E MEN VRAAGT De Vrouw. Het Noodlot. De Groote Markt mm Reis naar Namen. 't Verschil van de differencie. Niet in de Processie. Fonds Jan DE WINDT Beurs van Brussel. Zondagrust. BURGERLIJKE STAND. a-Crux overgebracht, waar de strafuitvoering «1 plaats grijpen. Het klerikaal blad Correspondcncia maakt de gruwelen bekend, waaraan de terdoodver- •oordeelde zich plicktig maakte. Eene jonge ne gerin had liefde betrekkingen aangeknoopt met den knecht van 't klooster, die om in de gra tie te staan der zwarte Dulcinea, God en den duivel was afgegaan. De pater om de negerin ■Over die wandaad te straffen, deed haar ge vangen nemen, baar naakt in den hof van ^t klooster aan een boom binden en na al de scholieren van 't klooster met een puntigen bamboestok gewapend te hebben beval nij hun liet lichaam der ongelukkige negerin te door steken tot dat de dood volgde. HetSpaansch goevernemeut dat zich al te wel herinnert, dat het de martelingen en de ■euveldaden der monniken en p iters zijn, die de eilanden Cuba en Philippijnen zoo in op stand brachten tegen 't moederland, wil nu, om de muiterij onder de negers van Fernando-Pö te vermijden, een treffend voorbeeld geven. Dsarom ook za! de pater deze week een koordje wordou aangestrikt en door wurging eenige jaren voor zijnen tijd naar 't paradijs der spitsboeven worden gezonden. De dompers die vlam en vuur spuwden als men van Zuiver Algemeen Stemrecht sprak worden eensklaps bedaard en zacht als lamme ren als het stemrecht der vrouwen op tapijt komt en verscheidene dompersbladen hebben reeds vlakaf verklaard, dat zou het zuiver Al gemeen Stemrecht wordt ingevoerd het ook moet toegekend worden aan de vrouwen. En waarom meent ge Le Bien Public de gazet van den bisschop van Gent zegt het zon der er verder doekskens aan te doen het stemrecht toekennen aan de vrouw, ware het uitwerksel te keer gaan van het A. S. De Aalstersche oweer der drulcpera komt nu ook voor de pinne met een artikel over het stemrecht der vrouw, Denderbode verklaart zich wel niet ronduit partijganger van die nieuwigheid, doch men merkt wel dat hij er niet wars van is verre van daar. 't Is vermakelijk om na te gaan hoe nu de gazetten der geloovers aan spoken, aardsch pa. radijzen, tooverij enz. enz. optreden ais de kampioenen der vrouw 't Is echt leutig. Ze beweren dat niet alleen nu maar altijd do Kerk de verdedigster is geweest der vrouw. De dompers meenen waarlijk, dat iedereen de historie heeft vergeten. Volgens de leering der Kerk immers is vrouw een schadelijk we ren, de oorzaak vau al de rampen welke het menschdom teisteren. Eva (zoo leert ons de heilige schriftuur) heeft het mensebdora ten val gesleept, eu Eva verpersoonlijkt al de vrouwen, hare ziele krankheid is over al de andere gebleven door de erfzonde. Vele heilige kerkvaders Ieeren dat de vrouw een werktuig is des duivels, een madenzak, een plaag erger dan de pest. In een concilie of vergadering van bisschop pen en kerkvoogden werd er ernstig gesproken en getwist over de vraag of de vrouw ja, of neen eene ziel heeft, er werd over gestemd en hst scheelde maar eenige stemmen of de vrouw was hare ziel kwijt. En nu willen de discipelen dier kerkvoogden aan de vrouw het stemrecht geven. Indien wij het stemrecht der vronw bestrij den is het niet omdat we deuken, dat de vrouw beneden den man staat in het opzicht van verstand en gevoel maar enkel omdat we overtuigd zijn, dat de rol der vrouw iu de sa- menleving niet strookt met de politieke rol welke men haar wil doen spelen. Ofwel de vrouw, wanneer ze het kiesrecht zal hebben, zal zich moeien met de werkdadige politiek of ze zal er vreemd aan blijven. Wie wil er zijne vrouw of zijne dochter in de poli tiek laten treden welke tooneelen van wanorde en gemeenheid baart als die welke er plaats hebben tot in de Kamers Wie wil zijne vrouw ©f dochters zien optre den in meetingen, betoogingen en gevaar loo- pen ze gelokt te zien naar de Aalstersche dom- nerssectien van slemperij, schande en zedeloos- teid De maatschappelijke rol der vrouw is ge- gewichtig genoee, dat we haai niet afkeeren van heure taak. Ze weze vrouw en moeder 1 Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem ▼an D'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Het noodlot weegt sedert de middel eeuwen afgrijselijk op al de de trawan ten van het fanatism nobiljonB en kle- rikalen. In de middeleeuwen en heden nog werd en wordt de wetenschap door de dompers als de pest geschuwd, als een aartsvijand bestreden Galilei, Newton Kepler, Pascal dozijnen andere geleer den werden als boosdoeners bejegend en hunne werken veroordeeld. De wetenschap is immer vooruitge gaan, het noodlot heeft gewild dat het fanatism niets vermocht tegen de be vindingen der groote denkers, en wat vroeger als ketterij ten brandstapel werd veroordeeld, wordt nn zelfs door de dompers gehuldigd. De voorrechten der hoogere standen adel en geestelijkheid w erden vroeger beschouwd als door God zelve ingesteld dus onvernietigbaar... de volksmacht heeft dat alles weggevaagd, het Noodlot was weeral tegen hen. In Belgie ook hebben de dompers scbroomelijk te lijden van het noodlot. In de kamers zijn ze overgroote meer derheid en helaas ze zijn verplicht im mer toe te geven aan de eischen der minderheid en langzamerhand een be gin van verwezenlijking te maken met al de punten van het programma Jer oppositie. Ze bestreden het Algemeen Stem recht zij hebben het princiep ervan in de Grondwet moeten schrijven, Nood- lot Zij bekampten het pensioen der oude werklieden en zijn verplicht geweest er de rechtvaardigheid van te herkennen door de wet der 9 centen daags. Nood lot Ze verwierpen de Evenredige Verte genwoordiging en hebben de toepassing ervan gedeeltelijk beproefd. Noodlot En zoo zullen ze ofwel het zuiver al gemeen stemrecht invoeren, een redelijk pensioen verschaffen aan den ouderdom de Evenredige Vertegenwoordiging in tegraal toepassen, het onderwijs ver plichtend maken enz. enz. alles tegen wil en dank, omdat het noodlot zoo is en de stumperds onmedoogend ver volgt. Het aartsdompersblad van Aalst vaar de vroeger uit tegen de katholieke aan hangers der Evenredige Vertegenwoor digers, als een vischkladde tegen een ander vischkladde. De E. V. vertegen woordiging stemmen was de katholieke partij verraden en verkoopen. Maar het noodlot heeft er anders over beschikt en moedeloos kondigt het ma- lonjig blad aan in een paar regels In de middensectie werd het princiep der E. V. in de kieziugen voor gemeente en provincie aanvaard, en het kliekorgaan voegt er troosteloos bij de middensec tie is hier ongetwijfeld de tolk van het goevernement. Och arme Ja, de evenredige vertegenwoordi ging zal weldra toegepast worden en dan is 't hïer uit met konkelfoes geknoei en krotverslagen slecht gedrukt en duur betaald. Weldra zullen de liberalen van Aalst in den gemeenteraad de vertegenwoor digers hebben waarop ze recht hebben en dan malonjige Lenderbode zal het noodlot u nog ongunstiger zijn dan nu het zal u nog andere parten spelen. Dan zal 't uit zijn met konkelfoes en kozijnfjeswinkel, dan zal er kontrool heerschen, daar zullen de belangen be hartigd worden van al de Aalstenaars in plaats van die eener koterie. Wij zullen dat noemen het begin der rechtvaardigheid, de malonjige zal la- menteeren over 't noodlot en alles doen wat mogelijk is om de uitwerkselen der ingevoerde hervorming te verhinderen. V at wij vooruitgang heeten, noemen de dompers het noodlot, dat staat hun vrij, doch wat wij weten is dat zoo den vooruitgang belemmerd kan worden voor eene poos door slechte goeverne- menten en besturen gelijk we er nu hebben, hij toch nooit meer totaal ge stut kan worden gelijk hij het eenmaal werd in het land er Chineezen. Bij dag mag onze groote markt nog al ge zien worden, het oud stadhuis is een juweeltje ons uit de middeleeuwen overgelaten, eu ge heel den aanblik der plaats is wel niet schil derachtig maar toch niet onaangenaam, alleen hel huis van M. Taeymans steekt af als een inktvlek op een blad wit papier. Maar 's avonds en besonderlijk na elf uren is de groote markt een zwart hol, somber don ker, treurig 1 Drie, vier vinkmaaikens waggelen aan bet uiteinde van evenveel stokken, als zoovele ziel - kens van ongedoopte kinderen en verspreiden een schemerlicht drie hanüpalmen in 't ronde, doch dat maakt het geheel nog somberder. Waarom al ware 't maar 's zondags, de lam pen van deD kiosk niet laten branden tot halfe nacht. Moet Aalst dan toch bij al de vreemde bezoekers de reputatie verwerven van stad der duisternissen. De faam der saucissen is mis se hien niet meer voldoende Lezers Indien gij bleek zijt, zwak en arm aan bloed, versterkt u met de pil van Dr Raphaël en aanstonds zult gij eene frissche kleur, kracht en sterkte terugvinden. 1 fr. 75 de doos in alle apotheken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waeie, Ghysselinckx en •mal. In den Borinage. De socialisten van den Borinage, in Congres vereenigd, hebben met bijna eenparige stemmen het stemrecht der vrouw verworpen. Zij hebben een orde van den dag ge stemd waarin ze verklaren, dat het Stemrecht der vrouw wel in 't pro gramma der socialisten is geschreven, doch dat het voor het oogenblik onge- raadzaam is het in praktijk te stellen. De socialisten van den Borinage zijn opportunist geworden, ze geven den brui van de princiepen en komen nog eens bevestigen, wat we reeds vroeger zegden Er is geene partij welke min samenhangt dan de socialistenpartij, de verdeeldheid heerscht overal, zoowel over de princiepen, als over het pro gramma. Le peuple in een artikel geteekend Ferri, beweert wel, dat de verdeeldheid het gevolg is der vrijheid welke onder de socialisten heerscht betreffende de middelen om het doel te bereiken, maar dat allen het eens zijn over dit doel na melijk het collectivism. Ferri vertelt wetens of onwetens leu- genen, verscheideue gekozenen van de Belgische socialisten verwerpen het col lectivism, onder andere s enateur De Vos, Defuisseaux, zelfs Van der Velde Bpreekt zich zelve over de kwestie in zij ne werken tegen. Bernstein in Duitsch- land werpt geheel het kollektivistisch stelsel in duigen. De socialisten bestrijden het kapita- lism en geheel hunne macht steunt op op kapitalische instellingen. De socialisten beweren de partij der werkers of proletariërs en ze worden ge drild door koeponknippers en kasteel- heeren. De socialisten beweren dat hnnne ver deeldheid het gevolg is der beoefening der vrijheid en we zien een geheele groep van Luik uit de socialisten partij gebannen, omdat ze zich niet willen ge dragen naar de beslissing van de Alge- me6nen raad. De eenige samenhang tusschen de socialisten is hunnen naam, een woord zonder beteekenis, want op praktisch gebied zijn wij meor socialist dan de rooden, die door hunne handelwijze en leering de dompers zeer nabij komen. Bombast en beloften zijn hunne eenige wapens. Onfeilbaar middel om in goede gezondheid te leven tot eenen hoogen ouderdom. Het is voldoende alle buitensporigheden te *ermijdeu en van tijd tot tijd eenige zuiverenae Walthery- pillen te nemen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valekeneer, De Waele, Ghysseliuckx en overal. In 1895 bestond er in het arrondissement Aalst een Onderwijzersbond waarvan officieele en aangenomen ouderwijzers deel uitmaakten. Onder meer andere hervormingen vroegen de onderwijzers een rechtvaardigen loonstan- daard, steunend op het getal dienstjaren. Ze vroegen bij brieven aan Woeste, hnnne vraag te willen ondersteunen en noodigden hem uit op eene Algemeene Vergadering te Geertsber- gen. M. Woeste schreef terug dat hij de vergade- dering niet kon bijwonen en vroeg tevens wel ke middelen de onderwijzers aanwezen, om de vermeerdering van uitgaven welke de verbete ring van hun lot zou veroorzaken, te dekken Eenige weken nadien werden de aangeno men onderwijzers door hunne goesteli|ke over heid verplicht hun ontslag te nemen van den Onderwijzersbond. Nu heeft Woeste het kadeauken gestemd voor de overloopers en meineedigen van 1879, die uit hebzucht hun woord aten en hunnen eed verbrokeu. Nu heeft Woeste de vermeerdering der jaar wedde d6r pastoors verdedigd, die het toch zoo kwaad hebben. Heeft hij aan de overloopers en aan de wijndrinkers nu gevraagd welke middelen zij aanwijzen om de onkosten te dekken Waarom niet Ja, zie daar juist ligt het verscbij van de differencie. Donderdag morgeud vertrokken verscheide ne pompiers in groote kleedij. Ze hadden dus dispensatie gekregen om niet iu de processie te moeten gaan. 't Is heel spijtig, want de toeschouwers heb ben in den stoet de aanwezigneid gemist ener Aalstersche illustratie, die in de vorige proces sie geheel de betooging opluisterde. 't Is jammer I Zulke beroemdheden kan men niet genoeg ter bewondering bieden. Op Zondag 25 Augusti neemt de Turnclub Help U Zelve deel aan het 16* Belgisch Turnbondfeeat welke plaats heeft te Namen. De leden van den Liberalen Werkmanskring welke de Turnclub willen vergezellen kunnen zich laten inschrijven bij de Boden of bij de heeren Voorzitter Gustaaf Leveau en P. Anne sekretaris tot Donderdag avond 22 Oogst. De prijs voor heen en weer is fr. 3,40. Vertrek uit Aalst ten 5,28 ure, aankomst te Namen ten 8.02 ure. VeFtrek uit Namen ten 20,32 ure 'a avonds, aankomst te Aalst 0,30 ure. Afdeeling Aalst Zelfonderricht. Zitting op Zaterdag 17 Oogst, om 8 1/2 urea stipt, ten Ickale Concordia. Orde van den dag Voordracht Iets over het Oor te houdeü door Dr Jules Vernisuwen. Na de zitting vergadering voor de leden van het feestbestuur. De Schrijver, H. DE BRUYN. Willemsfonds. Afdeeling Aalst. De Boeken zijn te verkrijgen alle Zondagen vün 10 tot J1 uren voormiddag. Koninklijke Harmonie van Aalst. Concert van Donderdag 22 Oogst 1901, om 81/2 uren 's avonds, onder de leiding van M. L. Walpotop de Kiosk, Groote Markt PROGRAMMA 1. Sous la bannière de la Victoire. Von Bloil* 2. Ouverture Triomphale. Leutuer. 3. Ballet de Sylvia L. Pali bes, A. Préludes et les Chassaresses. B. Intermezzo-Valse leute. C. Pizzicato. P. Cortege de Bacchus. 4. Concerto pour Clarinetto Bender. (soliste M. Prosper D'Hoir). 6. Le Moulin de la forët noir (Idylle). Eilenberg. De toestand der markt is weinig of niet ver anderd gedurende de verloopen week. De kalm te blijft heerschen en de algemeene stemming is betrekkelijk bevredigend. De Rente wint een goed deel terug van hetgeen ze verloren had en de stadsloten zijn weerstandbiedend. De ouzetten zijn nog al talrijk in de rubriek obli gation, in het bijzonder bij de Tramwegonder- uemingen. Integendeel is de bedrijvigheid nie tig often minste toch gering in de afdeelingen Banken en Spoorwegen. Da Congoweg kwo- teert 1610 en 5212 1/2. In Tramwegen heerscht er volkomen levendigheid, ja, zelfs is er wat vordering te bestatigen. De rubriek Metaalnij verheid blijft steeds verlaten, de koolmijn- waarden blijven daarentegen zeer standhou dend. De Kolonialewaarden zijn beter gemutst, terwijl er in de Vreemde Fondsen geene zaken worden afgedaan. Rumelange wordt aan 1650 en Varsovie Vienno aan 250 ingeschreven. G. KROLIKOWSKI. Wisselagent en Bestuurder, van de Raadgever van den Kapitalist. Grasmarkt, 99, Brussel. liever gebruikt dan alle andere purgeer mid dels? De reden is eenvoudig. De Pillen Depra- tere werken rap, zeker en zonder pijn. Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten hardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene zen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1,60 fr. de doos. Te bekomen te Aalst apotheek Galkbaui. Van 's middags tot 's middernacht. Heden Zondag 18 Augusti 1901, dienst doende apotheker M. De Valckenebk Esplanade. Vau den 9 tot den 16 Aug. 1901. GEBOORTEN Mannelijk 19 Vrouwelijk 11 HUWELIJKEN. F. Bovms, schrijnw, met M. Walgraaf, tw. F. Van der Perre, freinw. met E. Roelandt. z. b. J. De Raes, foorkramer, met E. Marcel foorkraams ter. O VERLIJ DENS. Th. Behaegel, w°, Van der Espt, apot. 83 j,, Zoutstraatp. M. Callebaut, vr. Uvtter- sprot, z. b. 78 j., Terlinden. D D'Hoye, wr Govaert, z. b. 85 j., Gentschestwg. V. Van Damme, w' Van den Eede, z. b. 56 j., Langestraat. j 2 kinderen onder de 7 jaren.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2