grepen den boekhandelaar vast, bonden hem en stapten eenige minuten later weer bui ten, eene in onmacht zijnde vrouw wegvoeren de. Ik had met een paar vrienden het tooneel ge zien en toesnellende gaf ik een der oplichters een zoo geweldigen slag dat hij ten gronde viel en beweegloos bleef ligien, de anderen na men de vlucht hunnen last achterlatend. Spoedig brachten wij de bezwijmde vrouw binnen en verlosten den boekhaudelaar. Het opgelichte meisje was zijne dochter en in Labacre herken ik de snoode oplichter welke de zwaarte mijner vuist heeft, gevoeld. Wordt voortgtBtt.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1