LIVINA 16de Jaar. Nummer 55 Zondag 1 September 1901. Abonnementsprijs voorop betaalbaar Prils d«r Annonces Qewooe' 15 08ntlemen per drukrejel. Jubelfeest. Herziening der Kiezerslijsten. Liberale Werkmanskring. De kooplieden in den tempel. Een goei klucht. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST rriJS 08r Annoncen jjeklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezondeu wordt Handsclmften worden niet terug gezonden. AALST 31 AUGUSTI. Zondag 29 September aanstaande vijftigjarig jubelfeest der stichting van de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst, (Zie den omzendbrief op de 2C bladzijde) \Vij verzoeken onze liberale vrienden drin gend de kiezerslijsten voor 1902-1903 te komen nazien, welke den 8 September aanstaande ter inzage zullen liggen van het publiek In den Graaf van Egmont lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst. Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst ten minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie o) 35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en ia hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken per- 8oneeIe belasting ten voordeele van den Staat betalen. b25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op ae Spaar- en Liji'reutkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van ouroerLnde goederen met een kadastraal in komen van 48 franken heeft hij rechtop 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben recht op 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verzehil dat men hier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 franken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Zon/lag 8 September Algemeene Ver plichte Vergadering ten 3 uren namid dag in het lokaal Concordia, School straat. Al de leden worden vriendelijk en dringend verzocht deze Vergadering bij te wonen. Men raadplege voor het orde van den dag en de verdere schik kingen den omzendbrief welke aan al de leden is behaudigd. Namens het Hoofdbestuur* Gustaaf LEVEAU. Honderden malen hebben wij de kooplieden aangeklaagd, die geld slaan op den rug der goedgeloovigen LiedeD, wier ambt het is God te aanbidden veilen hein bij opbod. Zij hebben santen en santinnen, die zij voorwenden te eereu. En wat doen zij er me de Zij baten ze uit op eeue wijze die zweemt naar aftruggelarij Niet zonder reden heeft men de kerk een winkel geheeten. Op de gansche ladder van het geestelijk ge zag heerscht con gouddorst, die naar de lang ste daden van huichelarij en schaamteloosheid leidt, onder den mautel van den godsdienst. Oprechte geloovigeu schamen er zich over. Maar in 't algemeen geldt de schaamte niet bij vele priesters, slechts het goud is gangbare munt. Gewoonlijk neemt men de begrooting der steden om de inkomsten der priesters te bere kenen. Wat zijn de eenige erkende miljoenen nevens de verdoken inkomsten, voortgebracht door de schandelijke uitbating van het bijge loof, van hoogmoed en van ijdelLeid, hulp bronnen, die steeds walgelijk en dik wij ia mis dadig zijn. Kent men al de scherrevvegs Weet men alle rampen, gesticht door de schraap zuchtder geestelijkecentenjagers Wij vragen eene patent voor die kooplieden van gebeden. Een handelaar in gebakkeu aardappelen moet betalen, waarom ontsnapt de gebeden- handelaar aan de belasting Is het omdat de patatfritbakker een eerlijke kerel is, die waren geeft voor geld, terwijl de gebedenkoopmau veel belooft maar nimmer ziju woord getrouw is. Zou er nochtans een handel is die geene aanmoediging verdient, is het deze die uitge oefend wordt ouder den mantel van den gods- dieust. En daaraan juist worden de eiste toelagen gegund. De Staat betaalt de pastoors als zijne amb tenaars. De pastoors worden dus aanzien als mannen, die eene maatschappelijke zending vervulleu. Waarin bestaat hun ambt In het prevelen van gebeden. En welke is de duurste koopwaar hier bene den V De gebeden der priesters. Voor duizend franken kan ik mij een prach tig kleinood ver3chaffeu. Voor duizend franken zal ik moeilijk een begrafenisdieust krijgen, gezongen zonder valsche noten. En voor hoeveel zal men mij voor dien dienst bestelen op het was alleen Volgens het tarief moet ik, 'k weet niet hoe veel ponden wag betalen. Nu gegeven het getal kaarsen en den tijd, dien zij branden, is het onmogelijk er zooveel te verbruikeu. Toch moet men b, talen. Is het eerlijk, mijnheer de pastoor, den prijs eeuer waar te eischeu, die met geleverd werd Men wint op alles in de kerk. In dan lij kdienst doet men gehuurde stoelen betalen, en toch moet nog elk in den zak schieten voor een eenvoudig stoeltje. Het is schoon, niet waar in den tempel van Christus eeueu ongelukkige te zien die moet recht staan omdat hij geen paar centen bezit en die op de koude vochtige vloeisteeneu knie len moet zoo hij zijnen God aanbidden wil De godsdienst moest dienen om de menschen te verbeteren hij strekt enkel ter uitbating van ue emvuudigen. Er is in het inenscheiijk leven, schrijft Paul Desacby, geene daad, geen gevoel dat door de kerk niet wor It uitgebaat. Belasting wordt geheven op het toekomend leven en op de vei- nialedijdiugen van den tegenwoordige. Het edelmoedig medelijden, dat natuurlijk het gelukkig wezen aandrijft rampzaligen te helpen is de rijkste bron der kerk. Met de al- moezen te leiden, waarop zij baren tienden penning heft met sommen uit te deelen, die haar zijn toevertrouwd en waarover zij nim mer rekenschap moet geven, trekt zij een dubbel voordeel uit hare rol vau tusscbenper- soon, tusschen hem die geeft en hem die ont vangt Commissieloon, dat niette versmaden is, en voordeel van enge, willekeurige d winge- laudij, op de rampzaligeu, dio vau haar eenigs centen verwachten, om te voldoen aan de noodwendigheden des levens. Dat is de uitbuiting der menschen liefde. Zien wij thans de uitbuiting der ij delheid. Men houdt m het vatikaan een winkel van decoraties en adellijke titels, die door lieden aan den gang gehouden wordt, wier de blinde kans heelt tegen gelachen, of door fortuinzoe kers die krediet willen vinden ïu de hooge we reld waar men brandt van verlangen om een kroontje op zijn visietkaart te mogen zetten De décoraties zijn deze vanSint-Silvoster, van Gregorius XVI van Pius IX en van Chris tus Ziehier het tarief Onder de galg viel de Franschman als eene levenlooze massa neder. Willem klom op de galg sneed de koord af, klauterde weer naar beneden, plaatste Labarre tegen het galgen hout en bond hem daaraan vast daarna snel de hij in volle vaart vaD daar weg. Labarre bracht een ijselijken nacht door, de storm loeide woedend over de streek, de regen viel bij stroomen neer en deed Labarre uit zijne bezwijming ontwaken. De schelm huilde en wrong zich te vergeefs, de storm loeide heviger en niemand kon hem hooren. Het scheen hem, dat honderdeu spoken, de geesten der gehalsrechten, op het akelige veld rondom hem dansten en hem beschimpten 4'a, dat ze grinnikend hem naderden hem bij de leenen trokken en bij de haren, en de koord waarmee hij aan de galg was vastgemaakt nog vaster toehaalden. Oh wat duurde het lang eer de eerste schemering m het oosten het uitspansel ver helderde en eenige hoop schonk aan den half waanzinnigen Labarre. Langzamerhand ging de storm bedaren, langzamerhand werden de visioenen minder gruwelijk, maar Labarre leed er niet minder om, geen lid kon hij verroeren, hij was bovendien doornat eu versteven van koude. Hoe meer de duisternis verdween hoe snel ler de hoop in Labarre's harte tmug keerde en hoewel hem nog de haren te berge rezen, maakte eeD overweldigeud veriangen naar wraak zich van hem meester. Eindelijk werd zijn hulpgeroep gehoord door een reiziger die op het noodgehuil toe snelde eu Labarre uit zijnen akeligeu toestand verloste. Deze vertelde zijnen redder, hoe hij den avond te voren door eene bende schurken werd aangevallen, uitgeschud en mishandeld. Heb duizendmaal dank, zegde Labarre, ik kan u niets aanbieden alles werd mij ont nomen, doch ik begeef me zoo goed ik kan naar 't kasteel van Ghistel wilt ge mij tot daar vergezellen uwe moeite zal rijkelijk beloond worden. Ridder 1.127 franken commandeur 2.250 fr fr groot officier 4800 fr. 't Is voor niets I 't Is waar dat er eenige bij/evoegde onkosten zijn diploma 's, kan selarij kosten, drinngeid, die geëischt worden^ naar den toestand eu het h. old des koopers of volgens 't geweten der kooplieden. Het teekenen der dekoraties geelt soms aan leiding tot vreemde geschiedemsseu. Een Commandeur der orde van Sint-Grego- rius bood zich aan in de frauscüe kanselarij, maar men weigerde hem het recht het teekeu der orae te dragen omdat hij twee-eu-veertig eroordeeliugen achter den rug had. 1 Ziehier het tarief der adellijke titels door het vaiikaau afgeleverd. Persoonlijke titel van baron, graaf of mar kies 1300 franken erfelijke titel 2900Tr titel an gravin 4000 fr titel van hertogin 100,000 franken. Niet lang geleden werd een gelukzoeker vervolgd ouftlat nij adellijke titels verkocht. Maar de rechtbanken roeren niet als het eau prirstur geldt, die misbruik maakt van T bijge loof der domme menigte, Bron van oneindig gezag, uw naain iskwak.- zalverij. In eeue stad van Vlaanderen was er een» een bediende, die bij elke gelegenheid eea dozijn en kali dekoratien op de bor3t droeg. Hoe was do man daar aangeraakt Hij was gelast met het opmaken der vragen voor be- iouuingen, onderscheidingen enz. enz. welke dan bekleed met de noodige haudteekens naar het ministerie werden verzonden. De slimme bediende legde het zoo aan dat er in den tekst dei aanvraag, waar de namen der vuorgestelden volgden genoeg ledige ruim te bleef om eeue bijvoeging te doen en wanneer nn burgemeester enz. het stuk hadden getee- keud vulde hij bovengezegde ruimte in met zijn naam. Zoo was hij voor dekoratien eu btloouingeu altijd de eerste regelmatig voor gesteld. De bediende bekwam medalien, kruisen ea linten voor ntoed eu zelfopoffering, voor lange jaren dienst, voor verdiensten in werken vau wetenschap en landbouw, zooveel dat zijne kollega's eu overheden er niets van begrepen j tot eindelijk het kuustgreepje werd ontdekt. Of er gelachen werd hoef ik niet te zeggen, maar du belette den liefhebber niet met zijne dekoratien even her als vroeger te pronken. Wat dunkt u van de klucht. Ik zal u mis schien wel eens vertellen waar zij werd ge speeld. Een geabonneerde zei ons gisteren, dat, dank aau eene enkele doos zuiverende Walthóry-Pillen, bij volkomen genezen was geweest van eeue maagontsteking gepaard mes opgestoptheid, waaraau hij smds lang lijdende was. Te bekomen bij de Apothekers Gallebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De reiziger verklaarde tevreden te zijn iemand dienst te hebben bewezen en wou niets aannemen. De mensehen, zegde hij, moeten elkauder helpeD, da weldaad moet heure be looning vinden in zich zolve. Daar hij haastig was nam hij van Labarre afscheid en deze strompelde voort vergenoegd er zoo goedkoop van af te zijn. Haveloos kwam hij eindelijk op hot kasteel waar hij schier door het dienstvolk niet werd herkend en dadelijk begaf hij zich te bed. Labarre werd wezenlijk ziek, de schrik, de koude, de aandoeningen van den akeligeu nacht, hadden zijne gezondheid geknakt. Drie weken lang had nij de' ijlkoorts, en raas ie allerlei overstaaubare dingen waarin de na men Bavo, Livina en Willem immer voorkwa men. Toch kwam Labarre er door en genas. Wraak zou hij nemen, schrikkelijke wraak, over den hoon hem dooi dat lage volk aange daan weken lang waarde hij als een stomme door het kasteel en de hovingen, zoodat mei den en knechten elkander verbaasd aankeken, niet wetead wat er gaande waa. In den avond van den gruwelijken nacht, door Labaiye op 't galgenveld doorgebracht was Bavo op 't kasteel gekomen en had naar den lasthebber van den heer van Ghistel ge vraagd, en daar deze afwezig was, had hij een briefje gelaten dat aan Labarre behandigd was. Bavo verwittigde Labarre, dat zoo hij Livma, en hare ouüeis hiti mei iu6t liet hij met hem Bavo, zou ai te rekenem hebben. Labarre was eeu laiaard eu was niet onger voelig voor de bedreiging vau Bavo, doch Li vina was de eerste oorzaak zijner vernedering, haar zou zijne wraak treffen en zoo Bavo ver scheen zou hij dezen meteen in 't verderf Btor- teu. Was het briefje.van Bavo daartoe niet voldoende En wie was die Bavo, ook een ketter, een geus gelijk Willem en die ook sedert de nacht I van 't galgenveld spoorloos was verdwenen, j Niemand kende de ou lers of ae familie van i Bavo, en't zou Labirre, niet moeilijk vailen j zich van hem te ontmaken, indien hij zich tegen zijne ontwerpen zou willen verzetten. Werdi vwrigwi*

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1