Het toppunt der snelheid. Paljassen. WOESTE. Dood en begraven. Een huldebeloog. Onderstandspenning. niet alleen bestaat uit gei l, maar uit alles wat men bezit mijne kleederen, mijue boeken, mijne pen en papier zijn voor 't oogenblik mijn eenig kapitaal, ik zou te vergeefs mijne zak ken omkeeren om er witten Leopold iu te vin den. Ben ik kapitalist Welke socialist zal me lecren hoeveel geld ik hebben moet om kapitalist te worden Ik die geen duit heb deuk veel goed van 't kapi taal en'tzou mij aangenaam zijn er kennis mee te maken, terwijl ik socialisten tegen 't kapitaal boor razen en tierén dat het schuim op hunnen mond staat, die te huis een coffre- ort hebbon staan wel voorzien naar buiten en naar binnen. Oh 1 ik weet wel ze maken verschil tusachen kapitalism en kapitalist, dat is volstrekt het zelfde niet verklaren zij, het kapitalism is alecht, de kapitalist kan goed zijn. Zie, hier komt nu de redeneering van Eso- pus te pas. Als Esopus al de slechte hoeda nigheden van de toug had opgesomd en de meester verklaarde lk wil zulke slechte spijs niet, zei Esopus Meester ik tieb grooeut hon ger en hij speelde de tong binnen. Onze socialisten zijn zulke fijne redeneer- kundigen 1 Wij zeggen elke zaak heeft haren goeden en slechten kant z^o ook het kapita lism, door het kapitalism zijn veel groote en goede dingen verricht, de beschaving is er vee' aau verschuldigd, maar het geeft aanleiding tot misbruiken, groote misbruiken en die moe ten beteugeld worden desnoods streng beteu geld in zooverre zulks moge'ijk is. Wordt er geen misbruik gemaakt van de druk pers en moet men ze daarom afsehaffen zijn er geene misbruiken ontstaan uit het stemrecht, moet men het daarom afschaffen. En de vrij heid van vereeniging, de telegraaf, het poeder het dyuainiet enz. enz. moet men dat alles doen verdwijnen, uithoofde der misbruiken, die niet totaal kunnen uitgeroeid worden. Waarom zou men dau het kapitalism af schaffen Zal het beteugelen der misbruiken niet gemakkelijker en praktischer zijn Nog nooit heeft een socialist zelfs benade rend vastgesteld waar het kapitaal begint. Hij die zijne fortuin waagt ia eene onderneming zal wellicht door de socialisten als kapitalist •uitgescholden worden terwijl velen hunner hoofdmannan te huis stilleksns hunne koepons knippen of de pachtgelden opstrijken en door de gezellen als goede citoyens worden opge hemeld. Wantew/?» de Van der Velde 'a de Furrié- monts, de Picard 's en andere Deiuisseaux be zitten groote fortuinen 't zij in waarden, 't zij in onroerende goederen zij hebhen dus groote inkomsten en we begrijpen moeilijk hoe zij hun proletariaat in overeenstemming brengen met hun kapitalism. Daarjigt de knoop, Esopus der slechte tong is de voorganger geweest dier mannen. Op de meeting donderden zij tegen het kapitaal het kapitaal is het verderf der wereld, den onder gang van den werkman, den val der menssch- heid, het kapitaal is het slechtste dat er be staat. Na de meeting trekken zij huiswaarts, zien de trekkingen na, tellen de procenten, raad plegen de koers der beurs, berekeneu de win sten en wrijven in de handen. Esopus speelde de tong binnen, de socio 's houden aan hnu kapitaal al is het nog zoo slecht. Dat 'a kapitalism, broedertjes II LABOR. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem *an D'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 f'r. de doos. Wij hebben hartelijk om de kostelijke grap gelachen. Men spreekt van rap ingelichte bla den, van gazetten die duizenden franken beta len om de eerste een groot nieuwste kunnen mede deelen. Ze worden zeker overtroffen door een kleri kaal voddeken van Aalst, dat het toppunt der snelheid heeft bereikt, In het nummer van 9 November leest men De cirk Barnum zal bier tien 7 November aan komen en twee vertoouingen geven II! Dus twee dagen nadat de cirk gekomen en vertrokken iB zonder eene enkele vertooning te geven, verschijnt het Volkslemmeken den 9 en kondigt aan dat de cirk ZAL komen en spelen den 7. Knoop dat aaneen. De dompers gelooveu aan mirakelen. We hadden reeds vroeger doen uitschijnen hoe voordeelig het voor den wereldvrede zou geweest zijn als men de lafaards en komedian ten waaruit de de Haagsche Conferencie was samengesteld uiteen hadde gedreven met be zemslagen en wat er verder bij zulke behan deling onder de broeken past. De redevoering door M. Beernaert dinsdag in de Kamers uitgesproken over de rol der Haagsche maskarade heeft ons in de opinie gesterkt en tevens doen verstaan dat do ernsti ge Beeruaert aau bet akelig zwansspel heeft deel genomen. Liberalen en socialisten wenschtten dat het Balgiseh goevernement voetstappen zou aan wenden om het scheidsgerecht door Engeland en de Bof ren te doen aanvaarden en aldus een eiadp te stellen aan den afschuwelijken oorlog Daar kwamen de katholieken tegen op en hoewel we zeker zijn dat niet eenen de moor- denarijen der Engelscheu goedkeurt hadden ze toe den moed niet eene dagorde in dien zin te stemmen, voorgesteld door M. Van der Velde ze moeten minister Fiawerol ('k wil zeggen F i- vereau) redden die op flauwe wijze de rol ver vulde van vordediger van Chamberlain, M. Beernaert moest er ook tusschen komen hij zegde De Haagsche Conferencie mag hare bemiddeling niet opdringen, ze mag maar op treden als de twee twistende partijen het eens zijn om het scheidsgerecht te vragen en dat is bier het geval niet. Zoo zoo, do Haagsche Conferencie moet pas sief blijven? Op dan, gij allen die het wel meent en klopt op het Haagsche Janklaassen spel dat het dreundt e wereld rond I Geeft de paljassen van den slok zonder gonade, ze blij ven passief. We hadden gedacht dat de Belg, Beernaert eer-eu menschengevoel genoeg zou gehad heb- beu »m zijn outsiag te nemen uit den akeligen Poe8jen,.doch neen hij blijft en staat in de Ka mers recht om zijne medepaljassen te verdedi- ged als waren het eenvoudige Pourhaix. 't Is ellendig. Indien in geval van dreigenden oorlog bet scheids,gerecht slechts dienst kan doen als de twee twisteude natiën het eens zijn om de tusschenkomst te verzoeken is er nooit iets van te verwachten voor de kleine volkeren, iin- de overmachtige vijand zal zich wel wachten ziju toevlucht te nemen tot het scheidsgerecht, indien het zijn doel is een klein volk in te palmen en te berooven gelijk het thans het geval is met Engeland. Het is nochtans voor de zwakkeren dat het Wereldgerecht het noodzakelijkst is. Bij elk konflikt zou de H tagscüe Conferencie het ini tiatief moeten nemen en hare bemiddeling aanbieden, de natie welke deze zou verwer pen, zou door al de andere volkeren buiten de wereldwet worden verklaard en als vijandig aau de beschaviug worden bejegend. Elk wereldgerecht, dat zulk princiep niet tot grondslag kan hebben, zal 't effekt maken van wat schimmel op een arduinsteen. Men late het potje gedekt als men niets anders koken kan. Verder valt er niet over te proto- kollen het Vredecongres is mislukt, de hut sepot van weledele en hoogachtbare en zeer gestrenge heeren waaruit het was bereid is bedorven door de miscroben der vlei- en kruip- zucht. De Belgische volks vertegenwoordigers hebben de dagorde van het goeveruemeut laat de Engelschen siiUekens voortdoen gestemd met 51 stemmen tegen 46. De 51 welke die dagorde stemden waren 50 klerikalen en 1 liberaal. Op elke jaarmarkt is er een ezel. Vandoren. Groote Wetenschappelijke Verbetering-. Neemt geene bruine teer meer iu. Verlaat alle dranken, pastillen, pil len, die met bruine teer gemaak t zijn. Neemt alleen de Siroop Depratere die enkel de ver kende bestauddeelen van de teer en de tolu- balsem bevat en die heel kleurloos en zeer aangenaam om nemen is. Het uitwerksel van de Siroop Depratere is verbazend. Ja wonder baar Geen hoebt wee-staat haar. Prijs 2 frau- kendeflesch. Eischt de echte Siroop Depra tere en niets anders. Toen Woeste to Aalst werd ingehaald door de dompers, toen er even als iu vorige eeuwen wauDeareen tiran zijne intrede deed in de stad onder zegebogen en het volk deu verdruk ker als een metster ontving ook triomf bogen prijkten met de woorden Aalst aan Woeste, toen was Woeste gelukkig., en laffe stokslagers p eegden moordaanslageu eu deden het bloed stroomen van weerlooze tegenstre vers. Dinsdag werd er in de Kamers gesproken over deu laffen oorlog der Eugelsche bandie ten tegen de heldhaftige boeren. Woeste heeft geen woord gesproken van medelijden voor de ongelukkige Boeren, geen woord van mede gevoel voor de duizenden slachtoffers der moordenaars en dieven van Edward VII. Overal in Afrika klinkt het Transvaal aan Engeland 1 Oranje aan Engeland terwijl stroomt 't bloed eu worden ouderlingen, vrou wen en kinderen laffelijk vermooid. Woeste is gelukkig 1... hij looft en prijst Engeland, hij vleit de inpalm-reu roorer en stelt de volgende dagorde voort De Kamer de plichten bewust die de on- zijdigheid van van Belgio haar oplegt en overtuigd dat de oorlogvoerende partijen de wetten der menscheliikheid niet over- treden, gaat over tot de dagorde. Dus Woeste verklaart en beweert dat de Engelsche moordenaars de wetten der men- 8chelijkheid niet overtreden, dat ze in huu recht zijn als ze duizenden vrouwen in smerige kampen opsluiten en van honger iaten krevee- ren als ze duizenden kiuderen in gebrek laten omkomen Aalst aan Woeste 11 Die kerel is de verte genwoordiger der Boeren van ons arrondisse ment Indien het ooit moest gobeuren dat een machtige vijand onze velden zou verwoesten onze hoeven verbranden, onze kiuderen in pestholen opsluiten, de moeders martelen en pijnigen.. Woeste zou zeggen die vijand overtreedt de wetten der menschelljkheid niet. Aalst aan Woeste 11 En voor zulkeu man moeten de boeren kiezen. Hij isse teirien fan te poer enne te ferkliet. Suceide ergo illam (Luc 13) Kapt hem uit boereD, 't wordt tijd. Wij hebben dus een nieuwe legerwet en de klerikale bladen zijn in den zevenden hciael, ze jubelen, als kinderen rond een welbeladen Kerstboom en zingen i De persoonlijke dienst plicht is dood en begraven. We zijn er integendeel zeer gerust in en we rijn nu niet verder van de verwezenlijking dier noodige hervorming dan voorheen. We weten dat de persoonlijke dienstplicht er ko men zal gelijk alle rechtvaardige hervormin gen. Voor 31 December moeten al de jonge lingen welke in 1882 geboren zijn en wier ou ders of voogden te Aalst wonen zich laten iusclirijven om deel te nemen aan de loting in 1902. De dompers zijn tevreden over de nieuwe wet. Hoe eeu ding toch veranderen kan de kazernen waren volgens hen het verderf der jeugd, het ware.) pestholeu van zedenbederf en wat al meer. Welnu de jongens die een slecht nummer trekkeu zullen ofwel een man moeten koopen of wel binnen gaan, want men mag er op rekenen dat er geene vrijwilligers genoeg zullen zijn om de loting af te sc affen, de ontbrekende mannen zullen gelijk vroeger door het lot aangeduid wordeu. Welnu de dompers zullen alles in't werk stellen wat mogelijk is om vrijwilligers te doen dienst nemen, ze zullen hen voorspiegelen, de later te verwachten positie, de groote geld som, bet schoone leven enz ge zult zien dat op deu huiten de winkelpriesters zich aan stellen zullen als wervers voor de kazerne die zij eenmaal zoo verafschuwd hebben. Immers zonder de klerikale zieldrijvers zou de nieuwe knoeilegerwet op een fiasco uit draaien en ze zou ouder hare eigen gebreken teniet gaaDOveri.ens die wet mot hare dui zend amendementen is eene inisge corte eene onhebbelijkheid en zai niet lang leven. Elk dieno zijn land in p raoon indien zijn land te dienen een plicht is, priester en school meester, smid eu dokter, rijke en arme elk vervulle dien plicht en zoo het geen plicht is mag men het leger afschaffen. Het weze goed of het besta niet. Ondanks al 't gejubel der dompers zal de nieuwe knoeiwet geen stand houden ze zal verdwijnen met de wettelijke opbruisiug va* den volkswil die het klerikale kraam omver zal halen. Tering en pleuris Allcock 's poreuze pleis ters zijn onschatbaar. Zondag laatst, was het ons gegund een in- intiem feestje bij te wonen ingericht ter gele genheid van het aftreden van den heer A. Ver- nieuwe als K-mtonaleu schoolopziener van het kanton Aalst. Om 12 1/2 uren veroenigden zich d» onder- wijzeis en onderwijzeressen van 't kanton Aalst in het lokaal van het landbouwcoinmice, Kei zerlijke plaits. Toen om 1 3/4 uur de gevierde vergezeld van de leden der iurichtingscommis - sie, der overheden en eenige vrienden zijne intrede in de zaal deed brak een storm van toejuichingen los. Nadat eene groep leerlingen der stadsschool een gelegenheidslied gezon gen hadden nam de heer Meirsman het woord en sprak de vo'geude redevoering uit Uamen en Heeren Toen wij, voor eenige weken het besluit namen een huldebetoog tereere van onzen ge- achten Inspecteur Vernieuwe in te richten, zegden wij in onzen omzendbrief het volgende «Gedurende de velejaren, dat de heer Veruieuwe hier opziener was, hebben wij hem allen leereu hoogachten en liefhebben hij mag dus niet vertiekken zonder dat wij hem een bewijs geven van onze genegenheid en on zen dank. Deze oproep he'ft onze verwachting over troffen. Gemeenteonderwijzers en onderwijze ressen, aangenomene onderwijzers en onder wijzeressen, geestelijke onderwijsgestichten ja zelfs de Eerwaarde Heeren geestelijke Inspec teurs hebben onzen oproep beantwoord en hunne medehulp verleend. De bijtreding is al gemeen. Geaehte Heer Vernieuwe. Deze eensgezindheid en eendracht onder gansch het ouderwijzeud personeel il wel ae schoonste hulde, welke wij op dit feest aau uwe voeten kunnen uederleggen. Het moe( uwe ziel verueugen te kunnen be st itigen dat alle tweedracht onder de ver schillende soorten van scholen uws gewezen kantons heeft opgehouden. Gij hebt teu volle onze hoogachting en on ze liefdo verdiend en wij zouden den naam van Belgische opvoeders onwaardig zijn, zoo wij u geen blijk van genegenheid en dank gareu. Gij hebt immeis in ons schoolkanton van 1884 tot 1901 op de bres gestaan, om scholen en methoden te verbetereu, om deo stoffelijken toestand van ontmoedigde onderwijzers op te beuren orn zooveel het in awe macht was vrede op het gebied van onderwijs te bekomen in ui de gemeenten van ons kanton. Bij al uwe schoolbezoeken zijt gij eerder een medehelper dau eene overheid bij onze on derwijzers geweest. Nooit is een woord van bitterheid uwe lippen ontglipt en uwe verma ningen waren eerder beloouiagen dan straffen In onze driemaandelij ksohe vergaderingen hebt gij de onderwijzers aaugevnunt tot plicht vervulling, gij hebt opvoedkunde eu methode leer doen vooruitgaan iu alle gelegenheden ge bruikt om den natioDalen geest, de gehecht heid aaD Koning, Vaderland en Staatsbestuur bij het onderwijzend personeel te versterken. Door uwe voorzichtige en vooruitziende handelwijze hebt gij de achting gewonnen van al de gemeenteoverheden uws kantons. Geachte Heer Vernieuwe I Gij hebt de harten gewonnen van allen met wien gij in betrekking zijt geweestook zijn wij allen, leden van het onderwijzend perso neel, gelukkig u op dezen heuglijken dag de hand te mogen drukken en u tevens blijken van onze liefde en onzen dank te mogen ge ven. In dat nederig album hebben wij de namen doen verschijnen van al de leden van uw ou derwijzend personeel en van eenige heeren welke tot het wellukken van dit feest hebhen medegeholpen. Als herinneringsgeschenk bieden wij U dit nederig kuustbeeidje aan. Wij hebben den keus gedaan van een rede rijker uit de middeleeuwen. De rederijkskamers waren genootschappen tot beoefening der uiterlijke welsprekendheid wier leden meestal toebebooreude aan de bur gerij en de amb ichten zich oetenden in het de- clameeren en het dichten. De rederijkers dus verspreidden en veredeldeu de taal van het Viaamsche volk en sterkten zoo den nationa- geest. Wij denken dat dit voorwerp heel allego risch is met het onderwijzersfeest dat wij he den vieren. Geachte Heer Vernieuwe dat dit album en deze rederijker eeuwig voor gevoelen van dauk en genegenheid U getuigen. Leve Mijnheer Vernieuwe, onze edele oud inspecteur en ons aller vriend 1 De heer Veruieuwe zichtbaar ontroerd be- bedankt don heer Mcirschman, de ledeu der commissie en al de inteekenaars voor het prachtig brons dat hem werd geschonken Het zat de eereplaats in mijne woning beklee- kleedeu zegde de heer Vernieuwe eu mij im mer de goede betrekkingen herinneren die tusscnen ons hebben bestaan. N idat de heer Dn Hert, schepen van openhaar onderwijs der stad eenige woorden van dank had uitgedrukt voor de diensten door den heer Vernieuwo aan het stadsbestuur bewezen hieven de aan wezige leerlingen het nationaal lied aan en d« officieele plechtigheid was afgeloopen. Om 2 uren veroenigden zich een tachtigtal onderwijzers en onderwijzeressen aan een de- mokratisch middagmaal. Aau de eeretafel bemerkten wij benevens de leden der inrichtings-comissie de heeren van Cleemput, hoofdopziener, Van Overstraeten, kantonalen opziener, Vernieuwe, eereinspec teur, Lanckman en Vernieu we, bestuurders in het ministerie, Vernieuwe Jules, dokter en as sistent aan de Gentsche hoogeschool enz. Op het uur der heildronken dronk de voorzitter de heer Meirschuian op den koning en het vorstenhuis en op den vriend der onder wijzers M. Veruieuwe Aug achtervolgeus werden nog heildronken ingesteld op de heeren Van Cleemput, Van Overs'raeten, die men wenscot niet alleeu deu opvolger maar ook deu navolger van den aftreden inspecteur te zijn, Lanckman, de familie Vernieuwe enz. Daarna is het de beuit van het lied, Ernstige en luimige wisselen elkander af en dit gezellig feestje zal lang in het geheugen der deelne mers blijven want het is iu de grootste gezellig heid en eendracht afgeloopen tot spijt van wia 't benijdt. De winter is daar, en met hem den ge wonen staat van slechte dagen. Onder ons klimaat is zijn uitwerksel bijzonderlijk scha delijk, uit hoofde der lievige en schielijke weersveranderingen, uit hoofde ook der voch tigheid die eeu plaag is in ons land. Opgepast, rhumatismlijders, ongelukkige jichtlijders 1 Hunne pijnen gaan hernemen met nieuwe hevigheid en lange uren van lijden gaan voor hen beginnen. En wat te doen Zij hebben alles beproefd zonder eeuigen erustigeu uitslag te bekomen. Zij heobeu de lange lijst uitgeput van bijzon dere middels met bedriegehjke beloften zij hebben de remediön beproefd, gezegd van oude vrouwen zij hebben alle wrijvingen aangowend en zijn niet te min op hetzelfde punt gebleven, Wauhopend lijden zij zonder hoop op verlichting. Zij mogen zich evenwel troosten. Dank aan M.Vincent apotheker 33, rue de laLimite te Brussel, zijn hunne smarten gedaan. Zij moe ten hem zegenen, want hij heeft het overwin nend middel gevonden den Elixir tegen jicht- eu rhumatism die zijnen naam draagt, en die in weinigen tijd ten volle hun lijden zal doen ophouden, en hun toelaten hnnne bezigheden te hervatten. Door zijn gebruik is de volledige genezing verzekerd, en alle dagen ontvangt M. Vincent talrijke dankbetuigingen van hen die hij door zijnen wonderbaren ELIXIR aan het leven heeft teruggeschonken. Vergadering in de 6 hoek commissie onbe kend. BesÜ3t den 11 December 1901 om 11 uren voormiddag wegens het vermenigvuldi gen van een raeisken en eaa jongen op het onverwacht bijeen gekomen en beslist door 5 personen. Voor het vermangelen van een meisken of jongen vast besloten 5 opleg ge stemd door 4 personen tegen 1 geteekent door Louis Vaupeteghem Traaploc. Voor het meis ken 50 kloddembesproken en voor da jongen 150, 40 c. Omdat Lowieken uit wan delen gin.: eu dat zijnen schoen hem zeer deed 20 c.Omdat de K-m«l van de Zoutstraat-' poort aeu Bear geaocat heeft 10 e.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2