16de Jaar. Nummer 59 Zondag 29 September 1901. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 50 jarig JUBELFEEST Aan onze Vrienden, Liberale Werkmanskring. Herziening der Kiezerslijsten. Voorwaarden om kiezer te zijn De Zondagrust. Geeft rekening Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad a *r, v voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abouneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen j Prijs der Annoncen per arukrege»- 1 Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschnften worden niet terug gezonden. AALST 28 SEPTEMBER. der inrichting van de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst. PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN Zondag 29 September. Om 11 1/2 uur. Concert op hot kiosk der Groote Markt, door de Koninklijke maatschap- Eij van Harmonie, onder de leiding van don eer Walpot Leo, muziekmeester bij het 1* Gidsenregimeut. Om 2 1/2 uur. Stoet door de Stad. 1. Gendarmen te paard. 2. De fanfaren maatschappij Les Amis Constants. 3. De huidige leerlingen der Middelbare School. 4. De Koninklijke maatschappij van Har monie. 5. De Oud-Leerlingen der Middelbare school en gevolg. De stoet zal gevormd worden op het Statie plein om 2 uur en zal de volgende straten doorkruisen Statiestraat, Esplanadeplaats, Leopoldstraat, Groote Markt, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Korte en Lange Zoutstra.it. Om 3 uur. Op de Groote Markt door tocht voor de burgerlijke en militaire overhe den. Om 3 1/2 uur. Ontvangst der Oud-leer lingen. Welkomgroet en Eerewijn door het Stadsbestuur ten Staibuize. (Cemeenteraads- zaal). Om 4 uur. Groot Concert, op het kiosk der Groote Markt, door de Fanfaranmaat- schappij Les Amis Constants onder de leiding van den heer Vanderlinden H. Mu ziekmeester bij de Legerkweekelingeu8chool. Om 51/2 uur.Verlichting der Groote Markt. Feestmaal in de Groote Prachtzaal vaD het Stadhuis. De inwoners der Stad worden vriendelijk verzocht de nationale vlag aan hun huis te laten wapperen. Ue grootheid ea welvaart van een volk hangt in de eerste plaats af van zijne zedelijke en verstandelijke ontwik keling. Daarom is in alle beschaafde landen der wereld de inrichting van het onder wijs het voorwerp der onophoudelijke en toenemende bezorgdheid der bestu ren Overal staat het vraagstuk van het openbaar onderwijs op den voorgrond. Eene degelijke opvoeding en eene goede geleerdheid zijn dikwijls de eeni- ge panden welke burgers en werklieden aan hunne kinderen kunnen achterla ten, maar zij zijn ook den mensch on ontbeerlijk, op den zoo dikwijls hobbe- ligen weg des levens. Daarom moeten wij elke gelegenheid te baat nemen om het onderwijs te ver heerlijken, om het belang ervan meer en meer te doen beseffen, om de waarde en de noodzakelijkheid ervan meer en meer te doen begrijpen. Daarom moeten wij allen Zondag 29 September, het 50 jarig Jubelfeest onzer Staatsmiddelbare Jongensschool meevieren, want er is geen doeltreffen der middel om het onderwijs te ver heerlijken, dan te jubelen om den blooi en den voorspoed van een degelijk on derwijsgesticht als onze Middelbare Jongensschool. Daarom zullen onze vrienden allen deel nemen aan den stoet, allen deelne men aan de feestelijkheden ingericht ter gelegenheid van het 50 jarig Jubelfeest. Niemand mag ontbreken, het is plicht voor alle vrienden van beschaving en vooruitgang. Zondag 6 October 1901, ten 3 ure namiddag stipt in het lokaal Concordia Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 25 centiemen. Orde van den dag 1. Balloteering van nieuwe leden. 2. Verslag over den toestand der Maatschappij door den schatbewaarder Corneille Vincent. 3. Politieke en andere mededeelingen. 4. Kiezerslijsten. 5. Kiezing voor vier leden van het bestuur. Zie verdere uitleggingen op het pro gramma. Aanbieding der kandidaten ten laatste Woensdag 2 October vóór 9 uren 's avonds. De Voorzitter, Güstaaf LEVEAU. Ooi kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van. Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 19()2. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst ten minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a) 35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken per- soneele belasting ton voordeele van den Staat betalen. b) 25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op ae Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 franken heeft hij recht op 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben recht op 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men hier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 franken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. In Noord Nederland is tusschen ultra katholieken en protestanten eene ver- eeniging gesticht tot het bekomen der volledige zondagrust. Niet alleen zou alle arbeid moeten stil liggen iu fabrieken en werkhuizen, maar volstrekt alle arbeid zou 's zondags worden gestaakt :geene treinszouden rij den, geene winkels of herbergen zouden open blijven, geene magazijnen hunne waren uitstallen. De beenhouwer zou geen ribbetje afhakken, de meid geen emmer water pompen, de hotels geen te eten geven... 'i zou een volledig niets doen zijn. Die Hollandsche dompers zijn ten miLste logisch. Ze vragen de zondag rust omdat die dag aan God behoort en moet geheiligd worden. Het spreekt van zelfs dat die lieden zich 's zondags niet wasschen, want dat ware arbeiden en zondigen. De Belgische klerikalen zijn zoo rechtzinnig niet. Hoewel hun streven naar bet invoeren der verplichte zon dagrust, in schijn zijn oorsprong heeft in hunne liefde voor het werkvolk, is hunne eenige drijfveer het verlangen om de zondagrust ten bate hunner geld- opbrengende oefeningen algemeen te maken. Indien de klerikalen den werkman beminden ze zouden hem niet wijsmaken dat de arbeid eene straf is van God im mers de werklieden moeten dan over tuigd zijn dat de luiaards en nietsdoe ners op aarde de lievelingen zijn van den Heer. Bij die straf zegt Denderbo- dekreeg toch de mensch den zevenden dag tot rust. Laat ons dat loogenachtig bijbelver haal ter zijde laten en zieu wat er in praktijk kan gedaan worden. Het is onbetwistbaar dat alle nijver heden 's zondags niet kunnen staken, de klerikale Belgische bladen bekennen dat zelf. Welnu ondanks wij de inzichten der dompers raden willen wij met hen mee doen om zooveel het zijn kan de zondag rust uit to breiden. Indien ze ter goeder trouw handelen moeten ze dus eene lijst afkondigen van nijverheden die zonder hinder te lijden ol schade 's zondags stil liggen kunnen ;we zullen die lijst onder zoeken en bespreken. We vragen zelfs meer dan de dom pers en we zeggen dat de wet bepalen zcu dat in die nijverheden waar de ar beid 's zondags niet kan gestaakt worden hij toch door afwisseling van ploegen of werkuren derwijze zou geregeld wor den, dat ieder werkman op zeven da gen een dag rust zou genieten. Daar zullen de klerikalen niets kun nen togen hebben, want indien God den werkman den zevenden dag heeft gege ven om te rusten, volgens den bijbel heeft bij nooit gezegd dat die dag de zondag moest zijn. Maar ziet als de verplichte rustdag de zondag niet is, laten de dompers het liever vlotten hunne liefde voor den werkman strekt zoover niet. Te Antwerpen zegt Denderbode, n en andere plaatsen staat reeds eene groote beweging op touw om de b zondagrust te verkrijgen. Wanneer te Aalst Wanneer te Aalst is prachtig. Wan neer zal er te Aalst een manifestatie plaats hebben om de zondagrust te ei- schen Denderbode zou goed doen eerst de fa brieken en nijverheidsgestichten van Aalst te noemen waar er 's zondags gewerkt wordt behalve de kerken, en de ijzeren wegen, post en telegraaf die van klerikale ministers afhangen. 's Zondags wordt er te Aalst nergens gewerkt zondernood. Waarom zou men 's zondags arbeiden? er is nog geen werk op de andere dagen der week, het volk lijdt gebrek, de burgerij heeft het schrap, het gras groeit in straten en pleinen. 't Zou beter zijn dunkt me te mani festeeren om meer werk te bekomen en alle werklieden van Aalst zullen het daarover met mij eens zijn. De arbied is zoo min eene straf als de ledigheid eene belooning is. In het heelal gaat geen stofje, geen atoom verloren,er komt geen atoom bij- Bewegen is de voorwaarde van het zijn wat niet beweegt bestaat niet. Op de aarde leven ongeveer 1500 mil- oen menschen, daarvan zijn er 100 mil joen Roomsche Christenen, al de ande ren moeten den ketel in. Men wordt medeplichtig aan eene misdaad, als men die beletten kan ea het niet doet. Die de wacht houdt terwijl de pens jager een haasje stropt is medeplichtig aan wildstrooperij. Die de ladder vasthoudt terwijl de dief kiekens steelt is medeplichtig aan diefstal. En de medeplichtigen aan die kleine misdrijven worden door de wetten ge straft in evenredigheid van het misdrijf en dikwijls ook buiten en boven even redigheid van het misdrijf. Er gebeurt thans op de aarde eene misdaad, welke ongetwijfeld de gruwe lijkste zal zijn van de twintigste eeuw de uitmoording vau een klein volk door eene overmachtige natie, op bevel eener bende gouddieven. Niet alleen die gouddieven en de En gel sche natie zijn schuldig aan die dui zend- en duizendvoudige moord, ook zij die het schelmstuk laten gebeuren zullen rekening geven, want ze zijn medeplichtigen. Met een enkel woord, met een enke len wenk zouden sommige mannen aan de moorderij een einde kunnen stellen dat woord spreken ze niet, die weuk wilieu ze niet geven. Ze zijn medemoor denaars der Engelschen. En waarom zouden ze de Engelsohen in hun schandelijk beulenwerk hinde ren Hebben ze allen niet ongeveer hetzelfde op de lever Het uitmoorden der Armeniauen, de uitroeiing der Fi lippijnen de moorden in China, de ver drukking van Polen enz. enz. Is het niet spijtig dat de booswichten en hunne medeplichtigen, de vorsten van Europa, niet voor eene rechtbank kunnen gedaagd worden om voor het vergoten bloed te verantwoorden. Schande over hen F-FN HFFR kiedt kosteloos aan, CLii SlEt-n aaa aiiea dia aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, cezémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchiten, borst- en maagziekten rhunia- tism en breuken, een onfaalbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen, zoo als bij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menscblievend doel zal aan zien is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan IVt. "Vincent, place Victor Hugo, te Grenoble die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant woorden en de gevraagde inlichtingta zal zenden.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1