Zonder Weerga. EEN HEER Tegen den Oorlog. De Onfeilbaren. Uit Sint-Lievens-Hautem. Voor de elf-en dertigste maal. Naamlooze Maatschappij Le Comte d'Egmont. Het vaderland in gevaar 1 Onderslandspenning. De School der Kerk. Nieuwe Voorzitter. Beurs van Brussel. Het Concert-Voordracht ten voordeele der slachtoffers van den schandaligen oorlog door de Engelschen tegen de Boeren gevoerd zal onveranderlijk plaats hebben den Donderdag 26 December, tweeden Kerstdag. Als sprakers zullen optreden de twee oud strijders van het Boerenleger Louw en Plockhooy. Indien de heer Plockhooy niet op tieden kan zal hij vervangen worden door Ge neraal Steenkamp die in den slag te Storm- fcerg de Engelsehen 3 kanonnen ontnam. gustus 1503) en de aarde was een halsch mon ster verlost. Het was een afschuwelijk tooneel, het zwarte lijk van den paus vreeselijk opgezwol len en een peststank verspreidend mat zwart schuim op de lippen en aan de neusgaten en eene dikke tong, hangend tot op de kin. Niemand, noch priester, noch officier wilde de begraving bijwonen. Lastdragers stampten het lijk in eene kist, die te klein was en wier pen liet monster zonder gebeden in een graf onder de vloersteenen der Sint-Pieterskerk. En dat monster was een onfeilbare paus van Rome 11 In 1t vatikaan beweert men mordicus dat paus Leo nog volop in 't bezit is zijner ver standelijke vermogens, dat zijne hersenen tot heden ongekrenkt zijn gebleven. Te beter voor den man en voor de kerk waar zouden wij henen m it eeu kindscheu paus Echter ware hij toch zoo gevaarlijk niet als een Alexander VI wiens lotgevallen wij hier onder beknopt en gegazeerd nederschrijven Roderio Borgia was eerst sol laat, een lieder lijke krijgsman. Hij verleidde eene weduwe die twee schoone kinderen h.id, maar die hij welhaast verliet en van verdriet s erven deed om opvolgenlijk van hare beide doc iters zijne minnaressen temaken. Van de jongste Roza Vanozza had hij vier kinderen Frans, Gesar, Lucrecia en Guitry. Toen zijn oom Calixte was paus geworden toog hij naar Rome leidde «r in schijn een leven van versterving werd welhaast aartbisschop van Valencia benoemd «n spoedig tot het kardinaalschap verheven. lntusschen bleef Roza te Venetie waar zij menigvuldige vurige brieven ontving waarvan eeuige tot de geschiedenis behooren Heb nog wat geduld schreef hij, mijn oom zal mij als erfdeel den stoel vau Petrus nalaten. Dan zal ik de sleutels des hemels hebben en deze van den schat uwer schoonheid. Iu 1492 was hij paus verkozen door de stemmen der kardinalen aan wie hij geld en waardigheden beloofde. Toen hij met Roza afgebroken had onder hield hij bloedschenneode betrekkingen met zijne dochter Lucrecia die gedurig het vaticaau bewoonde en de Kamer vau den heiligeu vader nooit verliet, noch bij dage, noch hij nachte. De geschiedenis vertelt dat zij nevens ha ren vader dikwijls deelnam aan den raad der kardinalen en er houdiugen aannam die van verregaand zedenbederf getuigden. Om haar op te vroolijken deed hij losloopen de hengsten en merrieu in den koer te somen brengen van uit zijn venster zagen de heili ge va Ier en Lucrecia wat er gebeurde dan trokken zij terug in de kamer waar zij een uur te zamea bleven. Lucrecia hield zich overigens met haren va der niet tevreden, zij had tevens schuldige betrekkingen met hare broeders Tusschen deze ellendelingen ontstond een bloedige haat. Cesar deed Frans oplichten toen hij uit eeno slemp partij van bij zijne moeder kwam deed hem dooden en zijn lijk in den Tiber werpenDe paus deed hem opzoeken iu al de ontuohtshui - sen der stad. CeBar Borgia verspreidde door eene ontelba re reeks euveldaden, angst en schrik in gan8ch Italië. Bloei zien vlieten was zijn lust en leven. Eens gaf hij bevel de Sint-Pieters- plaats van eene omheining te voorzien en er krijgsgevangen mannen, vrouwen en kinderen in te brengen. Zij werden gebonden, hij besteeg een vurig paard, hieuwen stak met zijne lans «n vertrappelde ze onder de hoeven van zijn ros. Welhaast reed hij in een bad van bloed op vermorzelde lijken. De paus en Lucrecia vermaakten zich van op het balkon met het vreeselijk schouwspel. In 1493 huwde Lucrecia met Alfons, natuur lijken zoon van den koning van Napels, Cesar nog eens jaloerach deed den man zijner zuster oplichten door zijne sbirren die hem naar het pauselijk paleis voerden en er hem verwurgden ia ziju bed. Iu 1302 trouwde Luerecia met Alions d' Es- te het huwelijksfeest ging met zulke balda digheid gepaard dat wij er slechts aarzelend van kunnen gewagen. Eijue heiligheid nam deel aan het avondmaal met de groote waardigheidbekleeders van zijn hof die aan elke zijde eene vrouw hadden, slechts gehuld in een mousselinen mantel en bloemkransen. Toen de spijzen .verorberd wa ren gingen de vrouwen aan den dans, eerst al leen dan met de kardinalen. Op eonjteeken van Lucrecia vielen de mantels af eene andere ver makelijkheid begon. In de zaal jwerdet; twaalf zijner kardinalen gezet met brandende kaarsen. Lucrecia wierp gansche liandvollen kastanjen op den vloer, die door de vrouwen moesten bemachtigd worden. De vlugsten ontvingen uit de banden zijner heiligheid zijden kleede yen en juweelen. Daarna volgde een tooneel dat we niet be- schrijven mogen. Ten gevolge der gedurige oorlogen van Ce sar Borgia had Alexander VI geldgebrek. Hij besloot de rijke kardinalen te doen sterven om hunne schatten te erven. Om geen argwaan te verwekken deed hij ze niet uituoodigen in 't vatikaan, hij deed ze te zamen komeD bij den kardidaal Corneto in zij nen wijngaard in de omstreken vau Rome en hij zond er vergiftigden wijn die zou gedron ken worden op het einde van het feest. Alex ander VI eD zijn zoon Cesar kwamen er be zweet en dorstig toe en een dienaar schonk bun juist van den wijn die den kardinalen was bestemd. Alexander stierf den volgenden u&ebt iu vreeselijke stuiptrekkingen (18 Au schnppeli De siroop De- pratere, weten - 8amen8telling, welker hoofdbe- efen zoete te rentoln balsem ziju is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare heelende kracht is wonderbaar. Zij geneest den geweldigstea hoest, de zwaar ste verkoudheid in min dan 2 dagen. Geen een ander borstmiddel kan tr tegen op. Prijs '2 franken de flesch. Eischt de echte siroop Depratire en niets anders. Garde-Civiek. Waar gaan we naartoe gewei van een Burgerwachten van Aarlen hadden gerd te gehoorzamen aan de bevelen overste welke niet regelmatig was aangesteld. Van daar proces. Het verbrekingshof heeft de wachten in het ongelijk gesteld en verklaard, dat de man schappen verplicht zijn te geho irzamaa zelfs, als het bewezen zou zijn dat de overste niet re gelmatig is benoemd. 't Ziet er lief uit. We wisten reeds dat een vonnis onherroepe lijk is al zou het bewezen zijn dat de rechter wetens en willens gebruik heeft gemaakt van valsche stukken olgetuigenissen. En nu dit 1 Ja, ja, 't ziet er lief uit. Onze tentoonstelling en jaarmarkt van deze week ziju goed gelukt en bezocht geworden. Op de tentoonstelling waren ongeveer 300 paarden en veulens ingeschreven. De prijzen wierden betwist door de schoonste produkten van het Brabantsche ras. Op de markt van dinsdag waren 680 paar den en 565 veulens te koop gesteld. De markt was echter weinig levend. 136 melkkoeien, 280 vaarzen en 304 kleine ruuders waren ter markt aanwezig. De prij - zen zijn iets of wat gedaald. 130 viggens wierden aan hooge prijzen ver kocht. Eene overgroote volksmenigte heeft Sint- Lieveus-Hautem bezocht. De neringdoende men8chen hebben ongetwijfeld goede zaken ge daan. De groote bijval der jaarmarkt is in ruime maat toe te wijten aan de bezorgdheid en wijze schikkingen van ons liberaal Bestuur en aan de tentoonstelling door ouzen betreurden Burgemeester in voege gebracht. Wij mogen met voldoening en fierheid be- statigen dat de jaarmarkt en den prijskamp van vorigen dag, vau jaar tot jaar meer bloeien en meer bijval genieten bij kooplieden en landbouwers. Weldra zal het alhier twee dagen jaarmarkt zijn. Het is dus overbodig te verklaren dat ons gemeentebestuur en de liberale partij van dag tot dag veld winuen en dat onze tegenstrevers nog de hoop niet mogen koesteren hun vaan del te zien wapperen boven onze ouda vrijzin nige vesting. Voor de elf-eu-dertigste maal en nog meer, verkl iren de klerikale gazetten, dat al de kw a- lou der samenleving het gevolg zijn der ver zwakking van den godsdienstzin, het gevolg van het onderwijs zonder gob. Nog nooit zijn de dompers in Belgie zoo machtig geweest als nu, nog nooit beschikten zij over eene zoo kolossale meerderhei l in de Kamers, neg nooit was het onderwijs van den godsdienst in al de scholen des lands, de staatscholeu in begrepen, zoo uitgebreid als thans. En de godsdienstzin vermindert volgens de dompersgazetten. Wiens schui l is dat V Wel natuurlijk de schuld van de dompers zeiven, die den godsdienst verlaagd hebben tot eeue winkelkwestie, godsdienstig gevoel ontbreekt zelfs bij de priesters. Da priesters zijn de eersten om klerikalism gelijk te stellen met godsdienst en daarbij komt het dat de godsdienstzin vermindert naar mate het klerikalistn veld verliest en niemand kan ontkennen, de klerikale gazetten verkla ren het eenparig, dat de boetiek met groote schreden achteruitgaat. Het getai paters en nonnen groeit aan bet getal brouder..ens vermeerdert op verbazende, wijze, kerken worden gsbouwd, kloosters als paleizen verrijzen uit den grond, vreemde kloosterlingen komen zich voegen het reeds bestaande leger uietsdoenders, ze koopen bouwen, palmen in zonder ophouden, de pracht der uiterlijke godsdieustvertoogingen groeit aan, het goud op den rug der bisschop pen wordt zwaarder, de kelders der pastoors ziju beter voorzien, de processien zijn schitte render dan ooit en toch zeggen de klerikale gazetten., de godsdienstzin vermindert. Sedert vijf en twintig jaren bestaaD er in heheel het land geene twintig scholen meer zondhr god sedert 25 jaren diplomeert de staat 100 katholieke onderwijzers tegen 5 offi- cieele, sedert 25 jaar staat het godsdienston derwijs op het programma van al de scholen, sedert hei vierde eenor eeuw worden in al de scholen van het land vrije, aangenomen en officieele deu leerlingen catechismus een heili ge geschiedenis opgevijzeld en ingepompt en toch bevestigen de klerikale gazetten de gods dienstzin vermindert. Meer nog de misdadigheid neemt toe als de dompersgazetton de waarheid zeggen en dus zou het afnemin van dan godsdienstzin en de veimeerdering der misdadigheid in recht- atreeksche verhouding staan met het uitbrei den van den godsdienstboetiok, in reebtstreek- sche verhouding met de steeds toenemende uit breiding der catechismuslessen. Telkens de dompers :azetten klagen over bet afuemen van deu godsdienstzin bij de bevolking zal men terecht antwoorden dat is de schuld van de winkelprieslers, de schuld van de kooplieden in deu tempel. De Heeren action narissen worden verzocht de Jaarlijksche Vergadering bij te wonen wel ke zal plaats hebben Diinsdag om 8 uren s' avonds ten d' Egmont te Aalst. DAGORDE Bilan van 1901. De Voorzitter van den Bestuurraad, BRECKPOT 19 November lokale Au Comte Als de kat van huis is bonden de rattea kermis. Met ongeduld wacht de Aalstersche bevolking naar de benoeming van den kolonel der Bur gerwacht. Wat zou er gebeuren, God van den hemel moest er eens oorlog uitbersten In afwachting dier afgrijselijke ramp zijn devijandelijkheden reeds begonnen in den étai- major der burgerwacht, 't Bchijut dat het boeltje daar geheel overhoop ligt. liet vaderland is in gevaar 1 Op een familiefeest, elk een beetje 1,30 Omdat de werken aan den zwarten hoek goed vooruitgaan 0,10Omdat Trezeken zoo wel gedanst heeft op Sint Martekensdag 0,10 Omdat ze keur korfken gezet heeft 0,10 en omdat er een lange zweep in lei 0,10 Zwan sen is goed, slaan en deugt niet 0,10 De gevolgen zullen niet uitblijven 0,10 Dia wat verdient moet wat hebben 0,10. Voor onae moeders. Om eene frissche kleur kracht en schoonheid te bewared, en zich te vrijwaren der gevaren eigen aan seke- ren ouderdom, is het voldoende zich vau tijd tot ti>d te zuiveren met de slijmverdrijvenda pil van Doctoor Walthery. Te betomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Gkysselinckx cb overal. spijtig luiste- 't Eu is Woeste niet en dit is oprecht We hadden hem eens willen zien zitten rend naar eene Vlaamsche redevoering van Boerken Van Brussel over de beesten en den redenaar ontbreken Te peest stek te poer in te kiont 1 De zittijd is gesloten, de zittijd is geopend en de ex-minister Sckollaert is Vooizitter ge kozen. Wat er in den buitengewonen zittijd is af gehaspeld kan opeen klein bladje worden geschreven. Veri gezaag en de krijgskwestie die man aan 't verknoeien is naar hartelust. Slechts eene zaak is volledig afgehandeld geworden tusschen klerikalen en socialisten namelijn de kwestie der kletskoppen. 'l Is armzalig biedt kosteloos aan, aan allen die aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, cezémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchiten, borst-en maagziekten rhuma- tisui en breuken, een onfaalbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menschlievend doel zal aan- zieB is het gevolg eeuer belofte. Per brief of postkaart schrijven aan M. Vincent, place Victor Hugo, te Grenoble die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant woorden en de ge (raagde inlichtingen zal zenden. Een preekheer schrijft in het mallonjig or- grru der kliek en lang sermoen om te bewij zen dat. de school der Kerk de school der Wetenschap moet vervangen of dat de we reld naar den droes is. De school der wetenschap staat tegen de school der Kerk omdat deze dikwijls niets an ders is dan de school der leugen. Nooit heeft de Wetenschap gezegd laat het kwaad want de gerechtsdienaar zouu straffen. De Kerk integendeel leert de vreeze Gods is het begin der wijsheid. De school der Kerk heeft dweepers voort gebracht, iukwisiteurs, jesuieten en moorde- denaars duizenden en duizenden zijn gefol terd, geradbraakt, levend verbrand en gebra den geworden op bevel dier goede moeder de Kerk. De Kerk verkondigt leugen op leugen en doet ze als eeuwige waarheden gelden. De onfeilbaarheid van den paus luu;en. Het bestaan van tooverij, heksan en spoken: leugen God maakte Adam 6000 jaren geleden uit een klompje aarde leugen God maakte Eva vau eeue ribbe genomen uit Adaui leugen. God schiep de wereld io zes dagen leugen. Josua deed de zon stilstaan om zijne vijan den te kuonen verdelgen leugen. God heeft den mensch den arbied opgelegd als eene straf leugen. Indien er iets veranderlijk is op de wereld dau is het wel de Kerk en hare leeringeu, die zij telkens wijzigen moet ten gevolge vau den vooruitgang der wetenschap. De Kerk van Sint-Pieteratijd gelijkt aan de Kerk van he den als een soepketel aan eeu telefoonpaal De Kerk zegt ik ben onfeilbaar en ze be dreig t en verwenBcht hen die twijfelen. De wetenschap onderzoekt, vorscht na maar veroordeel t niemand De Kerk liegt dikwijls eD al wetende dit ze liegt wil ze iedereen dwingen zells hare leugen als goddelijke waarheid te beschouwen. De wetenschap bedriegt zich ook maar her kent telkens hare dwaling, doch de wetten door haar vastgesteld worden door niemand in twijfel getrokken al gebruikt ze nooit dwang. De Kerk verfoeit de Wetenschap omdat de wetenschap de Kerk met den neus iu hare leu gens duwt. Bond der Oud-Leerlingen en Beschermers der Staatsmiddelbare school. ZATERDAG aanstaande 23 dezer is er eene vergadering belegd van al de leden om 7 uren stipt ten lokale De vier Winden. Orde van den dag 1. Verslagever de werkzaamheden van den boud. 2. Voordracht door den beer Doktor Julee Vernieuwe, assistent bij de hoogeschool te Gent (oud-leerling der staatsmiddelbare school. Onderwerp Iets over den neus. Het bestuur hoopt dat al de leden dia ver gadering zullen bijwonen. Namens het Bestuur De Voorzitter, De Schrijver, Alb. DE WINDT Arth. GHYSBRECHT Onwetend of onverschillig. Het ia met de diepste onwetendheid van wat hun ge val betreft, of met de betreurensweerdigste onverschilligheid, dat vele personen nog te koppig maakt om de denkwijze der facultateit en de raadgevingen dergenen, die Levrijd werden van Let jicht en rhumatism door het toedienen van eerige druppels Elixir anthiru- matismal et antigoutteux Vincent van Brussel. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheke r te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. Wisselagent en Bestuurder, van de Raadgever van den Kapitalist Grasmarkt, 99, Brussel. Stuurt mij nog a. u. b. 3 doozen Borst- pastilleu van Walthery tegen hoest en keel pijn op, ik vind ze lekker en mijne vrouw ook telkenmale wij er namen was eene enkele doos voldoende om ons te geuezen. Em. Galan, Ingenieur te Lyon. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinokx en overal. stani Ome vooruitzichten schijnen zich binnen kort te zullen verwezenlijken. Sedert eenigen tijd it do stem ming der zittingen merkelijk gunstiger dan vroeger. De rubriek Renten en Stadsloten staat voortdurend kloek aangeteekend. De Obligatien laveren niets van belang op. De Banken zijn ontegensprekelijk beter gemutst. Wij vernemen dat de Comptoir Internatio nal de Banqne et de Change wier stichting wij in een vorig overzicht gemeld hebben, onlangs de mijn- coucessies van Heldenfeldgen beslissend aangeworven heeft deze mijnen zijn reeds in exploitatie. De Con- gospoorweg verschijnt in lichte daling op het bord; dit is te wijten aan de aanhoudende vermindering der ontvangsten. De Tramwegen zijn kleurloos. De omzetten in metaalwaardeu ziju minder talrijk dan op de laatste dagen. De Koolmijnwaarden sohijnen hunne levenskracht teruggenomen te hebben. De Zinkrubriek staat vrij kloek aangeteekend. In de groep verscheidene, zieu wij do V. agons Lit tot 290 stijgen. De Kolonialen doen eeDe nieuwe vordering en sobijneu geBtemd in deze beweging te volharden. In de vreemde rubriek zien wij de Duiéprovienne 60 fr verliezen tot 2060 Taganrog behoudt zijne vorde ring tot 500. G KR0L1K0WSKI.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2