tWI 1 1 S p p p jSLl LIVINA Si m 16de Jaar. Nu m mei Zondag 1 mM Voor Taal en Vrijheid. De Outle Garde. Liberale Werkmanskring. Eïniel MEERT. Herziening der Kiezerslijsten. Kiezerslijsten. ANARCHIE IK U; bbK p iN is LIBERAAL WEEKBLAD VOOR «u i 4 fr. voor de stad Abonnementsprijsvoorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den huiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. NTec spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs tier Armoden Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 franlc. per drukregel. Men maakt molding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 12 OCTOBER. Zondag- 13 October 1901, ten 6 uren 's avonds zal het Letter- en Tooneelkundig Gezelschap a Voor Taal en Vrijheid n het aangrijpend drama, Mathias De Beeldstormer opvoeren op Stadsschouwburg met de mede werking vau Mevrouw M. Roels-Fauconnier van Gent. Dit drama in 5 bedrijven van H. Van Peene, stelt eene episode voor uit de beroerdste tijden onzer geschiedenis. De afpersingen gepleegd door de hoogere geestelijkheid, het bijgeloof en simonie woe dende van 's pauzen troon tot de geringste pastorij, had eindelijk machtige stemmen doen opgaan tegen al die schandalen. De pauzen verkochten de waardigheid van bisschop aan de meestbiedenden en monnikkeu reden als tandentrekkers met wagens van dorp tut dorp en verkochten aflaten op de openbare pleinen. Al die buitensporigheden verwekten de scheuring in de katholieke Kerk en de gods dienstoorlogen der XVI6 eeuw. We weten hoe erg het er toeging in Holland en nog meer in Belgie. Het protestantism deed grooten voortgang, terwijl de Spaansche vor sten alles deden wat in hunne macht was om het uit te roeien en Fi'ips 11 ons het m uister Alvazond, die van den paus een met diaman ten bezetten eeredegen ontving, omdat hij zoovele onschuldigen laffelijk had doen ver moorden. In Belgie wilden de edelen van het eedver bond de vrijheid voor iedereen ze wilden, dat katholieken en protestanten ongestoord hun geloof zouden mogen belijden de plakka ten zouden ingetrokken worden. Aan het Hof der goevernante kregen ze den naam van geu zen, dat wil zeggen bedelaars De leden van het eedverbond namen dien titel aan. Doch de protestanten waren niet meer verdraagzaam dan de katholieken waar de katholieken de bovenhand hadden werden, de protestanten vervolgd en aan de beulen overgeleverd, waar dezen meester geraakten namen zij wederwraak. Overal heerschte geweldenarij, knevelarij en moord, overal heerschte verwarring en regeeringloosheid. Leerden de protestanten, dat hot verkeerd is te knielen en te bidden voor beelden, een drom woestelingen, do eeneu uit ijver voor bet nieuw geloof, de anderen uit wraak voor geleden onrecht., velen echter en wel d i mees ten uit root/ucht pluuderden de kerken en bidplaatsen, braken de beelden eu sto.en de kostbare voorwerpen. En dezelaatsten zoo geheel en al de begin selen vari de Leden van het Eedverbond ver brekende en vertrappende noemden zich zei ven toch ook geuzen. Het drama Mathias De Beeldstormer speelt in 1577, in het hevigste der gruwelijke tijden welke ons land toen doorworstelde. Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. De eere- en werkende ledeu kunnen op Zon dag 13 October van 10 1/2 tot 11 1/2 uren 's morgends in het Lokaal De Graaf van Egmont Voorbehoudene plaatsen bekomen, mits opleg van 25 centiemen. Gedurende de wintermaanden zullen de repetitien plaats hebben 's Donderdaags ten 9 uren 's avonds en des Zondags ten 11 uren 's morgends. De werkende leden worden diineend ver zocht de repetitien bij te wonen aangezien er nieuwe stukken ter studie liggen. Zij moeten telkens stipt op uur aanwezig zijn, immers dan behoeft niemand te wachten en kunnen de repetitien ook regelmatig op tijd eindigen. Alles hangt af van den goeden wil der leden en die mag er in de Oude Garde niet ontbreken Ordanks het slecht, rampzalig wed°r waren de ledon tarijk aanwezig op de Algemeene Vergadering van zondag laatst. Verscheidene belangrijke punten werden besproken door den Voorzitter, P. Anne en anderen. Het merkwaardig verslag van den Schatbewaarder Corn. Vincent, zal gedrukt en aan al de leden uitgedeeld worden- Goed zoo dat zal een degelijk propaganda werk zijn Heden, Zaterdag avond om 9 uren plaatsing van liet schoon portret van den betreur len vriend Etniel MEERT, in het lokaal der Liberale Associatie, de Graat van Egmont. Al de viienden worden verzocht die huldebetoogiug bij te wonen. Voorwaarden om kiezer te zijn Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juh 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst ten minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a) 35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken per- soneele belasting ten voordeele van den Staat betalen. b25 of 30 jar n oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of van eene inschrijving op het Giootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op oe Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroertude goederen met een kadastraal in komen van 48 franken heeft hij recht op 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben rechtop 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men hier te Aalst moet 15 franken in hoof lsom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 150 franken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. De kiezerslijsten der stad Aalst voor 't jaar 1902-1903 liggen ter inzage van 't publiek alle dagen der week van 9 ure 's morgens tot 1 ure nanoen en vau 7 1/2 tot 8 1/2 's avonds ten bureele der liberale Associatie in den Graaf van Egmont Groote Markt. De liberale vrienden zijn verzocht te komen zien of zij er met het getal stem men waartoe ze recht hebben zijn inge schreven. Het Bureel gelast zich kosteloos de raclamatien te doen voor de vrienden die met stemmen te weinig zijn inge schreven of van de lijsten weggelaten zijn. Komt dus allen zien of men uwe rechten niet heeft miskend want de kiesreklamen moeten voor 31 October ten stadhuize ingediend worden. Dus allen opgepast We spreken niet van die zoete, lieve anar chie der droomers die eene wereld betrachten met mmschen zoo braaf, zoo vreedzaam en eensgezind, dat wetten, reglementen, besturen rasphuizen eu zinneloozeDgesiichteu overbodig worden. We spreken ook niet van de anarchie der verdwaalden die het prohlema averechts aan vatten en meenende dat besturen, overheden, rechters en gendarmen de schuld zijn van alle verkeerdheden niets beter vinden, dan die al len weg te ruimen, te beginnen met de opper hoofden, keizers en koningen. Ik verafschuw deze laatsten, ik heb niet veel sympathie voor de eersten maar ze zijn toch onschadelijker dan de plegers en ver wekkers der anarchie waarover ik spreken wil de anarchie in den spoorwegdienst ja, de vervoer-anarchisten hangen mij de keel uit Indien ze 't in den kop hadden den vervoer dienst van reizigers en koopwaren af te schaf fen ze zouden het niet anders aan boord leg gen. Ik vraag mij af waarom Liebaert nog de kosten wil doen eener nieuwe uitgave van den reisgids, hij dient toch tot niets meer. Ge wilt een reisje doen naar Luik b. v. Ge neemt een reisgids en raadpleegt de uurwijzer. Ge spoedt u om ten 6 uren aan de statie te zijn, op hot bepaalde uur, geeu trein ge wacht een kwaartuur, een halve uur, 45 minuten, einde lijk komt er toch een trein te Brussel; mist gij echter de aansluitingen er blijft u niets over dan terug te keeren. Als bij uitzondering een trein juist op zijn uur vertrekt onder gaat hij op den weg van Aalst naar Brussel vertragingen voor een heelen hoop dingen waar men geen begrijp van heeft. Ik ken menschen die hunnen dienst te Brus sel hebben moeten vaarwel zeggen en eene goo- de positie hebbeD verloren ter oorzake der spoorweganarchie. Zulks heeft plaats op do be- zonderste spoorbaan van Belgie, verbeeldt^ u dan wat het wezen moet op de banen van min der belang. Maar hoe kras het ook weze met den ver voerdienst der reizigers nog erger gaat het er toe met den dienst der koopwaren in die af- deeüng is de regelmatigheid totaal afgeschaft en over de aankomst eener koopwaar kan nie mand meer verantwoorden, de anarchie heeft haar toppunt bereikt. Het bureel, vervoerdienst van minister Liebaert wordt bestormd met honderden reklamatiea met duizende bedreigingen van processen en vragen naar schadevergoeding,'t is een echte stortvloed en de regeeriugsloosheid neemt van dag tot dag nog toe. De antwoorden op al de brieven worden gedrukt Uwe zaak wordt on derzocht luidt het en daarmee punctum 1 Het onderzoek zal duren tot de klager moe van wachten of getergd door nieuwe achterblijvin- gen nieuwe klachten doet eu Uwe zaak wordt onderzocht, nogmaals hetzelfde antwoord krijgt. In Aalst gaat het echter met nij veraars en handelaars geheel over zijn hout en wat er ge vloekt eu gesakkerd wordt op dien vervloekten ijzeren weg gaat alle denkbeeld te boven. Een nij veraar bestelt eene zekere hoeveel heid grondstoffen voor zijn fabriek. Vroeger was daags na de bestelling het gevraagde re gelmatig in de statie nu wandelt en dreutelt da wagen met koopwaren van stad tot stad, net als een Eugelschman die een pleizierreisje doet op het vasteland, zes, zeven dagen na de ver zending komt de laug verwachte wagen in de statie en man en kar, lossers en wegers staan gereed om de koopwaar in ontvangst te nemen. Ge zijt er wel mee In de koopwarenstatia van Aalst wordt gewerkt en daarom mag iede- (In dit gedeelte van ons verhaalde aan slag der Franschen op Oostende zijn de hoofdgebeurtenissen geschiedku ndig waar en getrokken uit een breedvoerig relaas van een een tijdgenoot van Mazarin en Bavo de liedjes zanger, relaas dat opgenomen werd in een werk getiteld Leven en daden der doorlucff tigste zeehelden en ontdekkers van Landen dezer eeuwen, uitgegeven bij Jan Claesz ten Hoorn en Jan Bouma, Boekverkoop ers in Amsterdam. Er dient opgemerkt te worden dat in het laatste nummer van het mengelwerk eene feil is geslopen, de onderhandelingen der ware en geveinsde samenzweerders in de houten barak hadden plaats op het najaar van 1657 en niet 1649 zooals verkeerdelijk is gezegd. Reeds in 1649 had Mazarin een aanslag ge pleegd tegen Oostende, aanslag die teenemaal mislukte wellicht meer door de bemoeiing van Engelsche eu Hollandsche trawanten dandoor den mangel aan beleid eu moed der onderne mers. Wat er van zij, de aanval mislukte thans nogmaals en hoowel Vlaanderen niet in de Unie kwam van Noord-Nederland, zooals de liedjeszanger had gedroomd, hoewel Vlaande ren niet onder het juk kwam van de Fransche koningen gelijk Mazarin het had betracht en hoewel 't begonnen verval aanhield zoowel op 't gebied der kunsten, wetenschappen en lette ren als op 't gebied van handel, nijverheid en landbouw, toch hebben zij reden ons te ver heugen over het mislukken der Mazarijnsche ontwerpen. Immers waren de Fransche plannen uitge werkt, sinds lang ware het gedaan geweest met ons beetaau als natie, sinds lang ware het uit geweest met denVlaamschen landaard, die toch nog krachtig is al sluimert hij in de ge moederen van het volk. Do heropbeuring zal koiimn, rasser dan het ver ral, meeuen wij, omdat zij die aan de herbeuring arbeiden een hooger doel nastresen, dan de overweldigers en'verdrukkers van weleer. Vlaanderen 's verval ging gepaard met het vertreden zijner taal. met de taal ging den kunstzin te leur, de Vlaamsche kunst behoor de weldra tot het verleden. De Vlaamsche kunstzin ontwaakt en op elk gebied der kunst rijzen reuzen op, die aaa de wereld verkonden dat er Vlaamsche meesters zijn in de Letter kunde, in de Toonkunde, in de Schilderkunst, die aan de wereld verkonden dat er een Vlaamsche volk bestaat, dat zich zal doen gel den omdat het zijne taal wil leeren, wil en wil beoefenen, De lezer zal me, hoop ik, bereidwillig dit aanvulseltje vergeven, misschien wat lang voor 't bestek van mijn verhaal, maar dat ik noodig achtte en als terechtwijzigiug en als op heldering van het vervolg) Wij hebben Bavo gezien aan het Houten huis, zooals het algemeen door de wande laars en visse'ners werd geheeten. Nadat de geheimzinnige bezoekers een ge- ruimen tijd waren heengegaan koos ook Bavo den weg naar de stad. Hij stapte eerst terug naar bet Oosten, doca eens óp het begane pad spoedde hij zich met verhaaste schreden de stad te bereiken vooraleer de poorten voorgoed zoudengcsloteu zijn. Het kostte hem echter geene moeite binnen te komen aaugezien hij van den goeverueur der plaats de Campo eene vrijgeleide had ge kregen op schriftelijke aanbeveling van hooger geplaatste personen. Hij liep eer dan hij ging een paar doukera straten door en kwam zoo in de Zandstraat ee - ne dier straten waar groote steenblokken nog den weg versperden aan voertuigen en rui ters, waar de aan stukken geschoten woningen nog onoegebouwd waren gebleven en slechta oen vijftal en half in puin gevallen huizen door teruggekeerde Oostendenaara waren be woond. Voor eene dier huizen bleef Bavo staan. Het voorgedeelte was vrij goed bewaard gebleven slechts het achtergebouw was gansch vernield eu de tuin was in eene wildernis herschapen, Bavo klopte aan en spoedig werd de deur ont sloten eu achter hem zorgvuldig weer toeg6- grendeld. Men bemerkte wel dat men hem herkend had aan de eigenaardige afgesproken manier van kloppen. Wordt voorigtMtti. 1 dl \Mm 11

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1