16de Jaar. Nummer 36 Zondag 8 September 1901. Herziening der Kiezerslijsten. Liberale Werkmanskring. Fonds Jan DE WINDT 30 jarig JUBELFEEST Plagerij. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR HET ARR0ND|SSEMENT AALST Abonnementsprijs J5 SS} P* Per Annonoen ~n Z~ per drnkrepet. THIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. 1 Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore WW Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. ■-*' Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 7 SEPTEMBER. Wij verzoeken onze liberale vrienden drin gend de kiezerslijsten voor 1902-1903 te komen nazien, welke den 8 September aanstaande ter inzage zullen liggen van het publiek In den Graaf van Egmont lokaal der Liberale Associitie, Groote Markt, Aalst. Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar fcijn voor 1 Mei 1902. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei J902 en op 1 Juli 1901 te Aalst teu minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken pcr- soneole belasting ten voordeele van den Staat betalen. b) 25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van teQ minste 48 franken. c) of >.an eene inschrijving op bet Grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische reute op ae Spaar- en Lijfreutkas, gevende teu minste 100 frank reute. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 franken beeft bij rechtop 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben rechtop 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men Lier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 iranken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. De algemeene verplichte vergadering, welke aangekondigd was voor Zondag 8 September, is ten gevolge van onvoor ziene omstandigheden moeten verdaagd worden. De datum op welke zij zal plaats hebben, evenals het orde van den dag, zal eerstdaags worden bekend gemaakt door bezondere programma's. Zondag 8 September ten 10 1/2 uren voormiddag, zitting van het Hoofdbe stuur in het lokaal. Afdeel'ing Aalst Zelfonderricht. Op Zondag 15 September eerstko mende biedt het Zelfonderricht in zijn lokaal Concordia een buitengewoon Avondfeest aan de leden en vrienden met hun huisgezin. Verscheidene kunstenaars, heeren en damen zullen het feest opluisterendat bestaan zal in Zang, Voordracht en Muziek en gesloten zal worden met een Danspartijtje. Niemand zal op het feest worden toe gelaten tenzij op vertoon der bezondere persoonlijke uitnoodiging, Erembodegem. Zondag 22 September eerstkomende, in het lokaal der Maatschappij St. Ce cilia, Brusselschen steenweg, ten 2 uren namiddag, Luisterrijk Muziekfeest ge geven door de Liberale Faufarenmaat- schappijen van Erembodegem, Aalst en Ninove. der inrichting van de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst. Beknopt Programma Het feest blijft vastgesteld op Zondag 29 September, zooala in de omzendbrie ven was bepaald. 's Voormiddags Concert door de Ko ninklijke Harmonie van Aalst op den Kiosk der Groote Markt. 's Namiddags ontvangst der deelne mers aan de statie, inrichting van een stoet opgeluisterd door de Koninklijke Harmonie en de Fanfarenmaatschappij Les Amis Constants. Ten 4 uren op den Kiosk der Groote Markt, Concert door de Fanfarenmaat schappij Les Amis Constants Ten 6 uren in de Feestzaal van het Stadhuis, Banket. Al de inwoners der stad worden ver zocht hunne baizeD te bevlaggen. De inschrijving voor het Banket is vastgesteld op 5 franken buiten den wijn. Die verlangen aan het banket deel te nemen worden verzocht, hunne inschrijving te zenden aan M. Adhemar Scheerlinckx, Secretaris-Schatbewaarder van de besturende commisie der mid delbare scholen van Aalst. Het vijftigjarig bestaan van een dege lijk onderwijsgesticht als de Staatsmid delbare Jongensschool is een heugelijk feit in de geschiedenis ODzer stad. Onschatbaar is het goede door deze school gesticht en ze zijn legio de man nen welke thans in de magistratuur, in de politiek, in de samenleving eene eervolle, ja, aanzienlijke plaats beklee- den en hun eerste opleiding hebben ontvangen in onze Staatsmiddelbare school. Duizenden Aalstenaars, ouderen en jongeren, die met goed gevolg meedoen aan den overmijdelijken struggle for life (strijd voor 't bestaan) hebben alles, wat hun op verstandelijk gebied daarin van nut is te danken aan de Staatsmiddelbare Jongensschool, die nog immer heure aloude faam bezit en jaarlijks dooreen grootergetal leerlin gen van in en buiten de stad wordt bezocht. Het feest is overigens ingericht bui ten allen partijgeest, mannen behooren- de tot verschillende denkwijzen maken deel uit van de Feestcommisie MM. De Sadeleer, Voorzitter der Kamers, De Witte Ondervoorzitter der Rechtbank van Dendermonde, Rudolf Eeman, lid der Bestendige Deputatie, Nestor De Tière Letterkundige enz. enz. Deelnemen aan het 50 jarig Jubel feest der Staatsmid ielbr.re Jongens school is hulde brengen aan een degelijk onderwijs, is hulde brengen aan allen die tot den bloei der School hebben bij gedragen en er nog voor ijveren. Wij sporen al onze vrienden en mede burgers aan, het jubelfeest mee te vieren, De Wereld door. In China. Herinnert Gij u nog, beste lezerswat we schreven toen de Europeesche troepen zoo deerlijk in Cbint huishielden, en er de rol speelden huu aaugewezen door den dolzinDi- gen keizer /au Duitschland uwe naam moet de Chineezen met angst en vrees vervullen, gelijk weleer de naam der Hunnen de Euro peanen met schrik vervulde. De Europeesche soldaten hebben in China steden verbrand, dorpen verwoest, gestolen en geplunderd kindereu, vrouwen en grijsaards vermoord duizenden wreed, barbaarsch, nut teloos vermoord. We zegden toen dit is het voorspel van den rassenoorlog, die slechts eindigen zal, met den geheelen ondergang van eene der rassen. Op de wereld is er geene plaats voor verschillende menscaeurassen en er is niets dat de vijandschap (als het zoo heeten mag) tusschen die rassen zal dempen. De roodhuiden zijn schier verdwenen, nog eenige jaren eu de laitste stammeu zijn uitge roeid, de Maleiers verminderen van jaar tot jaar, do negers insgelijks, hunnen strijd is uitgestreden, in de ethnografie komen ze nog amper in aanmerking als merkwaardighe den De twee rassen welke door hunne getal sterkte elkander de heerschappij en de plaats op de wereld kunnen betwisteu zijn de blan ken en de gelen of Mongolen. Tot nu toe behielden de blanken de overhand door hunne meerdere kennis der oorlogkuude en de meerdere volmaaktheid hunner wapenen. Doch gebeurtenissen ais die zich thans in China hebben voorgedaan, kunnen eene ommekee- riug teweeg brengen in de toestanden van dat land en in 50 jaren er de geheele beschaving hervormen gelijk het gebeurde met de Japa- neezen (ook gele menscüen). Nu reeds meldt men dat in China verschei dene fabrieken van nieuwerwetsche geweren zijn opgericht en volop iu werking zijn, alsook kanongieterijen en fabrieken van rookeloos poeder. Dan eerst zal de groote strijd aanvangen, die misschien eeuwen zal duren, maar wij her balen het, niet eindigen zal dan met de vernie tiging van eene der beide rassen In Frankrijk. In Frankrijk worden ze zot omdat de tsar van Rusland aan de Repubhekeinen een be zoek brengt. Ik begrijp moeilijk die geestdrift voor een autokraat als de tsar. Wel heeft bij den wereldvrede voorgesteld, maar weinig heeft hij er voor gedaan, terwijl Siberie, de verdrukking der Finnen en de geweldenarijen door zijne troepen in Mmdchoerije gepleegd hem op 't geweten liggen. Is zijn bezoek dan zoo gewichtig dat het evenwicht iu Europa er vau afhangt? Mis schien nu, ja maar dat evenwicht is zoo wan kelbaar dat niemand er voor eeu halfjaar voor verantwoorden kan. Maar de Fransche republiekeinen, zijn zoo zeer gewoon aan toejuichen, dat ze bij gebrek aan een eigen Napoleon, den keizer der Ko zakken zullen op de schouders dragen. Ques tion de tempérament. Woouden de Franschen in Rusland ze onthoofden voorzeker den kei zer, dien zij nu triomfantelijk gaau inhalen. In Turkije. In Turkije is de boel zeer verward. Er is krot in de kas al erger dan te Aalst en evenveel geknoei en gekonkel. De sultin Abdul-Hamid, anders gezegd de Groote Moordenaar, ligt overhoop met Frankrijk, als 't kwalijk gaat, valt het Europeuscb evenwicht langs daar in duigen. De bloedhond van Turkije om zich te wree- ken begunstigt weer de vervolgingen tegen de rampzalige Armenianeu. Gelukkigliik voor het meuschdom is de gezondheid van den sultan zeer geknakt door zinnelooze vrees voör aan slagen op zijn leven, dat onmensen moet ster ven vau wreedheid en zijne dood zal door dui zenden als eene Verlossing worden aanzien, In Engeland. In Engeland kan mén niet meer eteu of sla pen, zoozeer is meu er bezig mu den mantel die koning Edward VII zal moeten dragen bij zijne kroning die zal piaats hebben toekomende jaar. Men hulle hem in eenen mantel gedoopt ia het bloed der vermoorde Boeren, beschilderd met de tooneelen van roof en brand, van ver leide maagden gekochte vrouwen enz. die zal hem voorwaar beter passen. De Boeren verdedigen hunne vrijheid met onverzwakten heldenmoed, wellicht zenden zij het vermiukte leger der Engelsche soldeniers deel nemen aan de kroning van hunnen vorst. In Spanje. De Volksbeweging in Spanje tegen de kloos ters duurt nog altijd voort. De regeering van dat ultra-katholiek land, heeft maatregelen ge nomen om de wet op de kloosteiorden ta doen eerbiedigen. In Spanje had hun iupalmings- dnft geheel de bevolking tegen hen opgejaagd. Een katholieke priester schreef er tweetoo- neelstukken, twee drama 's het eerste Electrci gericht tegen de je3uieten, het tweede Moeder schap gericht tegen de nonnen waarin hij met hevigheid het onnatuurlijke, ja, ongoddelijke der verloochening van de roeping der vrouw doet uitschijnen. Die twee drama's worden in alle steden van Spanje vertoond eu bekomen ongelooflijk veel bijval. In Holland. In Holland waar de verbondene katholieks en protestantsehe dompers nu de meerderheid hebben, staat op 't programma dier dompers herinvoering der doodstraf. Die dompers zijn overtuigd, dat het besta middel om een misdadiger tot een beter leven te brengen, hierin bestaat hem een kop korter te maken of hem aan de galg op to knoopen. Een protestantsehe dominee Rudolph schrijft iu het Leidsche Dagblad en werde er nie- a mand gevonden om die straf uit te voeren, n ik zou er mij zelf mede gelasten eu met eigen band den booswicht slaan gelijk n Samuel deed aan Agag. Die dompers zijn overal dezelfde, katholie ken of protestanten ze zijn allemaal evenveel waard, maar die protestansche Bijbelknabbe- laar die bereid is het ambt vau beul te vervul len spant de kroon. Van Doren. Het is ongehoord boe boeren, burgers en werklieden geplaagd zijn door bet zilvergeld dat op post, statie, belastingbureel en allerlei besturen willekeurig geweigerd wordt. Reeds heel lastig i3 bet te onderscheiden wel ke munt gangbaar is en welke het niet is. Een Fransehe, een Italiaansche of eeu Zwit- sersche frank, woog over een kwart eeuw, zoo veel als hij nu weegt, en toch is hij, indien hij geslagen wordt voor zekere datums, niet meer geldig terwijl de vijffrankstukken dit ge bleven zijn. Wij nemen aan dat internationale overeen komsten die hatelijkheden noodzakelijk maken ook dat aan het publiek tijd genoeg werd ge- gegund om zich van de afgedankte munten te ontmakeD. Maar wat over zijn hout gaat, dat is het stelselmatig weigeren van goede gangbare munt, indien deze maar een letsel heeft gekre gen, indien zij mirt of meer versleten is ge raakt. Het geld is gemaakt om te rollen, zegt het spreekwoord met het Belgisch geld is dat de de waarheid niet meer het moet ergens in eon bewaarhoekje weg worden gelegd. Indien een vijffrankstuk, een dubbele, e tke- le, of halve frank, ergens onder het rad vau een rijtuig is geraakt en daardoor eeu beetje scheef of gebogen of gekneusd voor don dag is gekomen, dan deugt het niet meer. De rij kskantoren weigeren ze ongenadig. Het gewicht van het zilver is hetzelfde ge bleven, en het gelaat van koning Leopold heeft zijnen vollen baard behouden. Eu dan, dan moet de werkman lijden, door een laatdunkende plagerij toegelaten en ge- gewild door het bestuur dat eerst en vooral te zorgeu heeft voor de belangen van iedereen. Wij begrijpen heel goed dat men geld wei gert, waar een stuk zilver uit verdwenen is maar dat men geld weigert, om het verslijt, om het lijden iu het rollen van het geldleveu dat is wraakroepend. Een bankbiljet mag een Btukje kwijt ge raakt zijn, het mag verfrommeld zijn en ver-

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1