1G 16de Jaar. Nummer 37 Zondag 15 September 1901 Herziening der Kiezerslijsten. Fonds Jam DE WINDT Erembodegem. 50 jarig JUBELFEEST Een goede Moeder. Getrouwd Kiezerslijsten. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PIIIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen JrnUranpl Prijs der ftnnoncen J Reklamen 75 c8nUemen Pep drukre«el' Vonnissen op de derde bladzijde, i frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschnl'ten worden niet terug gezonden. AALST 14 SEPTEMBER. Wij verzoeken onze liberale vrienden drin- fceud de kiezerslijsten voor 1902-1903 te komen nazien, welke den 8 September aanstaande ter inzage zullen liggen van bet publiek In den Graaf van Egmont lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, van 9 tot 1 ure namiddag en van 7 tot 8 1/2 ure 's avonds. Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Voor de G-emeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 eu op 1 Juli 1901 te Aalst teu minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a) 35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, ou in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 frauken per- 8oneele belasting ten voordeele van den Staat betalen. b25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal iuko- men van ten minste 48 franken. c) of »an eene inschrijving op liet Grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op ae Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 franken heeft hij rechtop 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar ouderwijs hebben rechtop 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men hier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 Iranken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. Afdeeling Aalst Zelfonderricht. Zondag 15 September, Avondfeest in het lokaal Condordia. Voordracht bij het Muziek-, Zang- en Dansfeest inge richt door den Symphoniekring Door Eendracht groot ten 6 uren 's avonds. Zondag 22 September eerstkomende, in het lokaal der Maatschappij St. Ce cilia, Brusselschen steenweg, ten 2 uren namiddag, Luisterrijk Muziekfeest ge geven door de Liberale Fanfarenmaat- echappijen van Erembodegem, Aalst en Ninove. der inrichting van de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst. PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN Zondag 29 September. Om 111/2 uur. Concert op het kiosk der Groote Markt, door de Koninklijke maatschap pij van Harmonie, onder de leidjng van den heer Walpot Leo, muziekoverste bij het 1* Gidsenregiment. Om 2 1/2 uur. Stoet door de Stad. 1. Gendarmen te paard. 2. De fanfarenmaatschapppij Les Amis Constants. 3. De huidige leerlingen der Middelbare School, 4. De Koninklijke maatschippij van Har monie. 5. De Oud-leerlingen der Middelbare school en gevolg. De stoet zal gevormd worden op het Statie plein om 2 uur en zal de volgende straten doorkruisen Statiestraat, Esplanadeplaats, Loopoldstraat, Groote Markt, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Korte en Laoge Zoutstraat. Om 3 uur. Op de Groote Marktdoor tocht voor de burgerlijke en militaire overhe den. Om 3 1/2 uur. Ontvangst der Oud-leer lingen, Welkomgroet en Eerewijn door het Stadsbestuur ten Stadbuize, (Gemeeuteraads- zaal). Om 4 uur. Groot Concert, op het kiosk der Groote Markt, door de Fanfarenmaat- schappij Les Amis Constants ouder de leiding van den heer Vauderlindeu H., Mu ziekoverste bij de Legerkweekelin-enschool. Om 5 1/2 uur. Verlichting der Groote Markt. Feestmaal in de Gioote Prachtzaal van het Stadhuis. De iuwoners der Stad worden vriendelijk verzocht de nationale vlag aan hun huis te laten wapperen. Wij hopeD dat alle vrienden van een goed onderwijs, alle vrienden onzer Staatsmiddel bare Jongensschool het feest zullen helpen opluisteren. De bloei van dat degelijk onder wijsgesticht moet eiken Aalstenaar, elke man van Vooruitgang nauw aan het harte liggen. Wie maar een oogeublik nadenkt op ai het nut door de scLool bewezen aau de burgerij zal meejubeien en meefeesten. We sporen iedereen aau deel te nemen aan het feestmaal en de bijtredingen onverwijld te zenden aau M. Adhemar SCHEERLINCKX, Secretaris-Schatbewaarder van de besturende Commissie der Middelbare Scholen te Aalst. Prijs der inschrijving 5 franken zonder den wijn. Het bedrag der inschrijving zal met den post ontvangen worden. Aan het banket zullen behalve aan de eere tafel, al de inschrijvers plaats mogen nemen naar verkiezen, zoudut kameraden in gezel schap zullen kunnen blijven. De godvruchtige gazetten schrijven en wrij ven hunne kolommen vol om cIj mensehen diets te maken dat de heilige Kerk steeds eene goe de Moeder was. De inkwisitie, de foltertuigen, de galgenvelden, de brandstapels zijn niet vol doende om de gódvreezende schrij velaars in hunne overtuiging te doen wankelen. Ze zijn immers ter school geweest waar men aan de leerlingen opsolfert dat Alva een kiuisbrave landvoogd was, een goed Christen, welke in 't vervullen zijner plichten misschien wat te ijverig was. Ook de gewijdo scribenten van Aalst hebben menige pen versleten aan 't bevestigen der verdraagzaamheid der kerk, zonder van die verdraagzaamheid eenige bewijzen aau te voeren, natuurlijk. Gewijde peunevoerders zijn niet gewoon naar bewijzen te zoeken, zulks is onnoodig voor menschen die toch ge- looveu moeten. Maar de feiten zijn daar. De geschiedenis der Roomsche Kerk beslaat bloedige bladzij den in het historieboek der menschheid eu de werktuigen der misdaden van de ontaarde moeder zijn nog te vinden in vele steden, ja, hier en daar zorgvuldig bijeen verzameld om aan het nageslacht te toonen hoe de Kerk arbeidde voor de vrijheid en den vooruitgang der wetenschap. Heeft ooit iemand getwijfeld aan de echtheid eener rekenkundige of meetkuudige oplos sing van een bepaald problema Werden er ooit menschen gemarteld, gefolterd of ter- dood gebracht, omdat ze het eene leugen noemden te beweren dat 2 maa1 2 vier is. En nochtans dat is eene menschelijke waarheid, niemand betwijfelt re, niemand betwist ze, Waarom zijn de goddelijke waarheden he laas minder klaar dan de mouschelijke, waarom is hun begrip niet helder m den geest gedrongen vaü alle menschen, die toch allen kinderen zijn van denzelfden Vader Waarom was het noodig menschen te folte ren, te radbraken en langzaam te dooden in onnoemelijke pijnen als ze niet gelooven kon den aan een of ander geloofspunt Omdat de dogma's niet te bewijzen zijn en dus tot twijfel aauleiding moeten geven, gelijk Sint Augustinus zegtEr zijn weinige ver standen die weten wat zij zeggen, als zij er van gewagen (Confessions 1III, c, 11). Maar de Kerk, die goede Moeder, kan geen twijfel dulden en ze worgt bare kinderen als zij diegenen bereiken kan, welke alles niet blindelings gelooven willen of kuinieu ,wat zij voorhoudt, vaster gelooven dau of ieder leer stelsel nog meer helder ware dan 2 maal 2 is 4. Het zwaard, de brandstapel eu de koord hebbeu niet alleen de verdraagzaamheid bewe zen der kerk maar ook het goddelijke en he- melscüe barer instelling. De Aalstenaars reizen gaarne. Velen hebben uitstapjes gedaan naar Luxemburg, hebbeD de dausprocessie gezien te Ecbteruach, waar om zouden ze niet eenige stapjes verder wagen eu wat meer ter zijde leggen om een bezoek te brengen aan Nuremberg iu beier.n. Die stad is een bezoek overwaardig. Ze is om ringd van vestingsmuren met 14 torens, in een dier torens bestaat het Museum der foltertui gen, anders genoemd de Kamer der martelin gen. Daarziju honderden marteltuigen, door Roomsche inkwisiteurs gebruikt tegen schulde- looze menschen spatels om oogeu uit te ruk ken, tangen om brokken uit do spieren te nijpen, punten om onder de nagels te steken, ijzeren schroefschoeneu om de voeten te plet teren, scharen om den neus open te slijten, messen om ondiepe wonden te maken waarin dan zout werd gewreven, stalen kokers, rie men met haken, tonnen met nagels doorboord, folterbanken, wielen om uit te rekken, lepels om lood te smelten,ijzeren stoelen, lederen bed den, houten nijpplanken, rolbalktn, vuurtjes om langzaam de voeten te verbranden, katrol len en kettingen., alles wat 't fauatism de goe de Moeder deH. Kerk heeft ingegeven om op duizenderlei wijze mannen, grijsaards, vrou wen eu kinderen te pijnigen omdat zo protes tanten waren... Zeventig jaren lang waren in die Hel drie inkwisiteurs werkzaam namens God, Rome en onze goede Moeder der H. Kerk. En dieper nog onder de Kamer der marte lingen, is de schrikkelijkste krocht welke mis- sahien ergens bestaat, vele trappen daalt men af achter den leidsman, verscheidene deuren worden geopend en eindelijk komt men iu eeue overwelfde zaal een afschuwelijke krocht. Geen gerucht verneemt men van buiten, geene kre ten van slachtoffers dringen toe hierboven. De leidsman fluistert Hier werden degenen gebracht die de H. Maagd Maria loochenden. Aan den wand hangt een kruisbeeld, daar staan nog 6 kandelaars die de wreedaards bij hun afschuwelijk werk verlichtten, daarueven een beele reeks zonderlinge foltertuigen, waar mede de lafaards hunne Btnerige taak vervul den. Het voornaamste stuk is echter een ruw Ma riabeeld levensgrootte. Het beeld is in ijzer. De leidsman duwt op eeue veer en nu bemerkt men dat het beeld hol is van binnen, twee zij deuren ziju opgevlogen alsof de heilige de ar men opent. In de holte past juist eeu mensch, als nu een Maagdloocheuaar alle tormen ten had onderstaan en nog niet zeggen wou ik geloof aan de H. Maagd werd hij iu de hol te gestopt, uteu duwde op de vei r, de twee zij deuren gingen weer toe eu messen aan die deu ren vastgemaakt doorboorden de borst en den buik vau de rampzaligen. Daarna werd onder de voeten van den martelaar eene val geopend en het slachtoffer kwam terecht ia een afzon derlijk kanaal. Van hem werd niets meer ver nomen. Dat Mariabeeld is, het symbool der Kerk, het symbool der goede Moeder, die hare kin deren dwingt te gelooven en in hare omhelzing degenen versmacht die alles niet gelooven kun nen en het ongeluk hebben in hare moederlij ke armen te vallen. Indien gij ekstaroogen aan de voeten hebt die uveel doeu lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noel welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 1», de doos. Deze week hoorde ik in 't voorbijgaan tus- schen twee werklieden de volgende woorden wisselen Zoo, Jaak, zijt gij al getrouwd Ja, Jef, van gistereu al 7 weken, 'k had tijd om te trouwen, 'k was zonder werk. Maar dau wi st ge toch van werk Ba 'k en doe II sedert ik getrouwd ben heb ik, dat 't bijeen waar, nog geen 3 weken gewerkt. Eu wat gaat ge nu doen Oh, dat weet ik niet... Meer hooide ik niet, hoewel de werklieden luide spraken. Is het niet bedroevend Gelijk die jonge man, naar ik hem aanzag 23 jaren oud, rede- neereu eu handelen honderden jonge werklie den. Ze trouwen zonder overleg, zonder voor uitzicht. Kunneu zij voor hunne vrouw den kost winnen, kunneu zij de kinderen die wel licht talrijk konten zullen eene ietwat redelij ke opvoeding verschaffen Met dat alles bekommeren zij zich niet en helaas al te dikwijls trouwen de werklieden zoo vroegtijdig, niet uit echte liefde, niet om het genoegen te hebben een deftig huisgezin te vormen, maar uit dierlijke geslachtsdrift. Hoe dikwijls is die drift de oorzaak niet van het ont8taau van rampzalige huishoudens, vol elieude, vol lichamelijke smarten en zedelijke kwalen, huishoudens waarde kinderen als eeu noodzakelijk kwaad worden bejegeud, eu niet zelden aanzien worden als de straf welke volgt op het genot. We weten wel dat niemand zeker is van da toekomst, dat vast werk en verzekerde bedie ning toch falen kunnen, maar trouweu wan neer men de zekerheid heeft de vrouw en later de kinderen het noodige niet te kunnen ver schaffen is meer dan onvoorzichtig, omniet ta zeggen misdadig. We weten wel dat het huwelijk bij de rijken ook dikwijls niet de bekroning ia der liefde, noch de behoefte aan een huisgezin, maar veelal een akte van koop en verkoop, oi de sa menvoeging van twee kapitalen, maar dit staaft onze bewering geslachtsdrift en liefde loosheid nopeti tot slechte huwelijken, in ar moede en overtollige weelde ontstaan de ellen dige huishoudens. Huwen is wel de belangrijkste stap in 's men schen leven, want hij dte trouwt is verant woordelijk niet alleen voor zich zelve maar voor de vrouw wier lot hij aan het zijne ver bindt, voor de schuldelooze wezens uit den echt gesproten, die lijden zullen en ellendig zullen zijn door de mis laad van bem die trouwde zonder vooruitzicht op bestaanmiddelen en kinderen verwekte welke stoffelijk eu zedelijk rampzalig moeten zijn. Te Aalst trouweu houderden en honderden jonge meisjes zonder iets te beseffen van ou derplicht, zonder eenig begrip van huiahoud- kuude. zeer jong en zonder vooruitzicht en dan beschuldigt meu de samenleving van al het kwaad 1! Volgens art. 69 van het kieswetboek moeten de kiezerlijsten ter inzage lig gen van het publiek te beginnen van den 3 September tot 31 Januari, in bet secretariaat eu in de politiecommissa riaten van iedere gemeente. Twee af schriften ervan worden ten laatsten den 8e September overgemaakt aan den ar- ronuissemeutscommissa. is en Art, 88 zegt Het gemeentebestuur is verpliokt exemplaren of afschriften van de kie zerslijsten af te leveren te rekenen van den 8 September indien het voorloopi- ge lijsten geldt en te rekenen van den 5U Decemb, r zoo het aanvullende lijsten betreft., dit aan iederen persoon, die de aanvraag daartoe doet ten laatste den 1 Juli, Welnu de aanvraag ia regelmatig ge daan den 10 Juni 1901 door de bedien de der Liberale Associatie en wanneer

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1