H In Memoriam. Nummer 43 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Zondag 27 October 1901 Kiezerslijsten. Zalig zijn ze. Een Vraagsken. 16de Jaar. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad r. voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu r Annoncen HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschxiften worden niet terug gezonden. AALST 26 OCTOBER. Woensdag morgend is onze senator, de achtbare heer August Verbrugghen, sedert 1857 burgemeester van Sint-Lie vens-Hautem, eu den 27 Mei 1900 se nator gekozen der arrondissementen Aalst-Oudenaarde in den ouderdom van 71 jaren overleden. De achtbare senator, behoort tot eene oude Vlaamsche tamillie, die altijd do vrijzinnige denkbeelden aankleefde en verdedigde, wier naam in geheel de streek populair is en blijft. Mijnheer Aug. VERBRUGGHEN stond immer op de bres ter verdediging van het volksonderwijs, ter verovering van het volksrecht. Hij nam plaats in de rangen der vooruitstrevende liberale partij en ijverde voor al de hervormin gen die op praktische wijze het lot der arbeiders, landbouwers en burgers kun nen verbeteren en ons tot de verwezen lijking kunnen brengen van het grond wettelijk voorschrift Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Mijnheer August VERBRUGGHEN was een man met minzaam karakter door iedereen bemind en geëerd, zelfs door zijne politieke tegenstrevers. Het gcede, dat hij voor het welzijn zijner i medeburgers te Sint-Lievens-Hautem heeft gesticht is onschatbaar, den on ophoudelijken strijd die hij heeft gestre den voor vrijheid en vooruitgang is on- zaggelijk. Niet alleen eene achtbare famillie, niet alleen de gemeente Sint-Lievens- Hautem, geheel de liberale partij ou dergaat door het afsterven van den vrijzinnigen Senator een onherstelbaar verlies. De teraardbesteliing heeft heden, zaterdag voormiddag plaats gehad. In ons volgend nummer zullen wij er een breedvoerig verslag van mededeelen. We bieden de achtbare weduwe en familie de uitdrukking aan onzer deel- neming in haren rouw. DE REDACTIE. lestuur van Aelst komt uitgenoo ligd te wor den zonder uitstel de gevraagde kierzerslijston af te leveren. Voornoemde hooge Ambtenaar kan geen ge- olg geven aan de vraag des rekwestrants strekkende tot verlenging der tijdsbestekken. De vertraging in ae verzending der lijs ten, welke de belanghebbende vooreerst vroe ger kan te kennen geven, is niet voldoende om den buitengewoueu maatregel te rechtvaar digen voorzien bij art 89bis des Kieswetboeks. Gent den 19 September 1901 Voor den Gouverneur, De provinciale Griffier, gedelegeerd. L. DE REU. Maandag 21 October werd mij door een politieagent den hiervolgenden brief behaudigd. Be Gouverneur Anne, bedien- te Aelst, dat Onze lezers herinneren zich dat we nu eenige weken geleden schreven, dat de Kiezerslijsten der stad Aalst voor 1902 1903, welke volgens het Kies wetboek van af 3 September moesten ter iazage liggen van het publiek, cd den 8 Sep tember aau de belanghebben len moes ten afgeleverd worden die er de aan vraag voor deden, op 22 September nog niet volledig waren gedrukt. We zonden dus een rekwest naar den minister van Binnenlande zaken om zooveel dagen verlenging te bekomen als de lijsten laattijdig waren versche nen. Wij ontvingen voor antwoord den hier volgenden brief. Be Gouverneur I JLaat weten aan den hear P. Anne, bediende bij de Liberale Associatie te Aelst, als ge volg op zijn rekwest van 15" dezer maand tot den heer Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, dat bet plaatselijk Doet kennen aan don beer P. de bij Liberale Associatie ingevolge een koninklijk besluit opgenomen in het Staatsblad van 17° dezer, de datum bij art 74 van het Kieswetboek bepaald voor het overleggen der bezwaren en der bewijsstukken tot op 22° November 1901 verschoven wordt, wat de kiezerslijsten der Stad Ael3t voor 1902- 1903 betreft, en dat al de dagteekeuingen, door het Kieswetboek bepaald voor de latere verrichtingen, betreffende de herziening der kiezerslijsten tot eu met de verzending,van de dossiers van verbaal naar de griffie van bet Hof van beroep, twee en twintig dagen wor den verschoven, wat gemelde stadjaangaat. Gevolg op mijn schrijven van 19" September laatst, zelfde nummer als biernevens. Gent, den 18" October 19Q1. R. de KERCHOVE. Het was dus maar billijk dat er ge volg gegeven werd aau de rechtvaar dige vraag van den ondergeteekende, want even als onze stadbuisbazen zich beroemd hebben gemaakt door het in schrijven van kiezers met een ver- valschten datum, met aan kiezers eigen dommen toe te kennen welke niet be stonden en eene collectie paters pries ters, broeilerkens en andere klerikaleu van alle slag op de kiezerslijsten te be houden alhoewel er onder hen personen waren die reeds meer dan tien jaren de sta.l hadden verlate i, zouden zij ge bruik gemaakt hebben van de stilzwij gendheid der hoogere overheid en uit gewoonte de tegenstrevers met te laat de lijsten te doen verschijnen belet heb ben nauwkeurig de controol te doen. Wij raden dus onze vrienden achter blijvers welke nog niet komen zieu zijn of zij op de kiezerslijsten van 1902-1903 zijn ingeschreven, zich ten lokale den Graaf van Egmont te bege ven om hunne rechten te eischen. H> Bestuur der Liberale Associatie gelast zich met kosteloos de inschrijving te vragen der vergeten liberalen alsook met de vermeerdering te eischen voor degenen, welke met minder stemmen als waarop ze recht hebben zijn ingeschre ven. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tct 12 uren en des avonds van 7 1/2 tot 8 1/2 ure. Den Zondag morgend van 9 tot 10 1/2 ure. De reklamen moeten ten laatste den 15 November gedaan worden om de noodige stukken te kunnen vragen. Dus allen naar den Graaf van Egmout om te zien of men uwe recht«u niet miskend heeft. P. ANNE. Zalig zijn ze die arm van geest zijn want het rijk der hemelen behoort hun toe. En zoo de goede God ons niet alle maal arm van geest heeft geschapen, en wij naar don hemel niet gaan, dat moet Hij weten... maar de dompers zullen zooveel het in hnnue macht is herstellen wat da Schepper verbruid heeft en trachten zooveel armen van geest te kweeken als maar eenigzins mogelijk is. Ga weet., of ge weetniet, dat da libe rale volksvertegenwoordiger M. Buyl, een wetsontwerp heeft neergelegd om den prijs van het Beknopt Verslag der Kamerzittingen te brengen op 1 fr. in plaats van 4 fr 'sjaars. De Midden-afdeeling heeft dit voor stel verworpen, de uitgave zou te groot zijn, en zegt de verslaggever, zekere Le- fevre (de drommel weet van waar die truter vandaan komt) het is de taak niet van hei kleiikaal goeveruement de politieke opvoeding te verzorgen van het volk. Die Lefevre is voorwaar ergens onder koster in 't een of 't andere kwezelshuis in elk geval is ziju argument eeno beloo ning waard en stellen we voor bein een kruis te geven op den rug, gelijk het paard van Christus er een dioeg, do ezel heeft het ruim verdiend. Het goevernement verplicht allo bur gera deel te nemen aan de kiezing voor degenen die de wetten moeten maken om met gezond cordeel te kunnen kie zen moeten de kiezers zooveel moge lijk weten wat de gekozenen in de Ka mers verrichten of verricht hebben en het is daarom den plicht van het goe vernement die burgers zooveel mogelijk in staat te stellen de debatten der Ka mers te volgen. De klerikale meerderheid heeft eene wet gestemd die alleman verplicht te kiezen hebben ze wel gestemd tegen dank, maar ze is toch gestemd) die voorschrijft hoe men moet kiezen, wan neer men moet kiezen, waar men moet kiezen enz. is dat geene politieke opvoe ding Is het niet in 't belang van het vaderland dat de politieke opvoeding van het volk zoo volledig mogelijk Wu- ze. Hoe kan een kiezer stemmen voor dezen of genen kandidaat, voor deze of gene partij als hij nooit in de gele genheid is do strekkiug en de daden van allen te beoordeelen, en hij moet kiezen. Is er een beter middel om de kiezers op de hoogte te brengen van hetgene hun welzijn in het land betreft, dan hea 't verslag te zenden van al wat er in de Kamers wordt gezegd. Is het den plicht niet van een goed staatsbestuur aan al de kiezers zoo niet kos'eloos, dan toch aan zeer geringen prijs het verslag der wetgevende handelingen te bezorgen, De zittingen der wetgevende Kamers zijn publiek, maar die openbaarheid is uiterst gering vermits ze maar bestaat voor de enkele bavoordeeligden die tijd en plaats vinden om de besprekingen bij te wonen, al de andere Belgen moe ten de openbaarheid duur betalen wil len ze iets weten. Iu 1884 was de prijs van het Beknopt verslag nog 1 fr er waren dan 21,697 inschrijvers op de Fransche uitgave en 26,449 op de Vlaamsche, dus te zamen 51,146 abonnementen in 1894 klom dat getal tot 61,200. Toen werden de dompers bevreesd het Beknopt verslag werd te veel gelezen door de Vlaamsche boeren, ondanks de harduekkige strijd der priesters, het is dan ook op het aandringen der geeste lijkheid dat de prijs gesteld werd op 4 franken. De dompers bereikten hun doelin 1899-190 0 waren er in 't geheel nog 5,919 abonnementen waarvan 1,141 op de Vlaamsche uitgave. Dus was het getal inschrijvers met meer dan 55 duizend verminderd. Het stemrecht wordt uitgebreid en de openbaarheid der besprekingen in de Kamers wordt verminderd, moedwillig verminderd door de dompers. Zalig zijn ze die arm van geest zijn en de boeren moeten niet lezen de werk lieden ook niet, hoe min men weet hoe min men twijfelt,., hoe min men oor deelt, hoe gemakkelijker men kiest voor vergulde ezels gelijk Lefevre en zijne kornuiten. Dus als het wetsontwerp ter stemmiug komt zal het verworpen worden rechter tegeu linkerzijde de pastoors willen het Het fanatism is enkelijk machtig door de domheid eu zwicht immer voor de wetenschap. Wat denkt de oneer der hedendaagsche drukpers over bet ontwerp van legerhervor- ming van het klerikaal goevernement Het erkend orgaan der kliek zou daar eens zijne meening moeten over zeggen en die der klep pers, die het arrondissement zoogezegd verte genwoordigen. De Fatriote 't orgaan der politieke pastoors kondigt een artikel af van een officier waaruit we het volgende knippen De leger ervorming door goevernement voorgesteld zal meer dan 20 millioen bij- gevoegde kredieten noodzakelijk maken 1. Bewapening, kleedij en uitrusting van 50800 man fr. 10.000,000 2. Bijgevoegde gebouwen voorden inten - dentiedienst, schutterij fr. 5,000,000 5. Materieei, schutterij eu genie, kampe ment eu wagenuitrusting voor twee nieuwe schutterijafdeolingeu fr. 6,000,000 4. Aankoop van paarden en harnassen fr 965,000 i H Totaal fr. 21,965,000 Welnu, Dendeebode, wat zegt go daarvan, mogen de binnengesmokkelde representanten en senatoren van Aalst zulke Wet stemmen? Gij zijt toch tegen alle verhoogiug van krijgs lasten, niet-waar en bovenbedoelde hearen ook Nu is het oogenblik gekomen om aan al de kiezers van het arrondissement een mani fest te sturen ten einde iren uit te leggen waar om Woeste, Bethune en cornp0 voor of tegen het ontwerp van het goevernement zullen stem men. Woeste verdedigt het vrijwilligersleger, hij moet dus om logiek te. zijn tegeu het meer dan halfslachtig wetsontwerp van het goever nement stemmen eu wat zullen de anderen doen Woeste weet geen beter "oorbeeld aan te halen om het vrijwilligersleger te verdedigen en als iets puiks op te hemelen.dan het Groot Hertogdom Luxemburg (Het land waarvan do groene uitlauder af komstig is.) Welnu 't Groot-Hertogdom Luxemburg heeft eene enkele kompagnie vrijwilligers die 6 officieren telt eu 140 tot 170 ouder-offiicieren eu soldaten, daarin begr -pen 39 muziekanten. En dit handvol vrijwilligers hebben niets te doen dan wat parade te maken, muziek te spe en de kindermeiden te., troosten. M. Woeste o na O ZOO.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1