LIVINA 16de Jaar. Nummer 42 Zondag 20 October 1901. Liberale Werkmanskring. De 9 centen. Herziening der Kiezerslijsten. Voorwaarden om kiezer ie zijn Kiezerslijsten. Het Onderwijs. De Rok en de Broek m LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad AbonnementsprijsA 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Prijs der Annoncen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 19 OCTOBER. Luisterrijk Avondfeest op Zondag 20 Octo ber 1901, ten 6 uren 's avonds stipt, door de leden der Tooneelafdeeling Voorwaarts met de wel willen le medewerking van Mejuffer Goppieters van Gent en verscheidene liefheb bers. PROGRAMMA 1. Pius de Laureaatboertige alleenspraak door Jan Stappaert uit te galmen door L. Vincent. 2- Hongerdramatisch schouwspel in een bedrijf door Nestor De Tièro. 3. .Nummer 71/4, t lij spel in een bedrijf door Hendrickx. Nieuwe dekors van onzen stadgenoot den kunstschilder Albert Meganck. De piino zal gehouden worden door den heer Achille Minnaert. Deuren open ten 5 u. begin ten 6 u stipt. Het klerikaal goevernement heeft uit kiesbelang eene wet gestemd 9 centen pensioen verleenende aan de oude werk lieden. Hoe klein, belachelijk klein dit pen sioen ook weze, het grondbeginsel is in pratijk gesteld en de werklieden zou den ongelijk hebben het sommetje niet binnen te rijven, als zij er recht op hebben. Een spreekwoord zegt Wie het mindere niet begeert, Is het meerdere niet weerd. De ouderlingen die 65 jaren gewor den zijn en meenen recht te hebben op het pensioen moeten hunne aanvraag doen voor 31 December 1901. Als overgangsmaatregel bepaalt arti kel 9 der wet nog het volgende Zullen kunnen genieten van de voordeelen der wet, uaar mate zij den ouderdom van 65 jaar zullen bereiken, de werklieden die minstens 55 jaar oud zijn op 1 Januari 1901. Zij, echter, die op dien datum minder dan 58 jaar oud zijn, zullen uitgosloten blij ven van de voordeelen der wet, indien zij niet, gedurende een tijdstip van drie jaar, in de lijfrentkas eene jaarlij ksche Storting hebben gedaan van mins tens 3 fr. om tot een beloop te ko men van ten minste 18 fr. De meeste werklieden kennen de schikkingen niet der wet, of begrijpen die niet, de meeste ouderlingen kannen daarenboven niet schrijven. Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Zij die Bavo binnen laat was een vrouw die even het blakertje opheft, om den binnenko mende in het aanzicht te zien, tevens zijn ook hare gelaatstrekken helder verlicht en wij her kennen de mooie dochter uit den Bonten Os, Livina Haegemans, doch in plaats van de prachtige kollebloem, die we vroeger ont moetten vol moed en levenslust te midden der heerlijke natuur, bemerken wij een bleek ge laat, dat getuigt vaD veel geleden smart en zielewee, doch dat nu even verhelderd wordt door een glimlach van zalig genot bij 't be groeten van den aanbeden beminde. Bavo drukt heur een kus op het voorhoofd en zegt, heur teerder aanziende Goên avond Livina, ge ziet er veel beter uit thans, en nu ik er ben om u te omringen met al de liefde welke mijn hart bevatten en uitstorten kan, nu ik mijne blijken van onver- Anderzijds verwaarloozen vele ge meentebesturen de belanghebbenden te verwittigen, zoodat velen het pensioen zullen moeten derven en gewoonlijk zij die er het meest behoefte aan heb ben, indien de verschillende kringen de taak niet op zich nemen daarin te voor zien. Wij hopen dus, dat eenieder zijnen plicht zal vervullen en voor de onge leerde oudjes zal doen wat dezen niet meer kunnen. Om kiezer te zijn moet men de volgende voorwaarden bezitten. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie verkregen hebben. 2° Ten volle 25 jaar oud zijn voor 1 Mei 1902 3° Op 1 Juli 1901 ten minste een jaar te Aalst verblijven. Voor den Senaat en Provincie. Dezelfde voorwaarden maar ten volle 30 jaar zijn voor 1 Mei 1902. Voor de Gemeente 1° Belg zijn van geboorte enz. 2° Ten volle 30 jaar oud zijn voor f Mei 1902 en op 1 Juli 1901 te Aalst ten minste 3 jaren verblijf hebben. Om kiezer te zijn met 2 of 3 stemmen voor de Kamer, Senaat en Provincie a) 35 jaren oud en gehuwd zijn of weduw naar met wettige nakomelingen, en in hoofd som en opcentiemen ten minste 5 franken per- soneele belasting ten voordeele van den Staat betalen. b) 25 of 30 jaren oud en eigenaar zijn van onroerende goederen met een kadastraal inko men van ten minste 48 franken. c) of van eene inschrijving op het Giootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op ae Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Indien de kiezer 35 jaren jaren oud is, personeele belasting betaalt en eigenaar is van onroerende goederen met een kadastraal in komen van 48 franken heeft hij rechtop 2 bij komende stemmen. d) Dragers van diploma's van hooger mid delbaar onderwijs hebben recht op 3 stemmen. Voor de Gemeente zijn dezelfde voor waarden vereischt, met dat verschil dat men bier te Aalst moet 15 franken in hoof Isom en opcentiemen personeele belasting betalen voor eene bijkomende stem. Kiezers welke eigenaars zijn van onroe rende goederen met een kadas traal inkomen van ten minste 150 franken hebben recht op 2 bijkomende stemmen. breekbare trouw voegen zal bij de zorgen uwer goede tante, nu eij hier veilig leeft in haar huis en onder onzo bescherming, nu zult gij het doorgestane leed, ik ma; niet zeggen ver geten, zulke dingen vergeet men nooit maar toch van een ander oogpunt beschouwen. Li vina ge moet leven voor mij, weder de b'oein worden van vroeger en uwe ouders zullen u zegenen, gelijk wij hunne nagedachtenis in eere houden... Hartstochtelijk had Bavo die woorden ge sproken en ze troffen heur diep, weer glim lachend keek ze heni aan, leunde haar hoofdje tegen zijne breede borst en fluisterde O 1 Bavo ik bemin u, ik bemin u, ik bemin u zoozeer, meer nog misschien dan ik hen heb bemind. Kom nu, Bavo zegde zij, kom er wacht u hier iemand. Wie, vroeg Bavo, wacht uwe brave tante op mijheeft ze mij bezondere mededeelingen te doen Och neen, zegde Livina, och neen, tante bekommert zich niet met de ontwerpen die u en mij ook bezig houden, zij heeft al ontzetten de dingen genoeg gezieD, zegt zo, om voortaan De kiezerslijsten der stad Aalst voor 't jaar 1902-1903 liggen ter inzage van 't publiek alle dagen der week van 9 ure 's morgens tot 1 ure nanoen eu van 7 1/2 tot 8 1/2 's avonds ten bureele der liberale Associatie in den Graaf van Egmont 7i Groote Markt. De liberale vrienden zijn verzocht te komen zien of zij er met het getal stem men waartoe ze recht hebben zijn inge schreven. Het Bureel gelast zich kosteloos de reclamatien te doen voor de vrienden die met stemmen te weinig zijn inge schreven of van de lijsten weggelaten "ju. Komt dus allen zien of men uwe rechten niet heeft miskend want de kiesreklameu moeten VOOP 31 October ten stadhuize ingediend worden. Dus allen opgepast Bij het jubelfeest der middelbare school hebben we kunnen bestatigen, hoe hoog het ouderwijs door alle be schaafde lieden wordt geschat. Alle redenaars waren het erover eens den invloed van een degelijk onderwijs te roemen, allen waren het eens om er de noo Izakelijkheid van uit te roepen en er de weldaden van op te hemelen. Talrijke redevoeringen werden uit gesproken, talrijke heildronken ge bracht en zonder een enkele wanklank werd in alle de lof bezongen van het onderwijs. Is de burgerij niet alles verschuldigd aan het onderwijs, kan een burger, een neringdoener, een ambachtsman, een nijveraar, in een woord kan ol mag iemand het onderwijs ontberen Be hoort hij tot de beschaving die geen betamelijk onderricht heeft genoten Met volle borst heb ik de sprekers toegejuicht burgemeester Gheeraerdts, schepen De Hert, de bestuurder Aerts, allen, en zulks deed ik met volle over tuiging. Ik heb geplakt dat mijn han den er piju van deden. Maar zeg ik als het onderwijs zoo goed, zo» wenschelijk, zoo voordeelig, schoon, noodzakelijk en onontbeerlijk is voor de burgerij, is het ook niet hoogst noodzakelijk voor den werken den man En zoo het onderwijs nood- niets meer te vreezen of niets meer te hopen voor het vaderland, het ergste is gebeurd en betere vooruitzichten kan ze niet koesteren. Maar wie dan Livina? Een oude kennis Bavo. 'k Ben zeker dat ge gelukkig zult zijn Willem weer te zien, maar ge zult hem moeieiijk herkennen... Daar ging eene deur open 't einde den gang en een oud vrouwken riep kaltkijvend, half- plagend H bt ge daar nog niet gedaan met uwe geheimen hebt ge zoo elkander veel nieuws te vertellen Iutusse.ien waren beiden binnen getreden in het vei trek dat do twee vrouwen tot gewoon verblijf diende als de avond ingevallen was, eene ruime keuken met bree len schoorsten waariu thans een helder houtvuur laaide, terwijl een groote lamp de plaats tamelijk goed verlichtte. Kijk riep tante, een persoon aanwijzend aan de talel gezeteu, kijk Bavo daar is eene keunis «an U. Willem ging snel den binnenkomende te gemoet en schudde hem hevig de baud. Gij herkent me niet, Bavo, riep Willem, te beter zakelijk is, zoo de toekomst van een volk, de welvaart eener natie er van af hangt waarom zijt gij dan allen geene verdedigers van het verplicht onder wijs Belgie is nog het eenige land van Europa (met Spanje waar het slechts op papier bestaat) waar het verplicht ou derwijs niet is ingevoerd, ook zullen wij weldra op elk gebied door andere landen voorbijgestreefd worden. De vrouw draagt de broek Men weet wat zulks in vele, zeer vele huis gezinnen beteekent en in het roode huishou den is die spreuk wel toepasselijk de vrouw lm ft daar getoond dat zij de broek draagt. De algemeene raad der roode werklieden partij vergaderde te Brussel om eene bepaal de beslissing te nemen betreffende het stem recht der vrouwen. Gezel De Winne had reeds doen uitschijnen hoe dwaas het was nu met die zaag, of liever met die broek voor de pinne te komen, terwijl Van der Velde en Destree er voor spraken toen Madame Van der Velde hot woord nam en de volgende dagorde voorstelde In acht nemende, dat de politi ;ke gelijk- B h id der geslachten een der grondslagen is van het socialism. De fed ratie der socialistische vrouwen n stelt aan de vertegenwoordigers der partij n voor, tijdelijk de strijd voor vrouwen- n stemrecht te verdagen lot de zegepraal van Let A. S. voor mannen. Vier en dertig aanwezige leden stemden dit orde van den dag, drie onthielden zich een stemde tegen. Madame Van der Velde droeg de broek haren wil ging vóór dien van beuren echtge noot, ze zegt vlakaf tot de mannen tracht eerst zelf de broek meester te worden want tot nu toe krijgt ge van de klerikalen duchtig op uw kleed en eens zoover denkt dan aan on ze broek. Waarschijnlijk heeft de millioenenrijke proletariër Van der Velde zelf de dagorde gestemd door zijne vrouw voorgesteld, mis schien heeft hij haar die zelf in de handen ge stopt om uit een neteligen toestand te gera ken, waDt de man zat in 't nauw met dat ver duiveld vrouwenstemrecut, hij wist niet meer waar naartoe met dat blind paard... 'k wil zeggen met die broek. Wat er van zij de vrouwen hebben in Belgie hunne eerste zegepraal behaald op politiek ge bied, die proef zal misschien voor hen voldoen de zijn, daar ze genoegzaam bewijst, hoe wei nig de politieke zegepralen heur tot eere strek ken. Wat zou het dan wezen in geval van nederlagen. Is het wel waar, wat Madame Van der Vel de in heur orde van den dag zegt, namelijk dat depolitieke gelijkheid der geslachten een der grondslagen is van het socialism Sedeit Wat beteekent dat, Willem Ik zou u waarlijk niet herkeiid hebben in uw mooie kleeren en die zware knevels, maar ik heb uwe stem herkend, nog helder en frisch als toen. Ja, toen ik het geuzenlied zong en toen... maar kom laat ons gaan zitten Bavo, ik moet mijne lotgevallen vertellen sedert den onweert» Dacht. En nu verhaalde Willem hoe hij zich up den valschen Labarre had gewroken. De taute luisterde naar het verhaal, geen woord kon ze uitbrengen, het tooneel onder de galg was veel erger dan alwat zij tot dan toe gehoord had... die Willeln hhd de duivei getart op zijn eigeD veld. Bavo ook luisterde vol verbazing, terwijl Livina onmiddelijk vermoedde welk verhand en bestaan moest, tusschen de kastijding van Labarre en de rampen die haar gerievend en smartelijk hadden getroffen. >- Verscheidene minuten bleef iedereen spra keloos... toen vroeg Bavo opeens Maar Willem wat voert u hierheen en hoe zijt gij hier iu geraakt, hoe hebt gij deze wo ning ontdekt. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1