LIVINA N 11 16de Jaar. Nummei 34 Zondag 25 Augusti 190! Herziening der Kiezerslijsten. Kiezerslijsten. Verjaringsfeest. Een Goed werk. Cooperatieven. I >- Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST 15 centiemen Gewone, 15 centiemen drukregel. Reklamen 75 centiemen Prijs der Annoncen Vonnissen op cie derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 24 AUGUSTI. Wij verzoeken onze liberale vrienden drin gend de kiezerslijsten voor 1902-1903 te komen nazien, welke den 8 September aanstaande ter inzage zullen liggen van het publiek In den Graaf van Egmont lokaal der Liberale Associ itie, Groote Markt, Aalst. Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud'zijn voor 1 Mei 1901 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst ten minste S jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a) 35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en ia hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken por- soneele belasting ten voordeele van den Staat betalen. b) 25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of van eene inschrijving op bet Giootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op de Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, persoueele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 franken beeft bij recht op 2 bij komende stemmen. <f) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar ouderwijs hebben recht op 3 stnmmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men bier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 franken hebben rechtop 2 bijkomende stemmen. Het behoud op die lijst of brengt er ambts halve, of ten verzoeke van eiken burger, al degenen op, die voor 1 Juli sedert meer dan een ot drie jaren hun wettig woonverblijf in de gemeente hebbende, de voorwaarden tot het kiesrecht bezitten het behoud er degeüen op die, reeds voorkomende op de van kracht zijnde lijsten, regelmatig voor 1 Juli, en sedert min dan een jaar, hun wettig verblijf naar eene andere gemeente hebben overgebracht, zoo zij de andere voorwaarden tot het kies recht vereenigen. Ik vermeld dit artikel d jr kieswet omdat ik overiuigd beu dat alhoewel het Schepencollege het reci t heeft volgens de wet alle rechtheb bende burgers als kiezers in te schrijven men opnieuw de tegenstrevers zal vergeten: 1° op de nieuwe lijsten te brengen, 2° hun het getal stemmen toe te kennen waarop ze recht heb ben, 3° hunne vriendjes de Paters-Jesuiten Broederkens en andere geestelijken vergeten zullen te schrabbeu die de stad verlaten heb ben, 4° de dubbelgeborenen met hunnen eoh- teD datum op de kiezerslijsten te brengen die alhoewel van de lijsten voor 1898-1899 door het Schepencollege zijn geschrabt geworden nog altijd op de lijst voor 1991-1902 met een valschen datum van geboorte voorkomen. Ik hoop nu dat er een bediende benoemd is, die zich uitsluitelijk met bet opmaken der kiezerslijsten bezighoudt, alles nauwkeurig zal opgemaakt zijn en alle rechthebbende burgers gelijk tot welke gezindheid ze behooren, Stem recht zal verleend worden indien ze de noo- dige voorwaarden bezitten, zoo niet zullen we opnieuw de vrijwillige knoeierijen bekend maken en de opstellers er van aaD den schand paal spijkeren. P. ANNE. Jaarlijks van 1 Juli tot 31 Augustus wordt volgens art. 66 der kieswet door het Col lege van Burgemeester en Schepenen overge gaan tot de herziening der lijsten waarop de burgers vermeld staan, die geroepen zijn deel te nemen aan de verkiezingen van de leden der Wetgevede Kamers, Provincie en Gemeen teraden. Ter gelegenheid der vijftigste verja ring van de inrichting der Staatsmiddel bare jongensschool onzer stad, zullen luisterrijke feesten plaats hebben. Eene feestcomissie samengesteld uit de heeren DE SADELEER, voorzitter der Kamer van volksvertegenwoordi gers, NESTOR DE TIÉRE de reeds be roemde Vlaamsche letterkundige, DE "WITTE onder-voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Dendermonde en andere personaliteiten, allen Oud-Leer lingen onzer Staatsmiddelbare jongens school, is ingericht om de feestelijkhe den te regelen. De comissie heeft naar men ons ver zekert, het verjaringsfeest vastgesteld op 29 September eerstkomende en een programma opgemaakt waarvan we me- dedeeling verwachten en dat we dan ook zullen afkondigen. De Staatsmiddelbare scholen van Aalst mogen onbetwistbaar gerekend worden onder de beste en voornaamste onderwijsgestichten des lands. De uit slagen bekomen in de prijskampen en examen, de bekwaamheiden den ijver van het onderwijzend personeel hebben hunne faam bevestigd niet alleen te Aalöt, maar in het omliggende, ja in heel het land. Een heele schaar mannen behoorende tot alle partijen en gezindheden maar die zich een naam hebben verworven in de maatschappij en zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van we tenschap en kuust, zijn er nog fier over leerlingen te zijn geweest van de Staats middelbare school en zullen met hon derden het feest der vijftigste verjaring bijwonen en medevieren. Vijftig jaren lang heeft de Middelbare jongensschool van Aalst jeugdige man nen opgeleid om later in den strijd voor het bestaan als handelaars on ambachts lieden praktische kundigheden te be nuttigen, om als bedienden en ambte naars gewetensvolle en bekwame ar beiders te zijn, om als burgers zich het vaderland waardig te toonen. Zulk feest verdient dan ook opge luisterd te worden door iedereen, het kan niet anders of het zal bij de Aals- tersche bevolking veel bijval genieten. Den 29 September zal het hoogtijd zij a in Aalst. Wat wij hierboven schreven zal de goedkeuring bekomen van al onze me deburgers zonder onderschei d van poli tieke denkwijze, ten minste van al onze medeburgers welke zonder voorin genomenheid of vooroordeal de zaken inzien gelijk ze zijn. Te betreuren is het nochtans, dat ve le begaafde kinderen van werklieden, hunne studiën bij 't verlaten der volks scholen inoet m staken, omdat het mid delbaar onderwijs niet kosteloos is en de middelen der ouders niet toereikeud zijn om het langer schoolgaan van het kind te bekostigen. Hoevele vernuften, hoevele groote geesten zijn er uit die oorzaak niet reeds voor de mensch te leur gegaan, en hoe dikwijls is er niet reeds gewenscht geworden, dat er voor de onbemiddelde uitzonderlijke leerlingen het noodige zou worden gedaan in 't belang der sectie en der samenleving zelve. In afwachting dat de Wetgevende macht zich met dit gewichtig vraagstuk bezig houde, hebben eenige mannen te Aalst het initiatief genomen in die te kortkoming in de mate hunner krachten te voorzien en zij hebben een Bond ge sticht van Oud-Leerlingen en Bescher mers der Staatsmiddelbare Scholen, welke voor doel heeft de leerlingen der volksscholen welke zich onderscheiden hebben door hunnen vlijt en bunnen aanleg de middelen te verschaffen hunne studiën in de Middelbare School voort te zett m. Die Bond welke reeds goede vruchten heeft afgeworpen, is nu weer heringe richt, de bijtredingen zijn reeds talrijk eu zullen, wij hopen het, DOg talrijker worden. Het doel van dien Bond is edel eu schoon. De jaarlijksche bijdrage is bepaald op een minimum van 1 frank. De toetredingen mogen gezonden worden aan M. A. De Windt, notaris te Aalst, Voorzitter van den Bond. Sen volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. In eene lange omhelzing sloot Bavo zijne ge liefde in de armen en drukte een warmen zoen op haren mond. Oh wat waren ze alle vier gelukkig en waarom moest het schrikkelijk noodlot hen weer van elkander scheiden en voor immer hunne toekomsten hun heil verderven. En is het waar Bavo, vroeg Livina angstig is het waar wat ge van dezen avond zegdet gaat ge ons weer verlaten, nu de toekomst ons zoo tegenlacht Livina wedervoer Bavo, ik zou me zeiven verachten moeten en ik ware uwe liefde on waardig, indien ik niet dee I wat den plicht mij oplegt. Ik heb tniju vaderland mijn armVlaan- deren innig lief, ik zie het vervallen verwoest, vertrappeld, ik denk iets te kunnen doen voor ons rampzalig volk... Eer ik dat heb gepoogd, zoti ik niet gelnkkig zijn. Waarom u blootstellen aan gevaren, waar om u opwerpen tegen overmachtige vijanden, die als gulzige spinnen ia onze streek huis houden, zal uw pogen niet vruchteloos zijn te gen overweldigers, die het verzet onzer voor ouders in bloed hebben gesmoord en de braaf sten onder hen op den brandstapel hebben ge legd of schandelijk aan de galg hebben gehan gen. Daar Bavo, op het galgenveld rusten de beenderen van velen der onzen en van al de uwen., die niet zijn gevlucht. Sedert lang wacht het strop op nieuwe slachtoffers zal uw pogen die nieuwe slachtoffers niet leveren. Niet zoo verre zal het komen, vader, her nam Bavo, ik wil integendeel die moordtuigen omverre smijten en de overblijfselen van al de slachtoffers der Spanjolen eene behoorlijke laatste rustplaats verschaffen. Ik hoop dat mijne reis, de laatste, duurbare Livina, welke ik onderneem, van korten duur zal ziju... Dadelijk wil ik vertrekken. Ik laat mijne boeken eu schriften aan uwe zorgen over en weldra zien wij elkander weer. Livina, zag wel in, dat er tegen zijn besluit niet aan te dringen was eu zegde In Gods naam dan Bavo, dooh wees voor- De coöperatief of samenwerkende Maat schappij is een bezoudere voren van het kapi- talim. Het kapitalism is niet slecht door zich zeiven maar door de misbruiken tot welke het aanleiding geeft, gelijk de beste dingen aan leiding ge ven tot misbruiken. Uit hoofde van die misbruiken willen de socialisten de vernietiging van het kapitalism, gelijk iemand de vernietiging zou willen der drukpers omdat er in zekere mate misbruik van gemaakt wordt. Coöperatief is kapitalism. Het is daarom dat de Duitsche socialisten van geene coöperatie ven willen hooren, ja, de coöperatieven bestrij den, als zoovele vormen van bet kapitalism. In Befiie zijn de socialisten zoo vies niet gevallen ze bestrijden het kapitalism van anderen, maar richten zelf coöperatieven in, waarvan zij alle goeds zeggen, welke geheel en alleen hunne macht uitmaken, zonder dewelke zij hier niets zouden zijn. De bekampers van het kapitalism, bestaan enkel door het kapita lism. Waarom verwerpeu de Duitsche socialisten wat de Belgische aanbidden De coöperatieven zijn tweederlei de coöpe ratieven van voortbrenging en de coöperatie ven van verbruik. De eerste trachten het voort gebrachte duur te verkoopen, de tweede trach- teu zich het noodige zoo goed koop mogelijk aan te schaffen. De melkverkoopers van Berlijn, hoofdstad van Duitschlaud vereenigden zien om de melk aan eenen bepaalden prijs te koopen en te verkoopen. ln Berlijn worden dagelijks 600 duizend liters melk verbruikt. Maar do landbouwers van den omtrek stichtten eene coopeiatief, waarvan weldra 5000 boeren deel maakten en ze deden ondauks de samenwer king der verkoop-rs den prijs der melk stijgen. In de veronderstelling, dat de melkverbruikers eene coöperatief hadden gesticht voor het aan- koopen der melk dan zou de strijd toch heb- zichtig Wat zal de tijd me lang schijnen, wie weet wat er na het voorval van heden avond met ons geschiedt. Weest onbezorgd Livina en vader en moeder, stelde Bavo hen gerust, ik zal mijne voorzorgen nemen, vooraleer mij te verwijde ren. Hebt goeden moed eu hoopt in onze toe komst, gelijk in de toekomst van ons Vlaande ren land. Nog eens omhelsde Bavo vader en moeder Haegemans, drukte zijne Livina in de armen en riep heengaand Tot weerziens 1 Spoedig verwijderde bij zich als vreesde hij, dat het geluk hem van zijn doel zou afkoeren. Snel wendde hij zijne stappen naar het kasteel van Ghistel. Het was geheel duister geworden, de wind loeide door het bosch, de nacht was somber en akelig. Willem I Wiilem riep Bavo, maar de stormwind beheerschte zijn geroep en niemand antwoordde. Toen Labarre, z >o ruw bejegend door Bavo tierend was weggegaan van Den Bonten Os dreigende en vloekende had bij Willem ont moet, die uit volle bont zong Leve de geus Is nu de leus. Nog een ketter tierde Labarre in gebroken taal, nog een ketter, die met de anderen zal opgeknoopt worden. Willem had die woorden verstaan. Ha I ge zult mij opknoopen zielhond, bulderde hij, en baas eu bazin Haegemans en Livina eu Bavo ge zult ze ophangen, gij, te gemeen om tot gal genaas te Henen. Komaan, ik heb met u nog een eitje te pellen. Verdedig u Labarre, want al zijt ge de koord onwaardig, ik zal u ophan gen tot exempel van al de vreemde bloedzui gers die ons in ellende hebben gedompeld. Op dan Labarre, stap aan 1 voorwaarts naar 't galgenveld, llij greep Labarrre bij den kraag en sleurde hem mee in de richting van het afschuwelijk galgenveld. Labarre verdedig de zich met uitzinnige wanhoop, maar Willem sloeg hem ten gronde en sleurde hem al ver der eu verder, een uur lang duurde de worste ling eer ze h<-t akelige veld bereikten. Labarre was afgetobt, havelo >s, gekneusd, j eu Willem sleepte hem als een kreng voort. >fprd< voortg«09t.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1