Een Stadgenoot. Lamentabile. Een stuk van zijn ziel. Bombast. Ruzie in 't Huishouden. Ann van geest. Te Dom. Voorwaarts. Van 8 tot 15 December zullen in de Mililiezaal van het Landhuis 53 schil derijen en teekeningen van onzen stad genoot Valerius DE SAEDELEER ten toon gesteld zijn benevens de schilde rijen van Louis VAN AKEN van Ant werpen. Er is geen twijfelen aan, deze tentoon stelling zal druk bezocht worden door allen die belang stellen in de kunst, de kunstschilder Val. DESAEDEDEER is reeds gunstig gekend en verscheidene zijner werken prijken in de verzame lingen van rijke kunstliefhebbers. De artist zal in zijne geboortestad «en goed onthaal genieten. Wie er een figuur maakte als een lijk bidder op een kermisfoor was de fameu ze potsierlijke Jansens de Bisthoven, toeu het Assisenhof van West-Vlaande ren, dinsdag te Brugge Pianckaert on- plichtig verklaarde. De kwakkelachtige rechter, die ver- ■dient verheerlijkt te worden in eene karnavalrevue van Brugge-Je-Bistho- veo, meende den oppervogel te hebben afgeschoten en tweemaal wordt hij af gescheept door bezadigde juryleden op eöüe wijze die een schaterlach doet op gaan Vlaanderen, ja, heel Belgie door. Deze maal had dito Janssens ('k be doel van Bisthoven) geoordeeld dat Piancquaert opsteller van Het Recht zich schuldig had gemaakt aan ophit sing tot revolutie. Brrr M. Janssens had die ontdekking gedaan twee maan den na 't verschijnen van het gewraakt artikel waarin men las Moest er nog eene onwenteling losbersten, de op roermakers zouden de oude middelen niet meer gebruiken. Hoe gemakkelijk is het niet onopgemerkt ijzeren wegen onbruikbaar te maken, telegraafdraden af te snijden enz.. Die M. Janssens is een kostelijke ty pe. Waarom vervolgt hij al de schrijvers niet van geschiedenissen voor de scho ten waarin de revolutie van 1830 wordt opgehemeld, waarom vervolgt hij al de nieuwsbladen niet die aan het volk ver tellen hoe de Boereu de rails opbreken, de telegraafdraden afknippen, de treins doen springen, de Engelsche soldaten van wapens en kleeren berooven en in hnune slippen weerzenden Is dat ook niet leereu aan het volk hoe ze moeten te werk gaan, als ze eens met geweld hunne rechten zullen eischen M. Janssens spreekt Vlaamsch met ga ten in, gelijk de koster van Mannekens- veer latiju zingt met haar op, hij brab belt een uur en half en wordt door de advokaten Verbessem, Leboa on Van- nestezoo platgeslagen als eea vijg. Uit slag Piancquaert wordt door de jury ouplichtig verklaard en door het Hof vrijgesproken. We vragen voor M. Janssens in plaats van een rechterspet een narrenkap. FIX. Indien gij ekflteroogen aan de voeten heüt dia uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 f». de doos. Kunt ge u de folteringen voorstellen van «en gierigaard, die door jaren lang schrapen, uitbuiten en bedriegen een ontzaglijk fortuin heeft vergaard, zich in het woelen daarin heeft verlustigd en nu eeu voor een al zijne goud stukken ziet wegnemen zonder het te kunnen verhinderen Dat was het lot van zekeren Harpagon. Hij woonde in een afgelegen huis. 's Avonds na alle deuren zorgvuldig te hebben gesloten tel de en hertelde zijne hij schijven tot laat in den nacht en borg ze toen weer zorgvuldig weg. Hij had voor alle dienstpersoneel een knecht die 's morgen» kwam en 'a avonds weer weg moest. Hoe was deze te weet gekomeu waar mee Harpagon zich 's avonds vermaakte, dit ware moeilijk te verklaren maar hij wist het drong zekeren avond weer in de woning van zijn vrekkigen meester, overviel hem te mid den van 't goud, boud hem handen en voeten bijeen en gooide hem op het smerig bed na hem eene prop in den mond te hebben gestopt om hem het schreeuwen te beletten. Daar lag de vrek nu roerloos, met uitpui lende oogeu het werk van zijn knecht naziende Deze raapte al het goud zorgvuldig op legde het in de ijzeren kistjes die op tafel stonden en zieh tot Harpagon wendende sprak hij Meester, dat goud dient u tot weinig, gij hebt grootste deel onrechtvaardig verkregen, gij hebt weezen en weduwen verdrukt, ongeluk- kigen bedrogen en nog al meer. Ik zal het goud terng geven aan degenen die er het meest behoefte aan hebben, ik zal u alle dagen het voedsel brengen dat ge gewoon zijt te eten ei dat te slecht is voor mijne varkens. Zie meester, deze tien stukken zijn voor mijn armen buurman, die schier niets verdienen kan en zeven kinderen heeft slaap nu wel en droom leutig, God zal u loouen voor de aalmoes. De knecht deed zooals hij beloofd had, eiken eiken dag keerde hij weer, werkte naar ge woonte, gaf zijn meester slechten kost gelijk hij gewend was te eten, en droeg eiken avond tien goudstkkken mede. 't Zou onmogelijk wezen eenig denkbeeld te geven van de folteringen welke de vrek leed, niet zoozeer om den slechten kost, niet zoozeer om zijn gevangenschap, maar het beurteÜDgs- zien wegnemen der goude schijven veroorzaak te hem onuitsprekelijke smarten,'t was let terlijk of men hem telkens een stuk van de ziel rukte. Telkens sohoten de oogen vol bloed, hij wrong zich machteloos en nutteloos in de bed stede zijn gezicht werd paars of lijkkleurig. Harpagon is Engeland. Engeland hoeft zich vot gemest op de koloniën, waar gelijk in In- die de inboorlingen met honderden en duizen - den sterven van honger, bij zoover dat men hunne lijken met hoepen bijeensmijt en ver brandt, de lichamen diei hongerlijders zijn nog slechts geraamten, het vel over de been deren. Harpagon snakt naar goud. Het is om zijn goudzucht te voldoen dat Harpagon-Bull den oorlog voert tegen Oranje en Transvaal. De Engelschen luisteren niet naar de afkeu ring van de beschaafde wereld, zij hebben geen geweien en zijn alleen gevoelig voor de geldkwestie. De vorsten der aarde hebben niets gedaan om de moorderij te beletten, hunne lakeien de hansworsten van bet Vredecongres hebben niets durven of willen doen nu blijft nog overig de poging der minderen. Medeburgers, koopt niets meer van Engel sche voortbrengst, gewoonlijk is de kwaliteit minder dau wat ge van eigen landgenooten kunt verkrijgen we zullen daarvan de bewij zen leveren. En kome dan uw besluit de onderneming steunen van de dokwerkers, die het boycottee- ren der Engelsche schepen hebben beslist in dien de Zuid-Afrikaansche O irlog den 31 De cember niet geëindigd is. We wenschen uit- terharte, dat dit ontwerp gelukke en er is veel kans toe. Al wat Engeland verliest zal voordeel zijn voor de andere handeldrijvende volkeren, het zal den scheepsbouw bi) de andere natiën be gunstigen en de Engelschen wier handelsver keer nu reeds van maand tot maand vermin dert, zullen de folteringen oudergaan van den vrek, bij eik verlies van invloed en vooral van rijkdom dat zo zullen ondergaan. Ze zullen ten slotte gedwongen zijn den vre de af te bedelen en te betalen. Indien we de aanstalten van rechters als Janssens de Bisthoven, het zij die op bevel van het ministerie werden ge maakt hetzij ze het gevolg zijn van ver regaande stompzinnigheid alleszins be lachelijk vinden, kunnen we echter het gedrag niet goedkeuren van schrijvers en sprekers, die met het eenig doel zich te doen opmerken en hunne vervallende partij wat op de fleuren veel geweld en getier gebruiken. Ze maken 't efibkt van den charlatan op de markt, die om volk bijeen te krijgen bovenarms op de dikko trommel slaat, de schijven ram melt, inden horen spreekt en uitgalmt dat hij om het menschdom van alle kwalen te verlossen, de tanden zal trek ken der steenen leeuwkens vari het oud stadhuis., zonder pij u van iemand. Bombast jongens, andei'B niets dan Bom bast. De razende taal van Sineets in de meetingeu, de opzettelijk groveuitdruk- kiogeu van Dembloa in do Kamers, het huilebalken van andere menners, alle maal bombast waarvan niets goeds te verwachten is, noch yoor de opvoeding van het volk, noch voor de toekomst eener partij. Het volk in de ernstige omstandighe den vraagt geen lawaai, geen ge schreeuw, het vraagt bedaarde wils kracht beredeneerde daden en wat het voor zijne politieke opvoeding noodig heeft zijn kalme besprekingen, warme pleidooien voor vooruitgang en recht vaardigheid. Wij hebben te Aalst de gelegenheid gehad specimens van zonnekloppers en tamtampolitiokers te hooren en te zieu. Op de Hoogstraat voerden ze 't woord en stroomde 't bloed mot volle bekeu... uit hunnen moud maar toen eene mani festatie op tonw werd gezet (die vreed zaam bleef dachten de vreemde kwak zalvers aan hunne bloedige bombasten- taal en in 't halve duister togen ae van hun lokaal inde St. Jorisstraat, voor zichtigheidshalve naar de statie. Wat maakt het uit Volstrekt niets. Hoort maar de politiekers der bombas tenpartij aan den gang Wat niouws in de Kamers Oh, man, Demblon heeft gedonderd. Op den koning Ja, ze ker op den koniug en op heel de ko ninklijke familie, als Demblon niet ge sproken heeft lees ik het verslag der Kamers niet. Meent ge dat de lieden die zoo spre ken gehecht zijn aan eenig princiep In het geheel niet, ze staan rond den wa gen van den charlatan, want d« bewon deraar van Demblon 's uitval tegen den koning had twee dagen te voren naar dien koning een nederig verzoekschrift gezonden om kwijtschelding te beko men van straf. Een der admirateurs van Demblon te Aalst is lid van de ko ninklijke maatschappij derGewezen on derofficieren van het leger ens. enz. Overtuiging Toe dan, die komt bij de bombasterij der schreeuwers Diet te pas en ze vragen er ook niet waar, als er maar völk naar den kwakzalvorswa- ger> komt en den tandentrekker aan gaapt of iets jont meer wordt er niet gevraagd. Groote "Wetenschappelijke Verbetering. Neemt geene bruine tem meer in. Verla.it alle tiranken, pastillen, pil len, die met bruine teer gemaakt zijn. Neemt alleen de Siroop Depratere die enkel de ver kende bestauddeelen van de teer en de tolu- balsem bevat en die heel kleurloos en zeer aangenaam om nemen is. Het uitwerksel van de Siroop Depratere is verbazend. Ja wonder baar 1 Geen hoest weerstaat haar. Prijs 2 fran ken de flesch. Eiscbt de echte Siroop Depra tere en niets anders. Als er in 't buisgezin van een armen werk man een geschil oprijst tusschen man en vrouw, als er met de vijf op de tafel wordi gebonkt of ook op wat anders wordt geram meld, als Jef uil Wanne elkander namen geven waarmee de huwelijksliefde geeu uitstaans heeft, boort men het lawaai tot op de straat en bij de geburen en iedereen weet, dat het er op is geweest tusschen Wanne en Jef. Ais bet er op is in koninklijke of prinselijke huishoudens, als er eens tusschen de echtge- nooten wordt gekibbeld ener leelijke dingen worden gezegd of gedaan, wordt het zelden voortverteld. Men hoort de ruzie noch op straat noch bij de gebaren, omdat de paleizen zoo groot ziju en dienstboden, hofdamen en hovehngen en zwijgen. Nu en dan ocbter i» het gerucht der ruzie zoo groot dat het weerklank vindt buiten en dan verneemt men dat in die huishoudens wel ke voor het volk toonbeeldeu zouden moeten zijn van vrede en huwelijkstrouw., man eo vrouw elkander bejegenen net als en Wanne en Jef ja nog erger. In Duitschlaud gaat een prins wettelijk scheiden en andere tooneelon heeft men se dert eenige jaren bijgewoond. Onlangs ge raakte de koningin van Holland in oneenig- heid met haren man en het ging er zoo grof toe dat men mesuen zou dat haar echtgenoot een dronken sjeuwer is in plaats van een prins. Hij moest geld hebben om schulden te betalen, en beledigde zijne vrouw, de kouiugiu, daarna vocht hij met degenen die hem zijn gedrag verweten, 't Is lokker We radon onze lezers aan die prinselijke huishoudens niet lot mjdellen te nemen. In iederen huwelijkshemel verschijnt al eens een wolksken, doch dau moet het zounekeu weer heller schijnen dan vroeger. Zalig zijn z dio arm van geest zijn want het rijk der hemelen behoort hun toe. De geestesgaven zijn geschenken van God, het is dus eene leugen te beweren dat het een geluk is arm vau geest zijn, en de geestesarmoede naar de zaligheid leidt. Omdat we zoo iets zegdeu zijn we goddeloozen volgens het mallonjig blad van den eerlijken handel. Voor zulke kwezelaarsredeneering halen wij d e schouders op, de lezers van Denderhod e zullen dat echter slikken als suiker ze zouden immers verdoemd ziju moesteu ze Deudergalm lezen. Denderbode meent dat het iets bui tensporigs zou wezeu moest het bekuop* rerslag der wetgovende kamers koste loos aan al de kiezers worden gezonden Wal hemeltje lief! houdt deusukko- laar vast, hij k.ijgteea apperlauwte Welnu, dat zal komen, dat moet komen bet beknopt verslag. Reeds met het cijnsstelsel kostte het beknopt verslag 1 fr 's jaars zoodra het zuiver Algemeen Stemrecht is inge voerd zal den prijs nog verminderd worden en ten slotte als de leerplicht zal bestaan zal het kosteloos worden uitgedeeld. De dompers vinden zulks een onge hoorde belachelijke eisch. Honderd ja ren geleden zou niemand gedroomd hebben van het kosteloos volksonder wijs, nu is het overal verwezenlijkt en zal weldra volledigd worden door den leerplicht, Eerlang zal elke kiezer te huis kos teloos het beknopt verslag ontvangen van de zittingen der wetgevende Ka mers. Eerlang zal de bespreking plaats hebben der kieshervorming Zuiver Algemeen Stemrecht met Evenredige Vertegenwoordiging. De liberale leden der Kamer zullen hunnen plicht weten te doen, de verklaringen van de heeren Nenjean van Luik en Liefm&ns van Ou denaarde bewijzen het. IF t meervoudig stemrecht iB eene schurkerij die moet verdwijnen het is het stelsel van klerikaal bedrog, stem- menafzetting en lijstenvervalsching het meervoudig stemrecht heeft zijn tijd gehad het ia vermolmd, het is rot. Weg ermee. Wat kan men anders in de plaats stellen Het zuiver algemeen stem recht met de Eveuredigo vertegenwoor diging. Bij de bespreking der kieshervor ming zal men de klerikalen weer voor de pinne zien komen met hun hoofdar gument het volk is te dom. Die belediging zal het klerikaal goe- vernoment het Belgische volk toesnau wen, terwijl in de tribunen de afgezan ten der beschaafde mogendheden zich zullen afvragen Aan wie de schuld Het klerikaal goeveruoment heeft se dert 27 jaren, honderden scholen afge- sehaft, honderden goede onderwijzers op Btraat geworpen, dozijnen gemeenten ziju gemachtigd geworden hunne eeni ge school te sluiten., en dan nemen ze de domheid van het volk tot voorwend sel om het zijue rechten te weigeren. Het Belgische volk is niet dom maar 't onderwijs is verwaarloosd, geentien ten honderd der meerderjarige Belgen hebben een volledig en primair onder wijs genoten., doch door het Algemeen Stemrecht zal die andere noodzakelijke horvorming komen Het verplicht on derwijs. DANK voor uwe goede borstpastillen Wal- tbtny zij verrichten wonderen in't genezen van vallingen en keelpijn. Wij zullen er steeds in 't gesticht voorhanden hebben stuurt er ons a. a. b. 10 doozen op. Z' St-Vincent, St-Germain (Luik). Te bekomen bij de Apothekers Callobaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx ea overal. Het dagblad L' Etoile Beige kon ligt in zijn nummer van vrijdag een belangrijk arti kel af dat reeds in het bijvoegs ;1 van donder dag was verschenen dat te gewichtiger is ver mits L' Etoile het meest versprei le der libera le bladen het orgaan is der gematigde libera len. Het blad verklaart zich aanhanger van het Algemeen Stemrecht vereenigd met de Even redige vertegenwoordiging en noemt dat zoo. men de eerste hervorming ia de grondwet schrijft de tweede er eveneens dient ingevoerd te worden. Dat is volstrekt onze meeuing en wïj heb ben meer dan tien artikels reeds afgekondigd om te bewijzen dat de socialisten die in groo- ten getalle de Evenredige Vertegenwoordiging verwerpen en het belachelijk vrouwenstem- recht bij de kieskwestie hebben gevoegd de ergste vijanden zijn van het rechtvaardig Zuiver Algemeen Stemrecht. We weteu niet vrat de uitval van L'Etoile tegen de radikalen der provincie beteekeut, in# ons arroudissement kennen we noch radika len, noch doctriniireu we kennen alleen libe ralen dia het schurkeostelsel van riabij in prak tijk hebben zien stellen die hebben ondervon den boe de dompers er mede omspringen en allen aangangers zijn vau bat eeuige recht vaardige stelsel Zuiver Algemeen Stemrecht m«:t Evenredige Vertegenwoordiging. De Etoile verklaart niet te willen strijden voor de onmiddelijke hervorming. Dit blad heeft ongelijk en da re Jeu welke het voor zijnt onthouding aangeeft zijn geen zier waard.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2