Der Knoeibazen straf. heeft ze een onzer besten ontnomen als wilde ze ons tarten in den strijd dien we voeren voor vrijheid en rechtvaardigheid. 't Is in naam van al de leden der liberale vereeniging van 't kanton Aalst dat ik hier een laatste blijk van hulde en erkentelijkheid kom brengen, aan hem dien we ou3 vertrou wen geschonken hadden, aan hem die sinds eene halve eeuw op de bres heeft gestaan en 't blauwe vaandel recht heeft gehouden daar waar het gold de liberale gedachten voor te •taan. Mannen, zooals de diepbotreurde afge storvene treft mea uog zeldeu aan en on me- telijk is het verlies dat zijn verdwijnen aan de liberate partij berokkent. Immers door zijne groote politieke onder vinding, zijne wij<ie raadgevingen was hij de steun geworden van de jongere geslachten, die wet welbehagen den afgelegden weg van den onvermoeibaron strijder nagaan en trotsch zullen zijn een deel te kunnen verrichten vau het werk dat hij volbracht tot den vooruit gang eu het verspreiden der vrijzinnige ge dachten. Door zijno rechtschapenheiden zijn onbe wimpeld goed karakter had hij zelfs, zoo niet de genegenheid dan toch deu eerbied van zijne politieke tegenstrovers weten af te dwingen t verdwijnen van zoo een ma», heeft ons dan ook diep getroffen. Doch eeuwig zal 't aandeuken ziju, betreurde heer Senator, dat we van U zulleu behouden immer zullen we uw politiek ieveu voor oogeu hebben en de manhaftige houding en brtede gedachten die ge altijd ten toon heb gespreid zullen ons tot voorbeeld verstrekken. Bust dau in Yrede. In naam van al uwe vrienden van 't kanton Aalst, stuur ik U een laatste vaarwel. Dat de aarde U licht weze. Lijkrede uitgesproken door deu Heer Leo Janssens Onder-voorzitter -der Liberale Associatie van bet kan ton Herzele. Mijne Heer en, Eene pijnlijke mare verspreidt zich Woens dag met onheilspellende snelheid, over gansch het arrondissement op ieders lippen zweefden .met bedwongen smart de woorden Onze ge achte Senator August Verbrugghen is dood I Helaas, ja Mijue Heerenhet was maar al te waar, want daar voor ons, op den boord van dit gapend graf, rust thans het stoffelijke overschot vau den diepbetreurden volksvriend dien wij in talrijke scharen naar zijne lust plaats vergezellen. Als onder-voorritter der Liberale Kantonale Associatie van Herzele, zij het mij toegelaten oenen laatsten afscheidsgroet toe te roepen, eene warmo en welverdiende hulde te bren gen aan hem, die door zijne onvermoeibare werkzaamheid, door zijnen grooten invioed endoor zijne onwankelbare verkleefdheid aan de vrijzinnige liberale denkwijze, als do ware stichter dezer politieke instelling in ons kanton mag beschouwd worden. Zij die lange jaren aan zijne zijde streden, «ij hem die hem van nabij leerden kennen we ten als ik hoezeer bij die heilige zaak, de geesteiontvoogding van het Vlaamscbe Volk was toegedaan. Do overwinning der liberale Ïiartij, de verwezenlijking van haar vrijheids - ic de benoemd en in 1893 met het burgerkruis van eerste klas vereerd, om derwijze eene schitterende en welverdiende hulde te bren gen aan die talrijke en onschatbare diensten, die hij onder alle vormen aan zijne gemeente aan het volk, aan gansch de maatschappij heeft bewezen. Achtbare Voorzitter, diepbetreurde Sena tor, wauneer de stem des volks, die doorgaans de beste rechter is over 's menschen akten u in 1900 eenparig aanwees om het arrondisse ment Aalst-Oudenaarde in het Seuaat te gaan vertegenwoordigen, dan steeg er de gansche streek door een gejuich op van grenzelooze vreugde uit alle hoeken stroomden hier blij kentoe van vurige symphatie, uit alle borsten klonk de blijde kreet Vivat onze senator Verbrugghen 1 Zijne ver kiezing is de welverdiende belooning van een gansche leven van lijden en strijden voor zijne partij. Diezelfde kreet van vereeriug, diazelfde blijken van oprechte symphatie, zoude thans 'weer hier uit allen borsten opstijgen, indien zij niet verdoofd waren door ue verkropte smart die ieders hart overstelpt, indien zij niet gesmoord en gedempt waren door de zil tige tranen die op dit pijnlijk oogenblik in ie ders oogen opwellen en hunne aandoening ver raden. Waarde Voorzitter, nog eenihe stonden en het kille graf zal U voor eeuwig aan onze blikken onttrekken, maar de herinnering aan uwe goede daden, aan uw onberispelijk leven aan uw menschlievend streven zal als een zoet aandenken in deu geest van uwe talrijke viienden steeds levendig blijven vooatleven. Wel verdwijnt uw stoffelijk overschot, maar uwe wijze werken, uw edel voorbeeld uw on wankelbaar vertrouwen in den eindzege- praal onzer vrijzinnige grondbeginselen, zullen ons sterken, ons aanmoedigen, ons met nieu wen moed rond het strijdvaandel scharen en ons als eene heilbrengende vuurbaak dienen in den strijd. En op den heuglijken dag der overwinning zullen alle politieke vrionden met eerbied uwen gezegenden naam herdenken, omdat gij steeds de ziel de grondsteun, de onvermoeiba re aanvoerder waart van de liberale partij in het kanton Herzele. In naam van die talrijke vrienden, zeg ik U dan ook, een welgemeend en hartroerend vaarwel. Liberalen Werkmanskring van Aalst, en we koesterden de hoop hem nog dit jaar op een onzer vergaderingen te mogen toejuichen. Helaas 1 liet noodlot heeft er anders over beschikt, de inedoogenlooze dood heeft hem uit ons midden gerukt. Nauwelijks een jaar geleden bracht het Bestuur van onzen kring den duurbare gekozene namens de liberale werklieden van Aalst een palm als een hulde blijk van allen en toen nog zegde hij ons zoo trouwhartig en innig Beste vrienden, vergeet niet dat ik niet alleen uw Senator ben bij na me, ik wil het ook zijn metterdaad en wan neer de werklieden mijne bemiddeling of mij ne tusschenkomst noodig hebben komt naar mij toe al wat ik vermag zal ik voor hen doen. En nu, is hij ons ontnomen de Brave, goede man, de waardige Senator, ons achtbaar mede lid en er blijft ons niets over dau op zijn graf een traan te plengen van diepen rouw eu hem een eeuwig vaarwel toe te roepen. Achtbaar Medelid, Edel man, Liberale Se nator, diepbetreurde Vriend der arbeidende klasse, namens de werklieden van onzen Kring zeg ik U een laatste maal Rustin vrede, Vaarwel, eeuwig vaarwel 1 Redevoering uitgesproken door den heer advokaat Van Wetter, Voorzitter der Liberale Associatie van het arron dissement Auienaerde. ieveud programma, de zegepraal der vrijzin- jgedachten, het was zijn hoofddoel dat was de gestadige bekommernis van zijn leven, dat was net ideaal voor wiens verwezenlijking hij zoo vele jaren rusteloos hoeft geleefd, geleden en geitreden Denkt echter niet M. H. dat onze hoogge achte en diepbetreurde Voorzitter voor anders denkenden een van die onverzoenlijke kam pioenen en van die onverbiddelijke dweepzieke en ongenaakbare tegenstrevers was I O neen hij was integendeel een liberaal van den ouden stempel. Alhoewel onwrikbaar getrouw aan zijne geliefkoosde princiepen, wist hij door zijne zeldzame verdraagzaam heid, door zijne buitengewone dienstwillig heid, door zijae uitgebreide kennissen en zij nen beminnenlijken omgang de genegenheid en den eerbied van allen, zelfs voor zijne pjli- iieke togenatrevers te verwerven Een welsprekend Lewijs hier»an, Mijne Heeren. In 1900 werd hij door het kiezers korps van het Arrondissement Aalst -Aude narde, dat «eJert ettelijke jaren geine libera - ie volksvertegenwoordiger meer naar de Sta tenkamers had gezonden bij groote meerder heid en onder de algemeene goedkeuring als Benator nitgeroepen. de lange welvervulde loopbaaD van den overledene achetsen zoo mij te ver leiden M. H Mogelijk zullen andere meer bevoegde stem men deze moeilijke taak ondernemen. Het is enkel terloops gezeid dat de heer August Ver brugghen, sedert zijn optreden in het werkda dig leven, eene hoogstbelangrijke rol vervul de. Inderdaad geboren te Sint-Lievens-Hantem den 21 Februari 1829, werd hij reeds op twin- tigjarigeu leeftijd met het ambt van gemeeute- ontvanger van Letterhantem gelast. In 1855 trad hij als gemeenteraadslid op en in 1857 werd hij als Burgemeester zijner ge meente uitgeroepen, waar hij ook tevens als Notaris zijnen vader opvolgde. Dit alles seheen echter nog geen ruim veld genoeg voor zijn werkzaam brein, voor zijn veel omvattend talent, voor zijne uitgebreide kennissen. Immers hij was destijds tevens ook gelijktijdig Plaatsvervanger Vrederechter van Herzele en Voorzitter van da Kamer der No tarissen van het arrondissement Oudenaarde. Ook heeft het staatsbestuur in 1879 dien ta lentvollen man als Bidder van het Leopoldsor- Redevoering uitgesproken door den heer Gustaaf Leveau, Voorzitter van den Lib. Werkmanskring van Aalst. Mijne Heeren en Vrienden Namens de liberale werklieden van Aalst, kom ik eeu laatste tol brengen van hulde aan de nagedachtenis van den menschenvriend die weldra voor eeuwig ter ruste zal worden ge legd in de sombere groeven die we zoo talrijk en met den rouw in het harte thans omringen. Ja, onxe werklieden legden mij de s «arte- lijke taak op een laatsten afscheidsgroet toe te sturen aan den Edelhn mak wiens geheele leren eene betrachting Was voor het welzijn der uederigen en geringen, van den man wiens daden allen den stempel droegen zijner be zorgdheid met het lot en den toestand der ar beidende klasse. Mijnheer August Verbrugghen heefc nooit eene gelegenheid verwaarloos 1 om wel te doen voor den minderen stand, hij wist liefdadig te zijn in den echten zin van 't woord, de welda den die hij pleegde verhieven degenen dia er 't voorwerp van waren in plaats van ze te ver nederen alle zijne werken dragen den kenmerk van ziju onophoudelijk streven naar de zede lijke eu stoffelijke opbeuring der werklieden. Te lang zou het zijn al die werken op te sommen en deu lof te maken van al het nutti ge doof den edelen afgestorvene gesticht. Hij was vooral bekommerd met het verspreiden en uitbreiden vah een degelijk eu nationaal volksonderwijs hij besefte, hij gevoelde hoe noodzaktiljk en hoe onontbeerlijk de geleerd- leerdheid is, het was zijne innige overtuiging dat het door de kennis en hot bezit der we- teuscnap is dat de werklieden do plaats moe ten veroveren welke hun in de samenleving toekomt de wetenschap beheerscht het kapi taal eu den arbeid, door haar wordt de inensch edel eu groot waut ze verschaft aem het mid del zijne rechten te doen gelden eu zijne rechtmatige eischen te doen verwezenlijken. Hier op deze gemeente heeft hij die overtui ging doen blijken, St-Lievens-Hautem schit tert onder ai de gemeenteu uit door zijne goe de scholen, door zijn bloeiend onderwijs. August Verbrugghen was vooral rechtvaar dig, de rechtvaardigheid was een kenmerk van ziju edel gemoed, van zijn verheven karakter, ze was ook zijn richtsnoer in zijne politieke loopbaan. Hij was rechtvaardig en vrijheids lievend omdat hij libera il was, ja, en liberaal met hart en ziel. Omdat hij rechtvaardig was stond hij immer vooraan iu de bres voor elke hervormiug die het volk uit zijne miuderheid Daar zijn de Aalstersche knoeibazen nu toch eens lekkertjes bij de ooren ge pakt. De klerikale ministers zelf wor den dat eeuwig verknabbelen en lanter fanten der ajuinenkliek moe en willen er eindelijk eens orde in stellen. De omzendbrief van minister De Trooz over bet opmaken der Kiezers lijsten, waarin de gemeentebesturen werden aangenaamd tot het in acht ne men der wettelijke voorschriften waa opzettelijk voor Aalst uitgezonden. 'k Moet u niet zeggen niet waar, dat de Aalstersche kleppers niet meer ga ven om dien omzeudbrief dan een puit om een kareelsteen, ze bielden er vol strekt geene rekening van. Bij do ridders, waterratten enz. raa Aalst is dat overigens iu de mode ze gedragen zich niet naar hun .eigen re glementen en verorderingeu, waarom zouden ze zich bekommeren om wetten koninklijke besluiten, ministerieele om zendbrieven en anderen rommelzoo, da dompers staan boven de wel., of eron der.. Zo knoeiden dus maar voort pre cies of de wet niet bestond, precies ol zij den bevelbrief van De Trooz niet hadden ontvangen. Met het het voltrekken der kitoer- lijsten kwamen ze weeral 22 dagen te laat om te beginnen. Ge kunt wal den ken, dat de ondergeteekende niet ne liet zulke lanter fanterij aan te klagen en tevens te vragen 22 dagen langer te mogen beschikken voor het nazien der lijsten. In Aalst zijn de kiezerslijsten derwijze opgemaakt dat de wettelijke tijd om de herziening te doen nauwe lijks voldoende is. Iedereen begrijpt dat het geen kinder spel is. Alles in die kiezerslijsten moet nagespoord worden de namen,want er staan er altijd to veel en te weinig op hetgetal stemmen altijd toegekend in 't voordeel der dompers, in 't nadeel der liberalen de geboortedatums, want de kliekkiekens worden kunstmatig ve rouderd en de liberale jongens verge- ten de cijfers van het inkomen, van de belasting enz. want die werden ver- valscht en die eenmaal de deugnieterij zoover heeft gedreven is voor niets meer te betrouwen. De minister kreeg mijne vraag in handen, hij vernam dat de verlenging reeds geweigerd was neen, neen, riep hij zoo niet. 't Wordt met dien Aala- terschen boel te erg, c' est traiment trop fort ze slaan mijn omzendbrief voor ben in 't bezonder gemaakt in den wind en nu is 't weeral eens dat Hij toonde mijn brief aan M. De Sae- deleer en vroeg hem He bien, prisédent pea I' administrationae lajusuca en saquau- eepermitteerd?? Maak u geen tede juge de paix suppleant du canton de is aai g«PeiU Herzele et toujours le juge titulaire a trouvé kwaad bloed, miDister was t antwoo dat ligt in den aard der AAlstersche dompers, daar is geen^ zalf aan te strij- Messieun, Permettez a un ancien ami du regretté, dé- fuut de rendre a sa mómoire un légitime hom mage d' eBtime, de reconnaissance et de pro fonds regrets au nom de 1' Association Libérale de 1' Arrondissement d' Audenarde. Vous avez tous connu eet homme de bien et émineinmeut symphatique en toutes circon- stauces nous avons pu apprécier sa grande bienveillance et la géuérositó de son caractöre toujours heureux de pouvoir rendre service, jamais ïl ne marchandait son dévouement. M. Auguste Verbrugghen a fourni une bril- lante carrière professionnelle et politique. Noinmé notaiie a Hautem-St.-Liéviu le l£ Avril 1855, en remplacement de son pare, il a suivi dea traditions de probité, de délicates se et d' honneur que celui-ci lui avait léguées et qui, nous n' en doutons pas, seroot conti- nuees par son ff la. M. Verbrugghen avait le culte desa profes- fession plein de diguité dans ses rapports avec ses confrères et ses clients, nul mieux qua lui ne savait relever le prestige des fonctious notariales, nul aussi n' avait plus le souci de la loyauté et de la courtoisie professiounelle qui doivent caractériser les relations des uotai- res entre eux et avec leurs clients. Aussi possédait-il la haute estiine, la con- fiauce et la sincere amitié de tous ses confrè res, qui 1' élevèrent fréquemment a Ia prési- d enee de leur ehaiabre de discipline, rendant a'iisi un éclatant hommage it sou tal ent, la loyauté de sou caractèro et a ses aptitudes pro- fessiODuclles. Le regretté défunt u' a pas borné son acti- vité a 1' exercice de sa profession Bourgmestre de la commune natale depuis 1857 il lui a rendu des services inappréciable, contribuant puissammeut a la prospérite et Cousacrant a la defense de ses iutèrets ses grandes conuaissances 'administratives et un dévouement saus hornes Pendaut de lougues années aussi il a partici- pé a 1' administration de Injustice en sa quali moest opbeuren, die den arbeider uit zijuen staat van verstooteling verheffen moest tot de n mug van burger, tot den rang van niet mis kenden Belg. Om al zijne hoedanigheden en deugden, om zijne vriendelijkheid jegens iedereen om de groote gaven die hem eigen waren, was Au gust Verbrugghen bemind en geacht door allen die hem keuden. Den 27 Mei 1900 werd hij met een aanzienlijk getal st emmen Senator ge kozen voor de arrondissementen Aalst-Oude naarde en met fierheid mogen we zeggen dat we voor zijne verkiezing onzen plicht hebben gekweten, onzeu plicht als liberalen en ala werklieden. August Verbrugghen was Eerelid van den en lui uu auxiliaire celairé et riévoué. Déja eu 1879 le Roi daus sa sollicitude pour euux qui se dévouenc a la chose publique, re- conuut son merite su iui couféraut la croix de Chevalier de son ordrs. Maisil nous appartient de révendiquer 5sur- tout 1 homme politique libéral ferme et con- vaincu. Auguste Verbrugghen a toujours été le défen8eur des idé;s de progrès et de liberté aussi inaccessible aux faiblesses qu'aux uto- pies. Homme de coeur et d'action, il n'a cessé de se dévouer pour son parti et a donné uue preuve éclatante aux dernicres élections legis latives il a suffi que l'ou fit appel a sou dé vouement au parti liberal pour réveiller l' é- nergie «le i'ancieu lutteur, qui n' üésita pas. malgró son grand age et l' état précaire de sa santé, asacrifier ses couvenauces personnelles a. l'intéret de eon parti, et l'autorité de son talent et du caractére, sa longue expérience des luttes politiques et sa graude popularitó assurèrent le triouiphe de sa candidature C'était le couronnement de la carriere po litique du regretté défunt qui n'a usé de son maudat senatorial que pour se dévouer plus complétement, aux intéréts de ses commet tants. Cette nombreuse assistance et la douleur qui étreint tous les cours, prouvent a. la to is l'é- tendue de la perte que nous venons do subir et les profoadC8 symphaties qu'iuspirait eet ami si sincere et dévoué, et que tous nous ressentons plus vivemeut que jamais ce moment de la separation suprème. Le souvenir de eet exelleut ami de ce ferme champion du libéralisme nous sera toujours cher et demeurera impérissable Puisse ce témoignage public de notre esti me, de nos regrets et de notre profonde re connaissance apporter qudque soulagemeut a la douleur de sa digue compagne, de ses enf ants et de toute sa familie. Adieu, cher Verbrugghen, au nom de vos amis et de tous les membres de 1' Association Libérale de l'Arrondissement d'Audenarde, «dieu. ken en 't is toch voor God en.... M. Da Trooz was al weg. Neen, noen, riep bijdie kerels houden mij voor dea aap. Je ne veuxpas fa, moi De libera len vragen 22 dagen langer tijd om de herziening der kiezerslijsten te doen, ze hebben gelijk, ze zijn in hun recht... en 'k wil de Aalstersche kuooisoldaton van Betlmue eens bij de ooren trekken. En zoo kwam het dat, ik twee ant woorden kreeg op mijne aanklacht en vraag, een waarbij de gevraagde ver lenging werd geweigerd, en een ander eene maand nadien waarbij ze werd toe gestaan. t De liberalen die dus de kiezerslijst niet hebben nageslagen om te zien ot zij ingeschreven zijn met het getal stemmen waarop ze recht hebben, wor den dringend verzocht zich daarover te gaan vergewissen in deu Graaf van Egmont waar de kiezerslijsten in de billardzaal ter inzage liggen van ieder een en waar men zijne reklamen kan doen opnemen, het bestuur der Libe rale Associatie gelast zich kostelooa alle rechtvorderiugeu te doeu gelden. Het bureel voor het aangeven der re klamen welke er zonden te doen zijn is open alle dagen der week van 9 tot 13 uren voormiddag en van 7 1/2 tot 8 1/2 uren 's avonds. Den zondag slechts van 9 tot 10 1/2 uren voormiddag. De reklamen moeten ten laatste den 15 November gedaan worden om de noodige stukken te kunnen vragen. Dus allen naar den Graaf van Egmont. P. ANNE.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2