DAGEN büïmierlijke stand. ^"«elixir s'-ïffèFéiius Liberale Werkmanskring Aan de leden van den Liberalen Werknianskring. Gouden Bruiloft. Heer Uitgever, Mossel en Visch. Een splinternieuwe prins. Barnum. Voor Taal en Vrijheid. Beurs van Brussel. Wetenschap. KAPOT! Fonds Jan DE WINDT. Zondagrust. Naamlooze Maatschappij Le Comte d'Egmont. Mea vraagt leermeisjes ©7 Op Zondag 17 November 1901. Luisterrijke Vertoouing te geveu door de Tooneelaf.leeling u Voorwaarts met de me dewerking vin Mej. Romanie Coppitters van Geut. Men xal opvoeren De Wees uit het Gebergte, dramatische tweespraak J. Stappaert. Het Rouwkleed, drama in een bedrijf, door N. De Tière. De Bevallige Strijkster, blijspel met zang in eeu bedrijt door J. Stappaert. Personen vreemd aan den Kring kunnen het feest bijwonen mils 1 fr. inkomgeld te betalen In de laatste Algemeene Vergadering van deu Kring hebt gij het omstandig verslag pe- hoord van den geldelijkeu toestand der Maat schappij en hebt het van harte toegejuicht om dat we het dienstjaar sloten met verscheidene honderdenj franken overschot. We voegden erbij ontvangstboeken rekeningen, al wat het geldelijk beheer betrelt der Maatschappij, ligt ter inzage van al de leden. In het verslag van den schatbewaarder, wordt den leden nogmaals herinnerd, dat ze mededeeling kunnen bekomen van al de boe ken en stukken welke da comptabiliteit van den Liberalen Werkmauskring betreffen. Zoo gaat het niet bij de kliek-en dompers maatschappijen. En al praat een socialist van 2,40 fr. (een van de kostelijkste) er zoo zeer over in hot voddeken der winkelsocialisten van van Aalst hij moet er bijvoegen dat hij de eerlijke handelwijze van hel bestuur niet in twijfel trebt. Maar nu vragen wij aan dien razenden kol- lektivist, die niet weet wat kollektivism is Waar en wanneer geelt het bestuur vau den rooien boetiek aan de leden verslag van het Seldelijk beheer, waar en wanneer liggen e boeken en rekeningen ter inzage van de medematen. Waarom niet oens aan de snullen uitgelegd hoeveel er vau de winst op het brood betaald wordt aan de kapitalisten die acties hebben in het|lokaal, hoeveel ervan de gedane profijten te Aalst blijft en hoeveel er naar Gent wordt gedragen. Waarom nooit gemeld aan de mildadige personen wat er gedaan werd met het over- •chot van het geld ingezameld ten voordeele der werkeloozen Is dat ook eerlijke handel wijze 1 Waarom nooit verteld aan de sukkelaars die den winkel onderhouden, tot groot genoe gen van hen die er iu nestelen en er hun boontjes op te weeg leggen, welke de toestand was van het geldelijk beheer vau het boetiekje van toen het nog gevestigd was in de Nieuw- straat tot heden. Kollektivism, kapitalism en mysterie niet waar A. N. Totdaar het geldelijk beheer. Verder verdedigen wij alle praktische her vormingen, die tot nut kunnen Btrekken van het werkvolk. G.. ezel A. N. stelt al zijn be trouwen in 't collectivism., «d uit zijn artikel blijkt overvloedig dat hij niet meer begrijpt wat het collectivism is, dan een uil verstaat wat electriciteit be teekent. En snugger weg als een onnoozel kieken vraagt hij wat,rullen de liberalen tegenovor *t collectivism zetten G..ezel A N. weet dus niet dat de socialisten zelven met geen collec tivism voor deu dag durven komen noch in de kamer, noch in hun propaganda op den bui ten. Dat ze nog nooit eeu voorstel tot toepas sing van het collectivism hebben neergelegd, omdat zulk voorstel in geheel het land een schaterlach zou doen opgaan, zells in de ran gen der meest socialistische werklieden. Het afgewezen opstellertje van Vooruit springt ook op de wipplank. Ho, die politiek derwipplank, dat was de nagel der socialisti sche doodkist, die moest weg en inderdaad sedert de socialisten iets te zeggen hebben ge had de wipplank door hen weggetrokken de klerikaleu zijn en blijven meester. Onze scholen zijn gesloten, ons onderwijs is vernietigd, de oorlogslcoston verzwaard., en daarop is G.. ezel A. N. lier want zegt hij van 1893 tot 1901 is er meer gedaan voor den werkman dan van 1830 tot 1893 I! En wat eischen de socialisten voor hun col lectivism, of liever wat stellen zij daar tegeno ver Het vrouwenstemrecht. De klerikalen zijn meester geworden van het bestuur, door de werking der socialisten. De klerikalen zullen nmester blijven van het land door het stemrecht der vrouwen, waarvoor de roode snullen van Aalst voor ee- nige weken te Ninove manifesteerden. Werklieden laat u door zulke mauuen toch niet bij den neus grijpen het ware te belache - CORN. VINCENT. Bericht aan de talrijke personen die aan eczema 's dauwworm en jeuksel Jijden. Vol- oordeel der beste geneesheeren, is 't volgens doende zich het bloed gedurende eeuigen tijd met de Shjmverdrijvende Pil van D' Walthery te zuiveren om zich volkomen te vrijwaren van bloedonzuiverheid hoe verouderd zij ook vreze. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinck* en ever al. Maandag 11 November vieren de echtgeno ten Verhulst Louis hunnen gouden bruiloft. De famillie Verhulst zal in feest zijn gelijk het bij zulke gelegenheden past. De jubilarissen zijn nog frisch en gezond en mogen zicb in een talrijk en deftig kroost verheugen, kinderen en kleinkinderen zullen meefeesten. In die famillie is het vieren eener gouden bruiloft zeldzaam, verleden jaar had reeds zoo een familiefeest plaats en over twee jaar zal een derde worden gevierd. We wenschen de jubilarissen en de familie van harte geluk. Doe me 't genoegen het hierhijgevoegde in uw blad op te nemen als antwoord aan de naamlooze kerels die mij in Denderbode van 3 en in Vooruit van 7 November aanranden. Uit oude vriendschap. Op voorhaud ^ank. lectivisten die ik hier te Aalst ken. Begrepon t U, vooral N. zouden ze goed te pas komen omdat ge mij aanrandt iu een blad, waarvan ge weet dat het een antwoord niet zou opne men. VANOPDENBOSCH. Ik protesteer 1 Denderbode, of de platte hassehasser die daarin zijne baudwoede uitblaft doet me de oneer aan mij in zijn blad aan te duiden. Hij noemt me Van Overdenbosch. Welke moedige kerel niet-waar ergens een verloopen discipel van Cujas, die het meent gevonden te hebben met als een hond een be diende naar de kuiten te bijten. Ik ben wel niet benauwd van honden, en heb er meer dan een van mij weggeschopt dat hij jankend wealiep tajie 1 tajie 11! En dit zou den lagen blaffer, die me thans aauraudt ook wel kunnen ondervinden, indien bij zich niet weg had geborgen achter het naamlooze. Mij aanranden, 'k geef er niets om, als 't in een ordentelijk blad ware, maar in Dender bode, ha 1 zie, dat is te veel 1 Ik protesteer. Ten eerste De hassehasser wil me gelijk stellen met al de klerikale kreaturen zonder overtuiging of denkwijze, die het woord sprekon van hen wiens brood ze eten Maar ik eet uiemands brood, het brood dat ik eet is het mijne, het is eerlijk verdiend, het is het loon van mijaen arbeid. Zij die een andermans brood eten zijn dieven of bedelaars 1 Ik laat dus de spreuk voor rekening van 't gezelschap van mijnen aanrander, bij kent zijne vrienden natuurlijk beter dan ik want wiens brood men eet wiens woord men spreekt is eene k'erikale spreuk Ten tweede ik bestatig met genoegen dat hij de wachthond is van iemand die Mossel en Visch is, dat is nogmaals zijne zaak, als er wat kluifjes afvallen, is hot al goed voor hem. Weeral van zijn standpunt de broodkwestie. Kom van achter uw scherm, hassehasser en toon uwe tanden van dichtbij, 'k zal ze verbrijzelen 1 VAN OPDENBOSCH. Verleden Zondag beviel prinses Elisabeth te Brussel van eeu frisschen zoon, pnus Leopold, Goedheil 1 Prins Albert is de vermoedelijke troonop volger van onzen koning Leopold II zijn splin ternieuwe zoon Prins Leopold zal dus eenmaal koning der Belgen worden. Daar de apothekers onzer stad er geen verkoopen gelieft mij ter plaats 10 doozen Bo'-sipastillen van Dr Waltherij op te sturen, zij iju heilzaam in't genezen van eene val ling, keel en borstaandoeniugen. Hierbij 2 dollars. Em. Delannoy, Chicago, Amerika. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Barnum kwam, Barnum kwam En inderdaad, donderdag was hij daar en ging aan 't lossen, langzaam zeer langzaam. In den meersch verzonken de wagens. Bar num deed aankondigen dat er niet zoo gespeeld worden. Duizenden vreemdelingen waren erop afge komen, Barnum werd verwenscht en vervloekt Barnum vertrok gelijk hij gekomen was. Aan Aalst gebeuren zulke dingen Buitengewone Vertooning op Zondag 24 No vember 1901. Men zal opvoeren BERTH A of ile dochter van den veroordeel de drama iu vier bedrijven. DE PIK POKET Blijspel iu een bedrijf. Onderslanuspeiining. I gi„? onzer 3 1 2 nationaal, die vijftien oentiemea Omdat de dochter van de Groote Muil in 't streotje van deu Turk op hot bal niet veol keus gehad he- ft 0,10 Eu zij had er zich nochtans voor opgezet 0,05 Ah t was daarmee dut het greiiizen haar nader stond als 't lachen 0,5 Wat'is.Ie jalousie toch eene droe ve kwaal voor de vrouw die er mee geplaagd is.. 0,10 Maar ware het bal geheel anders afgeloopen dan zou ze gelachen hebben, hein! I oio Omdat de cirk Barnum van honger is w'eggeloopeu 0,10 Omdat Camille zoo kon teut was 0,10 Hadde hij vleesch mogen le veren Barnum zoo wel gespeeld hebbeu 0,10 Nu zijn de zwansers gezwanst 0,10 Leep, leep leep Camille is gewroken 0,10 Omdat Edgar S. van den pnrapluie kreeg 0,10— Dat zal hein leeren brutaal zijn 0,10 VeA geld hebben en weinig verstand i3 0ok een malheur 0,10. G. KROLIKOWSKL Wisselagent en Bestuurde*, van de Raadgever van den Kapitalist Grasmarkt, 99, Brussel. Te veel ia te veel I In Denderbode noemt men mij Van Over denbosch en 'k ben een platte vleier. In Vooruit is Vanopdenbosch nu een bluffer en 'k word door zekeren N. in tweegevecht beroepen tegen een auder. Die N. is ook al eeu moedige kwant. Hoe de zwarte en roode jappers toch elkan der verstaan niet waar 1? Koest, keffertjes, koest in uw hok 1 of Voor Denderbode en voorN.... van Vooruit ben ik geplaagd met eene kwaal die iu de oogeii der dompers en collektivisten de groot ste is der misdaden ik ben bediende bij een rijken liberalen brouwer. Vergiffenis 1 E. en N. ik kniel vol rouw in 't stof en bestrooi mijn hoofd met asch. Maar hoor eens N. gewezen lid van 't Zelf onderricht die liegt als een beurzensuijder en antwoordt op brieven die ge verklaart uiet ont vangen te hebben, zeg aan Monsieur J.Ch. ook bediende bij een rijke nijveraar dat het deftig is wat hij heeft gedaan. Die monsieur J. met nog een andere mon sieur zat wijn te drinken toen het kollecti- vism ter spraak kwam., dat zij verdedigden en dat ik nooit verdedigd heb of verdedigen zal, en hij is het die u gezegd heeft Toe N. schep die Vanopdenbosch eens uit 10b, die brave collectivisten Nu ben ik kapot. Toen ik schoolmeester was, bediende der collectiviteit heb ik de schoonheid van het col lectivism maar waarde leeren schatten, collec tivism is slavernij en het is om vrij te zijn om aan de slavernij te ontsnappen dat ik miju ont slag nam en de collectiviteit ontliep. Er zijn er velen die naar het kollektivism trachten, omdat ze meenen dan lui en vadsig te kunnen leven. Wat de openbare discussie betreft eens, heb ik met M. Vandermeeren in eene landbouwers vergadering over collectivism gesproken en niet zonder succes voor mij, ik wil in hetzelfde lokaal die bespreking herbeginnen, 't is gelijk met wie, de betaalde claque mag er nog bij zijn even als toen. Er gaan bij de socialisten lessen gegeven worden over Katholicisme, liberalisme, so cialisme, collectivisme, communisme, arna- chisme I We raden N. aan ook een leeraar te vragen in eerlijkheid, zijne lessen zullen met vrucht kunnen gevolgd worden door verscheidene col - Do klerikaleu beweren, dat de Kerk nooit de wetenschap heeft bestreden, in tegendeel dat zij er iuimer een machtige voorstandster van was. Een Fransch katholiek blad meldt, dat er in den raad der kerkvoogden te Rome beslist werd sommige werkeu die in den Index stonden als kettersch daaruit te schrabben. Onder die werken zijn de voornaamste de onwentelingen en de samenspraken van Galli- lei, waarin de theorie van de beweging der aarde wordt uitgelegd. Leeren dat de aarde om de zon draait was ketterij. Gallilei werd daarvoor vervolgden in het gevang geworpen en slechts is het, dat de kerk de bevinding der wetenschap als eeuo waarheid aanneemt. Hoe ze toch de we- tmischap lief heeft. Mevrouw MICHEL, handelaarster, Vloan- derenstraat, 9 te Roba.is schrijft M. Vinc-nt, apotheker, Grensstraat, 33, Brussel. Sedert een groot getal jaron leed ik aan Rhumatism. Vruchteloos had ik al de genees middelen beproefd. Ik heb er mij maar kuu- uen van ontlasten door het gebruiken van uwen voortreffelijken Elixir. O >k raad ik alle Rhumathism en jichtlijders aan hem te nemen Robaais, '29 September 1901. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. AfdeeUng Aalst. Zelfonderricht. Zittiug op Zaterdag 9 November ten 8 1/2 uur's avonds, ten lckale Concordia, School straat. Orde van den dag Nijverheids- en Handelsuitbreiding van Duilschland lezing door M. R D. W. 2. Bespreking over de Voordracht te houden door de 2 Trausvalers de heeren Louw en Plockhooy. De Schrijver, H. DE BRUTN. Groote Weten schappelijke Verbetering. Neemt geene bruine tee* meer in. Verlaat alle dranken, pastillen, pil len, die met bruine teer gemaakt zijn. Neemt alleen de Siroop Depratere dio enkel de ver» kende bestanddeelen van de teer en de tolu- balsem bevat en die heel kleurloos en zesr aangenaam om nemen is. Het uitwerksel van de Siroop Depratere is verbazend. Ja wonder baar Geen hoest weerstaat haar. Prijs 1 fran ken de flesch. Eischt de echte Siroop Depra tere en niets ander3. Te bekomen te Aalst apotheek Calkbmd, Van 's middags tot 's middernacht. Heden Zondag 10 November 1901, dienstdoende apotheker M. Callebaut, Botermarkt. De Heeren actionnarissen worden verzocht de Jaarlijkscbe Vergadering bij te wonen wel ke zal plaats hebben Dijnsdag 19 November om 8 uren s' avonds ten lokale Au Comte d' Egmont te Aalst. DAGORDE Bilan van 1901. De Voorzitter van den Bestuurraad, BRECKPOT Voor in de bloemen te werken van 14 tot 15 jaar. Zich te bevragen Vrijheidstraat, 33, Aalst. Van den 1 tot den 8 November 1901. GEBOORTEN Mannelijk 11 Vrouwelijk 10 HUWELIJKEN. F. De Block, stadsw. met M. Michiels, X. b. L. Bonner, tw. met M. Meersman, tw. - E. Van Huffeltaire, h iirk. met H. De Schep je b.F. Gits, schoenm. met M. De Witte, landb. L. Aelbrecht, landb. metM. Merck* z. b. F. Van Gait, schoenm. met I Ringoir, £,v.P. De Neve, voerm. met L. De Veylder P. Coppeus, gazw. met M. Marcel, strilcster— T Petit, tw. met F. De Moor, tw. A. Van Geetaruijen, schild, met J Cornand, gemeen teonderwijzeres. OVERLIJDENS P. Fonck, m. Van Braekel, herb, 56 j., Le- opoldstraat D. De Smet, w. Van den Spie gel, z. b. 47 j., Bergenkauter. M. Vau dcii Broeck, z. b. 59 jBinnenstraat. F. Hof man, m. Ghi|8en8, landbouwster, 51 j., Lede haan. M. Van der Veken, m. Van der Hau- wo, z. b. 42 j., Scherreveldatr. C. Goeman, m. De Groot,'z. b. 55j., Ledebaan. 5 kinderen onder de 7 jaren. Indien gil eksteroogen aan de voeten hebt die uteel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 1*. de doos. Depot te Aalst, bij M. De Valokeneer. De toestand heeft weinig verandering ondergaan de katmte is algemeen. i I Bij de Rente i en stadsloten merken wij een» »tij- r bijwint. Iu Obliiratieu zien wij niets dat der melding waard zij. De Banken zijn voortdurend zwak Het Crédit Liegeoia verliest veld tot 660. De Congospoor- weg verzwakt nog 4625 voor het oprichter«aand»el, terwijl de gewone een weiniv beter is aan 1560. De Tramwegen zijn kalm. De Metaalwaarden zijn nog al weeratandbiedend, ofschoon de bedrijvigheid niet meer zoo groot is in der.e groep. In Koolmijnrubrïell behaalt de fermte nog de bovenhand, maar de vo*« dcreu de beweging 6ohijnt den weg versperd te zijn geworden. Verder zien wij de herneming dor Electri- cité Ru8S0-Beige die op twee dagen nagenoeg 20 fr. bijwint. De algemeene stemming der Kolonialen i» ongunstig. In vreemde waarden i3 de Dniéprovienna zwakker aan 1990 do Russo Beige en Taganrog zijn beter, wederzijds aan 855 en 360, evenals Rumelange, aan 1570. Sedert eenige dagen bemerken wij in den Vrijen Wisselkoers dat de Luabo veel gevraagd wordt aan 29 men voorziet eene stijging. Êeni i bijzonder veroorloofd middel. nor luiiclui I I'i,icli t hevragcu bij dtZUSTEHts vfin LIEFDE, 105, Rue Et-Dommlq»», Wl|fc GUIKPT. Aputeker, 20, Passage Saulnier^PtrlJ». Algemeen üc|iotCH. r> bx. AORK. BruxeUM. in alle - -.-.-.-w r~. Vlulichrin France.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2