Edmond BANNEVILLE. Lijkplechtigheid. Het Feest der Hoeren. Een priester. Een jubelfeest. Uil Sint Lievens-Haulem. Een Artist. De Twee Tijgerinnen. L' -HII Verleden Woens lag wierden de stoffolijke- overblufsels van den heer Edmond BANNE VILLE ter aarde basteld, ouder den toeloop eener groote menigte die het zich als eenen plicht aanrekende eene laatste hulde te bren gen aan den betreurden afgestorvene. En die hulde was wel verdiend I Was de heer BAN NEVILLE eeu voorbeeldig echtgenoot en va der hij was ook eene symphathieke figuur In den dagelij kschen omgang raet vrienden en kennissen, een liberaal wiens nooit wankelende vrijzinnige denkbeelden eerbied afdwongen van andersdenkenden het was een man uit een stuk die in de liberale rangen als over tuigd soldaat, eene schooDe plaats iuuam en ieders achting verdiende. De redaciie van Dendergalm voegt hare rouwbetuiging bij diegenen van het talrijk op gekomen publiek en biedt de familie van de beweenden overledene de verzekering van mededeeliug in haren rouw aan. Menigvuldige offlcieele korpsen en maat schappijen waarvan de hear BaNNEVILLE voorzitter of bestuurlid was hadden zich laten vertegenwoordigen op de plechtigheid namelijk De officieren der Pupillenschool, de Oud-on derofficieren vau het leger, de geweien ouder - officieren der bugerwacht, de Tooneelk ring «Voor Taaien Vrijheid hetWilUmstonds ,het Z«lf8onderricht, de Oude Wapenbroeders van Aalst, de Oude Wapenbroeders v in Ninove Fanfaren St. Cecilia Erembodegem, het Schuttersgilde St Sebastia in, la Fé deration dei ex-sousoff" de l'arinée enz. Eene afdecding der burrerwacht bewees de militaire eer en verrichtte den ordedienst. Zes lijkreden werden in het sterfhuis en aan het graf uitgesproken en ver cheidene prachtige kronen op de laatste rustplaats van den afgestorvene neergelegd. Het feest der Boeren van 26 December is boven de verwachting van het inrichtingscomi- té gelukt De zaal van den schouwburg was veel te klein, velen hebbeu geene plaats kun nen vinden. Het doet goed aan 't harte te zien dat ge heel de bevolking van Aalst zonder onder scheid van denkwijze of partij den boezem kloppen voelt voor de rechtvaardige zaak der Boeren. Welke toejuichingen voor de symfonie welk handgeklap voor de zangers «le heeren Ladeu- ze, De Pape en Van Steenwinkel Jan en ein delijk welke geestdrift voor de Boeren Lou .v en Plockhooy, voor de gemoedelijke Louw voor de kranige Plockhooy. Heel de zaal sprong op, iedereen priesters, pompiers over heden, arbeiders, mannen en vrouwen hieveu het TranBvaalsch volkslied aan. Later moer daarover. Tijd en plaats ont breken thans. Het feestje zal eene ruime som hebben opgebracht, de omhaling gedurende het feest gedaan bedraagt 255.91 fr. Leve de Boeren. Een gruwelijk schelmstuk komt ont dekt te worilon, een schelmstuk zoo groot dat het de verontwaardiging zal opwekken van alle weldenkende men- schen. Een priester, 31 jaren oud, de zoon van een gering boerken, was aalmoeze nier in zeker gesticht. De brave man had zijn ambt van priester en zijne taak van aalmoezenier ernstig op ge nomen, too ernstig, dat de imcoonderen van het gesticht tegen hem verbitterd werden en besloten hem uit den weg te ruimen om van den gehaton priester verlost te zijn. Eens moest de priester eene bood schap doen te St. Truiden, twee der inwoonderen hadden vlug een helBch plan beraamd. De goddelooze kerels zegden tot tien aalmoezenier Wij gaan ook naar St. Truiden, laat ons samen vertrekken. Zoo gezegd zoo gedaan, te St. Truiden aangekomen stelden de twee mannen den priester voor te zamen te gaan middagmalen in het gesticht Zie keren. Het voorstel wordt aangenomen, de priester ging moe naar het gesticht en is er sedert niet meer uitgekomen, men heeft hem opgehouden in een zothuis, want 't gesticht van Zikeren is een zinneloozengesticht. Ge denkt misschien dat de kerels die sralke gruwel hebben bedreven, geuzen zijn, leelijke liberalen, mannen die van kerk noch kruis willen weten In het geheel niet de daders zijn brave broe- derkens geholpen door priesters Sedert twoe jaren is de priester opgesloten en heeft er de ergste zedelijke folterin- ringen doorstaan. Toen zijn vader op eterven lag en smeekte om zijn zoon eena te zien heeft men zulks belet. De arme priester Paulus zoo heet hij wendde zich tot zijne overheden, zölfs tot den bisschop hij smeekte dat men hem zou onderzoeken, dat men met hem zon spreken over alle dingen over gods dienst, wetenschap enz. en dat men daarna zou oordeelen of hij inderdaad zinneloos was. Niets hielp, hij was en bleef gevangen zitten in het zothuis. Wat de arme Paulus daar geleden beeft is voldoende om een mensch zot te doen worden, doch de opgesloten priester is een joviaal mensch en hoopt toch dat hij uit de galei waar hij door gerokte beulen werd ingelokt verlost zal worden. Een dagbladschrijver, een liberaal dagbladschrijver is er in gelukt in het gesticht met priester Paulus te spreken en heeft de zaak aan het licht gebracht, de liberale Petit Bleu is dus opgetreden als kampioen van den verdrukten pries ter. De klerikale bladen zullen natnurlijk beweren dat priester Paulus inderdaad zinneloos is.Welnu piiester Paulus leest nog dagelijks zijne mis, zoodat een zot mis doet, zoodat het brood en den wijn veranderd zouden worden in het lichaam eu bloed van Christus op het woord van een got. Is dat niet walge lijk Neen, neen, priester Paulus, is het slachtoffer van wraaklustige vijanden, hij was wellicht te onafhankelijk, hij was te wel priester. Zoover is men ge gaan hem te verwijten, dat hij te veel lust had voor de studie. Het is te hopen dat het Gerecht de zaak in handen zal nemen en desnoods de schuldigen zal straffen. Priester Paulus beweert verder dat hij de eenige niet is die zonder ïeden opgesloten zitten maar dat meer dan 70 priesters in hetzelfde geval verkeeren. Indien gij eketsroogen aan rle voeten hebt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Zondag 15 December vierden de Gewezen onderofflicieren en korporaleu der Burger wacht vau Aalst hun 25 jarig bestaan, 's A- vonds had in den Graaf van Egmont een puik feestmaal plaats en werd den wakkeren Voorzitter M. Jaak Coppens zijn portret aan geboden, een portret treffend van gelijkenis vol uitdrukking en karakter. Verscheidene redevoeringen werden uitge sproken door den Voorzitter, door M Gus- taaf Leveau door M. Vau Trappen. We kun nen zo bij gebrek van plaats niet opne men, doch ze waren merkwaardig in ver schillende opzichten M Jaak Coppens schetste het ontstaan, de opkomst en den bloei der maatschappij en wees tevens op het dubbele doel dat de leden moeten beoogen: de welvaart van het land door de goede inrichting van het leger en de burgerwacht en de onderlinge broederlijkheid. Hij sc ïundvlekt hei klerikaal goevernement dat met zijne nieuwe legerwet de vaderlandsliefde tot een koopwaar ver laagt (toej.) M. Leveau Gustaaf stelt de gezondheid voor van M. De Moor (toej.) in luimige taal herin nert hij de vrienden van vroeger, de vroolijko incidenten welke in het geheugen van eenieder zijn gebleven, hij maakt den lof der inrichters op het feest aanwezig en ook do van de ande ren (toej). M. Van Trappen doet een historisch over zicht van de uitstapjes door de Maatschappij gedaan en wordt ook dapper toegejuicht. Verder wordt er muziek gemaakt en gezon - gen dat het op de Groote Markt weerklinkt. Puik feestje Eene omhaling gedaan door M. Gustaaf Leveau voor den onderstaudspenning brengt het mooi sommeken op van 37,78 fr. De gemeenteraad had eene kiezing belegd tegen 5 Januari 1902 om over te gaan tot de benoeming van een gemeenteraadslid in ver vanging van den betreurden heer Senator Ver- brugghen. i De liberalen hebben de kandidatuur aange boden aan den beer Josef Verbrugghen zoon van den overledene. Onze tegenstrevers die reeds sedert lang gepocht en gezworen hadden dat na het af sterven van onzen betreurden hoofdman Au gust Verbrugghen de burgemeesterssluier door een hunner zoude gedragen worden hebben den strijd niet durven aauvangen. De druiven waren to groen, do buis zoude te groot geweest zijn. Onzen kandidaat is dus gemeenteraadslid uitgeroepen tot groot genoegen van schier gansch de bevolking onzer gemeente. Op 26 December vierde de liberale muziek maatschappij het Ceciliafee8t, 40 spelende en 95 eereleuen namen deel aan het banket. Allen hebben den heer Jos. Verbrugghen geluk gewenscht over zijne verkiezing en den wensch uitgedrukt dat weldra als burgemeester van St-Lievens-Hautem aan |het hoofd zal staan dier scboone gemeente. Bij het nagerecht werden heildronken voorge steld door de heeren Sylvain Verbrugghen aan de spelende leden, Oscar Bourgois aan de hee- rer voorzitter Isidore Haemeliuck en den beer Josef Verbrugghen. Deze laatste heeft in gepaste woordee geant woord. Hij heeft eenieder bedankt voor de eer aan zijnen vader bewezen en beloofde de over leveringen en voetstappen van zijne familie te volgen. Vrienden, Verwacht van mij geene redevoering maar slechts eenige woorden van dank. Eerst en vooral bedank ik de openbare be sturen, de vrienden, geburen en kennissen voor de groote eer die gij aan mijnen betreur- der vader hebt bewezen bij zijne begrafenis. Ik bedauk de inwoners van Sint-Lievens- Hautem die aan mijnen vader zoo veel eerbied hebben betoont. Ik bedank het kiezerskorps dat mij als ge meenteraadslid heelt aangeduid. Ik bedank de muziekanten en hun bestuurle den voor hunne wel willeubeid en hunne volhar ding. Ja, onze maatschappij is waarlijk sterk en houdt haren ouden roem staande. Ik bedank de eereleden die zoo talrijk zijn opgekomen om ons jaarlijksch banket bij te wonen ec voornamelijk degene vreerad aan on ze gemeente. Het verheugt mij dat zij onze muziekanten aanmoedigen en dat zij doen zien hoe zij deel nemen aan ons streven en zich verblijden in onze zegepralen. Ik bedank de redenaars voor de woorden die zij over mij hebben gezegd. Ik verdien hunne lofreden met doch ik aanvaard ze, want ik weet dat zij uit het hart komen dat zij niet aan mij zijn gericht maar aan mijne partij en ik aanvaard met genoegen al wat uit het bait komt eu al wat mijuo partij ter eere kan strek ken. En nu eene verklaring Ik heb mij laten kiezen inden Gemeente raad, niet voor mijneD persoon niet uit hoog moed maar om lat de overleveringen bet wil len volgen voor zijne familie mijn grootvader na mijnen overgrootvader, mijnen vader wa ren hier notaris en burgemeester. Indien zijne Majesteit den Koning mij de eer aandoet mij tot bet burgermeestersambt te roepen zal ik zulks aanvaarden en ik beloof de voorbeel den na te volgen van hen dio hier zulke goede herinneringen hebben nagelaten. Ik beloof U eenen bestuurder recht voor de vu'st, eeueu man getrouw aan zijn verleden en aan de liberale partij Ik zal tevreden en gelukkig zijn de medehel per te wezen van vader Broekaert die 66 ja ren dienst telt als schepene en van mijnen vriend Caruewal die sedert 33 jaren in Armbe stuur, gemeenteraad of schepencol'egie zetelt. Ik zal aan eenieder, aan de goede en brave katholieken zoo wel als aan de brave liberalen recht laten wedervaren. Ik zal het onderwijzend personeel ea de oponbara scholeu beschermen en voorstaan Ik zal niet vergeten dat ik steeds de muziek maatschappij Sint-Cecilia heb bemind ik zal haar ondersteunen zoo veel het in mijne macht zal zijn. Er is gedronken op mijne gezondheid Ik drink op de gezondheid eu do welvaart van u allen, vrienden muziekanten en eereledcn. Ik drink op de heropheuring en den triomf der vrijzinnige denkbeelden. Ik zal mat u hand in hand gaan want we zijn broeders, wij zijn allen leden derzelfde liberale familie. Deze puike redevoer.ng wordt geestdriftig toegejuicht allen drukken de redenaar de hand en het volle glas wordt op zijue gezond heid geledigd. M. Gustaaf Leveau spreekt eene gloedvolle redevoering uit voor de rol der liberale partij, die op praktische wijze de algemeeue welvaart betracht en welstand wil voor de werkende klasse zoowel op den buiten als in de stad. Om dat doel te bereiken moeten wij allen samen spannen om klerikalen en collectivism te bestrijden die den zedelij keu en stoffelijken ondergang der natie bewerken. In 't kort zal ik een voorstel doen om een bond te stichten van al de liberale Muziek maatschappijen van het arrondissement Aalst en gelijk elk muziek in zijue gemeente de kern is der partij zal die Bond de kern wezen en herlevende iiberale partij vau het arrondisse ment (toej) Vele vrienden van Aalst zouden te Siut- Lieveus-Hautem zijn, uiaar zijn wederhouden door het leest dat te Aaist plaatsheeft ten voordeeio der B >eren, wier vrouwen eu kinde reu door de Engelschan zoo wreed mishaudeld en gemarteld worden (geestdriftige toejui chingen) De heer Bourgois spreekt ook over het hel denvolk dat strijdt voor zijne vrijheid en doet eene omhaling die 20 franken opbrengt (Alge meen naudgeklap) M. Alb. I)e Windt bedankt de Hantemsche liberalen voor hun gul outhaal eu verzekert dat toekomende jaar ten minste 25 Aalsteuaars deel zallen nemen aan het feest Het muziek voert zijne beste stukken uit en nog lang duurt het feest voort in vrede en vreugde. Daar de apothekers onzer stad er geen verkoopen gelieft mij turstouil 10 doozen Borstpasi.il'en nu Dr vValtuery >p te sturau, zij zijn heilzaam ia 't genezen van eene val ling keel eu borstaandoenin ;en. Hierbij 2 dollars. Em. Delanoy, Chicago Amerika. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waeie, Ghysaelinckx en overal. Zondag 22 December werd op Stadsschouw burg het bekroonde tooneelsluk van dokter Bauwens, De twee Tijgerinnen opgeroerd door de C itbarinisten. Zij hebben daarvo or van de stad eene toelage bekomen van 1000 fr. en de stad betaalt daarenboven de nieuwe de- kors. De opbrengst der vertooning van 5 Januari is ten voordeele van den arme we hopen der halve dat de schouwburg proppenvol zal zitten gelijk het geval was den 22 laatstleden. De vreemdelingen welke de aankondiging der vertooning gelezen hebben op de geillms- treerde plakbrieven, zullen bij zich zelven gezegd hebben Aalst telt vele talentvolle mannen, schrijvers van groote stukken en ver dienstelijke teekenaars als P. Van Nuffel die de illustratie van den plakbrief met zijn naam heeft geteekend. Ziedaar een kerel die toepet heefc hij zet zonder schaamte zijn naam op eena teekening die misschien gemaakt is eer P. Van Nuf fel geboren was. Immer3 de illustratie van den plakbrief is slechts de vergrooting eener gravuur voortkomende in VHistoire de Belgi- quepar Th Juste uitgave 1868, tweede boek eerste hoofdstuk, bladz. 64. Zeg, artist Van Nuffel vertel eens aan da lezers vau bet Vuilhemdeken boe gij de mees terstukken met uwen uaam getoekead voort brengt en vertel eens boe men in de artisten- weruld zuike zwen lelaars noomt. Of weet ge 't misschien zelve uiet Voor alle wijzigiug beeft do grooten artist Van Nuffel op den plakbrief een boom wogge- krabt een duivel bij gelapt eu het puird ver sierd met een p var zwarte vlekken welke op d« oorspronkelijke teukening uiut voorkomen P. Van Nuffel beeft ongetwijfeld getracht het gevlekte paard vau dokter Bauwens aldus to doen herkennen. Of hij talent beeft he dat kibbedoelaken letterkundige, socioloog, teekenaar alles iu dezelfde mate.. Achille, do waterrat zal hem een vaautje moeten geven. De twee Tijgerinnen, treurspel in 5 bedrij ven door Drls. Bauwens werd Zondag laatst opgevoerd door de Caürarinisteu. Ronduit ge sproken het stuk heeft ons niot bevallen dok ier Bauwens ia een talentvolle schrijver, als dramaturg, zal het opgevoerde stuk hem niet op het voorplan brengeu. Al wie een weinig met de geschiedenis be kend is, herinnert zich toch altijd iets van het- gene bij over den verwoeden strijd tusschen de twee hellevegen Brunehilde en Frè legoude heeft gehoord of gelezen. Duizend drie hon derd jaren gdeden zotion zij om hunnen haat tegen elkander te koelen, om hunne heersen- zuchtte voldoen Austrasio, Neustrie en Bur- goudie te vuur en te zwaard. Het drama, De twee Tijgerinnen, is niet eene episode uit dien s.rijd, niet een drama uit de reeks gruwelen gedurende 50 jaren ge. pleegd,'t is eene revue van moorden, echtbreu ken, meineeden en schelmstukken van allen aard. Vijf bedrijven laug duurt het rijk vau dolk en vergif, tooverij en bezwering, verraad en strop. Do somberste roman van Ponson da Terrail haalt niets bij die opeenstapeling van gruwelen, bij die aaneenschakeling van bloedi ge tooneelen. Of ge mij gelooft of niet de buitensporige drilt der twee Tijgerinnen, die hunne al te moeilijke rol opperberbest vervulden, werkten mij op de zenuwen en overspanden mijne aan dacht, naaakteu mij lastig, toornig, woedend en eindelijk onverschillig bij 't vierde ba- drijf had ik reeds geglimlacht, bij 't vijfde heb ik geschokschouderd en 'k was niet alleen bij eiken nieuwen moord klouk liet voor mij, neven mij, achter mij allo, nog eeuhot publiek lachte. Was er dan voor heel dat lange tijdvak van gruwelen geen enkel schoon karakter te vinden buiten de wuekermannen in het zoogenoemde treurspel ten tooneele gevoerd Geen enkele was er om manhaftig op te treden als verdedi ger van recht en waarheid, goeue enkele dis door taal, houding en wilskracht de boosheid der wijven aan den schandpaal zou spijkeren. Wel verschenen er volgens het programma zelf personen met edelmoedig en groothartig karakter, maar ze liepen verloren in den dool hof der boosheden, ze werden zoo weinig opge merkt, dat de toeschouwer zich afvragen kon is hun vonkje edelmoedigheid oprecht of ge veinsd ?Overigen8, indien men geene rekening houdt van den indruk welke het prachtver toon, wapengekletter en de tooneelsciiWking te maken bad, kon men met eenige geringe wij zigingen geheel de handeling laten afloopen tus8Chen de hoofdrollen Brunehilde en Frede- goude. Geheel het belang Tan bet stuk ligt daarin eeu tweetal tooneeleu tasscheu beu bei den zijn voortreffelijk. Toen Galswintha optrad had ik de overtui ging, dat zij in bet treurspel eene voorname rol zou vervullen, belaas haar karakter is zoo zwak dat zij den moed niet beeft de liefde van haren echtgenoot te behouden of te rerdedi - gen tegen de verleiding eener tijgerin en ze verdwijnt.... vermoord! Heeft het treurspsl de gemoederen geschokt, is het publiek er door aangegrepen geworden Neen, het bleef ongevoelig behalve bij eeu paar tooaeelen en bij het optreden der kinde reu het is een voorrecht der kleinen immer de belaugstelling der toeschouwers op te wek ken. Er vloeide geen enkele traan I Wat ook nog het stuk ontsiert is dio duivel bezwering dat verbond van Brunehilde met de hel. Brunehilde verkoopt bare ziel aan Lucifer

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2