MEN VRAAGT waarom men da A louer présentement In Memoriam. Och Arme. De Zusters. belangrijke Avond. In 't Kamp van Beverloo. Van allerlei. Onderstandspenning. Beurs van Brussel. Zondagrust. BURGERLIJKE STAND. ÏNSTITUT KACHËZ Gand. ben bestaan De coöperatief der voortbrengers wil duur verkoopen, de coöperatief der ver- ©ruikers wit weinig betalen. 8t!^nt zu"eu de melkverkoopers Tan Berlijn, hunne melk met den trein doen komen van verder, doch 't voorbeeld der boeren vaa rond Berlijn zal ook daar gevolgd worden en dan staat het spel weer gelijk. Die strijd tusschen de voortbrenging en h-t Muren D°g eeuwoulanS> zoniet altijd Veronderstellen we, dat de mijnen behooren aan de mijnwerkers. Om hun loon te verhoo- gen, zullen zij natuurlijk den prijs der kolen zoo hoog stellen als 't mogelijk is en niemand zou het hun euvel duiden, maar de coöperatie ven der verbruikers, zouden zoo weinig moge lijk voor de kolen betalen om hunne leden te bevoordeelden en het oud konfiikt bestaat weer zoo hevig misschien nog heviger dan nu. tstichten is dus medewerken tot het handhaven en ui tbreiden van het kapi- talisch stelsel. De socialistische partij in Bel gie bestaat door het kapitalism, neemt de coo peratieyen weg en de socialistische partij ver dwijnt in een kort tijdverloop. Zal zich in Belgie niet voordoen wat in lluitsohland gebeurt Als we zien welke uit breiding, de boerencooperaiieven in sommige streken nemon, mogen de werk lieden zich «erlang ook aan de uitwerkselen van dat i-a pitalism niet verwachten Nu houden zich de buitencooperatieven nog meer bezig met het gemeenzaam aaukoopen van meststoffen, zaden enz. maar indien ze ook, gelijk reeds eenige begonnen zijn, de coöperatie te brengen op de voortbrenging, ■dan zullen zij bijna naar willekeur boter eieren, aardappelen enz. in zekere mate in prijs doen stijgen. Indien gij eksteroog/en aan de voeten fiebt die ureel doen lijden,gebruikt de Balsem **n D'Noél welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 i'r. de doos. Den 9 Oogst overleed in drn ouderdom van 33 jaren de heer Theodoor Behaegel, apothe ker hier ter stede. Theodoor Behaegel was een rechtschapen «envoudig man, een der trouwste en onwrik baarste aanhangers der liberale partij. Hij schreeuwde zijne denkwijze niet van de daken hij paradeerde niet met zijne politieke over tuiging, maar hij was oen standvastige libe raal en dierf waar het pas gaf voor zijne mea ning uitkomen. Theodoor Behaegel was een menschenvriend nooit deed men nutteloos beroep op zijne mildheid als het er op aan kwam eene weldaad te plegen of een vrijzinnig propagandawerk in te ricnten. De liberale partij verliest aan hem con barer oudste en verkleefdste leden. Theodoor Behaegel bleef tot het einde toe zijne overtuiging getrouw. De begrafenis had plaats den woensdag 14 Oogst ten 1 1/2 namid dag, een slechte dag voor nijveraars en han delaars, ook konden niet al de vrienden, wel- ke het zouden gewild hebben de droeve plech- tigheid bijwonen. Namens de liberalen betuigen wij de bedroef de familie de algemeene deelneming in hun nen rouw. Bovenstaand art. Icon in het vorig nunx- met ter oor zake van plaatsgebrek niet opgeno men worden De uitgever.) Een rood dompersvoddeken te Gent gedrukt en Op-zak beheerd, zegt dat zekere Dender- mondenaar geen frank daags ontvangt om roode propaganda te maken. Wat de werkstaking der lossers vaD den rooden boetiek betreft, die werd veroorzaakt door schreeuwende onrechtvaardigheid. De mannen van den rooden boetiek zouden best doen niet van eerlijkheid te spreken in deze omstandigheden.... Als men bij alïê inwoners geld omhaalt tot onderstand der werkeloozen en een deel van de ingezamelde eomme gelds aan wat ander» besteedt ma" men over deftigheid zwijgen. Het blad van den eerlijken handel en comp' ▼raagt Is het waar dat zeker haantje- vóóruit der geuzen en groene kliek van het naburig Meen overzeesch ple- zierreisje ondernomen heeft, zonder zijn adres achter te laten e Weg met het huwelijk, die onderwetsche instelling der papen en leve de vrije liefde. Zie, dat is nu eens een leelijk affaire zie. 't Is ongepermitteerd 1 en wil Dcnderbode zoo goed zijn ons den naam van den schelm te doen kennen, we zullen dadelijk eene petitie zenden om de politie van Aalst te machtigen den onverlaat op te sporen en hem terug te roepen tot de vervulling zijner huwelijksplich ten en het eerbiedigen der oude zeden. Wij zouden hem daarna bij verscheidene klerikale notabiliteiten van Aalst zenden om er getuigen te zijn van de zegeningen door het kerkelijk huwelijk gegeven. Voor de bleeke en bloedarmoedige jonge meisjes, en in 't algemeen voor alle zwakke Ïiersonen, is het voldoende 2 tot 3 doosjes pil- en vau D* Raphael te nemen, om eetlust, fris- »che kleur, kracht en eene volmaakte gezond heid te krjjgen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Vatekeneor, De Waele, Ghysselinckx en «veral. Telkens een liberaal of een vrijzinnig blad met lof spreekt over een geestelijk persoon, wordt die lof door al dompeisbladen herha-rid, als toepasselijk op al de priesters, paters of nonnen. Er is geen mensch, hij weze wie hij wil, die geen eorbied koestert voor de zusters, die hun leven wijden aan de verpleging der zie ken. Wie dien eerbied niet gevoelt is een slechte kerel. Maar zeggen, dat daarom allen in dien eer bied moeten deelachtig worden, is eene andere zaak. Er zijn nonnen die een lui leven slijten en volstrekt niets doen, andere die de jonge werksters uitbuiten onder voorwendsel vau onderwijs, die eene noodlottige mededinging doen aan fabriekanten enz. Onze eerbied voor dezulke loopt niet hoog. Eene moeder die van 's morgends tot 's a vends zwoegt vooreen talrijk kroost en vroeg tijdig ten grave wordt gesleept omdat ze zich af beuide om hare kinderen een deftig bestaau te verschaffen is zooveel eerbied waard als de zuster die huis en have verliet om zieken te vei plegen ten einde alzoo den hemel te ver dienen. Maar zeggen dat daarom alle moeders eer biedwaardig ziju, is in overdrijving vallen. Zoo verstaat het iedereen. Den zaterdagavond »17 dezer heeft dokter J. Vernieuwen in het Fonds Jan De Windt afd. Zelfonderricht eene belangrijke voordracht gegeven over het oor, waaraan wij hier een zeer beknopt gevolg laten volgen. Ovor het oor heeft men eenwea en eeuwen bijna niets geschreven. Het is slechts met Eus- tachius die verklaarde welke gewichtige rol het oor in het organismus speelt, dat men de studieop dit zintuig he ft gewend. Het i3 ech ter na 1800 dat die studie een merkelijken, ontzaglijken vooruitgang heeft gemaakt. Het oor bestaat uit 3 deelen de oorschelp, hetmiddenoir en het binnenoor, waarvan de 2 laatste deelen in normalen toestand onzicht baar zijn. De gehoorgang welke men langs binnen kan bemerken eindigt met een trommelvlies, dat regelmatig de trillingen der lucht opneemt en voortzet, door tusschen komst van andere orga nen in betrekking komt met de gehoorzenuwen, die de waarnemende indrukken te weeg bren gen, ineen woord, men hoort. Daar het oor ir. rechtstreeksche verbinding staat met zenuwen, hersenen en bloedvaten stelsel blijkt het klaar, dat dit zintuig eene groote rol speelt en aan vele ziekten en storin gen onderhevig is. Indien men b. v. met een ongeschikt voor werp in het oor gaat om den gehoorgang te reinigen, loopt men groot gevaar het trommel vlies aan te raken dat men dan onvermijdelijk breekt. Ia Duitschland kent men het gevaar van een loopend oor zoo wel, dat geen enkele as- surancie op't leven iemand aanneemt die aan oorloop lijdt. Wie aan die kwaal lijdt zal best doen dadelijk bij een oormeester te gaan, want zijn leven is gevaar. Het is sleohts sedert een tweetal jaren dat de Duitsche Hoogescholen de studie van het oor als een verplichtend vak aanzien, hier echter zijn wij er nog verre van af want geen enkel dokter komt uit de Hoogeschool of hij heeft noch oor, noch neus, noch keel grondig moeten bestudeeren, zoo staan wij hier nog een groote stap bij onze Oosterburen ten ach ter en jaarlijks gaan raenschenlevens te leur door de onkunde der dokters of liever door de ODgenanmheid der Hoogeschoolen. Deze belangrijke voordracht werd toegelicht met platen en een wezenlijk "menschenoor. De voordrachthouder drukt zich met veel ge- mak uit en is zijn onderwerp volkomen mees ter. Hij bekwam veel bijval P. N. Duizendmaal dank I Dank aan de shjinverdrijvende en buikzuiverende Walthe- rypil, welke gij mij aangeraden hebt, ben ik volkomen genezen van het maagzuur en de op- "jesteptheid, waaraan ik leed sinds meer dan Irie jaar. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De WaeJe, ühysselinckx en overal. De dagbladen kondigen aan dat er dit jaar geeue krijgsoefeningen zullen plaats hebben. Do samentrekking van talrijke manschappen in het kamp zou tengevolge van het wisselval lig weder gevaarlijk worden. De gezondheidstoestand in het kamp van Beverloo is nu al zeer slecht, de inrichting der gemakken en riolen laat veel ta wenschen over, het water is zoo goed als onbruikbaar en ten gevolge van het slechte water zijn vele solda ten ziek, velen lijden aan tyfus. Er is dan ook beslist het verblijf der mannen in het kamp zooveel mogelijk te bekorten, en de heropgeroepen klassen terug naar huis te zenden. Niet alleen dit jaar, maar alle jaren klagen de soldaten die naar het kamp worden gezon den over het slecht water en over de ontoerei kendheid van den reinigheidsdienst zoowel in zedelijk alsgezondheidskundig oogpunt. Alle jaren komen er dan ook gevallen van tyfus voor. De klerikale regeering heeft daar echter een radikaal middel voor gevonden. Onnoodig voor eens waterleiding te zorgen, nog meer onnoodig de reinigheid tot grondslag bij elke opeenhooping van vele mensehen te nemen, de remedie door de klerikale regeering toegediend overtreft alles Zij heeft in het kamp eene splinternieuwe kerk doen bouwen, die als ze voltrokkon is meer dan 1 miljoen zal gekost hebben. Als het nu bij groote warmte te veel zal stinken zal de pastoor van die kerk, den wind doen keeren en het water zuiveren met een beetje gewijd zout, hewel en als de soldaten dan toch nog zoo stom zullen zijn van den ty fus te krijgen eti ervan te sterven, ze zulten dan toch recht naar den hemel gaan. Er is voor hun zieltje gezorgd, dan hoeft men op het lichaam niet meer te letten, 't en is toch maar stof en asch, die tot stof en ssch terug moet keeren. V. Welk is het zekerste middel om nooit geene dieven te krijgen. A. De politie vau Aalst gelasten met hunne vangst ze pakt er altijd nevens. Het schijnt dat verscheidene inwoners der stad zinnens zijn een verzoekschi ift te sturen naar het stadsbestuur om de benoeming te vragen vau bezondere agenten om over de rust der politie te waken. De kerels, die in het tabakfabriek van M. Borreman drongen, met het inzicht er wat bij te leggen konden ontsnappen. Men begrijpt niet hoe ztrfks mogelijk is. Politiemannen in burgerakleeren wachtten met den revolver in de hand de dieven af. De agenten zagen een der schelmen fosfoorstokjes ontsteken op ee nige stappen van hen en toch was hij de gaten uit. Zware vermoedens wegen op zekere kerels liefhebbers van aangenaam leven en vijanden van het werk als 't geluk mee wilt en zij zich zeiven verraden, zullen ze misschien nog geknipt worden. 't Orgaantje der winkelsocialisten van de Saskaai spreekt van de politieae wipplank, peist ne keer I De waarheid is dat de liberalen steeds de reactionnairen verhinderden in het uitvaardi gen van wetten welke gerfjk de schoolwet en andere te veel naar den domper roken, dat zij telkens de klerikalen buiten wipten als het te ver ging, en daarenboven eene reeks wetten deden stemmen ten voordeele der demokratie. Sedert de socialisten de schoone politiek hebben ingehuldigd van het trommelen, hui len, blaten, balken, janken en diergelijke ar gumenten, is er nog g^en «nkel 'olkswetje vau eentee heteekenis gestemd, de reactie woedt overal en met het buiten wippen der klerika len bekommeren de rooden zich niet, ze zijn tegen de politiek der wipplank. Wij ontvangen het Beknopt verslag van den algemeenen Weezenbond vau Belgie. In ons eerstkomend nummer zullen we den korten in houd daarvan mededeelen. M. Nyssens, gewezen minister van nijver heid en arbeid heeft zich Dinsdag te Brussel in het Hotel du Grand Miroir, gezelfmoord. Hij heeft zich een kogel door het hoofd geschoten. M. Nyssens, de uitvinder van het kiesstelsel der vier eerloosheden, was leeraar aan de ka tholieke Universiteit van Leuven en slechts 46 jaren oud. Al de dagbladen brengen hulde aan zijn oprecht gemood, en uitgebreide kennis. Veel wordt er geschreven en gezegd over de oorzaak dier zelfmoord, do waarheid is, dat nog niemand de ware reden kent, die M. Nys sens tot het uitvoeren van zijn noodlottig be sluit hebben gedreven. Te Erembodogrm heerscht weer de tyfus, dat is op die gemeente dejaarlijk6che gewoon te. Is er geen middel om daar doorslaande maatregelen tegen te nemen Erembodegem de volkrijkste gemeente van ons arrondissement, meer dan 5000 inwoners bezit geen spoor vsd bluschmaterïeel. Is zulks gelooflijk en toch is het zoo. Alle jaren doen de kwezels van Erembode gem een bedevaart naar Sittard. Waarom ze zoover loopen is onverklaarbaar, zij hebben ten hunnent het mirakuleus beeld van O. L. Termuren, wat gaan ze op een ander zoeken. Is het te verwonderen dat Ons Lieve Vrouw Terinuren geen mirakels meer doet en zeer kwaad is omdat de kwezels van Erembodegem eene kostelijke reis doen,.om met hunue klan dizie op een ander te gaan. Dat ge 't zelf waart. Een politiebureel moet eene school zijn van burgerdeugden en strenge gelijkheid. De hoof den der politie mooten het voorbeeld geven van alle goede hoedauigheden matigheid, op passendheid, zedelijkheid, broederlijkheid enz. Bij onze politie worden die voorschriften let terlijk in acht genomen. Een vreemde kwast die op den trein de vlug heid zijner lange vingeren had beproefd sprong hier woensdag van den expres, hij werd achtervolgd door zijn slachtoffer. Hij liep den ijzeren weg op, m iar werd door don bareelwachter aan den Zwarten hoek geknipt. De kerel had natuurlijk bij zich zelve ge zegd Geraak ik te Aalst buiten da statie dan ben ik gewonneD, de politie van Aalst zal mij zoowel laten loopen als de anderen. Het turn feest in Concordia gegeven den 11 Oogst 11 door de turnkringen van Aalst, Nino- ve, Wetteren en Zele gelukte opperbest. Laten we Dochtans opmerken dat de onge lijkheid van den grond, dezen weinig geschikt maakt voor de gezamenlijke oefeningen. Er is in Aalst eene soort sjikfahriekanten, die gaarne hunne saus voor niet hebben. Dat zijn ten minste toch mannen van vooruitgang FFN NFFR ^iedt kosteloos aan, ll-i-Jl aan allen die aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, cezémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchiten, borst- en maagziekten rhuma- tism en breuken, een onfaaibaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menschlievend doe! zal aan zien is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan M. ~V incent. place Victor Hugo, te Grc-noble die kosteloos en vrachtvrij per po3t zal ant woorden en de gevraagde inlichtingen zal zenden. G. KROLIKOWSKI. Wisselagent en B. stuurrler. van de Raadgever van den Kapitalist. Grasmarkt, 99, Brussel. pillen Depratere liever gebruikt dan alle andere purgeer mid dels? De reden is eenvoudig. De Pillen Depra tere werken rap, zeker en zonder pijn Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten hardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene- zec. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitslag verdwijuen. Prijs 1,50 fr. de doos. Te bekomen te Aalst apotheek ëatkbaut. Van 's middags tot 's middernacht. Heden Zondag 25 Augusti 1901, dienst doende apotheker M, DE WAELE, Kerkstraat. Van den 16 tot den 23 Aug. 1901. GEBOORTEN Mannelijk 16 0. Vrouwelijk 8 J OVERLIJDENS. 3 kinderen onder de 7 jaren. Internat-Externat. Section préparatoire dans luquelle un nom- bre d'heures égal est attribué au fraD^ais et au Néerlandai8. Section des humanités. Section scientifique. Section commerciale. Maison de tout ler ordre. Pension 7 a 900 fr. Pan. Admission dès 6 ans. Réouverture je 2 Ocfeobre. JTolie Maison, ruo Thiéry-Martens N° 16, a Alost, a quelques pas de la Gare. (Ci-devaut habitée par feu Mr Valéry De Clercq, avec Cour, Jardin, Serre, etc. et sortie dans ia Rue de Lede Splendides Caves. Pour la clef et les conditions s'adresser a Mr Feedinand DE CLERCQ, Rue des Moulins 57, Alost. Omdat Polle Boinin den Meiboom de zijkalla heeft geschoten 0,25 Omdat Madame daar zoo kontent van was 0,25. Omdat er op 't politiebureel neven» t salon Pierre, een salon Camille bestaat 0,10. Schoone dingen blijven niet duren 0,10. Omdat al le klaarziende strijders weuBchen dat in de toekomen de gemeentekiezing door E. V. de oppositiede meer derheid niet zou behalen 0,10. Wie zou de verant woordelijkheid vau den kuisoh op zich nemen 0,10. Omdat met E.V. het konkelfoezen met alles en in alles zal gedaan zijn 0,10. Omdat de Soh.. en comp« ar alles zullen hij verliezen 0,10. Omdat alle leverin gen en aanbestedingen eerlijk zouden geschieden 0.10 Anders zou het er spannen 0,10. Omdat een commissaris er wel zijn werk zou kunnen vinden 0,10 Nijpen Katrien 0,05. Dezelfde kalmte blijft steeds door heerschcD, en dit verschijnsel levert niets op dat verwondering kan bi- ren. De tijd van het .jaar leent er zich niet wel toe om op een opflikkering der bijkans uitgedoofde vlam te rekenen, maar wacht tot dat ge't najaar in zet en wat wij daaromtrent alzoo dikwijls voorspeld hebben zal bewaarheid worden. De koersen blijven nochtans bevredigend, niettegenstaande de doodsohe kalmte. De Rente daalt iets tot 95,95 doch houdt nog al veel omzet. De Stadsloten zijn eveneens iets minder ferm terwijl het Congolot na op 77 3/4 gestaan te hebben weer op 78 terugkomt. De Obligatien blijven als ze waren. Ook de rubriek Banken is zonder omzet. De Ontremer na eene poging in het werk gesteld te heb ben tot rijzen komt op 99 1/2 terug. De Caisse com- merciale noteert 372 1/2. De Congospoorweg verliest veld tot 1607 1/2 en 6225. De rubriek Tramwegen trekt nogal koopen en goede koersen. Zoo ook da Kool mijnwaarden, terwijl de Metaalwaarden neiging aan den dag leggen om eenigzins te dalen. Cockerill deinst tot 1987 1/2 terug, en Sarrabruek tot 5962 1/2. Het overige gedeelte der Beurslijst is zonder omzet alleen de Koloniale waarden maken eene uitzondering hoewel ook traag gestemd. Het gewone aandeel Op- per-Congo staat op 1702 1/2 en Katanga op 1314. Do Vreemde rubrieken zijn minder goed gestemd dan ooit. 1 1 jzijw *"«Ol P. Coppens, vr. Jaoob, z. b. 31 j., Langestrnat. E. Ghysbrecht, m. Van Damme, tw. 67 j., Ajuinstr.— 0. De Sohaepdryver, w« Sterek, z. b. 81 j., Dirkmar- tensstr. M, Van De Winkel, w* Basitiaens, z. b. 71 j., Ouden Dendermonschenstoenweg. C. Van Cauweubergh. tw. 27 j., Kalfstr. J. VanMieghem, we Arys, z. b. 68 j., St. Jansstr. C. Boel, w» D» Wael, landbouwster, 58 j., Botermelkstraat.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2