Visie!kaarten aan 1 frank de honderd. Zonder Weerga, Nummer 52 Zondag 29 December 1901. De Oude Garde. ONZE STRIJD. Ter drukkerij van Den Dendergalm Visietkaarten 1 frank de 100. PENSIOElNEN. KIEZERSLIJSTEN Werkrechters-Raad van Aalst. Een Vraagstuk. 16de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs {J' T°or de voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. en abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metru. HET ARRONDISSEMENT AALST Priis der Annoncen G6WOIls' 16 c6nti9men per drukregel, rrijs oer annoncen Reklamen 75 centiemen H Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 28 DECEMBER. Het tweede deel van het Ceciliafeest der Oude Garde Concert en Dansfeest zal plaats hebben Zondag 12 Januari 1902. Onze*'strijd is moeilijk en zwaar Machtig is de vijand, dien we te bekam pen hebben. Hij beschikt over geld en rijkdom, over eer en plaatsen, over in vloed en dwangmiddelen. Wij integendeel hebben niets anders dan ons woord en onze overtuiging, maar wij hebben toch een medestrijder, die ons nooit verlaat namelijk den vooruitgang. Ondanks alles, ondanks het rusteloos wroeten der klerikale partij, zal hare macht immer verminderen en zullen de vrijzinnige denkbeelden veld winnen. Het verledeD waarborgt de toekomst. Door de eeuweu been heeft de dom perspartij alle vrijheden verworpen, zij heeft duizenden slachtoffers gemaakt om de opperheerschappij te behouden, om de waarheid den nek om te wrin gen, om de verkondigers van gelijkheid en vrijheid den mond te snoeren, om de wetenschap aan boeien te leggen. Niets heeft gebaat. De burgerlijke macht heeft de dompersmacht over vleugeld en onderjukt, de waarheid heeft gezegepraald, honderden hervor mingen zijn verwezenlijkt niettegen staande het verzet der dompels. Zelfs dan als ze in schijn de alleen heerschappij bezitten, moeten ze den stroom des vooruitgangs volgen, moe ten ze meer en meer toegeven en dat gene verwezenlijken dat ze in hun hart verfoeien en verachten. Al zullen de liberalen de meerderheid niet hebben, toch zullen de hervormin- j gen welke zij sinds jaren verdedigen er komen. De dompers verafschuwen het verplicht onderwijs, dat reeds in de meest beschaafde landen der wereld be staat stilaan, wint het veld en de leer plicht zal zich ten slotte als eene nood zakelijkheid opdringen. De liberalen in Holland voerden den leerplicht in bestreden door de Room- eche en protestantBche dompers wel nu thans is het liberaal ministerie ge vallen en het staatsbestuur is in de han den van het Roomsch-protestansch ver bond denkt niet dat zij het wagen zullen het verplicht onderwijs at te schaffen, ze zouden niet meer durven. De vooruitgang is niet te Btutten. Wat de openbare raeening eischt, wat de wensch is van het intellectueele ge deelte der bevolking moet tot stand komen de klerikalen kunnen hinder nissen opwerpen, stokken in de wielen steken, de verwezenlijking vertragen maar ze beletten niet Het noodlot, zeggen de klerikalen, de vooruitgang zeggen wij, is de onder gang der domperij. De vrijheid der druk pers, de voorrang der burgerlijke macht de gelijkheid voor de wet, geheel de Belgisch© grondwet zijn de vruchten yan het noodlotdie de politieke Kerk verfoeit en veroordeelt en die E8 maar duldt omdat ze niet anders kan. Zoo zal het gaan met al de praktische hervormingen, welke wij in ons pro gramma hebben geschreven,deopenbare denkwijze zal ze langzamerhand als on vermijdelijk aannemen er het denkbeeld van verspreiden onder de denkende bevolking en de aandrang zal zoo groot, zoo onweerstaanbaar worden, dat geene enkelq. dier hervormingen achterwege zal blijven. Het verplicht onderwijs, de persoon lijke dienstplicht, de onafhankelijkheid der burgerlijke macht, zuiver alge meen stemrecht en evenredige verte genwoordiging zullen beurtelings ver wezenlijkt worden. Dan weer zullen de klerikalen zeggen het noodlot heeft het gewild Wij zul len zeggen het is de wil geweest van het volk waarvan wij de tolk ziju. DE DENDERGALM zal het orgaan blijven der Aalstersche liberalen, hij zal immer in de bres staan om den vooruitgang te bevorderen, om zoo spoedig mogelijk de oplossing te beko men der politieke en maatschappelijke vraagstukken welke aan het orde van den dag der liberale partij zijn ge bracht. Liberalen van Aalst, vrienden van rechtvaardigheid en vrijheid onder steunt ons in onze moeilijke (aak ge lijk gij tot nu toe hebt gedaan, helpt ons in onzen onverpoosden kamp tegen dwang bedrog en schelmerij. Leest en verspreidt ons blad. zijn te bekomen aan de voordeeligste voorwaarden, alle slach van Doodbeel- dekens, Prijs-Couranten, Briefomslagen Fakturen, Doodbrieveu, Trouwbrieven, Bijeenroepiugskaarten voor maatschap pijen en kringen, Kaarten voor duiven- liefhebbers, in een woord al wat druk werk betreft. Alle bestellingen worden met zorg uitgevoerd en spoedig afgewerkt AALST, 58, Vrijheidstraat, 58. René VAN BRANTEGHEM, drukker-uitgever Ik beveel mij aan, bij al de vrijzin nige Aalstenaars. Het pensioen van 65 tranken 'sjaars ver leend aan de oude werklieden welke voor 3] December 1902, 65 jaar oud zijn geworden kan verkregen worden in de volgende voorwaar den. De personen van het mannelijk of vrouwe lijk geslacht oud-werklieden moeten om he pensioen te kunnen genieten zich begeven naar het Stadhuis bij den bediende M. H. Van de Velde, welke gelast is de noodige vragen voor Je oud-werklieden cp te stellen. Ziju bureel ia gevestigd onder den trap in het gebouw waar meu zich moet aangeven om te trouwen. De belanghebbende personen zijn verplicht voor alle gemak tuin trouwboekje mede te dragen als ook zich te berinneren bij welken meester zij vroeger hunnen stiol ol ambacht hebben uitgeoefend. Het Bureel is open alle werkdagen der week behalve den Zaterdag van 9 tot 12 uren 's morgens. Wij raden al de personen aan die meenen recht te hebben op dit pensioen hunne aan vraag zoo gauw mogelijk te doen want om het te kunnen genieten moet door do be langhebbenden de vraag voor 31 December 1901 gedaan worden. Alle latere aangiften zullen onontvankelijk verklaard worden. Dus Ouderlingen opgepast. voor den Wij herinneren onze liberale werklieden en bazen dat van heden af de Kiezerslijsten voor het jaar 1899-1902 ter inzage lizgen in den Graaf van Egmont G< oote Markt alle dagen der week van 9 tot 12 ure 's morgeus en van 7 tot 8 1/2 ure 's avonds. Aangezien die lijsten door ons Gemeentebe stuur even als alle andere kiezerslijsten zoo partijdig mogelijk opgemaakt zijn en een groot getal onzer vrienden er niet op voorko men, alhoewel ze er recht toe hebben is het hun plicht de bovenvermelde lijsten te komen nazien om in geval zij niet ziiu ingeschreven hunne rechten te doen gelden. Te meer van 1 Februari tot 14 Februari aanstaande gaat bet college van Burgemees ter en Scbepeuen over tot de herziening der Kiezerslijsten van 't jaar 1902-1905 die moe ten dienen tot de verkiezing der bijgevoegd gemeenteraadsleden in 1904. Wij zijn overtuigd dat die lijsten heel en al in 't voordeel der dompers zullen opgemaakt worden en de tegenstrevers zoo als gewoonte bevoordeeligt zulllen worden. Ook is er maar 15 dagen tijd om tegen die lijsten te reklameeren en het is dus een plicht voor alle vrijzinnige werklieden van nu af te komen zien om op tijd hunne rechten te kun- uen eiscben. Dus liberale vrienden opgepast. Voorwaarden om kiezer te zijn WERKLIEDEN. 1® Ambachtsman, meestergast of werkman zijn in werkbuizen of voor rekening van Nij verheidsbazen arbeidende. 2° Belg zijn van geboorte. 3° Voor I Feb. uari 1902 ten volle 25 jaar oud zijn. 4° Sedert ten minste een jaar zijn wettelijk woonverblijf hebben iu 't recht gebied van den Raad en er werkelijk zijne nijverheid of be drijf gedurende ten minste 4 jaren uitoefenen. Door BAZEN verstaat men labrikauten, patroons, bestuurders of beheerders van nij verheids of kuustuij verheiilsgüstichten, onder nemers die hun werkvolk voor industrieelen arbeid bezigen, ontginners, ingenieurs, be stuurders of onderbestuurders van mijnwer ken, bergwerken, steengroeven en metaalfa- brieken, reeders en eigenaars van visschers- booten. De famillie Solvay is een dergane welke aan de nijverheid onschatbare diensten beeft bewe zen. De grootvader was een nederig doch schrander werkman, die het door zijn vernutt zoover heeft gebracht een zeker fortuin te ver zamelen, dat door de uitvindingen en onderne mingen zijner nazaten kolossaal is geworden, Hst is Solvay die het vraagstuk der goedkoo- pe Sodaboreiding oploste en dat is net uit gangspunt geworden van de groote fortuin der Solvay 's. Ze leven echter niet in vadsige ver kwisting hunner fortuin, ze zetten hunne op- zoeaing m voort begif igdeo rijselijk vele lief dadig gescichteu, zjjn de toevlucht van vele geieefdeu geweostj hebben te Brussel een Instituut opgericht gehecht aan de Hooge- school en dat meer dan een mil lioen kost. Do Solvay 's houden zich ook bezig met maatschappelijke vraagstukken studiën b. v. over het muntenstelselzal het geld immers tot w aardemaat dienen en meer andere heb ik van hem gelezen zonder me te herinneren of ze van Lucien of Ernest Solvay waren. Deze laatste noodigt in de Bevue de Belgi* que zegt Denderbode de liberalen uit de af" sehaffing van het erfenisrecht van naderbij t® onderzoeken en te bespreken. En het orgaaQ van den weggezonden Pol en Stant voegt er* bij Die heeren xaoeten dus reeds de moge- lijkheid der afschaffing van het t rfenis- recht inzien. Want waie dit niet dan tou- den zij hunne lazers niet uitnoodigen die kwestie te bespreken. Op dien kerf wordt door den mnllonjige nog een elle lang voortgeweven om tot het besluit te komen de geuzen willen dat de kinderen uit het zweet hunner ouders geen voordeel zul len trekken Dus als iemand een vraagstuk bepreekt ia het omdat hij de m ogelij kheid van hetgeen er besproken wordt inziet. Dokter Bauwens in een vervelend lang werk van twee boekdoelen bespreekt de lijkenver branding hetgeen volgens Denderbode een be wijs is dat die beerde invoering der lijken- verbraudingals eene mogelijkheid inziet en wy tot de kiezers moeten zeggen Kiezers past op voor de dompers, ze zullea eens de lijken awer nabestaanden u ontrukken om ze tot pulver te verbranden en de asch weg te strooien naar de vier boeken der wo- reld. Het erfenisreoht is immers niet onveran derlijk in Paraguay b. v. waarde jesnieten meester waren werd het geheet afgeschaft, het kind erfde daar zelfs niet van zijn vader. Waarom zouden we niet onderzoeken wat het erfenisrecht was in vroegere eeuwen en bij de verschillende volkeren bij de Joden, de Eeyptenaren de Chaldeers, de Grieken, de Ro meinen hoe het was bij de eerste Christenen, in de Middeleeuwen, boe bet nu bestaat in Rus land, in China, in Engeland in Turkije enz. Het erieuisreent zooals het nu in Belgie in voege is werd (behalve eenige wijzigin gen) bepaald door de mannen der Fran- scbe Revolutie. Dat Denderbode er nu zooveel aan houdt verwonderd ons des te meer aange-. zien volgens hem de Fransche Revolutie niets heeft voortgebracht dat deugt. Doen wij anderzijds opmerken dat priesters en paters en nonnen zonder ophouden werken om bet natuurlijk erfenisrecht af te schaffen vermits ze huisgezin en famillie verloochenen en overal op loer liggen om erfenissen in te palmen ten nadeele der natuurlijke erfgena men. Welke is de reden van het erfrecht Het recht tot erven vloeit voort uit de banden des bloeds die tusscheD den erflater en den erfge naam bestaan en tusschen hen nauwe betrek kingen van genegenheid laten veronderstellen. Het erfrecht houdt nu op bij den twaalfden graad der verwantschap en is onbeperkt bij de rechtstreekscbe afstamming. Is dat altijd zoo geweest en moet het altijd zoo blij v. n Om welke reden Welke veran dering kan er aan toegebracht worden Laat eene zijdelingsche verwantschap in den twaalf den graad nog de veronderstelling van groote genegenheid toe. Hoevelen zijn er die he| vierde deel hunner bloedverwanten va» den 12® graad kennen of vermoeden. Zijn die vragen niet waard bestudeerd t§ worden. Volgens Denderbode niet, FIX De siroop De- pratere, weten- schappelijke samenstelling, welker hoofdbe- stauddeelen zoete te -r en tolu balsem zijn is ganscb kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en bare heeloude kracht is wonderbaar, Zij geneest den geweldigsten hoest, de zwaar ste verkoudheid in min dan 2 dagen. Geen een ander borstmiddel kan er tegen op. Prijs 2 franken de flesch, Eischt de echte siroop Depiat' re en niets anders. Te bekomeu te Aalst apotheek

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1