16de Jaar. Nummer 40 Zondag 6 October 1901 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberale Werkmanskring. Herziening der Kiezerslijsten. Kiezerslijsten. De grootste cirk der wereld te Aalst. Het 50 jarig Jubelfeest onzer Staatsmiddelbare Jongensschool. Nog over het jubelfeest. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad VQ betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs tier Annoncen jj,0kiamen 75 centiemen Vonnissen op cle derde bladzijde, frank. per drukregel- Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 5 OCTOBER. Zondag 6 October 1901, ten 3 ure namiddag stipt in het lokaal Concordia Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 25 centiemen. Orde van den dag 1. Balloteering van nieuwe leden. 2. Verslag over den toestand der Maatschappij door den schatbewaarder Corneille Vincent. 3. Politieke en andere mededeelingen. 4. Kiezerslijsten. 5. Kiezing voor vier leden van het bestuur. Zie verdere uitleggingen op het pro gramma. Aanbieding der kandidaten ten laatste Woensdag 2 October voor 9 uren 's avonds. De Voorzitter, Gustaaf LEVE AU. Voorwaarden om kiezer te zijn i Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2® Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst ten minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken per soneele belasting ten voordeele van den Staat betalen. b) 25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of van eene inschrijviug op bet Grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op ae Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rante. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 franken heeft hij recht op 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben recht op 3 stemmen Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men bier te Aalst moet 15 franken in hoofdsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen mei een kadastraal inkomen van ten minste 150 franken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. De kiezerslijsten der stad Aalst voor 't jaar 1902-1903 liggen ter inzage van 't publiek alle dagen der week van 9 ure 's morgens tot 1 ure nanoen en van 7 1/2 tot 8 1/2 's avonds ten bureele der liberale Associatie in den u Graaf van Egmont Groote Markt. De liberale vrienden zijn verzocht te komen zien of zij er met het getal stem men waartoe ze recht hebben zijn inge schreven. Het Bureel gelast zich kosteloos de reclamation te doen voor de vrienden die met stemmen te weinig zijn inge schreven of van de lijsten weggelaten ajn. Komt dus allen zien of men uwe rechten niet heeft miskend want de kiesroklamen moeten V00P 31 October ten stadhuize ingediend worden. Dus allen opgepast De grootste cirk der wereld, de cii'k der Amerikaansche impresarios Bar- num en Baily zal in 't begin van No- 1 vember naAr Aalst komen. De cirk zal zich vestigen in de Ber- gemeerschen voor een of twee dagen heel waarschijnlijk den 7 November na dat hij 12 dagen in Brussel zal hebben gestaan. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken wat die Amerikaansche cirk moet zijn als men denkt dat het onder houd der paarden en andere dieren en van het personeel dagelijks meer dan 20 duizend franken kost, zonder het vervoer, plaatsgeld, patent, kosten van kostumen, optimmering, publiciteit enz mede te rekenen. Er is menige prochie in Belgie waar zooveel volk niet woont als er kunste naars en bedienden zijn in de cirk der hh. Barnum en Baily die er iets voor over heeft zal dat willen zien. 's Yoormiddags. Reeds iu den voormiddag was er veel volk in de slad om bet Jubelfeest der Staatsmiddel bare Jongensschool mee te vieren oud-leer lingen, vriendenen beschermers van bet on derwijs. De straten en pleinen waren met vlaggetjes en schilden versierd, de stad had beur beste uitgepakt, talrijke buizen waren bevlagd en alles had een feestelijk aanzien omdat er drukte was overal en omdat bet zonneken meedeed aau het feest. Zelden bekwamen de concerten der konink lijke Harmonie zooveel bijval als zondag laatst, zelden waren er voor die concerten zoo veel toehoorders, en ditmaal toch was bet verdiend, M. Walpot is onbetwistbaar een ta lentvol muziekoverste. Toch viel het velen niet mee, dat de kleri kale dompersooren bier weeral hadden moeten uitsteken imm rs, eenige vunsige fanatieken hadden het niet over 't hart kunnen krijgen dat de katholieke Harmonie spelen zou voor het Jubelfeest en hoewel zulks met de inrich tingscommissie was afgesprokenhad iemand toch op de mededeeling van het programma gezet concert voor einde seizoen, hoe wol het concert voor einde seizoen reeds den donder dag te voren was gegeven. Hoe kleingeestig hoe ezelachtig 's Namiddags. Al vroeg bulderde het kanon op de Graan markt, waar een stoet zal gevormd worden ten twee uren namiddag. Reeds voor dit uur wemelde het in de Middelbare school en op de Graanmarkt van honderden deelnemers. 'tVVas meer dan 2 1/2 uren eer de stoet zich in be weging stelde vooraan vier gendarmen te paard, dan de liberale fanfaren Les Amis Constants de leerlingen der Middelbare school, de katholieke koninklijke Harmonie, de Oud-leerlingen en beschermers der Middel bare scholen enz. De indrukwekkende stoet doortrok de voor naamste straten der stad tot op de Groote Markt. Daar werd het nieuwe vaandel der Middelbare Jongensschool overhandigd en op het Stadhuis had de ontvangst plaats der Oud leerlingen. De heer burgemeester L. Ghee raerdts, voorzitter der besturende commissie, las daar eene pracatige redevoering voor, hij sprak over de weldaden, het nut en de noodzakelijkheid van een degelijk ouderwijs, hij wees erop hoe de Staatsmiddelbare Jon gensschooi immer op de hoogte was geweest barer taak, bi] herinnerde al het goede dat er voor Aalst was uit vooitgesproten. (Terecht werd deze puike rede, die we graag in haar geheel zoudeu opnemen, daverend toegejuicht) Mijnheer Aerts, bestuurder der Middelbare Jongensschool antwoordde in zeer passende bewoordingen op de redevoering van den heer burgemeester en zoo besloot hij Op vijL'S jarigen leeftijd is de mensch aan den ueertiju zijner krachten, maar onze school zal nu bloeien en fleuren meer dan voorheen, en on danks alles zal zij vruchten afwerpen waarvan velen zullen gemeten, tot welzijn en eere van het vaderland, (toejuichingen). De eerewijn wordt rondgeschonken en er heerscht hartelijkheid overal in den stoet en hier, ja reeds voor den middag, zag men hand drukken allerwege en hoorde men uitroepen Och, 't is zoo lang dat we elkander niet meer zagen en wat voert ge nu uit I en wat geluk malkander hier terug te vinden en honderd dergelijke uitroepen van vrienden, misschien door opinie en stand en loopbaau sinds lang van elkander verwijderd, maar nu hereenigd in gul hartig samenvoelen in het trotschzijn op de degelijke Staatsmiddelbare Jongensschool waar men goede en kundige leeraars heeft gekend en een stevig onderwijs heeft genoten. Ten 4 uren stipt begon op den kiosk der Groote Markt het Concert gege-en door de liberale fanfaren Les Amis Constants de Markt was zwart van't volk en de stukken werden ook uitmuntend gespeeld. Mijnheer De Hert, bedankte in korte woorden de mu ziekanten voor hunne deelneming aan het feest Gij hebt getoond, zegde hij, en de toe juichingen van het pubiiek hebben bewezen dat Gi| uw alouden naam Oude Garde nog waardig zijt, ik dank u nogmaals en ik dank bezonderlijk uwen verdienstvollen muziek overste M. Van der Linden. Het Banket. Ten 5 1/2 uren bad ee i banket plaats op de Groote Feestzaal van het Stadhuis, ongeveer 200 personen namen er deel aan. De inrichting was opperbest, de dienst perfekt geregeld, de gerechten onverbeterlijk goed, de schikking onberispelijk, de wijnen lekker, do verlichting zeer slecht Men brengt veelarmige, sierlijke kandelaars op tafel met bougiesall right 1! Zoo is 't goed. Hoef ik u te zeggen, dat er aan den disch heel wat afgepraat wordt over vroeger jaren, vroegere makkers, vroegere leeraren en helaas reeds lang verzwonden guitenstreken. Menigeen klopt nog het hart vau aandoening bil dat terugdenken aan guitenstreken niet alleen, maar ook aan brave, trouwe professo ren, aan vlijtig studeeren, aan beloonende uitslagen. Eene symphonie onder leiding van M. Ch. De Motto voert puike stukken uit waarvan meer dan een gebisseerd wordt. Eindelijk is het uur der toasten daar. M.L. Gheeraerdts, burgemeester brengt een heildronk aan den koning, die zooveel belaag stelt in het onder wijs. (toej.) M. De Hert schepen van Onderwijs der stad Aalst spreekt daarna eene redevoering uit waarin nogmaals den lof wordt gemaakt van de Staatsmiddelbare school. Hij vergelijkt hot jubelfeest der school bij het jubelfeest van oen echtpaar zangen, gedichten komen er bij te pas, soms wordt er ook wel gedanst en ge sprongen, waarom zouden wij niet t vroolijk ziiu bij 't vieren van 't jubelfeest eener school die tot grondslag heeft gediend van zoo menige heerlijke loopbaan. M. De Hert zwaait het onderwijzend per soneel nogmaals lof toe en spreekt met ont roering ook over de professors van vroeger tijd, nog pas heeft hij de liebtteekening gezien vau vier dezer waardige mannen op wier borst het eerekruis werd gehecht de hh. Fr. Verhaegen en Van der Speeten (overleden) Mertens (deel nemend aan het banket en Marchandise. (loei). Hij brengt hulde aan de hh. leeraars Josse Singelvn en Bruyère en aan M. Aerts bestuur der (toejaan M. De Trooz, minister van on derwijs (1) Verder wijst M. De Hert op de talrijke verdienstelijke manneu, welke iu de staats middelbare Jongensschool hun eerste onder wijs genotendon achtbaren Voorzitter der Kamer M. De Sadeleer, nijveraars als MM. Callebaut, Schuermans, magistraten als M. De Witte, letterkundigen als Nestor De Iiere, honderden anderen welke in alle vakken der menschelijke bedrijvigheid een naam hebben verworven, waarvan er velen hier zijn, maar nog meer hier niet konden zijn hebben hunne eerste opleiding in de Staatsmiddelbare school ontvangen, (langd. toej.) Mijnheer Mertens antwoordt eenige woorden hij is zeer aangedaan en tranen van aandoe ning biggelen hem langs de wangen. Wij heb ben" onzen plicht gedaan zegt hij zoolang we konden, ik bjed u allen een welgemeenden dank en hartelijken vriendengroet. (toej.) Mijnheer Aerts bedankt den heer Schepene van Ouderwijs, en stelt voor te drinken op de gezondheid van den stedelijken raad en de besturende commissie der school. Hij herin nert de woerden van Jules Simon De stad die de beste scholen beeft zal de eerste zijn onder de steden zoo niet heden dan toch morgen, (toej.) Do heer notaris Albert De Windt spreekt namens den Bond der Oud-leerlingen, hn vervangt M. Nestor De Tière door ongesteld heid verhinderd op het feest te zijn. Hij is ge lukkig te zien hoe iedereen zijn plicht heeft vervuld en drukt de hoop uit, dat wij ook later voor de bloei en vooruitgang der school op de stadsoverheid zullen mogen rekenen als nu. (toej.) De heer Etniel Van Cauwenbergh wijst erop hoe welstand do vrucht is van onderwijs. Hij breuert een Heildronk aan dep heer Adhemar Scheerlinckx die zeker de ziel is geweest van dit feest, aan den heer Bergh commandant der Pupillenschool, M. Van der Schueren, major der Burgerwacht, De Block gewezen professor, (bravos). Nog menig glaasje wordt geledigd. Het is tien uur als het feestmaal eindigt. JNa, het feestmaal. Na het banket wordt het feest op de Markt nog voortgezet. De verlichting was wol gelukt en nu wordt er overal nog lustig geklonken, gedronken en gezongen. Op de feestzaal van den Cerle Littéraire in den Graaf van Kg- mont pelijkt het ware een kunstavond M. La- deuze zingt er prachtige stukken en M. berd. De Clercq blijft niet teujichter. We zeggen het graag, het stadsbe stuur heeft zich voor de inrichters vau het leest ridderlijk gedragen we laten recht wedervaren wien recht toekomt. Maar hoe konden de raadsleden ook anders handelen verscheidene onder hen zijn Oud-Leerlingen der Middelbare School en allen kunnen over de waarde der school met kennis van zaken voor- deelen als ze willen. Het stadsbestuur is dus op de hoogte geweest zijner taak, het heeft gelijk zulks zijn plicht is het openbaar offi cieel onderwijs voorgestaan en aange prezen en zeker zal zijne medewerking de faam der Staatsmiddelbare School verhoogen en haren bloei nog vermeer- deren Merkwaardige redevoeringen werden uitgesproken door de heeren burge meester Gheeraerdts en schepen De liert zoowel als door de heeren Aerts, De Windt, Vau Cauwenbergh en anderen, wij hopen zelfs die eens in hun geheel te kunnen afkondigen. Bewijst dat alles niet dat onze Staats middelbare jongensschool waarlijk een wijsgesticht van eersten rangis, eene school die het vertrouwen waard is van al de ouders tot welke gezindheid die ook bohooren, Wij brengen ook hulde aan al degenen die door hunne mode rn erking aan het feest van zondag laatst zulks ten overvloede hebben betoogd. (1) M. De Hert vergeet, dat Belgie sedert 1884 geen minister van onderwijs meer heeft. S®*

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1