Zonder Weerga. pD°tr,°L?„e: Dura Lex... Eerbied voor de dooden. Pergameni. Goed zoo Verlichting. Waardige Houding. Ceciliafeest. Help u Zelve. Kiezerslijsten voor den Werkrechters-Raad. Onderstandspenning. Fonds Ja* DE WINDT Afdeeling Aalst Zelfonderricht. Liberale Werkmanskring Beurs van Brussel. Voor Taal en Vrijheid. ning is maar een pers om te onderteekenen. (Schoolonderzoek, bl. 72.) De pastoor van Beffe riep in zijn sermoon uitEr is noch keizer, noch koning men moet gehoorzamen aan de Kerk. (Schoolon derzoek, bl. 866.) Te Gielle bracht men de beeltenis van ko ning Leopold I uit de gemeenteschool naar het lokaal der katholieke school waar ze tot spot diende aan de leerlingen der katholieke school voor volwassenen. De schoolopziener deed ze naar de gemeenteschool terug brengen, maar ze was met vuilnis bezoedeld geworden. (Schoolonderzoek, bl. 886.) Te Bande zegt de pastoor in een sermoon Hendrik VII was een gekroond «wijn. Wij hebben er ook één in ons land gehad. (School onderzoek, bl. 776j. enz. enz. De klerikale bladen bleven er niet bij ten achter en waren zoo mogelijk nog geweldiger. Sedert dien is het liberaal ministerie geval len, eeue slechte schoolwet heeft de wet van 79 vervangen, honderden ouderwijzers werden medoogenloos op straat geworpen en gebrood roofd. De Koning is keniug gebleven. De onderwijzers, die hnnnen eed getrouw rijn gebleven zijn ten onder gegaan en velen tot armoede en gebrek gedoemd. Nu is de koning, eertijds zoo beleedigd en verwenscht, de geliefkoosde vorst «n werd op bevel der bisschoppen in al de kerken de Bra- bangonne gespeeld op 's koniugs maandag Vroeger was hij in al de kerken een god- delooze, een zwijn. Nu is hij een schutsengel. Het onderwijs is ontredderd, de eerlijke on derwijzers blijven bioodeloos, honderden scholen zijn gesloten., de koning is braaf, de papen beminnen hem zoozeer Het blad van den eerlijken handelde ge schandvlekte Denderbode schrijft Juist of eene onrechtvaardige wet invoeren gee- n ue daad van hatelijke onverdraagzaam- beid kan zijn en hij voegt erbij De wet voor Dendergalm moet niet rechtvaardig zijn 111 Wat wet is, is recht- n vaardig denkt hij III Moest het wet zijn dat morgen al de katholieken opgeknoopt werden, hij zou -■ uitroepen Dat is rechtvaardig Van stommiteiten gesproken, ziedaar een handvol kolossale beestighedenen zeggen dat de godvruchtige lezers van den mallonjige dat allemaal oppeuzelen als suiker 1? Wie heeft er ooit in Dendergalm gelezen •dat alle wetten rechtvaardig zijn vv'e zeggen maarwet is wet, dura lex sed lex, en men moet er zich aan onderwerpen ofopstand maken. We zeggen maar de dompers heeten on rechtvaardig al de wetten welko naar hunnen zin niot zijn en ze vinden alle middelen uit om de wetten te verkrachten en ongemerkt te over treden. Zelfs de wetten welke tegen hurine vijanden zijn gericht bijvoorbeeld het schan dalig meervoudig schurkenstelsel overtreden ze nog eu gaan zoover zelfs schriftvervalschiug te plegen om hunne tegenstrevers te bedriegen. De katholieken opknoopen We weuschen niomands dood maar willen doen opmerken dat er een tijd was, dat de wet al deniet- katholieken vervolgde en met foliering en dood strafte. De bloedhond Al va vermoordde in Belgie krachtens die katholieke wet duizen den eu duizenden geuzeu en de katholieken vau heden heeten die wet toch rechtvaardig, 2.e keuren de Inkwisitie goed. Indien gl] eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem ran Dr Noël welke ze in twee dageu zal doen verdwijnen 1 ïr. de doos. Donderdag had in de nieuwe kerk «en lijkdienst plaats. Meer dan eens deden we opmerken, dat de twee dood- rapers volstrekt te zwak zijn om den dienst te verrichten waarmede ze ge last zijn en dat is thans weer gebleken. Toen de lijkkist uit den wagen was genomen, eene taak geheel boven de krachten dier lieden is zij op den grond gevallen. Is het noodig te zeggen hoe pijnlijk zulke onvrijwillige lijkschennis voor de kinderen en familie van den betreurden afgestorvene is. We maken de twee on vrijwillige daders niet verantwoordelijk voor het droevig geval, we vragen slechts, dat er maatregelen zouden ge nomen worden, om zulke tooneelen in 't vervolg te vermijden, het is immers de eerste maal niet dat we zulks te aanschouweu krijgen. Waarom er niet voor gezorgd, dat er bij elke begraving iemand bij de hand zij om zoo noodig te helpen waar zulks behoeft. We doen nog opmerken, dat de lijkdienst plaats had om 9 uren, het was dus een dienst van tweede klasse cn «r moesten 4 doodrapers aanwezig zijn, vermits er voor 4 betaald moet wordon. We vragen nogmaals dat de begrafe- nisdienst betamelijker zou ingericht worden. Alles laat te wenschen de doodwagen is onzindelijk, de kleedij der bedienden is ruig, de lieden zelve >.ijn onbekwaam hunne taak naar be- hooren te vervallen en de wijze op welke do arme lieden begraven worden is uitermate ontstichtend, ja schanda lig. De katholieken hebben voortdurend de woorden eerbied voor de dooden in den mond, maar in werkelijkheid staat die eerbied onder O. Pergameni zal eeuwig branden daar kan hij op rekenen. 1. Hij heeft durven schrij ven, de onverlaat dat de liberalen moeten werken om de kloos ters eu de geestelijke orden te doen verdwij nen. 2. Om het onderwijs uit de handen der gees telijkheid te rukken- 3. Dat er strenge maatregelen dienen geno men te worden om de ongehoorde ontwikke ling der mirakels te doen ophouden. Over het eerste punt is Pergameni het wel eens met sommige Kerkvaders die het vadsig kloosterleven streng afkeurden en met sommi ge pauzen die orden afschaften. Men verbiede de klooster» de uitbuiting der jeugd in kantwerk- eu naaischolen, de inpai ming der goederen, de ontduiking der erfivch- ten en andere misbruiken en ze zullen van zelfs verdwijnen. Vroeger was d.e priester de baas in al de scholen zelfs in de Staatsscholen en het is om dat hij nu niet volstrekt meester is dat hij nu nog de stadsscholen bevecht. Hij moet meester zijn over alles. Ik heb hier een maandschrift liggen van ha kindje Jesus van Praag. Daarin lees ik onder andere een persoon moest den 15 een wis- se 1 betalen van 8000 franken hij had er geen centiem voor, hij wendt zich tot het kindje Jesus van Praag eu o, wonder op den geste.den dag was de som klaar. Hij zond natuurlijk uit dankbaarheid eeue milde gift. Op het einde van het boekje staan er dozij nen en dozijnen giften vermeld, voor bekomen wouderen en gunsten omdat ik door de be- middeling van H. Josef wel gelukt hen in mijn examen 5,00 fr. enz. enz. Het misbruik der mirakelfabriekanten is zoo buitensporig geworden dat de bisschop, Per gameni ge lij k geeft en eene aanmaning tot voorzichtigheid heeft gestuurd. Het zijn de kinderen niet die in de kloosters uit ebuit worden het zijn de 8' uilen niet wier geld wordt afgetruggeld die gestraft dienen te worden, 'tzijn de uitbuiters en bedriegers welke men treffen moet en daarvan gewaagt de mallonjige niet. Als Pergameni den Ketel in moet voor zijn vergrijp zal hij er in gezelschap zijn van Kerkvaders en Pauzen dis er om dezelfde re den werden ingesmakt. Hier schijnt de maan, daar brandt de gaz, Onder de lauteerne enz. Zoo klinkt het reeds oude volksdeuntje maar voor de bewoners vau Aalst is 't beter dat de maan schijnt want de opeul aro verlicn- tiug bij duistere nacuten laat er veel te wen- scheu. Het plaatsen van goede bekken ware nochtans voordoelig zoowel voor de stad als voor de Gaz zelve immers de goede bekken geven een veel helderder lieht en verbruiken veel min gaz. Waarom kan de stad met de gaz niet over een komen Is het waar dat de Gaz a angebo- den heeft om eene proef te doen op voorwaar- dat de stad voor 100 nieuwe bekken 150 fran ken zouden betaien en de stad het aanbod van de hand heeft gewezeu Dat ware wat erg I De Gaz moet de straten kosteloos verlichten zoo luidt het kontrakt, maar die bepaling is gansch ten nadeele der bezondere verbruikers, aangezien men toch denken moet, dat de Gaz- maatschappij op de gaz door de bezondere n verbruikt genoegmoet winnen om de openbare verlichting te kunnen bekostigen. Alles wel ingezien zou het dus maar billijk ziju dat net 3tausbestiiur toegave als de gaz- maatschappij redelijke voorstellen doet waar uit zij eu iedereen voordeel zou trekken. Men zou b. v. de proef kunnen doen met een honderdtal bekken, 't zij aan de statie, 't zij aan de Groote Markt, 't zij in de Zeutstraat en op de gevaarlijkste hoeken der stad, teveus iu oen volkswijk, en de verkregen uitslagen zouden aautooueu in hoeverre de verbetering mogelijk is. Nu is ue verlichting meer dan gebrekkig en op vele plaatsen mogen. Onder de lauteerne (bis) De geliefdon staan vrijen eu de deugenieten wacht houden zonder vrees op tien metera afstand door iemand herkend te worde:.. De verlichting is een stad onwaardig. Tijdens de bespreking der nieuwe krijgswet verleden donderdag maakten de klerikalen het in de Kamers zoo bont, ze miskenden zoo schandelijk de rechten dor minderheid, dat heel de linkerzijde de zitting verliet. Zoo moet het zijn. De klerikalen too- nen dat ze nog enkel wetten willen ma ken voor de klerikalen, al de Belgen die tot de domperspartij niet behooren zijn van geenen tel meer, waarom zouden hunne vertegenwoordigers nog in de Kamers blijven, als zulke schandelijk heden worden gepleegd. De linkerzijde is heengegaan, hare houding was waardig en hoewel de kle rikalen spotten, hoewel Woeste de grootste poesjenel die er ooit te Oultre op eeu herbergtafel ten toon heeft ge zeten als een natuui wonder van Barnum uit leute aan de linkerzijde ging plaats nemen zal die houding meer indruk maken dan het getier, gehuil en gejank der socialisten. Zondag en Maandag 1 en 2 December vierde de Oude Garde haar Ceciliafeest. Het zijn twee dagen geweest van vreugde en uitgelatenheid. Nieuwe werkende leden en eereleden werden gebalotteerd en M. Van Trappen werd bij ac clamatie bestaerlid gekozen. Het feestmaal voorgezeten door M. Karei De Moor voorzitter der Maatschappij was ditmaal iets buitenge woons, wel verzorgd en lekker, het strekt tot eer van den hospes. Na het feestmaal werd er muziek gemaakt en gezongen er werden toasten en redevoerin gen uitgesproken en er word een goede teug gedronken. Bij de Oude Garde is het pleizier nog niet begraven. Verleden Maandag avond deed het Muziek een wandeling door de stad, van de Molen straatpoort tot de Zoutstraatpoort klonken tot 10 uren de opwekkende pas-redoubléa van ons liberaal volksmuziek. Verleden Zondag bood de Turnclub, Help u Zelve iu zijn lokaal Concordia zijne leden eau genoeglijk feestjon aau. dat opgeluisterd werd door den Sym- phoiiiekriug Door eendracht groot n Al de turnoefeningen werden knap en flink uitgevoerd eu strekken het be stuur, den Voorzitter en de wakkere aanvoerders tot eer die oefeningen waarmede de Turnclub, te Namen uit muntte werden voornumeutlijk toege juicht, alsmede de oefeningen eu pyra- miden der kleine turners. Maar de marmeren beelden wekten de bewondering op van al de aanwezi gen eu aau toejuichingeu kwam geen einde. Ondanks het echt hondenweer was de zaal goed bezet en het dansfeest waarmede de avond eindigde was leven dig en jolig. Tot laat in den nacht werd er v rooi ijk gehuppeld. De Kiezerslijsten voor den Werkrech- ters-Raad moeten in het kort herzien worden. De werklieden worden dus dringend verzocht te komen zien of zij op de lijsten zijn ingeschreven welke ter inzage liggen iu den Graaf van Eg- mont, Groote Markt, alle avonden der week van 7 1/2 tot 8 1/2 ure 's avonds. Dus allen opgepast. We lasschen een strijdpenning niet in ons gezonden zonder onderteekening en waariu een persoon met naam en voor naam wordt aangeduid 0,40. Zitting van 14 December 1901. Orde van den dag 1. Strafrecht onder sociaaloogpunt Voor dracht door P. M. 2. Universiteitsuitbreiding. 3. Bespreking der Voordracht der heeren Louw eu Plokhooy. De Schrijver, H. DE BRUYN. Zondag, 15 December ton 10 1/2 uren voormiddag, zitting van het Hoofdbe stuur. Belangrijke punten staan aan 't order van den dag. G. KROLIKOWSKI. Wisselagent eu Bestuurder, van de Raadgever van den Kapitalist Grasmarkt, 99, JBmssei. Deze week verklaarde M. Van der Kindere in eene openbare zitting van den gemeenteraad, dat gezien de hou ding der klerikale partij, gezien de schandalige wetten welke gevolgd zijn op de invoering van het schurken kies stelsel, hij zich aansluit bij de beweging voor Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. Deze verklariug werd door het pu bliek toegejuicht en zal toegejuicht worden door al de liberalen van het laud die de schelmerijen der klerikalen van nabij zien of er de slachtoffers van zijn. De bijtreding van M. Van der Kin dere is beteekenisvol, hij was eene der weinige gematigde liberalen die nog aarzelden zich bij 't Z. A. S. met E. V. aan te sluiten, zijne verklariug zal de laatsten doen inzien dat er buiten dat stelsel geen basis tot rechtvaardige kieswetten kan gevonden worden en ge heel de liberale partij zal eensgezind vooruitgaan ter verovering der gelijk heid voor alle Belgen en rechtvaardig heid voor alle partijen. Leve A. S. en E. V schappelijke samenstelling, welker koofdbe- standdeelen zoete teer en tolu balsem zijn is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare keelende kracht is wonderbaar. Zij geneest den geweldigsten hoest, de zwaar ste verkoudheid in min dan 2 dagen. Geen een ander borstmiddel kan er tegen op. Prijs 2 franken de flesch. Eischt de echte siroop Depratere en niets and&rs. Te bekomen te Aalst apotheek Qallebaut. De wet op het leger zal eene grootere knoeiwot zijn dan de kieswet. Hoe kan dat anders de dompers hebben nog niets anders gemaakt dan knoei wetten, knoei en is hun ambacht. Zondag 24 November laatst bad eene Vertoo- ning plaats op Stadsschouwburg welko vooral merkwaardig was door de treffende vervulling der rollen, Voor Taal en Vrijheid telt onder zijne leden acteurs van eerste gehalte eu die indruk maken op 't kutistminnend publiek. Het uitgangspunt van het drama zeifis ech ter onwaarschijnlijk, een geliefde verstoot en vervloekt de uitverkorene zijus harten niet, omdat ze in de herbergplaats van haren baas een glas wijn heeft gedronken met twee klan ten die haar zulks vragen. Het tweede en derde bedrijf van Bertha of de dochter van den veroordeelde zijn ontegenzeggelijk de beste. Mevrouw Roels-Fauconnier vertolkte op in grijpende wijze de rol van Bertha en werd knap terzijde gestaan door M. Cornelis die de rol vervulde van den bedelaar met innig ge voel, ja, met overtuiging, de andere rollen werden gewetensvol en mat eero vervuld de knecht, deadvokaaten zijn vriend, baas Zwam Karei Buys en de gezellen waren goed bij der hand en hadden een ruim deel in het succes der opvoering. Een goeïe grap sloot den avondstond De Pick-Pocket van fidm. Roeland moet nog op gevoerd worden. Wel heere toch, wat werd er gelachen en of Klaartje bijval had en dia typen van Oud-Vrederechteren Oud-Commis- s .iris en die gelukkige Ward, advokaaten hart vriend van Klaartje en de Oud-Hussier tot de waardigheid van gendarm-verheven De Piek-Pocket is een porte-bonheur en Voor Taaien Vrijheid is er niet op gevalleB, zoo min als Klaartje. De bedrijvigheid is op onze markt teruggekeerd, en de gunstige stemming, waarvan wij in ons laatste overiieht gewaagden, neemt meer en meer toe. De Keuteu eu stadsloteu houden zonder moeite stand maar veranderen niet. De Obligation ziju kalm eu worden weiuig verhandeld. Iu de Baukeugroap stijgt de Banque Africaine, terwijl de Outremer ziob aan 350 en 103 houdt. De Congospoorweg is gunstiger gestemd aan*4700. In Tramwegen zijn de omzetten verleer gering. Integendeel genieten de Metaalwaar- den veel aftrek Sarrebruck geldt 6225. De Koolmijn- titels zijn kloek, maar de minderwaarden zijn zeld zaam wij trekken nochtans de aandacht op de gun stige uoteering van Coin te Furstenberg aan 135 en er is eene 6tijging te voorzien. In Zink is er eena lichte verbetering waar te nemen. De Kolonialen, na plots en suel heruomeu te hebben vorderen laugazam eu op geregelde wijze. De Groep Opper Congo en de gewone Katanga bereiken den gemiddelden koers van 1380 tot 1408: de Trust Colonial vordert tot 27 1/2 eu 12 1/2. De kalmte heerscht iu de vreemde rubriek. Iu de vrije Wisselkoers merken wij de minderwaarde der Buurtspoorwegen vau Layuube en de talrijke koopen in Mayumbo aan 27.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2