16de Jaar. Nummer 49 Zondag 8 December 1901. Turuclub Help U Zelve Tweeden Kerstdag. Goede Gazetten. Leest en verspreidt De Dendergalm. PENSIOENEN. Aan de oude werklieden, Overal dezelfde. Oklrooi. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ bulten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST n j a Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank kantore Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt ^miiii J 1 Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. •u abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. AALST 7 DECEMBER. Liberale Werkmanskring ZONDAG 8 DECEMBER 1901, ten 6 uren 'a avonds, ten lokale Coucordia groot Turn- en Muziekfeest. Ten slotte Dansfeest. Maatschappij der Gewezen en huidige Officieren, Onderofficieren en Korporalen der Burgerwacht. Zondag, den 15 December, ten 6 uren 's avonds, in het lokaal De Graaf van Egmont Banket. De leden welke nog niet hebben ingeteekend en toch deel verlangen te nemen aan het Feestmaal kunnen zich laten inschrijven tot 's Vrijdags 13 December. Op Donderdag 28 December eerstko mende zal ia di Schouwburgzaal de Voor dracht plaats hebben ten voordeele der slacht offers van den Zuid-Afrikaanschen Oorlog, opgesloten in de Engelsche folterkampen, wa»r de Britsche beulen moeders en kinderen wreedaardig en met opzet deu hongerdood laten sterven. Twee gewezen strijders vau het Boerenleger Louw en Plockhooy (of in vervanging van Plockbooy generaal Steenkamp) zullen het woord roeren en het strijden en lijden hunner laudgenooteu in hunne taal, dieookdeonze ia, schetsen. De Voordracht zal gepaard gaan met een Concert opgeluisterd door de Symphonie en met de medewerking vau kunstenaars als onzen vriend M. Ern. Ladeuze, M. Gust. De Pape eu anderen Prijzen der Plaatsen Beneden 1 fr. Boven 50 centiemen. Er zijn goede en slechte gazetten. De slechte gazet Jen ^zijn degene, die hunne lezers met hel en duivel bedrei gen als zij iets anders willen lezen dan kerkboeken, levens van heiligen, kwak zalversuitgaven en slechte gazetten. Slechte gazetten zijn degene die de snullen wijs maken, dat het gevaarlijk is andere bladen te lezen, immers daar door alleen toonen zij, dat hunne lezers alras bemerken zouden wat waar is en wat leugens zijn. Goede gazetten zijn de bladen, die grondbeginsels verdedigen met over tuiging en standvastigheid, die tot hun ne lezers zoggen leest ook andere ga zetten vergelijkt en oordeelt. Slechte gazetten zijn de bladen, die het oordeel der menigte schuwen als de pest, de vergelijking vreezen als den ondergang, omdat ze tegen de verge lijking niet bestand zijn. Goede gazetten zijn degene, die kam pen voor waarheid en rechtvaardigheid, die in 't krijt springen voor vrijheid en volkenrecht gelijk DENDERGALM het doet Verplicht Onderwijs, Betamelijk pensioen voor de oude werklieden, Persoonlijken Dienstplicht, Zuiver Algemeen Stemrecht, Evenredige Vertegenwoordiging, Onafhankelijkheid der burgerlijke macht, Ziedaar de bijzonderste punten van het liberaal programma dat wij zonder ophouden zullen verdedigen. Liberale Vrienden, Het peusioen vau 65 iraukeu 'sjaars ver leend aan de oude werklieden welke voor 31 December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden in de volgende voorwaar den. De personen van het mannelijk of vrouwe lijk geslacht oud-werklieden moeten om het pensioen te kunnen genieten zich begeven naar het Stadhuis bij den bediende M. H. Van de Velde, welke gelast is de uocdige vragen voor de oud-werklieden cp te stellen. Zijn bureel is gevesiigd onder den trap in het gebouw waar men zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak hun trouwboekje mede te dragen als ook zich te herinneren bij welken meester zij vroeger hunnen stiol ot ambacht hebbeD uitgeoefend. Het Bureel is open alle werkdagen der week behalve den Zaterdag van 9 tot 12 ureu's moreens. Wij iaden al de personen aan die meenen recht te hebben op dit peusioeu hunne aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want om het te kunnen genieten moet door de be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan worden. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden. Dus Ouderlingen opgepast. Ouderdomspensioenen Jaarlijk8ch pensioen van 65 franken. Wij roepen de aandacht der werklieden op de volgende schikkingen der wet van 10 Mei 1900 en van het koninklijk besluit vau 20 Oc tober navolgende, betreffende de ouderdoms pensioenen. 1. De Belgische werklieden of gewezen werklieden hun verblijf in Belpie hebbende en in nood verkeerende 65 jaar oud zijnde op 1 Januari 1902, geboren in 1836 of vroeger hebben recht op eene jaarlijksche vergunning van 65 frank. Do werkvrouwen, gewezen werkvrouwen, vrouwen of weduwen van gewezen werklieden kunnen dit pensioen in dezelfde voorwaarden bekomen, het kan terzelfder tijd toegestaan worden aan den man en aan de vrouw. Deze personen moeten om de vergunning van 65 fr. in 1902 te bekomen voor 1 Januari aan staande hunne vraag sturen aau 't Bescher- miugscoiuiteit door tusschenkomst van het Gemeentebestuur huuuer verblijfplaats. De ouderliugeu die zich in eene andere ge meente gevestigd hebben sedert hunno laatste vraag en die het pensioen vaD 65 fr voor het jaar 1901 bekomen hebben zullen eene nieuwo vraag doen voor 1 Januari aanslaande aau het Gemeentebestuur der gemeente waar zij ge vestigd zijn om het pensioen in 1902 te beko men. De ouderlingen die in dezelfde gemeen te gebleven zijn eu die het pensioen van 65 fr. voor het jaar 1901 bakimeu hebben moeten geene nieuwe vraag meer doen. 2. De werklieden en de werkvrouwen van ien minste 58 jaar op 1 Januari 1901 dus die geboren zijn voor 1 Januari 1843 zulleu het ensioen van 65 frank bekomen van af den 1 anuari volgende op den datum waarop zij den ouderdom vau 65 jaar bereikt hebben zon der dat ze iets in de lijtrentkas te storten heb ben. 3. De werklieden en werkvrouwen van ten minste 55 jaar op 1 Januari 1901 en nog niet ten volle 58 jaar oud zijnde op denzelfden da tum geboren in 1843 1844 eu 1845 zullen ook de vergoeding van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waar op zij deu ouderdom van 65 jaar bereikt heb ben. Nochtans zullen zij iu de lijfrentkas voor bun 65 jaar gedurende een tijdperk van drie jaren ten minste stortingen moeten doen be- loopende op ten minste 3 franken per jaar en een totaal uitmakende van 18 fr. De renten, verworven bij middel dier stor tingen en bij middel der toelagen verleend, worden op den ouderdom van 65 jaar gevoegd bij bet pensioen van 65 fr. 4# De personen van min dan 55 jaar op 1 Januari 1901 geboren in 1846 en volgeudo jaren hebben geeu recht op den ouderdom van 65 jaar op het peusioen vao 65 franken. Zij moeten zich aansluiten bij de lijfrentkas zoo zij zich een pensioen willen verschaffen. Belangrijke premieu zullen jaarlijks door Staat en Proviucie bij huune persoonlijke stor ting gevoegd worden Als men den gang der zaken op ons onder- maausche rijk met aandacht naslaat komt men alras tot de overtuiging, dat het mauschdoui sedert eeuwen weinig vooruitgang heelt ge maakt op het gebi d van onderlinge betrekkin gen tusschen de verschillende volkeren, die de narde bewonen. La force prime le droit, de macht staat bo ven het recht, gel 11 nog immer als onomstoot bare waarheid in 't leven der uation, de onder- jukking van Cuba eu de Filippijnen door Ame- ka, he oorlog der Engelscheu tege i de Boeren republieken, de moorderijen der Turken in Armenie, de aanhechting van El/.as-Lotliarin- ge» aan Duicscüland, de verdeeling van Polen door Pruisen, Oostenrijk eu Rusland zijn daarvan de bewijzen. Er bestaat geen wereldrecht, omdat de stel ling geschreven in de Belgische Grondwet sedert 1830 a.le macht komt uit het volk uiet alleen in de wederlandsche betrekkingen, maar zelfs in de landen waar ze theoretisch werd aaugeuouiou eeue fictie is geblereu. De overleveringen der barbaarsche tijden zijn nog immer iu zwang, van deu wil der vol keren wordt nog weinig f geene rekening ge houden. Een Wereldgericht zou de oorlogen afschaffen, in meest al de gevallen zou de moorderij worden vermedeu eu de geschillen vredelievend wor ten gesleebt. Hveft men aan de Cubanen gevraagd of het bun lustte Yaukees te worden heeft mea dezelfde vraag gesteld aan de Fhilippijnen Neen, niet meer dan aan de bewoners van lloilandsch Limburg werd gevraagd of het ben beliefde van nationaliteit te veranderen, aan de Elzassers of ze voortaan Die Wacht am Bhein wilden zingen in plants van de Marseillaise, aan de Polakken of ze hun ei gen bestaan moede waren. De vorsten of hunne Staatsbesturen versja- chelen nog de volkeren gelijk men een kudde vee zou verkoopen met dea meersch waarop het graast. Zoolaug zulke toestand duurt mogen wij niet beweren verder gevorderd te zijn up staatkun dig geb ed dan ten tijde toen Eiisabetu tie Gor- litz haar laud en voik verkocht aau Filips de Goede die een slechte vorst was, niet verder dan toen Esaü zijn eerste geboorterecht aan zijn broeder verkocht vooreen schotel linzeu- soep niet verder dan toen Judas zijn meester verkocht voor 30 zilverlingen. Is het niet dwaas de bewoners van een land die aan hun volksbestaan, aan huune taal eu hunne zeden verkleefd zijn van vandaag tot morgen daarvan af te trekken heden Belgen morgen Hollanders, heden Elzassers morgen Duitscher8 heden Polakken morgen Pruisen. Is dat mogelijk Een volk blijft ais dusdanig door de andere volkeren herkend zoolang het getrouw blijft aau zijue taal eu aau zijne zeden. Polen zal Polen blijven oudauks al de verdrukking door de Russen, Oostenrijkers en Pruiseu tegen hen uitgeoefend zoolang het zijn onderscheidend karakter eu zijne taal vooral zijue taal be houdt, bemint en beoefent. Dat weten de staatsbesturen zeer goed daar om verbieden de Frauscuen het ouder vijs van het Vlaamsch aan de Vlamingen van Fracsch- Vlaandereu, daarom willen de Duitschers de door beu aangehechte Polakken dwingen aan hunne kinderen slechts Duitsch te laten leereu. Wat nu laatst gebeurd is te Wreschen een stadje van Pruisisch Poleu bewijst hoever de verdrukkers hunne woede drijven. De kinde ren eeuer schoot weigerden iu het Duitsch te ziugen of den c itecuismus op te zeggen. Zeke ren dag kwam de schoolopziener, de school werd gesloten en al die Pruisisch gezinde beu len begonnen de kindereu een voor een met een stok te slaau, 't was een jammerlijk gekerm eu gehuil, do ouders awameu toegesneld en pro testeerden, maar ze werdeu door de geudarmeu verjaagd. De kinderen waren zoo erg geslagen dat een verminkt zal blijven heel zijn leven en een an der verzorgd moest worden bij een ap .ttieker. Welnu de rechtbauk van Gneseu heeft eene vei oordeeling uitgesproken .tegen d - misuan - delde kin ïers en hunue moeders in plaats van tegen de beuleu. En dat gebeurt in de twintigste eeuw 1111 Alles in deze zaak is karakteischetsend. De standvastigheid der kindereu, de handelwijze der oud rwijzers en van den opziener, het von nis der rechters. Men deuke niet, dat men hier te doen heeft raat een enkel feit, neen mou staat tegenover e n stelsel ingevoerd op bevel der tioo ere Duitsche overheid. Maar het zal nog lang duren eer het Pool- sche volk zij u nationaal karakter en het be wustzijn van zijne eigeudommelijkheid zal hebben afgelegd eer het Pruisen, Oostenrijk of Rusland als zijn vaderland zal beschouwen. Er zal een tijd komen, dat de stelling Al le macht komt uit het volk wezenlijk zal wor den, de staatkundige evolutie is begonnen men kan voorzien dat ze mspoed zal door gaan en dan z il voor de individuen eirvoorde beschaafde volkeren ook waarheid worden üet- gei u duur onze Grondwet wordt verkondigd allen zijn gelijk voor de wet. J. Vandoseh Bejaarde lieden zullen nog goed we ten wat het oktrooirecht was, de jonge ren kunnen er echter niet over mee klappen en kunnen nog min begrijpen welke plagerij het was. De oktrooirechten maakten een aan zie.dijk deel uit vau de inkomsten der voornaamste steden van Belgie ze be- stoudeu ook te Aalst. Voor al de waren welke van buiten in de stad werden ge bracht moest men inkoinrechten beta len volgens vastgestelde tarieven voor eieren, boter, granen, aardappelen enz. in eeuwoord voor alles wat binnen kwam en tot voedsel dienen moet van de stads- bewoneis. Op wie woog nu dat recht. Natuur lijk op den verbruiker. Als een boerken van Hofstade een korf eieren naar de markt bracht en aan de Kattestraatport daarvoor een frank aan oktrooi moest betalen zal hij natuurlijk aan den Aal- 8teuaar een frauk meer hebben ge vraagd dan de markt was daar waar de oktrooirechten niet bestouden. Hetzelf de voor al de waren van verbruik. Iedereen bemerkt dadelijk dat die lasten bezonderlijk zwaar moeten zijn voor de werklieden die alles moeten koop n wat ze gebruiken eu noch hof, noch land in gebruik hebben. De oktrooirechten werden afgeschaft door het liberaal miuisterie en tiaar di© afschaffing audeis verwarring zou ge bracht hebben in de financiën der ste den die daardoor eene bron van inkom sten zagen verdwijnen werd het ge meentefonds thans ingericht dat thans nog bestaat. De marktrechten zijn geheel wat an ders dan oktrooirechten. De stad le vert banken en tafels, onderhoudt en bewaakt de markten euz. en als vergoe ding eischt zij een gering recht vau de genen die op de bepaalde dagen hunne waren te koop stellen op de markten. Het marktrecht mag dus door de pachters niet geeischt worden aan de poorten der stad noch in de straten, die niet tot openbare marktplaats zijn aan gewezen en waar niemand zijne waren te koop mag stellen, ten zij aan zijne deur of vensters volgens de bepalingen der stedelijke verordeningen. Wie markrechten eischt buiten de marktplaatsen gaat ziju recht te buiten, bij bedrijft afpersing, we roepen nog maals de aandacht der policie daarop, met verzoek desnoods tusschen te ko men, zoo niet zulleu wa verplicht zijn eene klacht in td dienen tegen de ple gers der misbruikeu al waren ze van kop tot teen socialist-koilektmst.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1