r 1 1 I I Beschaving. Onze Scholen. Onderstandspenning. De Koophandelskanier. Zonderling. Onderscheiding. Voor Taal en Vrijheid. Eindelijk De Schietbaan. Beurs van Brussel. vanneer Madame Eu zijn al de roede grond- slagen even vast. We zijn van gevoelen, dat de vrouw in de wetgeving niet altijd recht werd gedaan, dat huiren toestand kan verbeterd worden iu ha re betrekkingen tot haar huisgezin, kinderen, «chtgenoote enz. enz. We zijn overtuigJ, dat de vrouw z io ver standig, zoo ontwikkeld, zoo bekwaam kan worden als den man, we voegen er zelfs bij dat zij gewoonlijk meer hart heeft dan de man voor al wie lijdt en bedroefd is. Er is meer. We bevestigen dat de vrouwen zoowel als de mannen alle slag van werken hunnen doen we bevestigen dat ze in da fabrieken kunnen werken, we zien het we bevestigen dat ze in de koolmijnen kunnen arbeiden we zien het we bevestigen dat ze als lastdieren op het veld kunnen werken, we zien betwe be vestigen dat ze matroos kunnen zijn en sol daat en politieagent enz. van dat alles zijn voorbeelden genoeg we bevestigen dat de vrou wen zouden kunnen kiezen., ja wa bevestigen dat de vrouw liet een zouwel kan als de an dere. En als de vrouw omdat ze kan kiezen, kie zen moet, waarom zou ze dan ook geen sol daat worden, garde civiek, gendarm enz. Madame Van der Velde zal prop steeren en ze heeft gelijk, er zijn werken, diensten, amb ten die bij het karakter en de natuur der vrouw, nietpassen soldaat spjleu, smid, zijn in de mijnen werken, inde fabrieken arbeiden, en politiek miken strookt niet met het wezen en de roeping der vrouw, hare i plicht is vrouw te blijven, goede moeder te zijn en door het be trachten van die rol heeft ze meer invloed op de samenleving dau door het uitoeieuen van een honderdvoudig stemrecht. Er zijn uitzonderingen, anoraaüen b. v. Ma dame Van der Velde maar die bevestigen den regel. Indien gij eketeroogen aan de voeten hebt dis uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van D'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 f». de doos. 't Was een dag geweest van walle- bakkerij Ze waren met vijven op hunnen draai gegaan, hadden eerst in een viertal ka- ▼ieton elkander getrakteerd met bor rels, groote masjers gevitrioleerde je never binnengelapt in 't kleine achter plaatsje, nevens de reewriekende loog- kuip of de manke kinderwieg. Ze hadden honger gekregen en had den haring geëten, opgelegden haring die ze met kop en staart en al om het rapst hadden verslonden en dan hadden ze hun geld geteld, het overschot van twee dagen arbeidsloon. Ze waren voortgezeild, hadden nog een paar kabberdoeskens bezocht, had den twee spelen op den bak gespeeld en onder gruwelijk vloeken nog eeuige pa- takons binnengelapt, ze hadden daarna voor de leute 25 centiemen uitgelegd hadden een liter jenever gokocht en waren arm aan arm zingend de stad ia- getrokken. Wat ze zongen, of liever heeschhui- lend uitbalkten wordt niet geschreven. Och wat hadden ze plezier hier en daar zetten ze zich te midden der straat neer in een ronde en dan ging de flesch van hand tot hand en nam ieder er een zwelg van, terwijl zij geestige aanmer kingen maakten. Toen het 3 uren namiddag was had den ze ruzie gekregen, immers de fiesch was ledig en de zakken ook en alle vijf waren dronken, dan hadden ze gevoch ten, elkanders kleeren gescheurd, en waren elk zijns weegs gewaggeld met bloedende neuzen gezwollen oogen, bui len op het hoofd en sneden in de han den. Daar kwam nu een van de vijf te huis, dronken als een iloot, zwijmelend als een redeloos dier, brullend met schorre stem. Ze willen, hik onzen loon, niet geven En wij.... hik die werken vroeg.... hik en laat. De vrouwen der buurt kwamen aan de denr staan, de kinderen dansten rond den dronkaard die er geen acht op sloeg en zijne woning binnenstrompelde de tweede eener rei huizen van twintig of 200 iets. Binnen is 't spel onmiddelijk aan den gang.,, man en vrouw kennen elkander de kinders (er zijn er zes) vluchten weg. Binnen klinkt het smeerl... t.. f, got- fer.. 1 er wordt geslagengevloekt, ge bruld. Bij de haren sleept de worsteling moe der buiten die heur kleinste in den arm houdt, dan springt hij terug binnen en ietsin den zak stoppend stormt hij weer de deur uit nog een stamp toebrengende aan do vrouw die als eene furie binnen stuift- en gillend aan de deur komt Leelijke dief smeerl..! hij heeft mijn laatste geld gestolen en er is geen eten in 't kot. Nem, leelijke lafaard., en met een werpt ze eeno pan, misschien de eenige die nog in huis was, naar zijn kop want hij ging weer heen al zingend Ze wil., hik len onzen loon niet ge ven.. hik En wij die werken hik Daar krijgt hij de pan op zijn hoofd, schuimbekt als een razende hond grijpt een der bengels vast die rond hem dansen en slaat hem onbarmhartig op het hoofd zoodat de kleine vervaar lijk begint te huilen. De dronkaard gelijkt geen mensch meer, hij vloekt, vloekt, vloekt! terwijl hij op het jongetje slaat eu er mede tot aan do beek loopt waar hij liet zek<jr hadde ingeworpen, zonder de (usschen- komst van eeu voorbijganger die den kerel bij den kraag vat en hem zoo duchtig aframmelt, dat hij hot- op oen loopen zet, zonder ziugen of omzien. Het kind dat hij zoo deerlijk had mishandeld en had willen verdrinken was zijn eigen zoontje. En zeggen dat er missionarissen zijn die naar Azie gaan om de Chineezen te bekeeren en naar Afrika om de negers te beschaven. Bovenstaande tafereeltje is naar de werkelijkheid geschetst, zoover de wel voeglijkheid het gedoogde, maar echt is hel gebeurd. Ik zal waarachtig ook de eenige niet zijn die van zulke tooneelen getuige ben geweest, het gebeurt te Aalst nog wel meer. Onderwijs en opvoeding zijn de mid delen om zulk kwaad te verhelpen. 's Zondags nadien zag ik den held van 't bovenstaande verhaal, den klerikalen werkmanstap of beestenhof binnen trekken Dank voor uwe goede borstpastillen Wal- thery zij verrichten wonderen in 't genezen van vallingen en keelpijn. Wij zullen er steeds in't gesticht voorhanden hebben stuurt er ons a. u. b. 10 doozen op. 7J. St-Vincent, St-Gerruain (Luik) Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. M. Aerts in zijn antwoord op den heildronk van M. De Hert, schepen van onderwijs, herinnerde de woorden van Jules Simon de stad welke de beste scholen heeft is de bloeiendste stad of zal het eerlang worden. In zijne redevoering had M. De Hert op afdoende wijze aangetoond dat de staatsscholen de beste zijn. Als schepen van onderwijs schijnt het echter dat M. De Hert zich die woorden niet meer herinnert. Of zouden ze misschien slechts uitgesproken zijn geweest om dat de omstandigheden het medebrach ten. Zou M. De Hert durven verzekeren dat Aalst de beste scholen bezit Zou hij durven verzekeren dat het stadsbe stuur zich beijvert om goede scholen te hebben De volksscholen worden hier toevertrouwd aan onbekwamen, de nieuwe scholen staan zelfs niet onder toezicht van de stad, zij heeft het recht niet in de scholen die zij nochtans moet betalen eenig kontrool uit te oefenen. Welke waarborgen bieden zulke scho len aan De stadsscholen zijn de eenige die het vertrouwen der ouders waardig zijn omdat al de onderwijzers en onderwij zeressen moeten gediplomeerd zijn, om dat het ouderwijs er onder toezicht staat van de 6tad en den staat. De bloei van die scholen zou de sche- peu van onderwijs zoo nauw aan 't hart moeten liggen als de bloei der Staats middelbare school, die hem zoozeer be kommert, want de stadsscholen dat zijn de scholen der werklieden en kleine burgers en zij verdienen zooveel be langstelling als de andere. Welnu als men naziet hos het er toe gaat, zou men zeggen, dat het bestuur van Aalst zijn uiterste beste doet om den ondergang dier scholen te bespoe digen, men zie de benoemingen na wel ke in den laatsten tijd gedaan zijn strij dig met den vooruitgang van het onder wijs en strijdig met de rechtvaardig heid. Wat er thans weer gebeurd is in de Stadsmeisjesschool N. 1 toont aan welke de bezorgheid is van de klerikalen en besonderlijk van M. De Hert voor het volksonderwijs. Mejuf. Schepens neemt heur ontslag en naar men verzekert is denzelfden dag eene onderwijzeres der nonnekensschool in hare plaats be noemd. Ten eerste die benoeming is on wettig, ten tweede die juffer nauwelijks benoemd wordt in de tweede klasse ge plaatst, het recht van al de andere on derwijzeressen wordt miskend, ze wor den in hunno bediening vernederd. 't Is eene schande ja, 't is oprecht schandalig. En zij die zulke dingen op de lever hebben, zouden moeten blozen als ze spreken van hunne genegenheid voor het onderwijs, want dat is valsch- heid, veinzerij, huichelarij Ja, M. Aerts had gelijk, de stad die de beste scholen heeft zal ook de bloei endste stad worden. In Aalst is het volk ellendig, omdat het volksonderwijs ver waarloosd wordt omdat er in de goede stadsscholen het kozijntjesstelsel wordt ingevoerd en de andere nooit hebben ge deugd. Omdat de Vos van de K.. naar Ninove om een orgel ging 0.05. Omdat hij een pak sla gen gekregen heeft 0,05.Omdat klein Lo- wieken hem dat aantrok voor de Vos 0,05. en dat hij eene mossel op zijn fajade kreeg dat hij op den grond tuimelde 0,05.Omdat de president per hondenmobile naar Concordia reed 0,10.Omdat zijn chauffeur zoo nen feilen beer is 0,10. en omdat hij hem een klein hondemobieleken zou koop-nO, 10. dan zou hij kunnen rijde waar hij nu niet kan naartoe loopen 0,25. Omdat het portret van Milleken Meert zou gelijkend is 1,00 Omdat er vele vrienden zouden inteekenen voor het dekoratieieest van Lina 0,50 Le dige kannen volle mannen 0,10. Volle mannen, felle jannen 0,10. en daarbij twee dronken wijven 0,10 2agen twisten kijven 0,10 zatl&pperij, vechtpartij 0,10. Verleden Zaterdag had de vergadering plaats van de leden der Koophandelskamer van Aalst, drie punten stonden aan het orde van den dag 1. Over de kwestie der taks op de paarden kracht der stoomtuigen werd beslist e3ne ver mindering de vragen dier plaatselijken taks 2. Men besprak verder den toestand onzer koopwarenstatie die beklagenswaardig is en een ongelooflijke schade berokkent aan den handel en nijverheid der stad, er wordt beslist een krachtdadig protest te sturen aan den mi nister om daaraan te verhelpen en om maatre gelen te nemen cpdat de uitvoering zijner wer - ken geen hinderpaal blijven voor het handels verkeer hier ter stede en er meer regelmatig heid zou gebracht wordon in het vervoer der koopwaren en geheel het land. 3. Men beslist eene vraag in te dienen om 't bureel van de koopwarenstatie te verbinden met de publieke telefoonkabien dar reizigers- statie en eene publieke telefoonkabien in te richten voor het postbureel der statie. Denderbode do fanatieke afbreker der offi- cieele 6cholen antwoordt op ons artikel waarin wij hem aantoonen zittende aan de feesttafel opgericht ter eere van de Staatsmiddelbare school en waarin wij het zonderling gedrag van M. Pauwels gispen, de leeraar de Staatsmid delbare school die zijn kind naar de jeBuiten zendt.... voor een vlasdrank. Vijand ja, vijand neenzegt Denderbode Je suis oiseau, voyez mes ailes. Je suis souris, vivent les rats !1 Altijd en altoos dezelfde waterratterij. Nu kennen wij hem 1 Denderbode bedoelt den schrijver van het artikel in ons blad ver schenen. En dan 't Doet ons pleizier dat Denderbode zoo spitsvoudig is hij wete echter dat geen opsteller van ons blad ooit behoefte heeft gevoeld eme gunst te vragen aan de kle rikale beheerders onzer stad. Smeeken, veinzen, en kruipen past alleen aan de mannen die in 't zeel liggen met da opstellers van het dompersorgaan de oneer der hedendaagsche drukpers. Verkeerdelijk schreven we van Gyzegemde naam der jonge juffer dia in den kampstrijd der Middelbare scholen eene hooge onderschei ding behaalde, in plaats van Gysbrecht Con stance. We wenschen haar nogmaals goedheil Volgens 't oordeel van vele genees- heeren bestaat de beste te volgen behande ling, in geval van maagontsteltenis (maagont steking) slechte spijsvertering, krampen, bra kingen in't nemen van de slijmverdrij vende Pil van Dr Walthery. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Merkwaardig was de vertooning van Taal en Vrijheid n in de hoogste mate, zoowel in het opzicht der vertolkte rollen, als den inhoud van het stu k en de keur der gepasto kostumen en dekors. De zoon van Philips II, don Carlos verdient de sympathie van het nageslacht als men hem tegenover zijn walgelijken, fanatieken vader stelt echtschender en kiodermoorder, maar stond overigens in zedelijk opzicht niet ver bo ven het peil zijner vervallen land entijdgenoo- ten .'t Is waar zijne rol iD 't opgevoerde drama kon niets anders zijn dan ze werd voorgesteld wou het stuk belang inboezemen. De sombere hertog van Alva, de verdediger van den godsdienst, die de moeder van zijn kind koelbloedig doodstampte, heeft in ge heel het stuk eene rol veel schooner dan welke hij in werkelijkheid heeft vervuld. Hem wor den gevoelens toegekend waarvoor de kettes- verbrander een eedbreker nooit vatbaar is ge4 weest. Des te grooter echter zijn de verdiensten van hen, die het stuk vertolkt hebben ons is immers de indruk gebleven van de h ivigheid der hartetochten in die beroerde lijden, en van de tegenstrijdigheid der karakters, bui tensporigheid beerschte toen in alles in Roomschgezindheid eu ook in hervormings zucht en geweldenarij volgde op elke botsing van meening, overtuiging en godsdienst. Aan al de acteurs moeten wij hulde brengen en aan de bevallige actrice, Mevr. Roels-Fau- connier en de adem van vrijheidsliefde welko geheel het stok bezield die de acteurs zelf medesleepte heeft ook het zeer ^talrijk publiek meegesleept, de schoonste tooneelen werden geestdriftig toegejuicht. Wij hebben een genoeglijken avond gesleten we kunnen van elk der opvoerders getuigen dat ze de belangrijkheid hunner rol bewust waren zelfs de figuratie was verzorgd en heeft baar deel gehad in den genoten bijval. Mathias de beeldstormer is een waar succes geweest Voor Taal en Vrijheid even schit terend begin voor het aangevangen seizoen we wenschen, dat de andere opvoeringen een goed lukken en even veel volk mogen lokken. De Symphoniekring heeft do tooneelster ge holpen, f'-ische muziek en goede uitvoering. Alles was puik 1! De staat en de ondernemers der werken aan de Zeebergbruen den overweg, zijn het ein delijk eens geraakt o^er het goed inslaan der palen. Zoodra het goed seizom a inbroekt zal met verdriedubbelde ploegen ann het werk worden gearbeid zoodat men hopen mag dat zij goed vooruit zullen gian. 't Mag wel zijn I en het wordt ook tijd, er is geen werk zoo noodig als dat. Het schijnt dus toch waar dat de schietbaan er komen zal op Kerrebroek, achter Kobe Mer- tens, op het mestplein. De inhuldiging der schietbaan zou plaats hebben over een tweetal jaren en groote feestelijkheden zouden te dier gelegenheid plaats hebben I)e gekozene plaats schijnt ons echter zeer slecht. Er zijn in den Osbroek en aan de Pont straatpoort beter gelegen gron len, welke min duur zouden te staan komen en waar men min kostelijke werken zou uit te voeren hebben zonder de wachten te verplichten zoo heel ver buiten de stad te loopen om de oefeniugen bij te wonen. Waarom die slecht gekozene plaats Wat schuilt daaronder Deze bereiding uitsluitend samengesteld uit plantaardige grondstoffen bevat geen enkel scheikundig bestanddeel en broagt nooit ver wikkelingen teweeg langs den kant van het hart of de maag. Daarom, juist mogen de jicht- en rhumatismlijders zonder vrees den Elixir vau A. Vincent, apotheker, 33, rue de ja Limite te Brussel, nemen. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker teAal st. Prijs 3 fr. de flesch. G. KROLIKOWSKI. Wisselagent en B»stuurder. van de Raadgever van den Kapitalist; Grasmarkt, 99, Brussel. nrtr.ari I Al de rubrieken, der Beurslijst behalve de Rautea en de Koolmijnen, blijven krachteloos een en weer elingeren. In Renten en Stadiloten is algemeen* stemming meer dan bevredigend. De Obligatiën blijven kleurloo» en Worden weinig verhandeld De Banken zijn veeleer zwak. Onlangs is er te Brnssel eene naamlooze maatsoh&p- pii tot °atand gekomen, onder de benaming van i OOMPTOIR INTERNATIONAL DE BANQUEET DE CHANGE ten kapitale van drie millioei), wier titels weldra op de Beurslijst zullen versc'iijnen. Men verzekert ons dat de deelnemingen van bet Comptoir Intern, haar van nn af reeds zou in Btaat stellen haar kapitaal aktien op zeer voordeelige wijze to kunnen vergelden. De Congospoorweg verkeert nog altijd in een go- vaarlijke toestand. De Tramwegen evenals de Metaalwaarden eijn flauw aangeteekend. De houding der Koolmijnwaardan is buitengewoon kloek. De Kolonialen verkeeren in een zeer schramo- len toestand, en niets doet voor eene aanstaande her neming voorzien. Het overige der Beurslijst is naar evenredigheid. HiiMi'MtiMilli—HWWi—HilWMIHiiAWMItli'yMMHWBIiTIIIHBhliMMIiÉlilMlitfttfÉHIIIII'JIH'l1 'i' 'iWIMliWrii1 i'i ilBNli'i'i 1 Miïi'l'ni '1 iOIi' W '''KvWiM'li yfi^)t@il'hllilj|ifiiiilii'il.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2