Zondag 4 Augusti 1901. Abonnementsprijs voorop betaalbaar Prils der Annoncen °ewo,,e' 16 centiom6'1 per drukregel. Nationaal Verbond van Liberale Propaganda. Arme Sukkelaars. Krot in de Kas. Bedienaars. Uit haat. loe moed en Zelfopoffering hier beloond worden. In Denemarken. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST rnjs oer Annoncen Reklamen 75 centiemen v Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 3 AUGUSTI. Het middenbestuur van het Nationaal Ver bond van liberale propaganda is samengesteld als volgt M. Fernand Cocq, schepen van openbaar onderwijs te Elsene Ondervoorzit ters M. Paul Neven, notaris te Tongeren. M. Schepmans, van Antwerpen en M. Rondeau, van Morlanwels Schrijvers MM. Petre, Ma- lis en JJe Becker j Schatbewaarder M. Cau- derlier Een der eerste werkzaamheden van het ver bond zal 't onderzoek wezen over den Toestand van het Liberalisme in Belgier Al de vrijzinnige kringen en bonden des lands zullen eene vragenlijst ontvangen over het bestaan van kiesvereenigingen, jouge wachten, studenten-en propagandakringen tweedens over de inrichting van samenwerken de maatschappijen, maatschappijen van on- derlingen bijstand, pensioen- en spaarkassen, werkmanshuizen, arbeidsbeurzen, beroepscho- len, landbouwsyndicaten en dito krediet maat schappijen, liberale scholen en kinderkribbeu, boekerijen, schoolkoloniën, kleediugswerken, kringen voor volksvoordrachten, muziek, too- neel-en tutnorsmaatschappijeu, redenaaischo- len, dagbladen en tijdschriften. Het Verbond is samengesteld uit 1. Liberale vereenigingen en maatschappijen in korps aangesloten. Deze zijn reeds ten ge- talle van 20 voor de provincie Antwerpen 31 voor de provincie Brabant, 15 voorde provin. cie West-Vlaanderen 12 voor de provincie Oost-Vlaanderen 23 voor de provincie Hene gouwen 16 voor de provincie Luik 5 voor da provincie Limburg en 4 voor de provincie Na men. 2. Beschermende leden, minstens eene jaar- lijksche bijdrage van 10 fr. betalende. 3. Werkende leden minstens eene jaariijk- sche bijdrage van 3 fr. betalende. De werkzaamheden. van het Verbond kunnen wij in breede trekken samenvatten als volgt a) Het bevorderen van de stichting van li berale kringen en van politieke liberale asso ciaties in de gemeenten waar er geen bestaan en bet aanwakkeren van den ijver der bestaan de associaties en kringen. b) Het helpen stichten in bet geheele land, van Voorzieningsinstellingen, zooals landbou- werscredietkassen, maatschappijen van onder- lingen bijstand, maatschappijen tot bouwen van werkmanswoningen enz, die voor allen open zuilen zijn derwijze dat de arbeiders uit de bestaande wetten ai het mogelijke voor deel kunnen trekken. c) Het inrichten van voordracht-en meeting- tochten, met het doel om het programma dar liberale partij te doen kennen en waardeeren. Het uitgeven van goedkoope propagan- daschriften en vlugschriften. 2) Het menigvuldig inrichten van geweste lijke feesten en betoogingen. T) Het bevorderen der stichting van liberale clubs en patronnages met afzonderlijke loca- len. Tot onze talrijke lezers en liberale vrienden van den buiten, richten wij eenen dringenden oproep, opdat zij hunne bijtreding zoohaast mogelijk zouden sturen aan den heer De Bec ker, 49, Congresstraat, te Brussel. Al de leden ontvangen kosteloos het maand schrift van den Bond, dat in de twee talen ver schijnen zal. Dat kan zoo niet blijven duren. De katholieke priesters loopen letterlijk op hun tandvleesch. Geen wijn in den kelder, geen brood in de schapraaf.... geen meid om bet bed op te maken. Ik heb een dag lang tranen van een halve kilo geweend na de lazing van het jammerlijk artikel in Denderbode van 24 juli verschenen mijn hert breekt er nog van, als ik er aan denk.... En daar ik ook een van die geuzen ben die denken dat pastoor zijn hedendaags 't gemak lelijkste en beste postje is, dat er in ons Bel- gika bestaat, kan ik niet nalaten eens de reke ningen van Denderlode's gerokten opsteller na te zien. Men mag niet veel betrouwen op cijferaars die in de krotverslagen voor 40 duizend fran ken misgrepen drukken. Ergo dus Budget der Eerediensten 6,500,000 Aalmoezeniers van 't leger 300,000 Leeraars van godsdienst enz. enz. 200,000 Toelagen der gemeenten 1,700,000 Toelagen der provinciën 800,000 Totaal 9 miljoen en half. Negen millioen en half franl-en voor 5200 pastoors dat maakt zoo wat 1830 frank voor ieder. Voegt daarbij dat al die pastoors op weinige uitzonderingen na, dagelijks een buitenkansje hebben dat zoet binnenkomt een doop, een huwelijk en dan begrafenissen, diensten en missen, alles gewoonlijk hooger dan het tarief bij ministeriel besluit vastgesteld verkoop van was, dat cht gebruikt wordt en weer wordt verkocht aan andereu enz. Voegt daarbij nog de opbrengst van offer- elokkeu, offeranden, schalen, ombaliugeu ten huize voor bezoudere diensten. Is bet te ver wonderen dat het volksliedeken klinkt Pastoor zijn, Dat is fijn, Alle dagen lekkren wijn 1 Voegt daarbij nog dat er ongeveer 5 mil- ioen franken subsidie wordt geschonken aan de katholieke scholen, dat die subsidie over 't algemeen in de handen komt der pastoors en dat de katholieke schoolmeesters door hen betaald worden naar verdiensten, dat wil zeg gen zeer slecht. Ja, ja, pastoor zijn is een goed baantje Vrij van soldaat, vrij van famiiielast, twee uren bezigheid ten hoogste per dag, de mees ters zijn van de politiek, de geheimen kennen van honderden gezinnen... buiksken vol, pront gediend door eene flinke meid.... Zeg, mijn hondje, wat wil je nog meer. Terwijl wij wroeten voor bet brood van vrouw en kinderen, zit de pastoor te denken aan den dienst van eerste klasse en roept. Siska nog een flesch Bourgogne I 't Gebeurt wel nu en dan dat een priester slecht vaart en naar een dorpken wordt ge stuurd, waar er maar nu en dan een misken van drie tanten te rangen is maar dat zijn de verstootelingeu, die gelijk Meester Lieven en de diGhter Guido Gezelle niet fanatiek genoeg zijn en daarom slechts den overschot krijgen. Scherpe Belle en Roeze Kwak ontlee- nen geld waar ze kunnen en waar ze 't krijgen, maar hoe ze 't weer zullen ge ven daarmee bekommeren zij zich niet. Ze boffen er op dat bunne kas wel voor zien is, zoolang zij een cent te vergelden hebben. Ons klerikaal goevernement en ons kleppersbestuur dat zijn de Scherpe Belle en Roeze Kwak van land en stad. Ze leenen, leenen, leenen zonder ophou den, verpros8en duizenden en miljoenen en pochen dan de financien zijn goed Al de weldenkende bladen staan vol lof artikels. Doch aan alles komt een einde. Te Aalst is het einde reeds gekomen, de kas is vol krot, een waterrat zou er van honger in sterven. En over 's lands financiën schrijft de katholieke Courrier de Bruxelles Zoo het goevernement onzinnig genoeg is het budjet van 400 miljoen te be- houden zal het zeker en onvermij- delijk Belgie naar het bankroet u voeren. s> De begrooting stijgt nu tot 490 mil joen 's jaars 106 miljoen meer dan on der de liberalen, die door de dompers werden uitgemaakt voor geld verspil lers. De jaarwedden en pensioenen der bedie naars der eeredieusten zijn ten laste van den staat. Daaruit blijkt, dat de bedienaars der eerediensten een jaarwedde genieten uit hoof de van hunne bediening en niet als vergoe ding voor de eigendommen die de Kerk vroe ger bezat. Immers dan zouden alleen de katholieke priesters eene jaarwedde bekomen, vermits de staat nooit goederen beeft verkocht van de Joodsche of Protestautsche kerken en de Jood- sche en Protestauscho priesters toch ook een jaargeld genieten. Wat verstaat men door bedienaars der eere diensten Art. 60 der organische wet kende die boe - danigheid slechts toe aan de bisschoppen en een pastoor (deken) per kanton, volgens dat artikel waren er in belgie slechts 237 priesters die recht baadeu op eene jaarwedde. Het dekreet van 11 prairial jaar XII kende die hoedanigheid toe aan al de parochiepas toors, daardoor hadden ongeveer 2500 pries ters recht op eene jaarwedde. Het koninklij k besluit van 29 Maart 1834 schonk den titel van bedienaars aan 86 alge meens vikarisseu en kanomkken, de wet van 9 januari 1837 aan 1732 kapelanen en onder pastoors en het koninklijk besluit van 30 nov. 1891 aan 22 almoezeniers, dat maakt uu een legertje uit van 5205 bezoldigde bedienaars der eerediensten. Waarom zou men het daar bij laten. Zijn de kosters ook geene bedienaars der eerediensten en de stoelkenszetters en de koorknapen, en de organisten en de klokluiders, doen die niet meer dan de priesters zeiven Welnu dat kau niet zijn. De financiën van ons land zijn zoo bloeiend als die onzer stad en we vragen dat de beteekeuis van het woord be dienaars der eeredieusten zou uitgebreid wor den er bestaat daar geen hinderpaal toe. We vragen daarom eene goede jaarwedde uit de staatskas 1voor de kosters, 2. voor de on derkosters, 3. voor.de stoelkenszetters en cen- tenpieters, 4. voor de koorknapen, 5. voor de organisten, 6. voor de muziekanten en zangers van 't hoogzaal en 7. voor den suisse, anders gezegd, kerkbaljuw of pijkenbeer. De dompers beweren, dat wij handelen uit haat tegen den godsdienst, 't Is dus ongeoor loofd bet zonderling te vinden dat lieden al leen werkende uit liefde tot God bet rond som- meken uit 's lands kas trekken van 9 millioen en half franken zonder de ge wiezen en ge wij zen. Monseigneur Ireland, de beroemdste en ge leerdste bisschop van Amerika is met bijna al de bisschoppen der Vereenigde Staten voor staander van de scheiding van Kerk en Staat. Handelt die bisschop misschien ook uit baat tegen den godsdienst. Maar de katholieke priesters van Belgie ma ken hedendaags van den godsdienst een poli tiek getuig, een echten winkel priester worden is bier geene roeping meer 't is eene vette maatschappelijke positie, in welke de jaarwed de eene rol speelt en de bijwinsten hoofdzaak zijn. Joodsche rabbijnen en protestantsche do- minee's kennen we niet, wij hebben ook de ge legeuheid niet ze aan 't werk te zien, Doch als zij de lessen van den Talmud of den Bijbel ook tegen klinkende penningen versjachelen, staan ze met de anderen op gelijke lijn. We zullen echter eens onderzoeken of do rabbijnen en dominee's van Brussel, Antwer pen en elders ook een tarief hebben van diens ten, begrafenissen, zinkingen, wasverkooping enz. en we zullen 't aan onze lezers laten we ten. Voor de bleeke en bloedarmoedige jonge meisjes, eu in 't algemeen voor alle zwakke personen, is het voldoende 2 tot 3 doosjes pil len vau Dr Raphael te nemen, om eetlust, fris scbe kleur, kracht en eene volmaakte gezond heid te krijgen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Yalkeneer, De Waele, Gbysselinckx en overal. Men herinnert zich nog de schrikke- ijke ontploffing welke in 't begin van dit jaar plaats had in de Lange Zout- straat bij M. De Wit zinkbewerker, ont- )loffing welke den dood van den zoon )e Wit veroorzaakte. Juist nevens De Wit woont M. Josef Van Belle die ook zinkbewerker en pompmaker zijnde, onmiddelijk be- jreep, hoe groot het gevaar was, daar lij wist dat eene zekere hoeveelheid naphte zich in den kelder bevond. Zonder aarzelen snelde M. Jos. Van 3elle ter hulpe, drong niettegenstaande den rook in den kelder en bracht de reeds brandende kannen naphte boven, zich blootstellende aan het schrikke- lijkste gevaar, door nieuwe ontploffin gen verbrijzeld, door den rook verstikt of door de brandende naphte verkoold te worden. De major der Pupillenschool getuige van deze kranige daden van moed en zelfopoffering wenschte M. Van Belle geluk over zijn gedrag. Eene vraag tot belooning werd bij den minister ingediend, onderteekoud door vier geburen welke ook getuige ware jeweest van het stoutmoedig reddings werk van M. Van Belle, doch die vraag werd aan de inzenders weergestuurd. Dan word de vraag persoonlijk over handigd aan den burgemeester van Aalst, die ze deed afgeven aan den por tier Jef Stek om te bestellen aan den secretaris, ten einde aan die zaak het gevolg te geven gelijk het behoorde. Sedert heeft men er niets meer van vernomen de getuigen van het jammer lijk drama werden niet gehoord. Deze week leest men in den Moniteur 1 A. De Bolle tapisBier. 2 Vrouw De Bolle (C. Barlee). 3 Celine Geerinckx dienstmeid zijn alle drie vereerd met hbt kruis van 3* klasse, omdat zij het slachtoffer der ramp in hun huis hebben genomen. Voor den moedigen redder, voor M. Jos. Van Belle, die met gevaar van zijn leven het reddingswerk verrichtte is er niets, waarom die schandige misken ning Moet ik het u zeggen, M. Jos. Van Belle is een liberaal, en daarom is elke vraag tot herkenning van onbetwist bare verdiensten nutteloos, onze klep pers bezitten zooveel hart in hun lijf niet eene verdiende onderscheiding te doen geven. Zulke handelwijze kan niet genoeg gelaakt en gebrandmerkt worden, ze kenschetst nogmaals het fanatiek ka rakter van de Aalstersche dompers. Wij hopen, dat er maatregelen zullen genomen worden, om aan hooger hand te laten weten hoe onze kleppers hier te werk gaan met hunne verdienstelijke stadgenooten. In Denemarken hebben de liberalen sedert 1870 du meerderheid in de Volkskamer en hunne meerderheid groeide bij elke kiezing nog aan. Toch bleven de behouders aan het hoofd van het land de koning verklaarde zich open lijk tegen de meerderheid van zijn volk en regeerde met een behoudsgezind ministerie zicb enkel steunend op den Laudting (Senaat) grooteadeels door den koning zelve benoemd.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1