16de Jaar. Nummer 46 Zondag 17 November 1901. Vooruitgang door 't Werk Voor Taal en Vrijheid. Oude Garde. PENSIOENEN. Voor de Boeren. Man, paard, cent, ONTSLAG. De Staat moet. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR HET ARR0ND,SSEMENT AALST Abonnementsprijs j Tn bulten voorop betaalbaar Prijs der Annoncen 75 centiem^ per "rukre»el- TRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. J Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore a Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 10 NOVEMBER. Liberale Werkmanskring Lokaal CONCORDIA. Luisterrijk Avondfeest op Zondag 17 No vember 1901, ten 6 1/2 uren stipt, door de Tooneelafdeeling Voorwaarts met de me dewerking van Mej. Romanie Coppitters van Gent en verscheidene audere liefhebbers. PROGRAMMA 1. Dê Wees uit liet Gebergtedramatische tweespraak door J. Stappaert. 2. Ret Rouwkleed, drama in een bedrijf, door Nestor De Tière. 3. De Bevallige Strijkster, blijspel met rang in een bedrijf door J. Stappaert. De Piano zal gehouden worden door M. A. Minnaert. Personen vreemd aan den Kring kunnen het feest bijwonen mils 1 fr. inkomgeld te betalen ZJNDAG 24 NOVEMBER 1901, op Stads schouwburg, Buitengewone Vertooning, met de medewerking van Mevrouw Boels-Faucon- nier van Gent. Op te voeren stukken 1. BERTHA of de dochter van den veroordeelde, drama in 4 bedrijven. 2. De Pick-Pocket, blijspel in een bedrijf PRIJZEN DER PLAATSEN Benedeplaatsen 2,00 fr. Balcon 1,00 fr. Gaanderij 50 centiemen. Opening des Bureels om 5 1/2 u. Gordyn 6 uro. Wij vernemen, dat de Oude Garde, beslist heeft, haar Ceciliafeest te vieren op Zondag 1 December eerstkomende. Ons dunkons is dat eene uitmuntende be slissing. Zeker is er op dat tijdstip reeds voor slecht weder te duchieu, doch hoe langer men wacht, hoe meer er voor onweer, vorst en sneeuw te vreesen is. Het pensioen van 65 franken 'sjaars ver leend aan de oude werklieden welke voor 31 December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden in de volgende voorwaar den. De personen van het mannelijk of vrouwe lijk geslacht ond werklieden moeten om het pensioen te kunnen genieten zich begeven naar het Stadhuis bij den bediende M. H. Van de Velde, welke gelast is de nocdige vragen voor de oud-werklieden op te stellen. Zijn bureel is gevestigd onder den trap in het gebouw waar men zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak hun trouwboekie mede te dragen als ook zich te herinneren'-bij welken meester zij vroeger hunnen stiel of ambacht hebben uitgeoefend. Het Bureel is open alle werkdagen der week behalve den Zaterdag van 9 tot 12 uren 's morgens. Wij raden al de personen aan die meenen recht te hebben op dit pensioen hunne aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want om het te kunnen genieten moet door de be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan worden. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden Dus Ouderlingen opgepast. Naar alle waarschijnlijk zal het Con cert-Voordracht ten voordeele der slachtoffers van den Zuid-Afrikaanschen oorlog plaats hebben den 26 December, tweeden Kerstdag aanstaande. De Voordracht zal gehouden worden door twee Oud-Strijders van het Boe renleger, de heeren Louw en Plockhooy die overal in Belgie geestdriftig worden ODthaald en nu reeds 4 maanden op reis zijn, overal voordrachten houdend, om de wreedheid van den oorlog te doen beseffen, om 't lijden en de marte ling van duizende moeders en weezeu te schetsen. Hoe uiteenloopend de strekkingen ook wezen, hoe verschillend de poli tieke denkwijze, hoe verscheiden de wijsgeerige meeningen, alle menschen die dien naam op de wereld verdienen voelen zich verontwaardigd bij het zien folteren van weerlooze en schuldelooze ouderlingen, vrouwen en kinderen. De Engelsche moordenaars niel. On gevoelig van het edelste dat in den boe zem aller menschen ligt besloten het medelijden met onschuld en zwakheid is in 't gemoed der Ëngelschen ver smacht door de goudzucht en de heerschzucht. 't Was de Engelsche Staatsman Glads tone die den sultan van Turkije den strie- menden scheldnaam de groote Moor denaar naar bet grijnzend hoofd slin gerde, en nu Gladstone dood is zijn het de Ëngelschen, die Abdul-Hamid over treffen en grootere en laffere moorde naars zijn dan de broedermoorder ooit is geweest. De Ëngelschen laten laaghartig vrou wen en kinderen verhongeren, meer nog,ze stelen wat uit Europa door goed hartige personen aan de zieken in de folterkampen werd gezonden. De Ën gelschen verdienen door al de volkeren der aarde geschrabt te worden van de üjat der beschaafde natiën. Iedereen tot welke partij of gezind heid hij ook behoore kan zich bij het werk der hulp aan de slachtoffers van den oorlog aansluiten en het zijne bij brengen om een einde te doen stellen aan den wreedsten en schandelijksten oorlog die ooit werd gevoerd onze han delaars, onze neringdoeners en onze werklieden ondergaan de gevolgen van den oorlog. Dus 26 December, Aalstenaars zon der onderscheid van partij allen naar het Concert-Voordracht Louw en Plock hooy. MEDEBURGERS, Jont allen uwen penning als protest tegen den oorlog, als onderstand voor de rampzalige moeders en kinderen die in de afschuwelijke Engelsche kampen van gebrek en ellende vergaan. Wekelijks lezen wij in Denderbode artikels over het leger en de legerhervorming, maar tot nu toe heeft de groote krijgskundige van 't kliekergaan ons nog niet gezegd welke zijn stelsel is en of hij het stelsel van den Kousen band goedkeurt. Hij is voorzichtig. 't Zou hem zelfs moeilijk vsllen te zeggeD welke thans het programma is der binnenge- knoeide volksvertegenwoordigers van ons ar rondissement betreffende de legerkwestie. Hij betreurt dat het klerikaal goeveraement de kabinetskwestie heeft gesteld over haar voorstel van legerhervorming, hetgeen betee- kent dat hij het ontwerp van het ministerie afkeurt. Eene zaak is onbetwistbaar de krijgsuitga - ven zullen aanzienlijk vermeerderen en 't leger zal er niet beter otn zijn integendeel de schandalige plaatsvervanging zal blijven voort bestaan, ineen woord de klerikale krijgswet zal een knoei wet zijn gelijk al do wetten die de dompers tot lie leu hebben doen stemmen. Denderbode zegde vroeger :We moeten ons de voorbeelden vau andere landeD ten nutte ma ken, wat men elders kan, kan men ook in Belgie. Heden heeft de groote krijgskundige van't ma- ioujig orgaan die woorden vergeten en zegt dat het 2wi!serch stelsel iu Belgie onmogelijk is omdat er ginder meer borgen zijn en min nijverheid dan hier. Slaafsche navolging zoo niemand vragen maar toepassing zoover zulks met de ligeing en de noodwendigheden strookt zoo onbetwist baar mogelijk zijn. In Belgie kost een klein legertje jaarlijks 57 miljoen, in Zwitserland heeft men met 25 millioen uitgaven 's jaars een leger van meer daa 500 duizend wel geoefende soldaten, dat stelsd toegepast in Belgie zou voor 57 miljoen frank jaarhjksche uitgaven na eenige jaren aan Belgie een leger eeven van meer dan 1 miljoen wel geoefende mnanen vermits Bel gie het dubbele heeft der bevolking van Zwit serland. Wat meer is in Zwitserlaud is het kazerne leven onbekend en dat is het nochtans wat in Belgie het volk afkecrig maakt van het Ioger. Z. Afvgbweer. M. De Sadeleer heeft zijn ontslag ge nomen als Voorzitter van de Kamer der volksvertegenwoordigers. Ondanks al het aandringen zijner klerikale kol lega's heeft M. De Sadeleer zijn ont slag niet ingetrokken, hij is er beu van. M. De Sadeleer, had eens gepoogd rechtvaardig te zijn, hij had zich inge beeld dat het reglement bestond voor de meerderheid zoowel als voor de minderheid en o, gruwel hij had de ban deloosheid zoover gedreven eens de linkerzijde gelijk te geven en de han delwijze der klerikalen te laken. Dat was eene onvergeeflijke misdaad, wie tot het klerikale leger behoort moet de oogen kannen dichtnijpen voor de valschheid, de trouweloosheid en onver draagzaamheid zijner partijgenooten hij moet hunne gewilde misgrepen, dwalingen en rechtsverkrachtingen dul den en zelfs met hen medeheulen of heengaan. Als kandidaat der dompers van het ar rondissement Aalst heeft M. De Sadeleer dat nochtans wel begrepen, bij heeft het klerikaal geknoei en bedrog geduld hij heeft er zelfs de vruchten van geplukt en heeft alles goedschiks laten gebeuren onderduimsche wroeterij, jesuietisch mollenwerk dat zelfs zekeren dag tegen hem was gericht.. Alles moest hij ver dragen of er vanonder trekken gelijk M. Vincent Dierickx. Als Voorzitter der Kamer, had M. De Sadeleer gemeend zich aan dat juk te kunnen ontrukken, hij had ge droomd Voorzitter te zijn om de rech ten van al de Kamerleden te verdedigen in plaats van alleen Voorzitter te zijn voor de klerikale representanten. Slecht is het hem bekomen. De klerikalen hebben hem spoedig doen voelen dat hij het mis had en hij als Voorzitter der Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers juist handelen moest als kandidaat der Aalstersche domperskiiek hooren, zien, zwijgen en meeknoeien of heengaan. M. De Sadeleer is heengegaan. Nu zou er nog aan ontbreken dat men Woes te in zijue plaats benoemde, dau zou de groene paus eens beproeven kunnen hoever zijne politieke onfeilbaarheid strekt. Volgens de klerikalen is het den plicht niet van den Staat, de kindaren een degelijk onder wijs te verschaffen. Er staat ergens geschreven Alle Belgen worden aanzien als de wetten te kennen. Een boerken wordt voor de rechtbank ge bracht omdat bij een wild konijntje naar den konijnenhemel heeft geblazen zonder eerst de formaliteiten te hebben vervuld, die er noodig zijn om machtiging te bekomen tot het doo- den vau dat ongedierte. Het bierken heeft schoou hij hoog en laag te zweren, dat hij die wet niet kent, dat hij de wilde konijnen doodt omdat ze schadelijker zijn dan ratten en muizen... niets kan baten, alle Belgen kennen de wet.... het boerken schreeuwt dat hij noch lezen, noch schrijven kan., alles boter aan de galg, hij wordt ver oordeeld. Indien al de Belgen de wetten moeten ken- neD, moeten zij in staat worden gesteld er kennis van te nemen, ze moeten geleerdheid genoeg bezittou om ze te kunuen lezen en niet onwillens te overtreden. l)e staat veronderstelt dus dat allen Belgen een zekeren graad van onderwijs hebben geno ten. Die veronderstelling is niet voldoende de slaat moet er voor zorgen, dat alle burgers waarlijk onderwezen worden. Ongeleerde menschen zijn altijd blootgesteld aan alle wederwaardigheden da klerikalen hebben verklaard, dat een burger om wezen lijk dien naam te verdienen hoogere geleerd heid moet bezitten en dan recht heeft op een bepaald getal stemmen. Welnu de Staat zegt tot de oudersge moet de wetten naleven, uwe kinderen zullen ze later ook moeten naleven, 't is daarom uwen plicht die kinderen in staat te stellen de wet ten te keuDen, ge zijt verplicht huD een vol doende onderwijs te bezorgen, het voedsel van den geest, gulij* gij verplicht zijt hen het noo- dige lichaamsvoedsel te verschaffen. De opvoeding der kinderen, de opvoeding van het volk moet de voornaamste bezorgon- heid zijn van een degelijk staatsbestuur, daar om zal een verstandig geevernement zelve hei ouderwijs inrichten, scholeu bouwen en de opleiding der opkomende geslachten slechts toevertrouwen aan bekwame mannen. Dat willen de klerikalen niet voor hen be staat de vrijheid van onwetendheid, uiet de vrijheid van onderwijs de klerikalen roepa», dat men de vrijheid In zooverre niet mag krenken een burger te verplichten kennis te kunnen nemen van de wetten en verorderin gen maar dezelfde klerikalen spreidea valschheid ten toou, als ze dan die onbevoor- deeligden, die verstootenen als halve Belgen bejegenen en hen eene stem toesmijt waar' ze 2 3 en vier stemmen ten beste hebben voor iedereen. Geleerdheid voor iedereen moet er komen, alle scholen onder kontrool van den Staat, allo onderwijzers voorzien van een ernstig aiploma vermits men bewijzen van bekwaamheid eisoht vau vleeschkeurders en veeartsen en daarbij elke meerderjarige burger eene stem zuiver Al gemeen stemrecht. Door Algemeen stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging zal het verplicht onder wijs verwezenlijkt worden en nog audere her vormingen die het volk, de gansche Belgische natie ten goede zullen komen. De klerikalen zijn de partij der vrije dom heid. Om zalig te worden en goed Chris ten te zijn, moet men gebeden 'kunnen ver- knabbelen, - moet men weten dat de H. Maria gebaard heeft zonder pijn én smart en Otfbe- viok ontvangen is om goede Belg te zijn mag men vrij dom blijven, zoo dom mogelijk zoo eischt het belang der dompers, dau kunnen ze des te beter het volk misleiden en bedriegen. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt dia uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1