16de Jaar. Nummer 47 Zondag *24 November 1001. Voor Taal en Vrijheid. Oude Garde. Turuclub Help U Zelve Voor de Boeren. PENSIOENEN. Aan de oude werklieden, De Toekomst. Een Heilige bandiet. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j d ^r' ™or de stad voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen j-.-i-ponfll Prijs der Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men abonneert zich op alle posikantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 23 NOVEMBER. Bond der Oud-Leerlingen en Beschermers der Staatsmiddelbare school. HEDEN ZATERDAG 23 dezer is er eene vergadering belegd van al de leden om 7 uren stipt ten lokale De Vier Winden. Orde van den dag 1. Verslag der werkzaamheden van den Bond. 2. Voordracht door den heer Doktor Jules Vernieuwe, assistent bij de Hoogeschool te Geut, oud-leerling der Staatsmiddelbare school. ONDERWERP Iets over den neus. Het bestuur hoopt dat al deleden die ver gadering zullen bijwonen. Namens het Bestuur De Voorzitter, De Schrijver, Alb. DE WINDT Arth. GHYSBRECHT. ZJNDAG 24 NOVEMBER 1901, ten 6 uren 's avouds stipt, tweede vertooning, op Stads schouwburg, met de medewerking van Me vrouw Roels-Fauconnier van Gent. PROGRAMMA 1. BERTHA of de dochter van den veroordeelde, Volksdrama in 4 bedrijven door Florent De Smedf. 2. De Pick-Pocket, blijspel in een bedrijf door Edmond Roeland. PRIJZEN DER PLAATSEN Benedeplaatsen 2,00 fr. Balcon 1,00 fr. Gaanderij 50 centiemen. Opening des Bureelsom 5 1/2 u. Gordijn 6 ure. Voorbehoudene plaatsen 's voormiddags in den Graaf van Egmont van 10 1/2 tot 11 1/2 ure. Gewone voorwaarden. Volgende vertooningen 12 Januari en 2 Maart 1902, Ceciliafeeat den 1 December eerstkomende. Al de leden zullen het omstandig programma der feestelijkimden eerstdaags ten huize ont vangen. Indien de wind en 't schoon weer meeslaat zal hei er dit jaar leutig en vroolijk toegaan, gelijk het overigens in deze maatschappij de gewoonte is. ZONDAG 8 DECEMBER 1901ten 6 uren 's avonds, ten lokale Concordia groot Turn- en Muziekfeest. Ten slotte Dansfeest. Onderlinge Bijstand Emiel Meert. We vernemen dat er ten voordeele dezer afdeeling van den Liberalen Werkmanskring binnen eenige weken een feest zal plaats hebben in CONCORDIA. Het zal bestaan in eene vertooning Luister rijker nog, dan ons reeds tweemaal door de Tooneelafdeeling Voorwaarts werd ten beste gegeven. Geen twijfel of het zal een mooi sommetje opbrengen. Donderdag, 26 December, (2° Kerstdag) zal op Stadsschouwburg het Concert-Voor dracht plaats hebben ten voordeele der slacht offers van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Moeders en kinderen, door de barbaarsche Engelschen opgesloten in smerige kampen heb ben aan alles gebrek, ze lijden honger, koude en allerlei ontberingen. Al wie tegen den oorlog protesteeren wil al wie voorstaander is van het goede recht, zal dit feest bijwonen en de helden Louw en Flockhooy of Steenkamp, willeu zien en toe juichen, die bier namens twee verdrukte hel denvolken en in naam der beschaving al het hatelijke van dien oorlog in 't licht zullen stel len. Het pensioen van 65 franken 's jaars ver leend aan de oude werklieden welke voor 31 December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden in de volgende voorwaar den. De personen van bet mannelijk of vrouwe lijk geslacht oud-werkliedeu moeten om het pensioen te kunnen genieten zich begeven baar het Stadhuis bij den bedieude M. H. Van de Velde, welke gelast is de nocdige vragen voor de oud-werklieden cp te stellen. Zijn bureel is gevestigd onder den trap in het gebouw waar meu zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak bun trouwboekje mede te dragen als ook zich te herinneren bij welken meester zij vroeger bunnen stiel oi ambacht hebben uitgeoefend. Het Bureel is open allo werkdagen der week behalve den Zaterdag van 9 tot 12 uren 's morgens. Wij iaden al de personen aan die meenen recht te hebben op dit pensioen hunne aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want om het te kunnen genieten moet door de be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan wordeu. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden. Dus Ouderlingen opgepast. Ouderdomspensioenen Jaarlijksch pensioen van 65 franken. Wij roepen de aandacht der werklieden op de volgende schikkingen der wet van 10 Mei 1900 en vau het koninklijk besluit vau 20 Oc tober navolgeude, betreffende de ouderdoms pensioenen. 1. De Belgische werklieden of gewezen werklieden bun verblijf in Belgie hebbende en in nood verkeerende 65 jaar ovd zijnde op 1 Januari 1902, geboren in 1836 of vroeger hebben recht op eene jaarlijksche vergunning vau 65 frank. De werkvrouwen, gewezen werkvrouwen, vrouwen ot weduwen van gewezen werklieden kunuen ditp nsioen in dezelfde voorwaarden bekomen, het kan terzeltder tijd toegestaan worden aan den man en aan de vrouw. Deze personen moeten om de verguuuing van 65 fr. iu 1902 te bekomen voor 1 januari aan staande hunne vraag sturen aan 't Bescher- ming8comiteit door tusschenkoinst van het Gemeeutsbestuur hunner verblijfplaats. De ouderlingen die zich in eene andere ge meente gevestigd he ben sedert hunuo laatste vraag en die het pensioen vaD 65 fr voor het jaar 1901 bekomen hebben zullen eene nieuwe vraag doen voor 1 Januari aanstaande aan bet Gemeentebestuur der gemeente waar zij ge vestigd zijn om het pensioen in 1902 te beko men. De ouderlingen die in dezelfde gemeente gebleven zijn en dia het pensioen van 65 fr. voor het jaar 1901 bekomeu hebben moeten geeue nieuwe vraag meer doen. 2. De werklieden en de werkvrouwen van ten minste 58 jaar op 1 Januari 1901 dus die geboren ziju voor 1 Januari 1843 zullen het Sensioen van 65 frank bekomen van af den 1 anuari volgende op den datum waarop zij den ouderdom van 65 jaar bereikt hebben zon der dat ze iets in de lijlrentkas te storten heb ben. 3. Be werklieden cn werkvrouwen van ten minste 55 jaar op 1 Januari 1901 en nog niet ten volle 58 jaar oud zijnde op denzelfden da tum geboren in 1843 1844 en 1845 zullen ook de vergoeding van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waar op zij deu ouderdom van 65 jaar bereikt heb- bnn. Nochtans zullen zij iu de lijfrentkas voor hun 65 jaar gedurende een tijdperk van drie jaren ten minste stortingen moeten doen be- loopende op ten minste 3 franken per jaar en een totaal uitmakende van 18 fr. De renten, verworven bij middel dier stor- tingeu en bij middel der toelagen verleend, worden op deu ouderdom van 65 jaar gevoegd bij het pensioen vau 65 fr. 4° Be personen van min dan 55 j aar op 1 Januari 1901 geboren in 1846 en volgende jaren hebben geeu recht op den ouderdom van 65 jaar op het pensioen van 65 franken. Zij moeten zich aansluiten bij de lijfrentkus zoo zij zich een pensioeu willen verschiff.m. Belangrijke premien zullen jaarlijks door Staat en Provincie bij hunne p u-sooulijke stor ting gevoegd wordeu We wezen er vroeger reeds op, hoe er voor den vooruitgang der beschaving en do welvaart van het volk meer te verwachten is van de wetenschap dan van eene geweidige of gedwongene maatschappelijke hervorming. De levensvoorwaarden veranderen van lieverlede, elke nieuwe uitvinding werkt daartoe mede en de groote uitvindingen en ontdekkingen bren gen onvermijdelijke doch vreedzame onwenteliugen te weeg in het be staan der volkeren, zoo b. v. de ont dekking van het ijzer en veel later de invoering van den aardappel als volks- voedsel, de uitvinding der werktuigen en dies meer. Zoo iemand durven beweren, als we do wonderbare electrische macbienen aanschouwen, als wede telefoon, de fo nograaf en honderd andere moderne tui gen bewonderen, dat de reeks der groote uitvindingen gesloten is dat den ken we niet. Integendeel, eiken dag kunnen er ontdekkingen worden ge daan belangrijker dan de ontdekking der steenkolen, belangrijker dan de uit vinding der boekdrukkunst. Wij herhalen ook nog eeus wat we vroeger reeds zegden elke nieuwe uitvinding brengt iets bij tot de ver meerdering der algemeene welvaart, al worden enkelen in hunne onmiddelijke belangen er ook door gekreukt. Hoe ijverig de klerikale schrijvers ook de middeleeuwen ophemelen, hoe korzelig de socialisten ook de heden- daagsohe maatschappij afbreken het is onbetwistbaar dat in 't algemeen het volk (en daarin begrijpen we natuurlijk het werkvolk) beter gehuisvest, beter gevoed en beter verzorgd is dan voor drie eeuwen en die verbetering merke lijk is in de laatste 60 jaren. Die verbetering zal aanhouden omdat den vooruitgang der wetenschap stand vastig is en noch paal, noch grenzen kent. Alle gezaag over maatschappelijke stelsels, over ommekeering der samen leving enz. is ijdele praat en gezwets, want de levensvoorwaarden, de nieuwe uitvindingen en ontdekkingen kunnen door geene sociale wetten gewijzigd worden de vorm der samenleving hangt niet af van de wetgeving het is de wetgeving die afhangt van den aard der Maatschappij. Nu werken honderden, duizenden werklieden in de koolmijnen en weini ge arbeiders hebben het zoo kwaad als zij ze verrichten slavenwerk onder den grond. Maar veronderstel, dat morgen eene be weegkracht wordt gevonden, berustende op een princiep dat even als de stoom kracht wel gekend, maar nog niet inpra- tijk was gesteld, eene beweegkracht (en die zal gevonden worden) eenvoudiger dan de stoomkracht, geweldiger dan al wat tot nu gekend is die beweegkracht zal alles verschaffen verplaatsing, ver- lichtiug, verwarming, de kolen zullen schier nutteloos worden er zullen geene koolmijners meer zijn en de uitvinding zal de levensvoorwaarden aanzienlijk wijzigen van geheel het menschdom. Zal de beweegkracht gevonden wor den Waarom niet Sluimert ze niet in de natuur zelve Kan het middel niet gevonden worden om ze te vergaren op een zeker punt De kracht van den stoom is ontzettend, ja maar de kracht eener vloeistof die zich door warmte of koude uitzet is nog veel aanzienlijker, de vraag is de kracht praktisch aan te wenden. Geeft de zon hare warmte niet koste loos Draait de aarde niet rond hare as met eene verbazende snelheid Wie zegt ons dat de wetenschap er niet zal toe geraken een deel der zonnewarmte een deel van de draaikracht der aarde af te wenden en tot een bepaald doel te gebruiken. Laat ons betrouwen hebben in de we tenschap, zij heaft reeds veel goed ge maakt, laat ons iu elk geval meer be trouwen stellen in de wetenschap dan ia het streveu naar maatschappelijke stel sels in welke alle menschen slaven zou den zijn. Laat ons trachten het onderwijs uit te breiden, het in alle graden bereikbaar te maken voor de kinderen der werk lieden, immers bij gebrek aan de noodi- go middelen gaau thans vele vernuften verloren, die anders de wetenschap en dus de lotsverbetering van het volk. had den kuuuen bevorderen. De Toekomst is aan de wetenschap, daarin mag het menschdom hopen, zij alleen zal de verwachtingen niet te leur stellen en de samenleving langzamer hand doch voortdurend het doel der volmaaktheid doen naderen, dat even wel onbereikbaar is. Er liep een bandiet in Italië, die alom den schrik verspreidde. Zijn naam is Musolino. De man heeft een twintigtal moorden op den lever. In honderden gevallen had hij zich zoo moedig en onverschrokken geloond, dat hij de genegenheid der bevolking gewonnen had. Vruchteloos werd op hem jacht gemaakt steeds vond hij middelen ter ontsnapping. Eindelijk werd hij gevat. Hij zit in eene cel van het gevang van Urbino. Die moordenaar moet voorzeker een god vergeten kerel zijn, hij moet zijn onderwijs genoten hebben in eene belgische officieeie school Mis De man heeft nooit Italië verlaten en is doorweekt van godsdienstzin. In zijne zakken heeft men eenen brief ge vonden, aan zijnen broeder gericht, en waarin een mandaat van vijf-eu-twintig franken zat tot het volbrengen eener belofte gedaan aan ons Lieve-Vrouwtje. In eenen almanak, die hij bij zich had, vond men een santje van 't lijden van Christus met het opschriftWie dit santje draagt is bevrijd voor geweldige dood. Verders was de bandiet nog in bezit eener beeltenis van Sint-Josef en der Madona van Pozzi. De man was dus wel voorzien en in hom wordt nog eens bowezen hoe de alleen zaligma kende godsdienst den mensch op 't pad der deugd houden kan. De kerel kan ontsnappen, wie weet of hij niet hier of daar nog eene zendiug prediken zal. Sint Paulus was een groote zondaar en Au- gustmus insgelijkseen dubbeltje kan aardig rollen.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1