Aan de Liberalen. 16'ie Jaar. Nummef 48 Zondag 1 December 1901, Oude Garde. Turnclub Help U Zelve Voor de Boeren. Leest en verspreidt De Dendergalm Liberaal weekblad aan 4 franken 's jaars 5 centiemen het nummer. PEiNSIOENEN. Aan de oude werklieden, LAFHEID. Voor God en 't Geloof. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar en abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST r. - j Gewone, 15 centiemen Jnnhponnl Prijs der Annoncen j Reklamen 76 centiemen per (Iruh.Bgol- Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 30 NOVEMBER. De liberale Fanfaren-Miatschappij «Les Amis Constants ol de Oude Garde zal haar Ceciliafeest vieren morgen Zondag 1 December Ten 11 ureu voormiddag vergadering in het lokaal, Muziekale waadeling door de stad en onmiudelijk daarna algemeene vergadering. Orde van den dag 1. Balloteeriug van leden. 2. Toestand der Maatschappij. 3. Verscheidene. Ten 5 uren 's avonds Feestmaal. Maandag 2 December, ten 7 uren 's avonds Avondmaal en daarua muziekale uitstap in de stad. De dag van het Concert gevolgd door een Bal zal eerstdaags bekend worden gemaakt. Liberale Werkmanskring ZONDaG 8 DECEMBER 1901, ten 6 uren 's avonds, ten lokale Concordia groot Turn- en Muziekfeest. Ten slotte Dansfeest. Onderlinge Bijstand Em. Meert Algemeene verplichtende vergadering op Zondag 1 December aanstaande ter herberg van Petrus De Schryver Bisschopstraat ten 5 ure namiddag op boete van 10 centi emen Donderdag. 26 December, (2e Kerstdag- zal op Stadsschouwburg het Concert-Voor( dracht plaats hebben ten voordeele der slacht offers van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Moeders en kinderen, d tor de barbaarsche Engelschen opgesloten in smerige kampen heb ben aan alles gebrek, ze lijden honger, koude en allerlei ontberingen. Al wie tegen den oorlog protesteeren wil al wie voorstaander is van het goede recht, zal dit feest bijwonen en de helden Louw eu Plockhooy of Steenkamp, willen zien en toe juichen, die hier namens twee verdrukte hel denvolken en in naam der beschaving al het hatelijke van dien oorlog in 't licht zullen stel len. Zoo na is weer een jaar meegerukt in den vloed der oneindigheid. Zoo na hebben we het eerste jaar der twintigste eeuw achter den rug. Mot de medehulp onzer vrienden en strijdmakkers hebben we dat jaar doorworsteld in een onafgebroken kamp tegen alle verdrukking en ver slaving. Wel is waar hebben wij de zegepraal niet mogen vieren onzer partij, zoomin als de zegepraal der princiepen welke wij verdedigen, maar ter neer geslagen zijn ze niet omdat onze grondstellingen onverdelgbaar zijn on onverwinbaar omdat ten slotte vrijheid, waarheid en rechtvaardigheid toch zegepralen moe ten. Enkelen hebben den kamp opgege ven, enkelen zijn ontmoedigd geworden doch wat geeft dat, onze zaak is er niet min edel en waardig om, en het aantal dergenen die getrouw blijven aan de blauwe vlag is aanzienlijk het is het kruim der bevolking en zoo er zijn die moedeloos van het slagveld zijn getreden, anderen hebben zich aan onze zijde geschaard en doen dapper mede in den strijd waarin noch winst, noch voordeel te behalen is, maar waar in elke strijder slechts eene belooning betracht aelivoldoening te hebben ge worsteld voor den vooruitgang der be schaving en voor het algemeen wel zijn. DE DENDERGALM heeft geen ander doel gehad dan de liberale partij Duttig te zijn hij is het orgaan van aide Aals- tersche liberalen. DE DENDERGALM heeft onverpoosd de misbruiken der dompers aan het licht gebracht, de bedriegers naar de ziel getast, de verdrukkers vau armeu en rampzaligen aan den schandpaal ge spijkerd. DE DENDERGALM heeft voortdu rend de knoeierijen der koterie, de lif- lafferijen van den kozijntjeswiukel, de reebtsmiskenningen, geweldenarijen en misdrijven van alle slag door geweten- looze politiekers bedreven uit lanatism en partijhaat, naar verdienste geschand vlekt. DE DENDERGALM stond immer in de bres bij 't bestormen van bijgeloof en verkwezeling vau 't volk, bij 't streven naar al wat good is voor werkman, ne- ringdoener en burger. DE DENDERGALM zal blijven wat hij was, het orgaan van al de liberalen zonder onderscheid, de verdediger van al de liberale grondbeginsels en van het liberaal programma, de kampioen van al de nuttige en praktische hervormin gen de voorstander van het verplich tend onderwijs, van een betamelijk pen sioen voor de ouderlingen en onder meer andere nog in de eerste plaats en tot het einde toe van Algemeen Stemrecht met Evenredige Vertegenwoordiging als zijnde de verwezenlijking der poli tieke rechtvaardigheid voor al de Bel gen en voor de verschillende partijeu. Wij hopen dat we in onzen strijd on dersteund zullen worden door de talrij ke vrienden die ons dit jaar zijn behulp zaam geweest, wij hopen dat zij allen hun best zullen doen om ons blad te verspreiden. Het pensioen vau 65 franken 's jaars ver- leend aan de oude werklieden welke voor 31 December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden in de volgende voorwaar den. De personen van het mannelijk of vrouwe lijk geslacht oud-werklieden moeten om het pensioen te kunnen genieten zich begeven naar het Stadhuis bij den bediende M. H. Van de Velde, welke gelast is de nocdige vragen voor de oud-werklieden cp te stellen. Zijn bureel is gevestigd onder den trap in het gebouw waar meu zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak hun trouwboekje mede te dragen als ook zich te herinneren bij weikeu meester zij vroeger hunneu stiel ol ambacht hebben uitgeoefend. Het Bureel is open alle werkdagen der week behalve den Zaterdag van 9 tot 12 uren 's morgens. Wij raden al de personen aan dia meenen recht te hebben op dit pensioeu hunue aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want om het te kunnen genieten moet door de be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan worden. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden. Dus Ouderlingen opgepast. Ouderdomspensioenen Jaarlijkscb pensioen van 65 franken. Wij roepen de aandacht der werklieden op de volgende schikkingen der wet vau 10 Mei 1900 eu van het koninklijk besluit vau 20 Oc tober navolgende, betreffende de ouderdoms pensioenen. 1. De Belgische werklieden of gewezen tverklieden bun verblijf in Be lgie hebbende en in nood verkeereude 65 jaar oud zijnde op 1 Januari 1902, geboreu iu 1836 ol' vroeger hebbeu recht op eene jaarlijksche vergunning van 65 frank. De werkvrouwen, gewezen werkvrouwen, vrouwen ot weduwen van gewezen werklieden kuriuen dit p nsioeu in dezelfde voorwaarden bekomen, het kan terzelfder tijd toegestaan worden aan den man en aan de vrouw. Deze personen moeten om de vergunning van 65 fr. iu 1902 te bekomen voor 1 Januari aan staande buane vraag sturen aan 't Bescher- miugscomiteit door tusschenkomst van het Gemeentebestuur hunner verblijfplaats. De ouderlingen die zich in eene andere ge meente gevestigd hebben sedert bunno laatste vraag en die het pensioen van 65 fr voor het jaar 1901 bekomen hebben zullen eene nieuwe vraag doen voor 1 Januari aanslaande aan bet Gemeentebestuur der gemeente waar zij ge vestigd zijn om het peusioeu in 1902 te beko men. De ouderlingen die in deze'fde gemeente gebleven zijn eu dia hetpeusiieu van 65 fr. voor het jaar 1901 bek'.meu hebben moeten geeue nieuwe vraag meer doen. 2. De werklieden en de werkvrouwen van ten minste 58 jaar op 1 Januari 1901 dus dia geboreu zijn voor 1 Januari 1843 zullen het pensioen van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waarop zij deu ouderdom van 65 jaar bereikt hebbeu zon der dat ze iets in de iijtreutkas te storten heb ben. 3. De werklieden en werkvrouwen van ten minste 55 jaar op 1 Januari 1901 en nog niet ten volle 58 jaar oud zijnde op denzelfden da tum geboren in 1843 1844 en 1845 zullen ook de vergoeding van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgen le op den datum waar op zij deu ouderdom van 65 jaar bereikt heb ben. Nochtaos zullen zij iu de lijfrentkas voor hun 65 jaar gedurende een tijdperk van drie jareu ten minste stortingen moeten doen be- loopende op ten minste 3 franken per jaar en een totaal uitmakende van 18 fr. Derenten, verworven bij middel dier stor- tiugen en bij middel der toelagen verleend, worden op deu ouderdom van 65 jaar gevoegd bij het pensioen van 65 fr. 4° De personen van min dan 55 jaar op 1 Januari 1901 geboren in 1846 en volgende jaren hebben geen recht op den ouderdom van 65 jaar op het pensioen vaa 65 franken. Zij moeten zich aansluiten bij de lijfrentkas zoo zij zich eeu pensioen willen verschaffen. Belangrijke premieu zullen jaarlijks door Staat en l'rovincie bij huune persoonlijke stor ting gevoegd worden Ze kwamen bijeen de groole heeren, leden van het comité vau 't vredecougres, ze kwa men bijeen in Den Hatg om te beraadslagen over de vraag tot bemiddeling in den oorlog der Eugelscben tegen de Boeren. Moeten we in den oorlog tusschenkomen om het geschil tusscben Eageland eu da Boeren republieken in der minne bij te leggen e:_ al dus een einde te stellen aan het bloedvergieten aao bet vrouweumartelen en kindermoorden De groote heeren van het comité hebben ge- antwoordt dat ze onbevoegd zijn. Komedianten schreef eeu blad Lafaards zeggen wij. Waarom als ge onbevoegd zijt, dient dan het Vredecougres. 't Is of het enkel ingericht ware geweest om de openbare meening te be driegen oui de Eugelscben iu 't gelijk te stel len om hunue moorderij te verschoonen, ja, om het Eugelsche bandieteuwerk te bevoor- deeligeu. Al de beweegreden door de groote kruipers van bet comité ingebracht om hunne onbe- voegheid te wettigen zijn uitvluchten die hun ellendig optreden nog verachtelijker maken. De eenige reden is dat ze uitspraak te doen hadden tusscheD eene groote natie en een klein voIk, tusscben deu groeten ourechtvaar- digen koning-keizer Edward VII vau Enge land en dm nederigen verstooten voorzitter Paul Kruger. Zij waren eu zijn hovelingen, dus vleiers van macht eu grootheid, huune keus kou uiet twijfelachtig zijn, zij hebben den Engelschen vorst niet onaangenaam willen zijn ze verkla ren zich onbevoegd, 't >;een zoowel is als het Eugelsch bandieten werk goedkeuren. En onder die kruipers was er ook een Belg. Ik voel het rood der schaamte en der gram schap mijue wangen kleureu als ik daaraan denk. Iu Belgie zijn er op de 6 miljoen inwo ners geen tien die de EngeLche beulen met vervloeken en er is een kruiper gevonden om het tegenovergestelde le zoggeu op een con gres van mannen uitdrukkelijk vergaderd om den vrede op de weield te doen heerscheu. Lafaards 1 Hunne namen zullen geschreven worden in het zwarte geschiedboek der menschbeid, het nagt-siaebt zal hunne namen met misprijzen en verachting bejegenen gelijk hunue tijdgenoo- ten ze verfoeien. Oh, de Engelsche land-en gouddieven zullen tevredeu zijn over die vredekruipers en ze mo gen verzekerd zijn eerlang ridders te worden van het Orde van den Kouseband, honny soit qui mal y pense in vergelding hunner deftige houdiug. De beschaafde wereld, had veel hoop ge koesterd in de werking van het Vredecongres, de beschaafde wereld heeft zich bedrogen en alleen is gebleken hoe een werk door een ko ning of keizer voor do samenleving met de beste inzichten op touw gezet mislukken moet als't verwezenlijkt moet worden door lakeien en troouschuimers. Het eerste vredecongres na zulke ellendige, afscuuwelijke komeilie is door de openbare meeuing iu failliet verklaard, 't Was te den keu samengesteld op weinige uitzonderingen na uit hovelingen, salonhelden en diplomaten, moest het eindigen, gelijk het geëindigd is. Als dergelijk VredecoDgros nog eens verga dering houdt zal men best doen het met ge- jouw en bezemslagen uiteeu te drijven dat zal wellicht m er uitwerken voor net bekomen van den vrede dan laffe beslissingen gelijk er nu worden genomen. Jan Vandoben. Het is eene waarheid die verkondigd wordt als evangelie door al de., kleri kale bladen dat de missionarissen die naar Afrika, China, enz. vertrekken dit maar alleen doen voor God en 't geloof uit pure opoffering om den hemel te verdienen. Door de missie 's slaan de goede pa- terkens twee vliegen in een lap, ze bede len hier voor de missies, voor de heilige Kindschheid, het oprichten van kerken het bekeeren der geloovigen en ze ex- ploiteeren ginder de inboorlingen die ze van hun oud geloof hebben afgetrok ken en die ze in opstand brengen tegen de wetten en de overheid van hun land. De laatste onlusten in China zijn ver oorzaakt geworden door de oproerige predikanten en de bemoeiingen van ka tholieke en protestansohe missionarissen die den oorlog voerden tegen de ge bruiken, de zeden en den godsdienst der bevolking, tegen de wetten en het be stuur van het land. Hoe slecht die wet ten en dat bestuur ook zijn van vreem delingen wordt niet geduld dat zij deu opstand daartegen aanprediken. Het verslag van generaal Yoyron over het deel dat de Fiaiische troepen namen aan de ellendige expeditie der vereenigde mogendheden in China, 1 i

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1