li if LIVINA f #1 16de Jaar. Nummeï 33 Zondag 18 Augusti 1901. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Erenibodegem. De rijkdommen van den Paus. T Seminaristen onder 't geweer! Vrouwenpolitiek. Een Pater ter dood veroordeeld 1 Abonnementsprijs ^buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. n_::_ j n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen i Reklamen 75 centiemen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 17 AUGUSTI. Zondag, 18 Oogst op steenweg groot Muziek feest, ten 3 uren namiddag, ingericht door de fanfarenmaatscbappij St Cecilia met de medewerking van verscheidene andere Muziek maatschappijen. Den 18 Oogst is 't kermis op steenweg te Erembodegem. Aan alle hongerlijders hebben wij ee rie verblijdende tijding mede te deelen namelijk, dat de Paus van Rome, die zoolang op stroo heeft geslapen, en in volslagen armoede heeft gelauterd, thaus wat beter dagen beleeft, en ta melijk goed aan zijn kroetje komt. Het persoonlijk fortuin van paus l<eo XIII, bedraagt tegenwoordig 423 mil- licen franken. Men moet bekennen dat dit voor don vertegenwoordiger van Christus, die in armoede leefde en stierf een zeer aardig sommetje is. In alle landen der wereld, schooit men voor de St-Pieterspenning, en dat brengt per jaar 80 a 100 millioen fran ken op, wat ook door den paus wordt biunengeslikt. Doch daarmede kan de arme duts het nog moeilijk doen, en daarom zijn er nog rijke menscheu die aan hem den ken, want elk jaar ontvangt hij aan le gaten en erfenissen van 100 tot 140 millioen franken, wat den stedehouder van Christus, een inkomst verzekerd van 250 millioen franken of ongeveer 600,000 franken per dag Als verblijfplaats heeft de paus het Vatikaan, waarvan het eigenlijk kas teel droombeeldig schoon is en van eene ontzaglijke uitgestrektheid het bevat niet minder dan twee duizend prach tige, ruime en wonderbaar schoone ka mers. Wat de tuinen van het Vatikaan be treft, die beslaan duizenden hektaren. De paus is ook eigenaar van 2 a 3000 huizen, pachthoeven, kasteelen, kloos ters, kostscholen, die hem bij testament door allerlei kwezels zijn vermaakt. Hij bezit ongeveer 30000 hectaren bouw-,weidegrond en bosschen. Het hof van den nederigen man, is samenge steld uit 2300 k 3000 prelaten, bisschop pen en andere leden, die als onverzade- lijke bloedzuigers aan den paus zijn vel Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Bij mijn laatste bezoek aan Parijs heb ik vernomen dat Mazarin weer iets iD het schild voert tegen Vlaanderen. Ik beb er zekere Spin- telet ontmoet die in den aanslag eene zekere rol moet vervullen, en in betrekking is met Labarre die ongetwijfeld ook aan de zaak niet zal vreemd zijn. Mijn uitstap gisteren is me niet alleen voor- deelig geweest voor mijnen handel, ik heb over vele zaken dingen vernomen, welke mij den plicht opleggen, iets voor de verlossing van ons arm Vlaanderen te pogen. Aan Span je ontrukt worden om in de klauwen te vallen der Franschen is van erg tot erger komen. Onze stam- an taalbroeders zijn de mannen van het noorden, de Hollanders bij wie al degenen onzer vaderen eene schuilplaats von den die den dwang en den Bloedraad ont vluchtten eu hno vaderland verlieten omjhet hangen. De paus heeft een leger ter zij ner beschikking dat uit een duizendtal zwaven bestaat. In zijne kelders bevin den zich 300,000 tot 400,000 flesschen van de beste, fijnste en oudste wijnen. Zijne galerij geschilderde portretten wordt op 10 millioen franken geschat. Zijne overige schilderijen hebben 68 millioen franken gekost. Hij bezit eene verzameling oude muntstukken die rond de 3 millioen waard is. In zijne stallen staan 50 zuivere raspaarden. De gouden, zilveren en bronzen kunstvoorwerpen uit de salons van den paus, vertegenwoordigen de kleinigheid van 21 millioen franken. De prachtige meubelen uit 't schoonste eu zeldzaam ste hout vervaardigd, hebben 17 mil lioen franken gekost. Men berekent dat het mobilair en immobilair vermogen van Leo XIII bet ongelooflijk cijfer bedraagt van franken 2,118,721,000. Zegge twee milliard honderd achtien millioenzeven honderd een en zeventig duizend franken Ziedaar met wat de arme paus, hier op aarde moet leven Jesus-Christus, wiens opvolger de paus is, had wel geeu steeu omzijn hoofd op te ruuteu te leggen doch wij leven andere tijden en andere tijden brengen andere zeden mede. Daarbij, al de rijkdommen die de paus bezit, zal hij niet voor zich hou den. Die behooreu den arme. Als die nu maar tijd hebben om te wachten. Le ven er langs alle kanten honderden dui zenden in ellende sterven er hier en daar met hoopen van honger, dat be- teekent allemaal niets zij komen toch, zeker inden hemel, waar zij in alle eeu wigheid gelukkig zijn. Uit bovenstaande zullen de meeste arbeiders wel leeren hoe de jeven hui chelen wanneer zij de meuschen toewer pen dat zij in armoede moeten leven om de eeuwige gelukzaligheid te genie ten. De Kerk zoekt zich rijkdommen aan te schaffen om daardoor over de ganscbe wereld te kunnen heerschen. De paus, de bisschoppen, de priesters en allen die aan de Kerk gehecht zijn heb ben maar een doel geld machtig te worden, om daardoor hier op aarde een lui, vadsig en onvruchtbaar leven te kunnen doorbrengen. genot hunner gewetensvrijheid te behouden. Oh kouden wij met die broeders een enkel geineenebest vormen, we waren weder vrij en voorspoed en welstand zouden weldra weer heerschen in onze verwoeste gouwen. Hoedt u voor Labarre, vrieuden, het is een giftige slang, gij mannen houdt een oog in 't zeil overal waar hij verschijnt zaait hij ramp en wee 1 Morgen moet ik weer op reis, ik zal hem in- tu8&heu nog eene goede vermauning zenden, en eerlang hoop ik met beter nieuws terug te keeren. De bedreigingen van Labarre hadden er velen ontstemd, een hevige wind rammelde in de reeds dor geworden bladeren en meteen harteiijken treurigen avondgroet en een hand- druk namen allen afscheid van den liedjes zanger. Livioa had met beklemde borst de laatste woorden vau Bavo vernomen. Hij zou dus weer heengaan, nu als het weder in ork aan dreigde te ontaarden, hij zou heengaan na heur zijne liefde te hebben verklaard en na dat zij van geluk en vrede had gedroomd. Tranen biggel den langs he ure wangen, doch niemand aag De groote afschrik, door de katholieken be toond tegenover den dieustplicht in 't leger schuilt in dit feit dat vroeg of laat een radi- kaal ministerie de ecclesiastieke vrijstellingen zou afschaffen en den kandidaten paters eu se minaristen den ransel opladen. Daar de kazeru afgeschilderd wordt als het voorgeborchte der hel, de smeltkroes van alle ondeugden, zou de roeping der jonge levieten daar kunnen gevaar loopen, wordt gezegd. Er is reeds op gewezen hoe men de semina risten lastert, met te veronderstellen dat ze niet vaster inden zadel van 'tgeloof zitten, dan dat bij den eersten schok tegen een we- roldsche klip, zij er hals over kop uitbuitelen. En er wordt dan ook herinnerd aan het ar tikel over die netelige kwestie, door graaf de Sègur, in 't ulramontaanscu blad L'Univers afgekondigd io 1894 eu waar deze klaarziende man schrijft Zoo de kazernen afvalligen verwekt, is het dat de roeping dier jongelingen niet vast- geankerd zat en daaruit spruit enkel voordeel voor de kerk, want zij die gestaald en beproefd door het kazerneleven, naar 't seminarie terug- keeren, zijn de beste uit den Loop, hebben er leeren gehoorzamen en zijn... man geworden, iu een woord, a 't Geloof het ft zich van dien staat van za ken nog zoo zeer niet te beklagen, zoo wij op 't woord van M. de öégur mogen steunen. In der waarheid, schrijft hij, congrega- nisten en seminaristen hebben in de kazerne hekeermg en redding verwekt. Zij hebben hunne strijdmakkers het bidden aangeleerd den weg naar den biechtstoel eu de communiebank gewezen en derwijze hebben de vijanden van den godsdienst hun gelegenheid verschaft het leger te verkristelijken. n Als dit zoo is, begrijpen wij al minder en minder dat er voor de deugd en de roeping der kandidatenpastoors wordt gevreesd, indien zij in een pioltenpak worden gestoken. Men is dus zinnens eene propaganda te be ginnen om de vrouwen het stemrecht toe te kennen. Waarlijk dat mangelde en verduiveld nog aan, juist of de vrouwen ons nog geen last ge noeg veroorzaken. Natuurlijk wanneer ze het stemrecht vero verd hebben, zullen ze ook kandidaten eis^hen om hunne belangen iu het Parlement te ga»n verdedigen. Vandaar dan ook politieke vrou wenbonden, meetiugen, manifestation, vecht partijen eu al de gevolgan welke er zoo al aan het veroveren van een kussenstoel verbonden zijn. Als men nu koffiepartijtjes nagaat, waar er reeds zooveel gebabbeld, gelogen gescholden en 't koken vergeten wordt, kan men zich allicht een klein gedacht vormen, van hetgeen de ar me sukxelaars van manDen te wachten staat, als hunne wederhelft naar hare politieke ver gadering gaat. het, want het was reed3 duister geworden. Baas Haegemau en zijne vrouw verklaarden nu, dat het voor iedereen tijd werd naar bin nen te gaan en het avondmaal te nemen, voor aleer zich ter ruste te begeven. Er werd aan tafel weinig gesproken. Bavo zag wel het verdriet dat "hij zijne dierbare Livina aandeed door zijn genomen besluit, het scheen hem onvoeglijk daar verd-r over te spreken, vooraleer hij vader en moeder op de hoogte zou hebben gebracht van den toestand. Toen Livina zich verwijderde, nadat ha t schamel maal was aenuttigd, om zich te ver zekeren dat alles in orde was op de hoeve, wendde Bavo zich tot Baas Haegemau en zegde Baas Haegeman.ik bemin Livina. Ik ben verplicht u die verklaring te doen, omdat ik als eerlijk man geen misbruik wil maken van 't ver trouwen dat gij in mij heb gesteld, en het mijn grootste geluk zou zijn u beiden vader en moe der te mogen noemen. Ik heb me steeds deftig gedragen, ik heb door zorg en spaar zaamheid genoeg gewonnen om mij ergens als handelaar te vestigen en ik hen verzekerd uwe Ik zie in mijne verbeelding zoo eene mee ting, waar de vrouwenbelangen besproken worden. Aan het bureel zetelen Trees de naai ster, mot een zijden kleed aan om effekt te ma ken, Mile Visch eu Carlien Vuiltong. De laat ste is aan het woord en zegt dat de koffie van alle belasting moet ontheven worden, want dat de manuou hem uit haat tegen de verstooteua vrouwen zoo duur maakten. Als ik er aan kont zal ik zorgen dat er op alle hoeken gratis voor niet crème glacé wordt gegeven. Bravos Dan neemt Trees de naaister, een jonge dochter, het woord, en declameert dat da vrouw evenveel recht moet hebben als da man eu belooft als men voor haar wil kiezen, zij zal voorstellen de zoudaagsche prëe te verdoe len tusschen heiden, {Bravo) Al de ongehuw- den boven de 18 jaar zullen verplicht zijn ta werken voor de kinderen van anderen. (Storm van toejuichingen.) Mile Viscli, die vol afgunst is op't zijden kleed van Trees, staat rocLit en begint aldus i Vriendinnen I De eerste noodwendigheid iu onze politiek moet de rechtvaardigheid en ge lijkheid zijn aangezien ik geene zijden klee- deren kan dragen zooais de anderen stel ik voor vau deze radikaal af te schaffen. (Hra- t>os en hoehoes Men is niet meer 't akkoord. Men hoort roe pen vuile sjojelist, smerige riberaal, zwarta kwezel. Men trekt elkaar met het haar, de po litie komt binnen, en terwijl de man thuis da pap kookt, het kind wiegt en de tutterüesch vult loopt zijne vrouw een proces-verbaal op waarvoor hij des anderdaags mag werken. Het ziet er waarlijk lief uit Verbeeldt u eens eene woelige manifestatie van vrouwen, waarvoor de garde civique is op geroepen. Ga de weg, ga de weg, wij zijn hier Ziet ge daar die vrouw welke haar man uit scheldt, hem een steen in het oog werpt eu hem dan nog vierkant uitlacht, zonder dat hij uit de rangen mug komen om haar naar huis te jagen 1 En als die man 's avonds zijne vrouw wil straffen zooals ze het verdient, dan zal er in de Kamer door eene volksvertegenwoordigster wel eene interpellatie gedaan worden, of het geoorloofd is dat de garde civique vrouweu mishandelt. Enfin, zooals alles zijne goede en slechte zij de heeft, zal het dit toch opleveren, dat menig katholieke slaper in de kamer zal wakker blij - ven, al was het maar om oogskens te pinken eu... zijne vrouw te bedriegen. Meisje doodgemarteld door een paap. Eenige maanden geleden had eeu blad van Madrid El Vals de martelingen aangeklaagd, die de Kpaausche monniken op 't eiland Fer- nando-Pó verblijvend, op de inwoners bedre ven. De regeering opende een streng onderzoek, dat lei 1de tot de aanhouding en de terdood veroordeling van den pater die dóór 't oor logschip Laroche is weggehaald eu naar San- dochter gelukkig te maken, sedert gisteren weet ik dat ook Livina mij bemint. Bazin Haegeman was er geheel van ont steld dat was nu toch iets waaraan ze nooit had gedacht. Was hare Livina al zoo oud eu zoo groot dat een man als Bavo haar tot m in begeerde. Och ze had niet eens bemerkt dat Livina, nog steeds door haar als een kind behandeld, een mooie meid was, eene bloem dia door velen op gemerkt was. Het was als werd haar de keel toegewrongen door een groot wee eu toch was ze gelukkig, want zij hield veel van Bavo, ja, ze beminde hem als of hij ook heur kind was. Baas Haegeman was niet min ontsteld, en zag er heel bedremmeld uit, hij bekeek zijne vrouw als wou hij van haar weten, wat hij ant woorden zou, doch hij zag wei, dat ze het eens waren en spiak. Bavo 1 ik ken u ge zijt eene brave jongen- Livina trad juist binnen en zoo Liviua u liefde toedraagt, wee3t dus gelukkig eu dat. de Almachtige u zegeue. Wordt voorigsHt, t r

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1