TOMBOLA partij LAND HERBERGEN en HUIZEN, Mirakels. MilJioenendans. Handelaars, Nijveraars, Bedienden. Een Liberaal. Hoe meer hoe liever Onderscheidingen. Ü/ÏFN VRAAHT waarom men de Beurs van Brussel. PENSIOENKAS Verkoopirig van Hout en Berd reen achter zijne waren schuifelen. Een heele ploeg werklieden, camion, paard en voerman wachten een dag, twee dagen, ja,'t gebeurt dat zelfs den derden dag er nog geen middel is de verwachte grondstof te lossen. Intusschen is bij gebrek aan kolen de fabriek stil gevallen de nijveraar ondergaat een aanzienlijk verlies, de werklieden Lebben zooveel loon min, drin gende bestellingen kunnen niet op tijd geleverd worden. 't Zou nutteloos zijn in de statie zelf, te gaan klagen, ge wordt er ontvangen door een gladgeschoren heer, die u een heele rommel verzamelingen van reglementen onder den neus duwt en u per a x b bewijst dat de admi- nistraaatie altijd gelijk heeft vermits hare re glementen daarvoor alleen gemaakt zijn. Maar Mijnheer, mijne koopwaar is over vier dagen verzonden met belang bij de afleve- nng. 'k Geloof u, Mijnheer, m iar de Spoorweg heeft dan toch vijf volle dagen om het verzon- dene ter bestemmiug te brengen. Ja, maar, 'tis waar, 't is niet vier ol vijf dagen 't is zes dagen geleden dat de ver zending geschiedde. 't 18 mogelijk, Mijnheer, maar er is hier een cas de force majeurewat blief Enz. enz. Een fijne grap en eene geldkloppprii tevens is de bijtaks voor de verzending met belang bij de aflevering. Als de administratie denkt dat ze 't moeilijk kan doen weigert ze de bij taks 1 Is dat niet kolossaal De bijtaks is een buitenkansje voor de Spoorwegkas, immers waar is de vrachtvoerder die eene koopwaar niet ter beschikking kan brengen in een tijdverloop van vijf volle dagen al moest bij met een span ossen de heele leng te van Belgie doortrekken Maar 't wordt waarlijk te erg, men ziet hoe de besparingen van Pater Boom bet materieel hebben doen vervallen, men ziet hoe do kleri kale kleppers daar orde weten in te brengen. Er bestaat te Aalst een Handelskamer, bet wordt hoog tijd dat de heeren der Kamer eens boud en stout tot minister Liebaert spreken. Het duurt nu reeds weken en weken dat ge heel de Aalstersche bevolking lijdt door de Spoorweganarchie en dat mag ophouden. Voor de bleeke en bloedarmoedige jonge meisjes, en in 't algemeen voor alle zwakke personen, is het voldoende 2 tot 3 doosjes pil len van Ür Raphaël te nemen, om eetlust, fris- sche kleur, kracht en eene volmaakte gezond heid te krijgen. Te bekomen bij de Apothekers Caüebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en ©veral. Meer dan 300 duizend bedevaarders, zeggen de klerikale bladen hebben Lourdes bezocht. 'Viudt ge niet zonderling dat op die 300 duizend er slechts een drietal zoogezegd mi- rakuleus genezen zijn, en hoevelen zijn er dan niet terug gekomen zieker, veel zieker dan vroeger? Verscheidene bedevaartgangers zijn zelfs onderwege bezweken. Is dat ook mirafcu~ leus Nooit of nooit is er een man met een been ter bedevaart gegaan en met twee gezonde beenen terug gekomen. En nochtans mirakel is mirakel, er kunnen geene groote ot kleine mirakels zijn. Voor iemand die bovennatuur lijke genezingen kan bewerken moet hat even gemakkelijk zijn een been plotseling te doen aangroeien als eene ongeneesbare ziekte bovennatuurlijk plotselings te genezen. Hoe zouderling en wonderbaar sommige genezingenen ziekteverschijningen ook voor komen bovennatuurlijk zijn ze nooit, anders zou men ook wel eens het geval aantreffen van aangegroeide armen of beenen. M. L. Strauss, in een bewijsvoerond artikel ■dat hij over de Belgische financien schrijft in de Belgique financière, stelt de verschrikkelij ke klimming vast der openbare schuld, sedert den val der liberalen. De schuld van Belgie be liep In 1870 tot 6S2 millioen franken in 1880 1422 in 1890 2658 Dus is in 20 jaren do Belgische schuld met 2000 millioen vermeerderd of twee milliards. De vlottende schuld beliep In 1880 000 franken In 1890 20 millioen In 1899 63 Niet waar dat is een ecbto millioenendans Ziet daarenboven hoe bet dompersministerie te werk gaat. De overschotten der ontvangsten op de ijzeren wegen worden gebruikt, om het te kort in de algemeene kas te dekken in plaats van de overschotten te gebruiken om bet ma terieel der spoorwegen te vernieuwen of den toestand van bet personeel te verbeteren. Moet er eene groote uitgave voor materieel wordeD gedaan dan wordt dit op de buiten gewone uitgaven gebracht. Een nijveraar die bij elke vernieuwing van materieel doen zou gelijk het klerikaal goe- vernement, 't is te zeggen eene leening aan gaan zou noodzakelijk met bankroet eindigen. Onze mini8terieele kleppers leiden ook ons lnnd naar de bankroet. Indien gij eksteroogen aan de voeten bebt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van D^Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 is. de doos. Do verwarring wordt buitensporig aan den Ijzeren weg. Alle diensten laten te wenscben, boe kan bet anders, de g >ede ambtenaars, be dienden en werklieden worden achteruitgezet en overal treft men klerikale, onbekwame kreaturen aan, die voor bewezen dompersdien sten beloond worden. De algemeene secretaris van het ministerie van Spoorwegen vindt dat er nog te veel be dienden en werklieden zijn die hun best doen en heeft aan zijn onderhoorigen den volgenden omzendbrief gestuurd. Uithoofde eener merkelijke vermindering van ontvangsten, worden de dienstoversteu uit- genoodigd, de noodige maatregelen te nemen om alle uitgaven te verminderen, en vooral die welke bet personeel betreffen. Mpn zal de samenstelling van het personeel der beambten en werklieden onderzoeken om na te gaan of bij middel van betere verdeeling en vereenvoudiging vau den arbeid, geene ver mindering van het personeel mogelijk is. De dieDstoversten worden met straf be dreigd, zoo zij de noodige maatregelen niet ne men, om dezen omzendbrief na te leven. Het spreekt van zelfs dat men geen haar zal mogen raken van de kreaturen, dus zullen bet de goede bedienden met de werklieden zijn die getroffen zullen worden. Waar zulke omzendbrief goed effekt moet ma ken hebben is in de statie van Aalst. Omdat er gewerkt wordt, lijden nijveraars en handelaars ongelooflijke schade, de grondstof ontbreekt de koopwaren verrotten onderwege en in de statie, er ontbreken ten minste tien bedienden en eene ploeg werklieden en de dienstoverste krijgt be^el bet personeel te...verminderen De omzendbrief immers is een bevel. Eeuige werklieden zullen worden weggezonden, de anderen zuIleD nog meer karweien dan vroe- gereenige hulpklerken zullen hun pas krijgen en de Dij veraars bandelaars zullen nog meer te lijdea hebben dan nu. Alleluia gezongen over het klerikaal goe- vernement. Den 22 September laatst was het feest te Willebrock de zeer liberale gemeente bestuurd door den grooten nijveraar en volksvriend M. De Nayer, bnrgemeester. M. De Nayer deelde dien dag zijne winsten met zijne beambten en werklieden. f_ Vele Aalsteeaars kennen het papierfabriek en de werkbuizen van Willebroek. De Liberale Werkmanskring beeft eens de eer en het ge luk gehad die puike inrichting te bezoeken, Ze zullen zich nog we! herinneren de eetzaal, de teekenklasse, de muziekschool de wapen zaal, de badinrichting, het hospitaal, het ou le-mannenhuis, de werkmanswoningen enz enz. Om tot de verdeeling toegelaten te worden moest men vijf jaren in de fabriek gewerkt hebben. Elkeen heeft een aandeel bekomen in verhouding met de diensten die bij bewees. liet bedrag van het kleinste winstaaudeel beliep tot 650 franken, zekere meestergasten en beambten hebben 1200 tot 1450 franken ontvangen. Hadde men in Belgie zoo eenige honderdtal len groote nijveraars als M. De Nayer de so ciale kwestie zoo al spoedig opgelost ziju. Hopen wij dat zijn voorbeeld navolgers zal vindeu. Het beeft geen betoog dat M. De Nayer de best onderwezen, de opp issendste en knap ste werklieden heeft welke men ergeus vindt. Wat er van zij voor den vooruitgang van het maatschappelijk vraagstuk is bet werk van M. De Nayer meer waard dan al den bluf en blaf der socialistische groote beeren die in de kamers en op meetingen voor de werklieden hard schreeuwen maar er niets voor doenzelfs niet in hunne eigene inrichtingen. Waar de luiheid indringt, loert de armoede en wordt er baas. Onwetendheid en Misdadigheid heerscben altijd samen over een volk. Wie fanatiek wordt, werjitzijn verstand ten prooi aan Leugen. Het blad van den bisschop van Gent Le Bien Public, kondigde een lang artikel af dat overgenomen wordt door de dompersbladen van heel den lande, natuur Ilij bewijst met cijfers (bewerkt op kliek- manier) dat de Belgen verheugd moeten zijn over bet binnensluipen der duizenden vreem de paters en nonnen in ons gebenedijd lande- ken. Het spreekt van zelfs dat volgens de Bien Public de kloosters zoo arm zijn als Job en aan onroerende goederen al te zamen nog geen millioen bezitten verre van een milliard. Hij vergeet boe nu en dan een hoekje van dat geheim werd opgelicht, b. v. toen de brand uitbrak in bet klooster der Jozefbten te Leuven waar men in een brandkast een ponks- ken vond van 3 millioen franken. Waarom zijn er duizendeu paters en nonnen die Frankrijk verlaten Waarom zijn er nog verscheidene duizenden die er blijven Waar om kunnen de eenen zich aan de wet onder werpen en waarom kunnen de anderen dat niet Ziedaar vragen waarop geen enkel klerikaal blad van Belgie antwoorden zal. Ofwel de wet is slecht en hindert de paters en nonnen in huu geweten en dan moeten zij Frankrijk verlaten tot den laatsten toe 3 Ofwel de wet is eene wet waaraan allen zich zonder zielsbezwaar kunuen onderwerpen ge lijk verscheidene duizenden het doen en dan bewijzen zij die hun vaderland verlaten 1. dat ze slechte burgers zijn die zich boven de wet willen stellen 2. dat zij vooral houden aan den materieelen kant hunner positie, 3, dat ze zich nog min onderwerpen zullen aan de wetten van de landen waar ze zich vestigen dan aan die van hun eigen vaderland. Water voornamelijk blijkt is, dat de paters en nonnen hun vaderland even gemakkelijk verloochenen als zij ouders, famillia en vader- of moederschap hebben verloochend. Wat kan de maatschappij van zulke wezens nog verwachten. Le Bien Public beeft overschot van gelijk de ui tbreidiog der kloosters in Belgie een olievlek te noemen immers die uitbreiding teemt toe op de onrustbarentse wijze, Le Bien Bublic beeft nog gelijk als bij beweert dat er nog an dere vlekken zijn, maar hij bedriegt zich als hij denkt dat de kloosterplaag de andere kwa len zal genezen, de eene vlek wisebt de ande re niet uit integendeel, de eene bevordert de uitbreiding van de andere. In de landen waar het meeste kloosters be staan heerscht de meeste onwetendheid de grootste armoede en gebeuren de meeste mis daden. Welbesteed. Laatst ontmoette een ge kend handelaar van bet midden der stad zij nen apotheker deze beklaagde zich dat de handelaar niet meer zijne remedien bij hem kocht. Hij vroeg om er de reden vau te ken- neu. De reden is zeer eenvoudig, was het antwoord, ziehier Toon ik den laatsten aan val van jicht had vroeg ik u mij een doelma tig geneesmiddel te verschaffenen op uw aan raden nam ik eene menigte drogen in die hoe- naamd niet helpen. Wanhopend vroeg ik het oordeel van een mijner vrienden die zich in hetzelfde geval bevond. Neem Elixir Vin cent tegen jicht en rhumathism, dezen kunt gij koopen. Grensstraat, 33 te Brussel, gij zult er mij nieuws van weten te vertellen. Ik be proefde, genas en... ziedaar waarom gij mijne kliënteel verloren hebt. Mejuffers Purine Bruyère en Julia Ghys- brecht onzer stad hebben in den kampstrijd tussclien de leerlingen der Middelbare Meis jesscholen de hoogste onderscheiding bekomen. Proficiat Die uitslag strekt tot eer dier jonge juffers niet alleen, maar ook van het onderwijsge sticht waar zij hunne studie doen. Wemogen terecht fier zijn op onze Staatsmiddelbare scholen bij elko gelegenheid blijkt bet, dat zij al het vertrouwen der ouders vèrdienen. Onze jonge vriend A. De Wolf leerling der stedelijke teekenschool van Aalst beeft dit jaar de gouden medalie bekomen, terwijl zijn broe der bediende aan den post met den besten uit slag ziju examen helt afgelegd» We ;wen- schen de twee broeders en hunnen vader Ca naille De Wolf hartelijk goedbeii I Goed zoo Het Fonds Jan De Windt, afdeeling Aalst, Zelfonderricht heeft het initiatief genomen der inrichting eener voordracht door de twee Transvalers Louw en Ploekhooy, ten voordeele der in de Engelsche kampen opgesloten vrou wen en kinderen. Die voordracht zal tevens eene protestatie zijn tegeu de batbaarsche oorlog door de En- gelscbeu gevoerd tegen de twee Zuid-Afri- kaansche Republieken. De ^oorlog is onmen- 8chelijk en outeerend voor de Engelsche na tie. Wat meer is niet alleen de beschaving lijdt er door, maar in stoffelijk opzicht benadeelt bij de heele bevolking in 't algemeen en de werklieden in 't bezonder. De oorlog brengt eene verslapping te weeg in het handelsverkeer daardoor ontstaat de krisis in de nijverheid waarvan de invloed zich zoo erg doet gevoelen te Aalst. Het is te hopen dat het Zelfonderricht door al de Maatschappijen der stad en door het stedelijk bestuur zal gerugsteund worden en de helden Louw en Ploekhooy hier den bij val zullen bekomoa dien ze verwierven te Ant werpen Fonds JAN DE WINDT. Zitting van 12 October 1901. Orde van den dag 1. De onwenteling van 1830.Lezing door R. D. W. 2. Meeting door de HH. Ploekhooy en Louw Het Zelfonderricht sluit de reeks der on derscheidingen door zijne leden gedurende bet verleden schooljaar door het welgelukken van den beer P. NYS in zijn ingangsexaam tot de Hoogeschool en van den heer G. CAMU in zijn eerst exaam in de brouwersscbool. We bieden ben onze gulhartigste gelukwe.i- scheD aan en drukken de gegronde hoop uit dat zij hunne stadiën met denzelfden goeden uitslag zulleD voortzetten. HET BESTUUR. IVIE.lv VRnnu I pillen Depratere liever gebruikt dan alle andere purgeer mid dels? De reden is eenvoudig. De Pillen Depra tere werken rap, zeker en zonder pijn Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten bardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene zen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitBlag verdwijnen. Prijs 1,50 fr. de doos. Te bekomen te Aalst apotheek üallebaut. Een geabonneerde zei ons gisteren. dat dank aan eene enkele doos zuiuerende Walthery-pillen, hij volkomen genezau was ge weest van eene maagoctstekiag gepaard met opgestoptheid, waaraan hij sinds lang lijden de was. Te betomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal- G. KROLIKOWSKI. Wisselagent en Bestuurder, van de Raadgever van den Kapitalist» Grasmarkt, 99, Brussel. Comiteit van Aalit ingericht ten voordeele van de van bet Algemeen Kyndikaat van Reizigers, Bedienden, Koophandelaars en Patroons, bemachtigd door de Bestendige Deputatie van Brabant, den 25 Juli 1900 10,000 FRANK PRIJZEN. waaronder ten minste 250 voorwerpen van waarde. Prijs van het Lot10 Centiemen. BIJZONDERE PRIJZEN De loten zijn verkrijgbaar ten lokale Het Beiersch Bof bij den heer Jan Kestens Groo te Markt, Aalst. De trekking zal plaats hebben 1 December te Aalst, In den Meiboom op Maandag 14 October 1901, om 1 uur nanoen door bet ambt van Meester I>e JPavxw, Notaris te Aalst. OPENBARE VERKOOPING van eene te Wichelen, Meerbosch. Gemeente Wichelen. ZITDAGEN Instel, Maandag 7 0ctober iq01 Verblijf, Maandag 21 uct0Der 19ÜJ- OPENBARE VERKOOPING van TE AALST, Moorselschebaan, (rechtover de nieuwe kerk) en in de Achterstraat. De Notaris DE WINDT, zal openbaar ver koopen De zitting van heden geeft blijken van merkbare verbetering vergeleken bij den wanhopigen staat der markt van verleden week. De koloniale waardenjTOor- al «pelen haantje de voorste. Om hieruit nu echter reed» op te maken dat deze betere strekking een blij vend karakter heeft, zon nog min of meer voorbar- rig zijn. De Rente is standhoudend en de Stadsloten zija minder kloek. In d» rubriek Banken ziju de fluctuaties niet be langrijk. Meidon wij nochtans de nieuwe daliug der Outremer. Na tot 3975 gedaald te zijn herneemt de Congo- spoorweg tot 4425. Over 't algemeen is de strekking der Tractie waar den weer gunstiger. De Réunie zijn uochtam flauw gestemd. In de rubriek der Metaalwaarden stippen wij Coc- keril, la Providence en darrebruok aan, die tamelijk ferm zijn. De Koolmijnen zijn kloek gehouden aan koersen zonder groote veranderingeu, Behalve de Kolonialen welke zooals wij 't hooger zegden eene Trij mooie stijging gedaan hebben, is de groep Verscheiden» on* veranderd. Bij de Vreemde Waarden Merken wij eene nieuwe der Dniéprovienne, 1 1 zilver tafelservies fr. 2000 2 1 piano. 10-X) 3 1 eetplaats s 800 4 1 slaapkamer 500 5 1 bicyclette 300 6 1 schouwgarniluur 300 7 1 kroonkandelaar 200 8 1 goudo sieraad 200 9 1 tafelservies 200 10 1 goudo chronomet. fi 150 11 1 «chouwgarnituur 125 12 1 goude horlogieketting 100 13 een paar ooringen 100 14 1 diamand hemdgar. 100 15 1 pendule 100 16 1000 Havana cigaren 100 17 12 koftijlepels veig. zilr. 75 18 1 lavabouwgarnituur ft 50 19 1 zilver voorsnijservies ff 50 20 1 zilver saladeservies n 50 De Notaris DE PAUW zal ten verzoeke vau wieh»t behoort met gewin van palmslag en gelagen open- baarlijk verkoopen Eeuige Koop. Eene goede partij Zaailand, gele gen te Wichelen, Meerbosch, gekend ten kadaster sectie A nummers 865 en 865 bis, samen groot 60 aren 60 centiaren, palende noord de erven de Iïerokhove de Denterghem, west d' heeren Do Blook en van We- semael, zuid het Armbestuur en De Keyser en oost d'heeren Van Houbrouck de Ten Hulle en de Keyser. Gebruikt door heeren Leon Pius en Henri Van Cae- lenbergh. Verdeeld in twee deelen noord en west helft ieder groot 29 aren 83 centiaren. TelkénB om 2 ure namiddag, ter herberg In het Kuipershuis bij d' heer Jan Aelbrecht, te Wiohelen Dorp. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich ten kantoore van voornoemden Notaris DE PAUW, al waar er gestatig groote en kleine kapitalen te beko men zijn aan geringen intrestmits bezet.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2