Het Feest der Boeren ecember 11101. 16de Jaar. Nummei 50 Zondag 15 December 1901 DENDERGALM. Ter drukkerij van Den Dendergalm Visietkaarten 1 frank de 100. Jubelfeest. Cercle Littéraire et Artistique. Het Feest der Boeren. PENSIOENEN. Slechte taktiek. Stompzinnigen. Voorheen en Nu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsbulten J voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. eu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Priis der «neen Gewol!e' 16 cmtiemen per drukregel, rrijs aer Annoncen ^eklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 14 DECEMBER. DE DENDERGALM ie het orgaan van al de Anlstersche liberalen zonder on derscheid, al de liberalen onzer stad zijn gehecht aan de grondbeginselen dor partij, ze zijn de vrienden en ver dedigers van onderwijs, vooruitgang, gelijkheid en rechtvaardigheid. DE DENDERGALM verdedigt het programma der liberale partij Onaf hankelijkheid der burgerlijke macht, leerplicht, persoonlijken dienstplicht, strijd tegen de uitbreiding der Doode Hand, betamelijk pensioen voor de oude werklieden,Zuiver Algemeen Stemrecht met Evenredige Vertegenwoordiging. DE DENDERGALM trekt te velde tegen alle geknoei en konkelfoes, hij brandmerkt den kozijntjeswinkel die zich te Aalst openbaart onder alle vor men, hij schandvlekt zonder schroom de schelmen die noodlij lenden, wedu wen en weezen de bete broods onthou den hun door de liefdadigheid toege reikt. DE DENDERGALM treedt in 't gelid in den kamp tegen volksbedrog en ver leiding tegen veelbelovers en baatzuch tige politiekers, tegen degenen, die zich vetmesten op de lichtgeloovigheid der sukkelaars en verdwaalden, tegen de grootsprekers die slechts iets zijn door do onwetendheid huuner volgelingen. DE DENDERGALM springt in de j bres voor waarheid en rechtvaardigheid. I Het liberalism herkent geene dogma's noch zwarte, noch roode. De dompers drijven handel in godsdienst en leven ervan, de socialisten beloven den hemel op aarde om bunnen winkel te doen draaien en zitten in den kaas. DE DENDERGALM is 't orgaan van de vrijzinnige Aalstenaars die getrouw zijn gebleven en blijven aan hunne par tij, aan huune overtuiging en aan de blauwe vlag. 't Klerikalism is hier kozijntjeswin kel 't Socialism is hier een boetiek Liberaal kan men te Aalst enkel zijn uit overtuiging, uit standvastige ver kleefdheid aan de partij waaraan het Belgisch volk zijne meest demokrati- sche wetten en hervormingen heeft te danken, aan de partij die niet belooft wat onmogelijk is en verwezenlijken wil en zal al wat den voorspoed van het volk en het algemeen welzijn be vorderen kan. Leest en verspreidt J>e JJend(ïrgïilm. 4 fr. 'sjaars, 5 centiemen het nummer. zijn te bekomen aan de voordeeligste voorwaarden, alle slach van Doodbeel- dekens, Prijs-Couranten, Briefomslagen Fakturen, Doodbrieven, Trouwbrieven, Bijeenroepingskaarten voor maatschap pijen en kringen, Kaarten voor duiven- liefhebbers, in een woord al wat druk werk betreft. Alle bestellingen worden met zorg uitgevoerd en spoedig afgewerkt AALST, 58, Vrijheidstraat, 58. René VAN BRANTEGHEM, drukker-uitgev er Ik beveel mij aan, bij al de vrijzin nige Aalstenaars. Morgen Zondag 15 December viert de Maatschappij der gewezen en hui dige Onderofficieren en Korporalen der Burgerwacht haar 25 jarig jubelfeest. 's Avonds ten 6 uren stipt, feestmaal in het lokaal De Graaf van Egmont M. DOLLO van Brussel, die we als leeraar reeds leerden hoogacht, n en waardeeren. heeft Dinsdag in den Cercle Littéraire en Artistique voor de Leden vau den kring, eene eerste Voordracht gehouden over de ontwikkeling der dieren door de tijden heen. De reeks voordrachten welke de heer DOLLO houden wil, zullen zeker zoo belangrijk en leerzaam zijn, dan zijn cursus over de vor ming der aarde, ze zullen ook door een uit gelezen publiek worden bijgewoond. De eerstkomende voordracht zal plaats hebben Dinsdag 17 December ten 8 uren 's avonds. DONDERDAG 26 DECEMBER, twee den Kerstdag Concert-Voordracht ten voordeelo der slachtoffers van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De opbrengst van het feest zal die nen tot verzachting van de ellende der vrouwen en kinderen door Engelsche beulen meedoogenloos opgesloten in de folterkampen waar de rampzaligen let terlijk van honger en gebrek sterven. Als sprekers zullen optreden, twee Tranvaalsche helden Louw, veldkor- net en Plokhooy, kommandant. Het feest zal opgeluisterd worden door muziek en zang, de Symfonie, de heeren Ladeuze en Gustaaf De Pape en andereu nog verleenen hunne mede werking. INKOMPRIJS Beneden 1 fr. Boven 0.50 fr. Den 26 December in Stadsschouwburg Het pensioen vau 65 franken 'sjaars ver leend aan de oude werklieden welke voor 31 December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden in de volgende voorwaar den. DeperBonen van het mannelijk of vrouwe lijk geslacht oud-werklieden moeten om he pensioen te kunnen genieten zich begeveu naar het Stadhuis bij den bediende M. H. Van de Velde, welke gelast is de nocdige vragen voor de oud-werklieden cp te stellen. Zijn bureel is gevestigd onder den trap iD het gebouw waar men zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak hun trouwboekje mede te dragen als ook zich te herinneren bij welken meester zij vroeger hunnen stiol of ambacht hebben uitgeoefend. Het Bureel is open alle werkdagen der week behalve den Zaterdag van 9 tot 12 ureu's morgens. Wij raden al de personen aan die meenen recht te hebben op dit pensioen hunne aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want orn het te kunnen genieten moet door de be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan worden. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden. Dus Ouderlingen opgepast. Het Algemeen Stemrecht was in de laatste tijden bat hoofdpunt van het liberaal program ma. Met ons streden de socialisten tot de ver overing vau deze hervorming beiden brach ten wij er al onze krachten toe bij. Doch, terwijl wij met doeltreffende wapens streden en oi.ze vrienden vijaudig aan het A. S. tot inkeer brachten eu aanhangers van het gelijabeidsprinciep maakten, sloegen de socia listen eene baau in die juist op bet tegenover gestelde moet uitloopen van betgene wij en zij betrachten. In andere woorden gezegd zij voeren eene slechte taktiek. Inderdaad, van beraadslagend dat vroeger de Kamer van Volksvertegenwoordigers was is zij heden, door toedoen der socialistische lin kerzijde, ganscb het omge.-eerde geworden. Vlidden in de ernstigste redevoeringen gevoe len die heeren somtijds de noodwendigheid allerhande uitroepingen, geschreeuw en gefluit te plaatsen. Zoo gebeurde het nogmaals met de bespreking van het militaire wetsontwerp de liberale afgevaardigden bewezen met door slaande bewijzen dat het ontwerp der regee ring slecht, valsch en bedrieglijk was. Doch niet zoohaast was eene gewichtige bespreking aan den gang of de ongelukkige uitvallen der socialisten kwamen 't alles onderbreken eu 't onderste boven werpen. De minister die de be wijsvoeringen der liberale linkerzijde niet kon wederleggen, zweeg en schoof op het lawaai dat de socialistische kamerleden maasten ora niet te moeten antwoorden. Geen enkele der socialistische Volksvertegenwoordigers bestu deerde, begreep noch trachtte het ontwerp der regeeriug te bespreken. Geschreeuw en geroep waren hun antwoord Men zal zeggen dat dit alles behalve doel matige middelen zijn om aanhangers voor het Algemeen Stemrecht te winnen. In de dorpen en kleine steden waar de paap en de klerikale pers nagenoeg alleen meester zijn wordt het den eenvoudigen werklieden licht wijs gemaakt dat de socialisten bloedzui gers, ouwentelaars moordenaars zijn. De Ka merdebatten met dit inzicht rondgestrooid ko- moQ hen in hunne denkwijze sterken. En 't is de klerikale rechterzijde die er al het profijt bij haalt. Daar er geene bespreking meer is ten wille dat zij onmogelijk is, is er geen licht, is er geen toezicht meer. De budjetten worden opgemaakt naar wil lekeur der ministers En de schatplichtige die afgevaardigden naar bet Parlement zendt om er zijne belangen te verdedigenziet deze in tegendeel verwaarloosd. Nevens de politiek is er ook het geldelijk belang dat bij in 't oog heeftWij spreken hier niet voor onze geld kist maar voor de geldsist van iedereen. Het Algemeen Stemrecht is buiten twijfel de grootste onzer verzuchtingen, maar duivels ons geld zoo pijnlijk gewonnen verdient toch ook wat achting en 't is toch ook wel om na te zien wat er met ons geld gebeurt, dat de afgevaar digden in de Kamers zetelen. Ziedaar wat zich menige kiezer zegt en in geval de woelige zittingen in de Kamers nog een weinig blijven duren is het zeker dat meni ge aanhanger van A. S. naar den duivel zal wenscben. Het lot zijner bestemming hangt dus groo- tendeels af van de koelbloedigheid die men aan den dag zal leggen tijdens de bespreking. Wil men het door geweld veroveren dan u het zeker naar den bliksem zijne warmste voorstauders waaronder wij ons rangschik ken zullen zich ontmoedigen terwijl de jongst aangeworven zich zullen haasten het te laten vlotten. Ziedaar de toestand willen de socialisten de verovering van 't A. S. beletten dat zij dan voort gaan met wo lige politiek in de Kamers te maken en het algemeen bestuur waaraan ons aller belang verbonden is te belemmeren. Nog het Oktrooi. We komen op die kwestie terug'. We houden staan, dat de pachters der marktrechteu, die rechten niet mogen herschapen in een oktrooi en geen geld mogen eischen aan de poorten der stad. Wij herhalen, dat zij die het doen geldafpersing plegen, zelfs al bestond er eene bepaling iu het pachtkontrakt daarop doelende Eene verordening kan niet veranderen aan de wet eu de wet is uitdrukkelijk, zij kan niet veranderd worden door pachters, of door de stad gedurende een halven dag, zelfs niet gedurende een uur. Ik heb het recht zoowel 's zaterdags voor middags met koopwaren in, uit en door de stad te gaan, als op andere da gen niemand heelt het recht mij aan de poorten der stad te vragen waarheen ik met mijne waren ga, en nog min mij eene zekere som te willen afpersen onder voorwendsel dat ik me naar de naarst begeef. Ik ga met mijne waren waar het mij belieft kom ik op de markt en stel ik er mijn goed te koop dan zal ik betalen, maar op mijn weg zal ik desnoods met geweld wegstooten die me zoudeu wil len tegenhoudeu, en mij geld zouden willen afpersen waarop ze geen recht hebben. vVe zullen zien Voor het relaas der zaak Planckaert voor het Assisenhof vau West-Vlaanderau, trad da christeu-demokraat Le mee Ducitillun op als medewerker vau het liberale £jaatste Nieuws De onthulling dezer ongehoorde daad heeft het ganscbe dompersleger met verontwaardi ging vervuld. O, God van Mozes en Sint-Anto- nius bestond de inkwisitie nog Ducatillon werd als een eenvoudige ketter geradbraakt en gevierendeeld. Hoe is 't mogelijk, jammert een blad van Brugge, die christen-demokraat schrijft in eene liberale gazet, en wij en mogen zon- der permissie van onzen pastoor zelts geene liberale gazet lezen. Kan men de stompzinnigheid vorder drij ven die gazetkribbelaar is zoo dom, zoo ver- aebterd, zoo slaaf, dat bij zich openlijk over zijne slavernij beroemt. Hoe moet die kerel dan in zijn blad de vraagstukken van den dag bespreken, over de politieke en de maatschappelijke kwestien, heeft hij dus geen eigen meeuing, hij denkt en schrijft erover gelijk de pastoor wil. De pastoor is de meester over zijn denken, over zijn ge weten alle zelfstandigheid heeft hij afgelegd in de handen van dien meester. Beeldt u dan in, lezers, wat eene gazet door zulke crétins opgesteld moet zijn, en welke de geestestoestand moet wezen van de lezers, die bet proza van zulke tisten tot gewone kost te verduwen krijgen, zeen mogen niet oens eeue liberale gazet lezen. Met zulke slaven vormt men een ras van stompzinnigen. Er was een tijd toen men in meer dan 3000 kerken van Belgie bralde :Vau de seholen zon der God en de meesters zonder geloof verlog ons Heer. Er was een tijd toen 5000 priesters in Belgie openlijk den opstand aanpredikten tegen de wet de revolutie ophemelden, 'de onttroning van'den koning en 't vermoerden der minis ters aanrieden. De pastoor van Peches riep in een sermoon uitGi( moet u wapenen met ^weren en üe ministers dooden. Het zijn rOQV^s. De ko-

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1