mm 6 Het Feest der Boeren 20 December 1901. 16de Jaar. Nummer 51 Zondag «22 December 1901 WAAROM?? Het Feest der Roeren. PENSIOENEN. Ter drukkerij van Den Dendergalm Visietkaarten 1 frank de 100. KIEZERSLIJSTEN Werkrecliters-Raad van Aalst. Kapitalism. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs ™or de atad voorop betaalbaar r 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. en abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen rtmkreael. Prijs der Annoncen Beklamen 75 centiemen p Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 21 DECEMBER. Hij d ie volle vertrouwen heeft in de rechtvaardigheiden deugdelijkheid van zijne zaak vreest het onderzoek niet, eu verlangt dat men het voor en het tegen wikke en wege, hij zoekt het oordeel zijner medemenschen en hoe zeer men hem ook bestrijde en belaa- tere, hij bukt het hoofd niet omdat hij in zich de overtuiging bezit, omdat hij weet dat de waarheid en het goede recht toch eindelijk moeten zegepralen. Daarom zetten wij in DENDERGALM onverpoosd den kamp voort voor al het gene wij in geweten goed en eerlijk meenen te zijn, daarom zetten we den strijd voort met ijver, met moed en met hoop, omdat hetgeue wij verdedigen toch eenmaal zegevieren zal, al zouden we zelfs dien zegepraal niet mogen zien. We bestrijden den kozijntjeswinkel omdat het den kanker is onzer stad, door de dompers ingevoerd en waar door zells de rechtzinnige katholieken te lijden hebben. De kozijntjes moet en zal verdwijnen. We bestrijden de broodrooverij door de dompers tot een politiek stelsel ver heven eii waarmede zij honderden on- gelukkigen hebben bedreigd en lafher- hertig gestraft. De broodrooverij moet en zal verdwij nen. We bestrijden het kiesbedrog, het ge- wetenverderven, de stemmenkooperij, de schriftvervalsching waardoor de kle- rikalen hier iu onze stad en arrondis sement de alleenheerschappij hebben behouden waarvan ze zulk slecht mis bruik maken. Bedrog en bedriegers moeten en zullen verdwijnen. We bekampen de ontelbare misbrui ken, geldverprossingen, welke wic hier zien gebeuren we schandvlekken de wijze op welke de armen en onge- lukkigen worden behandeld we brand merken de verdrukking van armen, we duwen en weezen, het laffe verstooten van ongelukkigendie in hunne ellende naar onderstand snakken. Die misbruiken moeten en zullen verdwijnen, de verdrukkers zullen val len. We bekampen de misleiding der werklieden, uitgebuit door mannen die bet vet van soep scheppen en mooi weer spelen met het zweet der snullen aan welke zij niets anders hebben aan te bieden dan holle woorden... en., belof ten. Dat alles zal zijn tijdje duren en ver dwijnen. We bestrijden de politieke priesters die in plaats van vrede te prediken tus- schen al de menschen, handlangers zijn geworden der dompers, de kerken in meetingszalen hebben herschapen en den godsdienst tot een boetiek hebben gemaakt waarin de klerikalen al hunne misdrijven en schelmstukken verber gen. Die priesters van de haat en nijd moeteA en sullen verdwijnen. We staan pal in de bres voor de rech ten van het volk, voor algemeen stem recht voor het verplichtend (onderwijs, voor een betamelijk pensioen, we stre ven naar de verwezenlijking van alle praktische hervormingen waardoor de welstand der minderen bevorderd en de gelijkheid van alle Belgen voor de wet kan verzekerd worden. Al die hervormingen moeten en zul len er komen. We zeggen tot onze liherale vrienden steekt een handje toe, helpt ons met woord en pen. Leest en verspreidt I>e Ueudergalm. en we zeggen tot onze lezers, leest ook andere bladen en oordeelt, wie betrou wen heeft in de rechtvaardigheid zijner zaak vreest het oordeel niet, En wie maar eene klok hoort. Hoort maar eenen klank Daarom strijden wij met moed. De dompers hebben door de eeuwen heen het licht geschuwd de bevindingen en werken van Galill i, Kepler, Pascal, Newton en honderden auderen werden als goddelooze dingen veroordeeld en toch heeft de waarheid door hen ver kondigd gezegepraald. De dompers hebben geen betrouwen in hunne zaak, ja zo weten dat ze slecht is daarom verbieden zij hunne lezers, on derdanen, werklieden in een wooid al degenen op wie ze macht hebben iets anders te lezen dan klerikale gazetten. Wie verschillende bladen leest, leert oordeeleu en wie leert oordeeleu ver oordeelt de dompers. Liberale vrienden Leest en verspreidt DEN DENDERGALM orgaan der liberalen van Aalst verspreidt de liberale gazet ten. Vele menschen lezen gaarne eu zijn te meer naar de lezing getrokken naarmate ze gewoon zijn immer den zelfden rimram te vertereu krijgen de tegenspraak lokt hen aan, scherpt het oordeel, brengt tot overweging en wint den lezer voor de goede zaak, voor onze partij. DONDERDAG 26 DECEMBER, twee den Kerstdag Concert-Voordracht ten voordeelo der slachtoffers van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De opbrengst van het feest zal die nen tot verzachting van de ellende der vrouwen en kinderen door Engelsche beulen meedoogenloos opgesloten in de folterkampeu waar de rampzaligen let terlijk van honger en gebrek sterven. Als sprekers zullen optreden, twee Tranvaalsche helden Louw, velJkor- net en Plokhooy, kommandant. Het feest zal opgeluisterd worden door muziek en zang, de Symfonie, de heeren L ideuze en Gustaaf De Pape en anderen nog verkenen hunne mede werking. INKOMPRIJS Beneden 1 fr. Boven 0.50 fr. Den 26 December in Stadsschouwburg Ook is er maar 15 dagen tijd om tegen dia lijsten te reklameeren eu het is dus een plicht voor alle vrijzinnige werklieden van nu af te komen zien om op tijd hunne rechten te kun nen eischt'o. Dus liberale vrienden opgepast. Voorwaarden om kiezer te zijn WERKLIEDEN. 1° Ambachtsman, meestergast of werkman zijn in werkhuizen of voor rekening van Nij- verheidsbazen arbeidende. 2° Belg zijn van geboorte. 3° Voor I Februari 1902 ten volle 25 jaar oud zijn. 4° Sedert ten minste oen jaar zijn wettelijk woonverblijf hebben in 't recht gebied van den Raad eu er werkeli]k zijne nijverheid of be drijf gedurende ten minste 4 jaren uitoefenen. Door BAZEN verstaat men fabrikanten, patroons, bestuurders of beheerders van nij verheids of kunstnij verheidsgestichten, onder nemers die huu werkvolk voor industrieeleu arbeid bezigen, ontginners, ingenieurs, be stuurders of onderbestuurders van mijnwer ken, bergwerken, steengroeven en metaalia- brieken, reeders en eigenaars van visachers- booten. Het pensioen van 65 franken 'sjaars ver leend aan de oude werklieden welke voor 31 December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden iu de volgende voorwaar den. De personen van het mannelijk of vrouwe lijk geslacht oud-«erklieden moeten om he pensioen te kunnen genieten zich begeven naar het Stadhuis bij den bediende M. H. Van de Velde, welke gelast is de nocdige vragen voor de oud-werklieden cp te stellen. Zijn bureel is gevestigd onder den trap in het gebouw waar men zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak hun trouwboekje mede te dragen als ook zich te h-rinnereu bij welken meester zij vroeger hunnen stiol ot ambacht hebben uitgeoefend. Het Bureel is open alle werkdagen der week behalve den Zateidag van 9 tot 12 uren 's morgens. Wij raden al de personen aan die meenen recht te hebben op dit pensioen hunne aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want om het te kunnen genieten moet door do be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan worden. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden. Dus Ouderlingen opgepast. zijn te bekomen aan <Ie voordeeligste voorwaarden, alle slach van Doodbeel- dekeDS, Prijs-Courauten, Briefomslagen Fakturen, Doodbrieven, Trouwbrieven, Bijeeuroeping8kaarten voor maatschap pijen en kringen, Kaarten voor duiven- liefhebbers, in een woord al wat druk werk betreft. Alle bestellingen worden met zorg uitgevoerd en spoedig afgewerkt AALST, 58, Vrijheidstraat, 58. René VAN BRANTEGHEM, drukker-uitgev er, Ik beveel mij aan, bij al de vrij zin nige Aalstenaars. voor den Wij herinneren onze liberale werklieden en bazen dat van heden af de Kiezerslijsten voor het jaar 1899-1902 ter inzage li-gen in den u Graaf van EgmontGioote Markt alle dagen der week van 9 tot 12 ure 's morgens en van 7 tot 8 1/2 ure 's avonds. Aangezien die lijsten door ons Gemeentebe stuur even als alle andere kiezerslijsten zoo partijdig mogelijk opgemaakt zijn en eeu groot getal onzer vrienden er niet op voorko men, alhoewel ze er recht toe hebben is het hun plicht de boveuvermolde lijsten te komen nazien om in geval zij niet zijn ingeschreven hunne rechten te doen gelden. Te meer van 1 Februari tot 14 Februari aanstaande gaat het college van Burgemees ter en Schepenen over tot de herziening der Kiezerslijsten van 't jaar 1902-1905 dia moe ten dienen tot de verkiezing der bijgevoegd gemeenteraadsleden in 1904 Wij zijn overtuigd dat die lijsten heel en al in 't voordeel der dompers zullen opgemaakt worden en Je tegenstrevers zoo als gewoonte bevoordeeligt zulllen worden. Te naaste week geven we eenige staaltjes van personen welke ten onrechte op de lijsten voorkomen. P. A. Ziedaar een woord, kapitalism 11 waarmee zekere politiekers sebermeu, als een Cucardas- se met eeu fleuret om er indruk mede te ma ken op de werklieden. Eens vroeg de meester van den leelijksten en schrandersten wijsgeer der oudheid hem bet beste gerecht te bereiden dat op de wereld be stond. De slaaf geworden wijsgeer, diende niet an ders op dan tong eu toen hem de meesier vroeg waarom de tong het beste gerecht was, wist de wijsgeer de hoedanigheden van do tong zoozeer te verheffen, dat ale meester in derdaad met de bewering vau den filosoof in stemde i de tong is het edelste wat de mensch bezit, de meusch is hot edelste der schepping, de tong is het voertuig van het woord zij heelt volkereu tot grootheid gebracat, de waarheid verkondigd enz. enz. Maar zegde nu de meester tot Esopus dient me morgen het slechtste gerecht op der aarde De wijsgeer kwam alweer met tong op de schotel. Kerel riep zijn baas, ditmaal heb ik U beet, wat gisteren het beste was zal voorwaar heden het slechtste nut zijn. Verschooning meester, antwoordde Esopus, er is niets zoo slecht op aarde als de touj. zo verkondigt de leugen, ze zaait haat en wraaklust, ze ia scherper dan de scherpste degen, volkereu heeft ze doen uitroeien, steden vernield euz. enz. en de meester gaf Esopus gelijk. Zoo is het ook met andere zaken. Als men van een ding al het kwade zegt, dat er kan vau verteld worden en het goede verzwijgt is het natuurlijk slechter dau slechtvermeldt meu alleen de deugden en goede hoedanighedeu dan zal een voorwerp als een hemolach goed voor de pinne komen. Men kan dat op alles toepassen. Is'er iets zoo slecht als do vrouw heeft zij Adam niet bekoord Is ze de schuld niet vau het ongeluk der mensc theid Is ze de oorzaak niet van twisten, plagen, rampen. Is er iets zoo goed als de vrouw Is zij de moeder niet Is ze niet de opoffering zelve? Is ze niet de oorsprong van alles wat er edel is in onze boezem Zoo zou ik bewijzen dat de drukpers, de ijzeren de stooimuigeu, hot oaujrwijs, hot 8iemiecbt ene. het beste en het slechtste ziju vau al water bestaat. Eigeulijk is dergelijk betoog gaosch verkeerd eu komt men tot de slotsom dat ieder diug zijne goede en slechte zijde heeft Als de socialisten over kapitaal spreken deuk ik altijd aan de tongeuuistorie vau Eso pus. We zullen seffens zien waarom. Eerst wil de ik weteu hoeveel m«n moet nebb -u om ki- pitausi te ziju niet te vergeten dat kapitaal

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1