MEN VRAAGT li OASEN s'-v/nFentius M®® Onderlinge Bijstand. Voorbeeldig KOLONEL. Kwakzalveriana. Barnum en Bailley. Pensioen. Oiiderstandspenoing. Fonds Jan DE WINDT Beurs van Brussel. genezing BLOEDARMOEDE weet immer zijne voorbeelden goed te kiezen 'tis een groot Staatsman, un grand parle mentaire, spijtig voor Belgie dat bij in Luxem burg niet gebleven is. De plaatsvervanging zal dus behouden wor den, de pastoors vreezen, dat zij met den per soonlijken dienstplicht ook den ransel zouden moeten opnemen, precies alsof hunnen rug daarvan meer't vei zou afgaan, dan die van een eenvoudige werkman volgens mij zouden al de jonge pastoors iu 't leger moeten dienst nemen als vrijwilligers om hunne makkers door hunne godvruchtigheid, zedigheid en vaderlandsliefde te stichten. Weluu als de plaatsvervanging toch zulke schoone instelling is, vraag ik dat ze ook toe gepast worde op de gurde-cbiek, dat is maar recht. Ik kan al de argumenten, die de aan- hangers der plaatsvervanging iu 't leger aan halen, heel wel en gegrond toepassen op de garde-civiek. Ik hoop dat er wel een vijftal volksvertegenwoordigers zullen zijn om een wetsontwerp neer te leggen. Ik ben garde-civiek, garde-civiek tegen mijn goeste, ik geef zooveel om kepi eu slekkenste- ker als een botvink om een vogelmuit als's zondags de tromuiol roffelt voor de oefening moet ik vao mijn burgersplunje in 't solditen- vel springen, mijne vrouw moet mijn hand schoenen zoeken, mijne pluim eens opwrijven en voorwaarts 1 Welnu de eerste de beste garentwijnderzou dat zoo goed kunnen als ik eu daar ik goei jon gens ken, zou ik hen met plezier elk op zijne beurt nen dubbelen tant laten verdienen om mij te vervangen om zich onder 't bevel van kapitein Causebant.. pardon Causbroeck builen ie gaan loopen op de boomeu der Graanmarkt. Ik hoop, dat Denderbode ook dat voor stel zal verdedigen. Z. Aitgewebb. Zondag laatst werd er op het graf van den vriend De Braekeleer een kruis gedragen na mens zijne mede arbeiders van het fabriek Tor- ley. Aide werklieden der fabriek, de Voorzitter «n leden van den Onderlingen Bijstand, Emiel Meerttalrijke vrienden eu kennissen woonden de kruisplanting bij. Op het graf werden twee redevoeringen uit gesproken doorVan den Brands eu door Van der Steen waarin de verdiensten en hoèdanig- lieden vau den afgestorvene werden opgehe meld zoowel als werkman dan als ondervoor zitter van den Onderlingen Bijstand. Daar we nu toch van Onderlinge Bijstand spreken zullen we ons veroorlooven te wijzen op den neteligen toestand waarin zich bijna alle soortgelijke maatschappijen van Aalst bevinden. Al die kringen hebben schijnt het, een slecht jaar doorworsteld en zoudea het op dien voet niet lang uithouden. Het nut van dtn Onderlinge Bijstand wordt in Belgie niet genoeg begrepen en waar velen er de noodzakelijkheid van inzien gelijk te Aalst is de bijdrage voor al de leden gelijk oud of jong, werkend in gezonde of min,gezou- de nijverheden- De leder, worden b. v, aanvaard van 18 tot 40 jaren. Allen betalen evenveel, het is noch tans zeker dat een jongeling van 2üjaren iu den regel min dagen op 't ja *r ziek is dan een persoon van 40 jaren. Het is onbetwistbaar dat een werkman arbeidende in eene lan tbouw- onderneming min blootgesteld is aan ziekte dan een andere die in een fabriek van schei kundige produktcn arbeidt. We komen daarop terug. Indien gij ekstaroogen aan de voeten hebt dia uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fs. de doos. In Frankrijk heeft eene stemming plaats ge had tuaschen al de mijnwerkers over de kwes tie of ja of neen de algemeene werkstaking moet uitgeroepen en doorgedreven worden. De Fransche mijnwerkers vroegen onder an dere het achturenwerk. In Zitting gehouden maandag laatst te St- Etienne heeft het federaal, nationaal komiteit der mijnwerkers van Frankrijk verklaard dat de uitslag van het referendum is geweest als volgt Ingeschreven stemmers 125,000 deelne mers aan de stemming 56,144. Voor de werkstaking 44,644 Tegen id 10,753 Nietige 747 Onthoudingen 68,856 Het komiteit beslist, dat volgens het con gres van Lens de onthoudingen moeten ge voegd worden bij de meerderheid en er dus 115.000 mijnwerkers zich verklaard hebben voor de werkstaking. Ziedaar een kiestruk die verre de logiek voorbijloopt. Hoe weten de socialisten dat de stemmen der onthouders bij de meerderheid moeten gevoegd worden Waarop steunt die beslissing Ik gelooi echter dat juist het tegenovergestel de waar is dat de onthoudingen eer moeten ge voegd worden bfj de minderheid immers zij die niet gestemd hebben zijn werklieden iie den oproep van 't komiteit in den wind hebben geslagen, aan den arbeid zijn gebleven en niet zinnens zijn hun werk te laten staan. Het komiteitheeft de loensehheid van die han delwijze misschien ingezien eu dan ook tot he den (woensdag) de Algemeene werkstaking uiet uitgeroepen, ze verwachten hulp van de vreemde werklieden, maar ze zullen er waar schijnlijk ruogeu naur blazon, want de mijn werkers van Belgie en elders winnen min en zijn min welste 1 lend dan de Fransche, die met werkstaking de armoede zouden te gemoet loopen. Zouden de socialisten, misschien in 't knoei en het spocr volgen der Aarstersche dompers knoeien, bedriegen en misrekenen. Het groote vraagstuk van den dag is de be noeming van den krdouel der Burgerwacht ofte garde-civiek van Aalst. Niemand hoeft ons ^daaromtrent onze mee ning gevraagd, maar zulks belet oas niet er toch een woordeken over mede te praten eu er ons advies over te geven. We twijfelen echter of het zal in aanmerking genomen worden, wijzen raad wordt tegenwoordig altijd minst aanhoord. Toen eenige jaren geleden de meerderheid der Burgerwacht ten gevolge van den gekendtn jesuietentruk overging in handen der klerika- len, toen de populaire kolonel Hippoliet Leclercq aftrad en het muziek werd afgeschaft, werd het gardeciviek spelen een soort dwang arbeid, eene karwei die niets meer aan zich had dan verveling en beslommering. De ge studeerde trots, de onbezonnen willekeur der nieuwe chefs, had alle aangenaamheid wegge nomen en gaf meer dan eens aanleiding tot betreurlijke en potsierlijke incidenten. Iu den laatsten tijd echter had M. Felix Bethuue hoofd der wacht zijn best gedaan om onpartijdig te zijn, zelfs dan wanneer die on partijdigheid door de klerikalen als een ver raad werd gebrandmerkt. Meer dan eens kwamen ze bijeen, de bouzeD van 't zondagleger en hekelden onder elkander de houding van den major, zaten allen gelijk op zijne kap, scholden degenen uit die hem wilden verdedigen eu spraken soms ook wol eens van zijne onontbeerlijke aftreding, met of tegen dank. Als 't men op den keper beschouwt is do meeniug van zulke snuifofficieren veel min waard dan de onze, eu in alle geval is za de uiting niet der openbare opiuie en die mag in zake van burgerwacht ook niet uit het oog worden verloren. Over 't algemeen zijn de burgerwachten van Aalst van goeden wil, ze doen hun best om van het karweitje zoo spoedig mogelijk verlost te zijn en om hunne oversten, als ze goe-le jongens zijn, geen list of moeite aan te doen. Hieren daar is er onder de jonge galondra gers wel een snotbek, die meent dat hij de wachter is van een troep ganzen, doch iu 't al gemeen begrijpen zo hunne taak naar behooren en verdienen lof, ook zijn te Aalst de woelin gen niet ontstaan welke te Antwerpen en el ders plaats grepm. Terloops zij hier gezegd dat de 8notbekkeu het kwaad zullen krijgen, als ze geen ander deuntje op hun hoogmoedig orgeltje zetten. De garde-civiek is geen leger, de wachten zijn geeue slaven, wie aan huu hoofd staat moeteen man zijn die de burgerwereld kent en tevens op de hoogte is van zijne taak. Een kolonel moet hernoemJ worden. Be noemt m n een mau met kozakkenkarakter, een grognard, die gewoon is kachot eu poücie- knmer m t volle grepen uit te deeleu, die ge woon is de minderen als autom iten te zien oprukken door één woord van hem i i be veging gezet, dan zal men nl spoedig te Aalst de too- neelen van Antwerpen en andere steden ver- nituwd zien. Benoemt inen integendeel een mossel zonder vouikomenof prestige, zonder kennis of ont zag, een kolonel die klapt lijk eon sold iat van hooi 1 strooi I zonder wil of karakter dan wordt de Aalstersche burgerwacht een lolle- kensspel in weinige maanden. De Aalstersche wachten of zondagsoldaten willen wel marscheeren met mannen die ze kennen en die takt genoeg bezitten om den last niet te verzwaren en de karwei niet noo- deloos te verzuren, maar ze willen niet weten van mannen die zich van een ander geslacht wanen,... Dan nog liever een lollekenskolouel 1! Wij hebben heden avond hooren vertellen, dat er twee kandidaten zijn voor het kolonel schap M. Kabel DE VIS van Moorsel en M. BItASSINE van Lede. De eerste is nu masjoer van de Burger wacht te Aalst, de tweede gewezen comman dant der Pupillenschool van Aalst. We willen voor de keus de trappen niet afvallen Te Aalst wil men van geene vreemdelingen hooren, het is te denken, dat de iuvloedrijke mannen van stad geen der twee kandidaten zullen ondersteunen. 't Zou ons nochtans aangenaam zijn moest men M. De Vis benoemen dan zou 6r nog leute ziju bij de garde-civiek in 't joar duizend negentien-honderd en twee. In verscheidene dompersblaadjes kan men sedert eenigen tijd het volgende lezen Bij mijnen notaris, meester Tur- quet, Hanoverstraat, 6, te Parijs, liggen 30 duizend franken voor n deagene, die een enkel der drie- en-dertig mirakels omwerpt, welke in den boek Lassone voorkomen. Lanjaunais. Dio Lanjaunais is een meester kwak zalver hij heeft zijn oproepje geput in do annoncen der Holloway 's pillen en zalf Tien duizend franken aan hem die bewijzen kan dat de Holleway 's pillen de genezende kracht niet bezitten welke ik hem toeken (geteekend) Holleway. In de mate van ons vermogen houden wij 100 franken ter beschikking van hem die ons getuige kan doen zijn van een onbetwistbaar bovenatuurlijk feit, b. v. het schielijk spraakzaam worden van een doof-stom geborene. Maar mor gen brengens. Rh umatism en Jichtlijders geneest u met den Elixir Vincent te nemen. Te bekomen bij të. CALLEBAUT, Apotheker, te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. Het gerucht werd in omloop gebracht als zou de cirk Barnum en Bailley naar Aalst niet komen. Daar is niets van we kunnen ten stelligste verzekeren dat de wondercirk op den bepaalden dag hier zegge 7 November hier zal zijn. Verleden week zagen we de voorbo den van de groote cirk Barnum en Bail ley hier aankomen. Nu hebben wij een staaltje gehad van de Amerikaanse lie reklaam. Dat alleen is reeds de moeite waard gezien te wor den hoe do groote plakbrieven wor den aangeplakt, hoe de reklameman- nen in de koffiehuizen eu winkels hun ne kleine affichen komen hangen voor de vensters, nagelen aan den gevel, aan de plient overal. Tot op de minste dorpen hoort men spreken van de Amerikaansche wonder cirk en waarlijk als het men leest hoe ze daarin werken, hoe ze ingericht is, hoe ze opgetimmerd eu afgebroken wordt is de reklaam toch uog niet over dreven. Al wie maar kan zal dat schouwspel eens willen zien en velen wachten reeds met ongeduld naar heure komst, den 7 November aanstaande. Een onfeilbaar geneesmiddel. Zoo dra uieu den eetlust verliest eu uien ziet niet wel treurigeu misuoedig govoelt is het voldoen de een et twee doozen purgeerende pillen van Dr Walthery te neineu om aanstonds vroolijk en gezond le worden. Te bekomen bij de Apothekers Caliebaut, De Valkeneer, De Waeie, Ghysselmckx en overal. Ia Frankrijk is er een wetsontwerp neergelegd waarbij aan al de oude of gebrekkelijke werklieden een pensioen wordt toegekend van drie honderd zestig franken. Dat wetsontwerp zal eerlang ter be spreking komen en heel waarschijnlijk ook worden gestemd. In Frankrijk be grijpt men dat het belachelijk is aan de werklieden een pensioen toe te ken nen van 9 centen daags gelijk in Belgie. Het kapitaal zal worden bijeenge bracht uit verschillende bronnen, aldus bepaalt het ontwerp dat de patroon voor iederen arbeidsdag 10 centiemen zal betalen voor elke werkman, de ar beider ook 10 centiemen en de Staat ook 10 centiemen. Iu het wetsontwerp komt een bepa ling voor, welke ons bezonder heeft ge troffen namelijk, dat de nijveraar die vreemde werklieden gebruikt voor ie der dier vreemde werklieden 25 centie men per arbeidsdag in de pensioenkas zal betalen. Men begrijpt dat die bepaling groot nadeel zal doen aan de vreemde arbei ders, bezonderlijk aan de Belgen die in Frankrijk aan het werk zijn en die zijn talrijk in de fabrieken van Rijsel, Rou- baix enz. Een fabrikant die 100 vreemde werk lieden in zijn tabriek heeft zou per jaar ongeveer 5000 franken meer moeten betalen dan wanneer die werklieden Fransche zouden zijn, hij zal niet aar zelen de vreemdeling af te danken zoo dra hun zulks mogelijk is. Zoo gaat het Frankrijk zendt zijne luiaards hier naar toe en jaagt onze werklieden buiten. Zal ons goeverne- ment daarvoor niets doen. Omdat Oscar miserie op tafel speelde 0,10— Kort gerokt, licht geblokt 0.10 Omdat de kletskoppen in de Kamer wat ernstiger zouden zijn 0,25 Waune T. heeft een macjer ge dronken 0,10 en nog een en nog een 0,10 en dan wist ze van iedereen iets te vertellen 0,10 men moet bate lange tong eens goed op den slijpsteen houden 0.10 Omdat Hec tor op de repetitie niet eu was 0,10 en 'k moest hem precies iets vragen 0,10 Omdat de gioote muil van de Pieter Couekstraat wat beter op zijne woorden zou passen 0,10 Omdat Lina zoo lier is op haar lintje 0,10. en op haar madoljeken 0,10 Ondat ze daar mee te Zele gaat pronken en dansen 0,10 Omdat kleiu Mietje geuezon is 0,50 Uw raad heeft mirakeH verricht, want dank zij eeueenke'e doos dezer lekkere borst- pa8tillen Walthery ben ik gansch verlost van mijnen hoest eu keelpijn, waar ik siuda zoo lang aan leed. Elvire Caisset, Leerares te Brussel Te bekomen bij de Apothekers Caliebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Afdeeling Aalst Zelfonderricht, Zaterdag 26 October Voordracht over het Bier en bezoek der brouwerij van de hb.Van der Schue- ren. Vergadering te 7 1/2 stipt ter herberg Eet Baasken aan de Groote Kerk. De Schrijver, U. DE BRUT». Het Zelfonderricht heeft eenen nieu wen bijval genoten onze jeugdige Dokter Jules VERNIEUWE is tot as sistent benoemd bij de Hjogeschool van Gent. We bieden aan onzen talentvollea makker onze oprechte gelukwenschen en, betreuren we zijn afscheid toch zijn we allen verheugd over de welver- dieude belooning welke hem is te beurt gevallen en welk een eerste bekroning is van schitterende studiën. liever gebruikt dan alle andere purgeer mid dels? De reden is eenvoudig. De Pillen Depra- tere werken rap, zeker en zonder pijn Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten hardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene zer. Zij geven een schoon ea zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1,50 fr. de doos. Te bekomen te Aalst apotheek Vnllebaut. G. KROLIKOWSKI. Wisselagent en Bestuurder, van de Raadgever van den Kapitalist Grasmarkt, 99, Brussel. VOLLEDIGE y va" Depot te Aalst, bij M. Da Valckeneer. Hij die min blootgesteld is aan ziekten, be taalt dus voor hum die meer gevaar loopt. Iu andere landen bestaan daarvan tabellen gelijk de maatschappijen van verzekering op 't leven er hebben en wordt de bijdrage van elk nieuw lid naar die tabel bepaald volgens den ouder dom van dat lid eu bet werk dat hij verricht Z. ArrcJBWBEB. f De Beurs schijnt eindelijk eu ten Inflate iets beter gestemd te zijn, hoewel tocnoo.. hn r eu daar nog minderwaarden aan te merken zijn. Onze Belgische StaalS3chuld noteert 09,10 voor de drie reeksen. De Stadsloten zijn zeer bevredigend. In Obligatiën is er weinig Omzet. De rubr'ek der Banken is ook nog zonder bedrijvigheid. In Spoorwegen en Kanalen valt de stijging van den Kong03poorweg aan te stip pen ea wel tot 4650 en 1550. De rubriek tramwegen blijft onveranderd. De Me taalwaarden behouden hnnue bevredigende houding, Melden wij de Usines Ragheuo als zijnde eene geld- piaatsing van alle zekerheid. Behalve eenige in stij ging zijnde titels blijven de Koolmijn waarden onver, anderd. De zinkwaarden staan flauw aan ge teekend. Iu de koloniale groep doet zich eone plotse ommekeer voor, ook worden zij in merkelijke herneming ver handeld. De omzetten vrij sehaarsoh in Vreemds Waarden. Eenla bijzonder veroorloofd ir.nltlol. Voor inlichtingen, z.ch t buvragou Dij <te ZUSTERS van LIEFDE, 105, Rue St-Dominlque, rsftj», GUINET, Apoteker, 20, Passage Saulnler^arlj*. Algemeeu Depot: OU* DELACRE, -BruxtJJcf. in allc a *ot£ken. Vlugschrift Franco.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2