LIVINA Zondag 22 September 1901. Erembodegem. Vooruitgang door 't Werk. 50 jarig JUBELFEEST Herziening der Kiezerslijsten. Kiezerslijsten. De liberalen en de landbouw. 16de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST 4 tr. voor de stad Gewone, 15 centiemen j-„LpAnftt AbonnementsprijsJ 4 e0 Toor den buiten j voorop betaalbaar Prijs der AnnoncenKetlamen 76 oentiemen Per drukr69el' PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. i Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Meit abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore a Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet teiug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 21 SEPTEMBER. Zondag 22 September eerstkomende, in het lokaal der Maatschappij St. Ce cilia, Brusselschen steenweg, ten 2 uren namiddag, Luisterrijk Muziekfeest ge geven door de Liberale Fanfarenmaat- schappijen van Erembodegem, Aalst en Ninove. Liberale Werkmanskring Op Zondag 6 October 1901, ten 3 ure stipt namiddag, Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 25 centiemen. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. der inrichting van de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst. PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN Zondag 29 September. Om 11 1/2 uur. Concert op het kiosk der Groote Markt, door de Koninklijke maatschap pij van Harmonie, onder de leiding van den heer Walpot Leo, muziekmeester bij bet 1® Gidsenregimeut. Om 2 1/2 uur. Stoet door de Stad. 1. Gendarmen te paard. 2. De fanfaren maatschappij Les Amis Constants. 3. De huidige leerlingen der Middelbare School. 4. De Koninklijke maatschappij van Har monie. 5. De Oud-Leerlingen der Middelbare school eD gevolg. Lie stoet zal gevormd worden op het Statie plein om 2 uur en zal de volgende straten doorkruisen Statiestraat, Espl madeplaats, Leopoldstraat, Groote Markt, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Korte eu Lange Zoutstraat. Om 3 uur. Op de Groote Markt door tocht voor de burgerlijke eu militaire overhe den. Om 3 1/2 uur. Ontvangst der Oud-leer lingen. Welkomgroet en Eerewijn door het Stadsbestuur teu Stadhuize. (Cemeenteraads- zaal). Om 4 uur.Groot Concert, op het kiosk der Groote Markt, door de Fanfarenmaat- schappij Les Amis Constants onder de leiding van den heer Vanderlinden H. Mu ziekmeesterbij de Legerkweekelingen8chool. Om 51/2 uur. Verlichting der Groote Markt. Feestmaal in de Groote Prachtzaal van het Stadhuis. De inwoners der Stad wordeD vriendelijk verzocht de nationale vlag aan hun huis te laten wapperen. We drukken nogmaals de hoop uit dat vele Aalstenaars oud-leerlingen on zer Staatsmiddelbare Jongensschool het Jubelfeest zullen opluisteren. Gansch het feest is eene betooging strekkende om hulde te brengen aan een degelijk ouderwijs, en daarom moeten alle vrien den van den vooruitgang er zich bij aansluiten. We weten wel dat bij de inrichting van dergelijk feest er altijd iets kan beknibbeld worden, en programma en uitvoering aanleiding geven tot kritiek, maar wij bekommeren ons slechts met het doel de verheerlijking van een goed onderwijsgesticht waarvan den bloei en den vooruitgang ons nauw aan 't harte ligt. Hier is het doel de hoofdzaak, wat zeggen we, het doel is hier alh'S, want de inrichters van het jubelfeest waren met dat eene denkbeeld bezield door een feest waarbij mannen van alle par tijen en gezindheden zich zouden kun nen aansluiten een heugelijk feit te vieren namelijk de opening eener school die op de toekomst van talrijke Aalste naars een beslissenden invloed heeft geoefend. Daarom noodigen wij eenieder uit mee te feesten en mee te jubelen. Het onder wijs verdient verheerlijkt te worden omdat het den grondslag is van de welvaart van het land en van het gan- sche volk. We denken dat het nog tijd is om in te schrijven voor het banket, waarop do vrienden gezellig zulleu kunnen bij elkander aanzitten. De prijs van het banket is bepaald op 5 franken zonder den wijn, het bedrag zal met den post ontvangen wordeD. Men zende zijne bij treding aan M. Adhemar Sclieerlinckx, Secretaris-Schatbewaarder van de be sturende Commissie der Staatsmiddel bare Scholen. Voorwaarden om kiezer te zijn Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1® Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Een duivelsch denkbeeld moest Labarre plotseling ingevallen zijn, want een helschen grijnslach verwrong zijn terugstootend wezen. Ja, ja, grinnikte hij op beiden wil ik mij wree- ken, ze zullen lijden als verdoemden, o, ik haat dien Bavo, ik haat die Livina, ik haat dat Vlaamsche ras. Tweede Deel De aanslag der Franscheu op Oostende. Oostende was nog niet geheel uit zijne pui- nen heropgerezen. Na het vier jarenlange be leg in 't begin der eeuw en de overgave aan Albert en Isabella was er van de stad om zoo té zeggen niets meer overgebleven. 'Er was geene woning recht gebleven, alles was in puin en gruis geschoten door de bele geraars, terwijl de belegerden niet nalieten, de puinen langs de meest bedreigde punten op te hoopen om ze tot verdedigingswerken te herschapen. Sommige Btraten waren zoo zeer geteisterd geweest dat men met moeite hunne ligging kon aanwijzen. De bevolking was door ziekten en door gebrek schier uitgestorven, de man nen der bezetting geleken aan geraamten. De belegering had aan Spanje miljoenen gekost eu meer dan dertig duizend man waren voor de stad gesneuveld. Toeu de bezetting uittrok na de overgave met vliegende vaan en slaande trom geleek het eer bende spoken dan eene legerafdeeling Veertig jaren waren daarover heengegaan. De puinhoopen waren reeds weggeruimd nieu we stratea waren aangelegd en door de be moeiing der vorsten Albert en Isabella, was reeds veel heropgebouwd en hersteld. De vors ten hechtten veel prijs aan Oostende, zij aan zagen die stad als de sleutel der Zuid-Neder landen en het dient gezegd ook de Hollanders Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst tea minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, eu in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken per- soneele belasting ten voordeele van den Staat betalen. b25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of *an eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op ae Spaar-en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 frauken heeft hij recht op 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben rechtop 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men hier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eeD6 bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 Iranken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. Zooals we verleden week schreven moeten de kiezerslijsten van af 3 September ter inzage liggen van het publiek eu den 8 September aan de belanghebbenden afgeleverd worden die er de aanvraag van gedaan hebben voor 1 Juli. Verleden Vrijdag hadden we reeds 124 blad zijden van de kiezerslijsten ontvangen en heden vrijdag zijn er 148 bladzijden gereed, zoo dat de lijsten in plaats van den 3 September met moeite gereed zullen zijn op Zondag 22 Sep tember dus 19 dagen na het door de wet ver eischt tijdstip. De bediende der Liberale Associatie heeft dan ook gebruikt gemaakt van het recht hem door de kiezerswetten voorgeschreven en den volgenden brief aan de bevoegde overheid ge zonden. Aalst 15 September 1901. Den Heer Minister van Binnelandsche zaken en Openbaar Onderwijs te Brussel. Geachte Heer Minister, Ik heb de eer ter uwer kennis te brengen dat ik tot heden toe nog niet bekomen heb de vol ledige voorloopige kiezerslijsten der stad Aalst voor 1902-1903, alhoewel ik er nogthaus op behoorlijke wijze en tijd een zeker getal exem plaren van gevraagd heb. In deze omstandighedes neem ik de vrijheid Ued. beleefd te verzoeken gebruik makende van art. 89bis der kiezerswetten, het tijdstip te willen verleugen voor het indienen der kies- en meer nog de Franschen achtten het bazit Oostende onmisbaar om tot het bemachtigen van Vlaanderen te geraken. Naar den zeekant liet de bewaking veel te wenschen over en de fransche uitzeudelingen hadden al dadelijk bemerkt dat het niet moei lijk moest zijn, de stad langs dien kant bij verrassing te overmeesteren. Zuidwaarts af aan het strand stond eene groote houten barak, welke vroeger tot berg plaats hal gediend van alm, gereedschappen en werktuigen welke aan de heropbuuwing der stad en de vestingen gebruikt waren geweest. Nu stond die barak daar eenzaam eu somber aan bet strand, ten minste schijnbaar, want in werkelijkheid was zij het voorwerp eeoer aan houdende bewaking, het doel der wandeling van nachtelijke geheimzinnige wandelaars, die daar bijeenkwamen en er hunne plauuen smeedden om Oostende in de macht te leveren vaa den Franschen koning of liever van den kardinaal Mazarin. Zekeren nacht van het najaar van 1649, wa ren weer verscheidene personen als schimmen reklamen voor het College van Burgemeester en Schepenen als de lijsten te laattijdig zijn verschenen. Aanvaard, Geachte Heer Minister, de ver zekering van mijnen diepsten eerbied. Uw Dienaar, Petbüs ANNE. bediende bij de Liberale Associatie te Aalst. Wij hebben reeds een kijkje gedaan in da ons afgeleverde bladzijden en vinden er nog 17 kiezers ingeschreven met eenen vervalschten datum van geboorte. Is men misschien zinnens die boezemvrien den een jaar vroeger gemeentekiezer te maken wij zullen een oog in 't zeil houden en Jiedub- belgeboreuen wel weten van de stembus te ver wijderen. Wij hopen dat wij van Maandag 23 September de volledige kiezerslijsten zullen in ons bezit hebben en raden al de liberale vrienden aan, te komen zien naar het lokaal der Liberale Asso ciatie of zij op de kiezerlijstea zij n ingeschre ven met het getal stemmen waarop ze recht hebben. l)e Liberale Associatie zal zich koste loos gelasten met de noodige reklamen te doen om hunne rechten te eischen. Het Bureel is open alle werkdagen der week van 9 tot 1 ure namiddag en des avonds van 7 tot 8 1/2 's avonds. Komt dus allen zien of men uwe rechten niet miskend heelt. P. ANNE. Voor eenige weken gaven wij een overzicht van al hetgeen de liberale mi- nisterien voor de arbeidende klas en voor den landbouw gedaan hebben. Een klerikaal is schaamteloos genoeg te beweren dat de liberalen zich nooit met den landbouw bezig gehouden heb ben en dat de eer van al de door ons op gesomde maatregels moet toegeschreven worden aan de katholieke ministeries die 't land beheerden van 1870 tot 1878 en van 1884 tot 1901. Welnu, wij houden staan dat deze mi nisteries vreemd gebleven zijn aan alles wat betreft den grondslag en de inrich ting van het hooger en lager landbouw onderwijs, aan de voornaamste maatre gelen welke moesteu dienen om den landbonw en de veeteelt doelmatig op te beuren, aan 't vervaardigen van de bij zondere wetten welke het vervoer en den handel op den buiten moesten be- voordeeligen. Wij zullen het hier niet bij woorden laten, maar feiten aanhalen, welke onze tegensprekers vruchteloos zullen trach ten te loochenen. Het was in 1849 dat het landbouw-en hofbouwkundig onderwijs ernstig werd ingericht en uitgebreid op initiatief van en groote omwegen makend naar de houten bergplaats getogen. Hoewel het tamelijk duis ter was, haddo men kunnen zien hoe die schim men in de luods verdwenen, behalve eene die zich verborg eu door de reten degenen bespied de welke daarbinnen waren. Lang duurde bet onderhoud der samenzweer ders enteen zij eindelijk opstonden sloop debe- spieder weg van de deur en verborg zich nog maals. Eon voor een en langs verschillende we- gen togen de geheimzinnige mannen weer weg. Toen ze verre weg waren richtte de bespie der zich op en hij lachte gulhartig eu vroolijk en wreef vergenoegd ia de handen. Aan dien gullen lach, zouden wij hem herkend hebben, 't Was Bavo de liedjeszanger, die, alles had gehoord en gezien. Ja, ik had me niet bedrogen, toen ik veron derstelde, dat Labarre de hand moest hebben in het komplot. Nu ik zal het hem wel betaald zetteu eu't zal nu niet zijn, dat. het Fransche j juk den nek der Vlamingen zal drukken. 1 Wordt voort

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1