Gelukkig Kieuwjaar 18de Jaar. Nummer 1 Zondag 4 Januari 1905. imp Ten ttureele van het Iilad Liberale Werkmanskring Groot Zang en Tooneelfeest Oude Garde. Onderstandspenning. N i en wj a a rsgesch e n k Nieuw verschrikkelijk Messengevecht te Appelterre. De Soort. fe-llg; LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs bulten voorol) PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten j voor de stad, ten kantore van het blad,- Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe HET ARRONDISSEMENT AALST r> j a Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drjkrege! Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. nee metu. AALST 3 JANUARI Bij den aanvang van het Nieuwe jaar wenschen wij al onze lezers veel voor spoed, geluk en vrede. Het jaar dat voorbij is, verdwenen in den eiudeloozen kolk der eeuwigheid is roor het Menschdom een slecht jaar geweest, want geweld en be Irog heeft nog ten allen kante gezegepraald over recht en rede het bloed van mannen, vrouwen en kinderen heeft gestroomd bij beken, vergoten door eene laffe natie, die een volk verpletterde, wel licht het waardigste volk der aarde. Misschien zullen nog vele jaren ver- loopen eer eens een Nieuwjaar aanbre ken zal bij hetwelk alle menschen der aarde zullen mogen juichen De zon der rechtvaardigheid schijnt over alle volkeren der wereld. Misschien zullen eeuwen nog voorbij gaan in den strijd van het Recht tegen 't Geweld, van de Rede tegen het Voor oordeel en de Leugen, maar de uitslag kan niet twijfelachtig zijn al wat ons van do barbaarschheid is overgebleven: Geweld, onwetendheid, dwang, oorlog enz. zal vau lieverlede verdwijnen, al len die mee willen werken tot het be trachten van het goede, moeten hun best doen om die verdwijning te bespoe digen. We wenschen ook onze medeburgers gerustheid, vrede en welvaart. Helaas wij hebben die zoozeer noo- dig gerustheid, vrede en welvaart en meer nog dan dat alles rechtvaardig heid en vrijheid, want daaruit vloeit orde en voorspoed. 't Is reeds zoolang, dat wij in onze diep vervallene stad noch rechtvaardig heid, noch vrijheid meer kennen, over macht en alleenheerschappij hebben den teugel gevierd van dwang, slavernij en bedrog en daarin, ligt de oorzaak van al de kwaleu die in Aalst de bur gers en de werklieden teisteren. Elke daad, elk werk, elke inrichting van degenen, die tot voorbeeld zouden moeten strekken van al de inwoners, dragen het kenmerk van den geest van bedrog en geknoei, die de drijfveer ge weest is hunner werken en waarvan de gevolgen thans zoo verschrikkelijk zijn. Wij weuschen u gerustheid en vrede waarde medeburgers, gerustheid en vre de welke thans in onze stad niet heer- schen en er nooit meer heerschen zullen zoolang de alleenheersching en de knoeie rij den scepter zullen zwaaien. Geheel de stad ia onveilig geworden, de schelmen wachten niet meer tot het geheel avond is om hunne slachtoffers te treffen, inbraak op inbraak wordt gepleegd en de boosdoeners worden nooit ontdekt. Wilt gij weer orde en gerustheid in de stad, kiest dan nooit meer voor de kandidaten der kliek, die door hunne zorgeloosheid en slordig bestuur, schuld hebben aan het verval der zeden, aan de misselijkheid der politie, aan al de gebreken welke er uit voortgesproten zijn. Lezers en Medeburgers, We wenschen U dat Gij dit jaar verlost moget wezen van het onbekwaamste en slordigste bestuur dat ooit in Belgie heeft bestaan. Dan zal er vooi Aalst weer een tijd perk van leven en voorspoed aanbre ken, dan zal het gedaan zijn met bedrog en konkelfoes, dan zal er weer orde en gerustheid heerschen te Aalst Handen uit de mouwen in 1903 moet het monster worden neergesmakt. DE DENDERGALM zal een handje meehelpen en rekent ook op uwe hulp gelast men zich aan de voordeeligste voorwaarden met het uitvoeren van al lerlei drukwerk men mag altijd reke nen op goed verzorgd werk en spoedige bediening. Men kan vorkrijgen alle slag van plak brieven voor feesten en verkoopingen prijs-koeranten, omzendbrieven, pro- grammas, kaarten voor 't bekend ma- keu van spelen en vergaderingen, trouw- brieven en doodbrieven, doodbeehle- kens (schoon en goedkoop, groote kous) visietkaarteu, berichten enz. enz. im mers alwat drukwerk betreft. Annoncen in het blad aan zeer guns tige voorwaarden Ik beveel mij aan bij al de liberalen der stad en van het arrondissemt. De drukker-uitgever, R. VAN BRANTEGHEM, Vrijheidstraat, 58. Zondag, 4 JaDuari, tea G 1/2 uren 's avon Is prachtig Avondfeest in Concordia, door de Tooneelafdeeling van den Liberalen Werk- manskring aam-ebodeii mot de medewerking der Symfonie Door Eendracht Groot. Zondag 18 Januari 1903, teil 5 1/2 ure stipt 's avonds, te geven door onze onze Kinderen aideeling van het Van Crombrugghe Genoot schap van Gent, onder het Bestuur van Mejnf- fer De Uycke en den heer Johan Lefevre. Daar ONZE KINDEREN te Antwerpen, Leuven, Brugge en andere steden den groots ten bijval verwierven zijn we verzekerd dat zij hier te Aalst ook dapper zullen toegejuicht worden. Daarom hebben wij de prijzen der plaatsen zoo goedkoop mogelijk gezet op lat iedereeu dit schoon feest zoude kunnen bij wonen. PRIJZEN DER PLAATSEN Benedenplaats 25 centiemen.Balkon 15 centiemen. Voorbehoudene plaatsen aan 50 centiemen. Kaarten zijn te bekomen bij de Bestuurle den eu bij de Boden. De Schrijver, De Voorzitter, P. ANNE. Gust. LEVEAU. Zondag 25 Januari 1903, ten 5 uren namid dag, groot Concert. De programma's zullen eerstdaags aan al de leden beschikt worden. Na het Concert, BAL. Omdat ieder een beetje zou geven 0,10. Omdat Monsken er zoo ziek van was 0,10. Omdat onzen kommissaris een wakkere vent is 0,25 als hij niet slaapt 0,25 Omdat we verlost mogen worden van al wat niet deugt 0,10 Van vier jongens die er voor goklasj t hebben 0,40 Omdat Voor Taal en Vrijheid zulke schoons stukkeu gekozen had 0,25 Omdat Manseken zulk klein mondjen heeft 0,10 en zulke groote tanden 0,10 Omdat ik bij eene gelukkige gebeurtenis ook aau de armeu denk 2,00 Omdat Kamiel zijn blauw o >g genezen is en nu niet meer voor het vrouw volk zou vechten 0,10 Omdat hij zoo schoon vergiffenis vroeg aan de Bees 0,10. O.ndat Virge haar klanten maar in't laat komen 0,10 Omdat P. A. zeer wel pladijs kan bakkeu 0,10. Zou 't waar ziju Wat wilt ge zeggen Wel hebt go nog niet gehoord van die 98,000 franken Neen ik heb niemendalle gehoord. Hein, wat zal Dendetgalm nu zeg gen? Maar spreek dan toch wat is er van die 98000 franken, zijn ze nog eensgaan vliegen Ja, ja, gaan vliegen,'t is andere peper man, en ik zeg dat in heel de we reld geen kiescher en teergevoeliger menschen zijn dan de heer Gheeraerdts Leo, onze burgemeester, en de heer Leo Bethune, schepen van fiuantien. Daarmee weet ik nog niemendalle. Hewel ge zult het seffens weten. Gij hebt gelezen, dat de gemeenteraad eene leening had gestemd van 98,000 franken om Ja, zeg het maar, om in de mande zonder gat te smijten. Lach niet man, 't is heel serieus. MM. Gheeraerdts en Bethune hebben beslist dat zij de 98000 frauken zei ven zullen betalen zoodat de leening onnoo- dig zal zijn. Wat zegt ge daarvan ouge- loovige Thomas, is dat niet schoon, is dat niet het juiste gevoel hebben van verplichting jegens 'c volk, is dat geen schoon voorbeeld van herkenning der verantwoordelijkheid. Leve MM. Ghee raerdts en Bethune Sakristi welke geestdrift, welke opgewondendheid, Hebben de heereD Gheeraerdts en Bethune dat gedaan, zij hebben maar gedaan wat ze moesten en 'k en geloof het niet. 't Is zeker en vast Eerst zien. Er valt niets aan te twijfelen, 't is een Nieuwjaarkoek, die zij aan de stad geven Ik wil net gelooven en 't en ware maar de herstelling van hun verregaan de verzuim eu lamlendigheid, want hunne onbeholpenheid^ hunue onbe kwaamheid is de oorzaak geweest van den diepen val van Van den Bossche. Maar geven., de 98000 fr. geven Zeker Ja, wij lastenbetalers zullen ze ge ven, als onzen laatsten duit ons door de dieven niet onstolen wordt, wij zullen betalen, lasten op lasten altijd meer en meer.. Ik zeg.. En ik zeg u, dat Gheeraerdts en Bethune niet zullen geven, ik zeg u dat ze de lasten van hun wanbestuur op onzen nek schuiven, ik zeg u dat we naar den Nieuwjaarkoek van Bethune en Gheeraerdts zullen mogen bijten ge lijk een kikvorsch naar de maan, ja, dat zeg xk. Maar. Maar, maar er is geen maren aan ik verwet! een van mijn katten tegeneen kwezel dat gij gedroomd hebt. Wie heeft u dat verteld Laat me ne keer peizen,. zon'k dat toch gedroomd hébben., wacht no keer. Ziede wel, man dat ge dat ge droomd hebt, en ge weet droomen ia bedrog. Och gottekes, ja 'k zal e kik toeb gedroomd hebben. Och gottekes Appelterre was tot heden toe zonder mes- seniteker» gebleven. Heden heeft die fanatieke gemeente ook hare beurt gehad. Sedert eenigen tijd ontstaat er oneenigheid' tusschen de inwoners van App dterre en die vau Eiehem. Niettegenstaande de menigvuldi ge voetstappen aangewend door de Eychem* naars zijn ueze verplicht zich den Zondag naar de kera van Appelterre te begeven omdat h«t bisdom de benoeming vau eeuen pastoor te Eychem blijft uitstellen. Ook besloteu de in woners dat zij zouden 't huis blijven, de begra fenissen zouden burgerlij-k gedaan worden eu de kinderen zouden hunne eerste communie met doen, zoolang Mgr. Stillemans geen voile recht zou laten wedervaren. Van dien dag af begon dj geestelijkheid,., er zich mede te bemoeien en het donderde lede ren Zondag vau op den preekstoel op den rug der geloovige schapen enlammereu van Ey°- chtmdiein den ban werden geslagen. Van daar den gezworen haat tusschen de inwoners van beide paroohienl Zondag had een herbergier van Appelterre op den koer zijner woning eene prijsboliing in gericht. Er waren veel inschrijvingen van al de naburige gemeenten, waaronder 5 of 6 jon gelingen van Eychem. Van in den beginne be gonnen de App -ltersche die zeer talrijk waren die van Eycnem te tergen. Oaverwac its ont stond er een algemeen gevecht, de messer kwamen te voorschijn en twee jongens van Ey chom de genaamde Ch. Vergalle en Iïmiel Rosyn vielen onder de messteken hunner aan vallers. Zij wer len doodelijk getroffen. De drie overigen hadden kunnen vluchten achtervolgd door gansch de bende fanatieke woestaards van Appelterre die ten slotte MET GE v\ EREN op de vluchtelingen vuurden. In een woord een tooaeel zooa's men er in de wilde streken van Afrika zelden zou ontmoe ten. Nu vragen wij ons af of de geestelijkheid die den strijd heeft aangevuurd en.op,den geer der door hun gefanatiseerde Doeren eenen groo- ten iuvloed uitoefent, niet onrechtstreeks een deel der verantwoordelijkhied die it te dragen? En ik geloof dat vele verlichte menschen ónder dit oogpunt ons geen ongelijk zullen geven. Wat er ook van zij ziedaar den 20° moord aanslag gepleegd in de tijdruimte van min» dan een jaar in de omliggende gemeenten van Geeraardsbergen in het kanton dat totaal on der den hiel ligt der politieke geestelijken dat. 3 duizend stemmen meerderheid geeft aan d.« jeverij 11 Leve de katholieke zedenleor t Leve den weldoenden invloed des pastoor» op de moraliteit der geloovige kristenen.... We spraken in een vorig nummer over da aanvallen van het blad der kliek Denderbode aanvallen zoo laag en gemeen dat men vasa verre riekt van waar ze komen. Het vuilblekje van den rooden boetiek staat in dat werk 't orgaan der knoeiers flink ter zijde en overtreft het nog in gemeenheid in dien zulks mogelijk is. De eene soort.isde andere waard, het vuil blekje vertelt lengen en laster. Het vat karn maar geven wat het inhoudt.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1