1* IVSélasse-Turf, Vlaamsche Taalbelangen Aalst - Roovershol. Geneverplaag en geldverbrassers. Bekentenis van onmacht. Hartroerend akkoord. Op rekening. I* - Hat we hedendaags dor eeu heftige maar te vens eeu beredeneerde strijd moeten voeren t-n voordeele cao de taal door de groote m-erder- berd der Belgen gesproken, het Nederlandsch, hoeft geen betoog. Aan dien zedelijken plicht is Dendergalm niet te kort gebleven. Bij elke gelegenheid hebben we de grieven der Vlamin gen doen kennen, iedermaal de zaak zich voordeed hebben we diegenen gelaakt die zijn landaard en afkomst verloochent door zijn ei- geu taal te verloochenen i in die richting zul- JeD we voortwerken. Op het oogenblik dat er zooveel gesproken en gesehreven wordt betrekkelijk de Vlaam sche taalgrieven, bet verplichtend aanleeren van bet Nederlaadsch geeischt va.x wege alle staatsbeambten. de pogingen aangewend tot bet nekomen -ener Vlaamsehe Hoogeschool, ■».»i het wellicht den iezar belang inboozemau te weten wat Dendei g.ilux zooal schreef in dit opzicht, wat hem ook zal toelaten te oor- deeleu hoe zeer we ten huidigen dage vooruit gegaan zijn daarom laten we eau beknopt overzicht vericliijuen onder .den titel; Taal belangen 31 Juli 1886. In Vlaanderen Vlaamsch. Het voorloopig bewiaJ, na de onwenteling van 1830 riep, "Vrijheid voor elke landtaal. Na 50 jaar Belgischo onafhankelijkheid wordt de taal vau meer dan 3,000,000 Belgen nog miskend. Men houdt de Vlaamsch- geiiaden voor dompers. Niet een enkel Vla ining kan een openbaar ambt bekleeden, zoo •bij het frausch niet kent, maar veel walen worden hier benoemd. De zaken zouden verbeteren indien een ze ker aantal Vlamingen zelf hun moedertaal in •eer hielden. 14 Maart 1886. Leopold II en de Vlaam sehe Taal Voor Koning Leopold II is de Nederland- taal schier vreemd. Men vreest hetzelfde voor prins Boudewijn. Studenten der 4 hoogescholen zijn bijeen geweest om middelen te beramen ten einde ko ning Leopold II eerbiedig opmerkzaam te ma- op het onbillijke van dien toestaud. 21 Maart 1836. Het Vlaamsch in den Senaat. Vreem 1 schouwspel dat wij Vlamingen strij den moeten om voor onze taal het recht van bestaan te winnen. Ons ambtelijk Staatsblad wordt alleen in 't fransch opgesteld. Vele Senaatsleden zijn bet eens ook een in 't Nederlandsch opgesteld Staatsblad to laten verschijnen m tar minister Ce Volder vindt Let te kostelijk Verkeerde zuinigheid die in andere zaken zou kunnen #ewormen worden. 38 Mei 1886. De Vlaamsche Akademie Schrijver jubelt daar senator Lammens over bet tot stand brengen der Vlaamsche Akade mie in wel gepaste woorden sprak in het «enaat, ontwerp waarover Js F. Willems reeds schreef aan Van Duyse in 1835. In 1856 noemde De D. oker eene coniissie met hetzelfde doel hst leed schipbreuk. Schrijver herhaalt ter loops dat Vlaamsch niet te onderscheiden is van Nederlandseh en wijst op de Neder- landschen schrijvers; Willems, Conscience, Ledeganck, Van Beers, Tollens, Cats, Multa- tuli, Van Lennep enz. 4 Juli 1886, Vlaamsehe normale afdee- hng der Hoogeschool van Gent. De aandacht wordt geroepen op do Vlaamsche normale aldeeiiug voor het opleideu vau lee raars welke bekwaam zullen zijn ooi in de atheneas der Vlaamsche gewesten de aar drijkskunde en de germaamsche talen bij mid del der moedertaal te onderwijzen. 18 Juli 1896. Vlaamsehe Akademie. De Vlaamschgezinde harten hebben reden om tevreden te zijn Het daghet in den Oos ten. Hetlichtet overal roept da schrijver. Ne vens sde franscho akade aie is er eene Vlaam sche ingericht. Het staatsblad heeft de ko ninklijke besluiten afgekondigd die ze in 't loven roept en er de 18 eerste leden van noemt. Het artikel haalt de namen aan van een leger knappe Vlaamsehe geleerdeu die er deel zou den kunnen van uitmaken. lu hetzelfde nummer worden de besluiten van 8 Juli 1886 aigekondigd. .Lezers 1 Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van D* Raphaftl. 1 fr. 75. Als de menschen elkander 's mor- gends ontmoeten, vragen ze niet meer. Hoe gaat het Of wat dunkt u van 't weer ze vragen Waar is er dezen nacht gestolen De reeks diefstallen met inbraak wordt onafgebroken voortgezet en nog altijd heeft de politie de hand niet kun nen leggen op de daders. Zondag avond stolen booswichten bij brave menschen in de Klottestraat meer dan 200 franken. De vrouw weende van wanhoop en verdriet, het is ook ijselijk, dat gemeene schelmen aldus de vrucht van arbeid en zweet wegrooven !1 En de politie Och, zwijg me vau de politie van Aalst, we zeggen nog de politie is slecht ingericht, er zijn geen agenten genoeg en zij die aan het hoofd staan van het politiekorps zijn mossols, vlakaf ge zegd mossels. Om aan het hoofd te staan der politie eener stad als Aalst, moet men haar op de tanden hebben, met ijver en wils kracht bezield zijn, en manhaftig ge noeg om het plichtbesef boven alles te plaatsen. Om aan het hoofd te staan der politie moet men het voorbeeld geven van werkzaamheid, van bedrijvigheid vau stadvastigheid en geduld. Och, arme Als hij die boven de politie staat en de besluiten afkondigt waarvan de orde de rust der stad afhangen, op 't rap port of verslagtij'l komt en het woord richt tot de agenten in dezer voege Agenten, vergeet nooit dat gij vèbr alles uw plicht moet doen Agenten, herrinnert u steeds dat nauwgezetheid eene eerste vereigehte is voor eene goeden politiedienaar Agenten tracht do dieven te ontdek ken en als gij ze ia uwe macht hebt laat ze niet meer loopen Ja, wie weet, als hij zoo eene litanie aframmelt, wie weet wat do agenten, dan bij zich zeiven zeggen, over den spreker, misschien mompelen zij bin nensmonds. Houd uwe aanbevelingen voor u, ze zullen u nog beter te pas komen dan ons. En ze denken aan de rampzalige stadskas, wie weet staat ze niet reeds uitgeteekend op de muren der politie zalen met het konterfeitsel der bewa kers erbij. Lieve deugd 1 wordt er dan niets ge daan om de boosdoeners bij de lurven te krijgen. O 1 ja, heel zeker. We ver nemen, dat er een onfeilbare maatregel is genomen om de dievenbende ineens ta kortwieken. Liet ik u raden, g'en zoudt er nog niet op zijn in geen tien jaar. 'k Zal het u dan ook maar liever zeggen In het vervolg zullen 's zondags de herbergen weer stipt ten 12 uren moeten gesloten zijn of't zal processen regenen voor,.,., de bazen. En de dieven Ha I de dieven die zullen in de han den wrijven en juichen Zoolang er hier en daar nog licht brandt in eene her berg, zoolang er menschen op de baan zijn kunnen zij moeilijk hun ambacht uitoefenen maar eens de menschen vau de baan, de helft der lantarens uitgedraaid.... 't Zou ons dan ook niet moeten ver- wondex-en indien de mannen van stiel eene petitie indienden bij den gemeen teraad om te verzoeken de herbergen alle dagen te doen sluiteu ten 9 uren stipt. Overigens die maatregel zal weldra onnoodig worden, als de diefstallen blij ven voortduren en de politie onmachtig om ze te beletten of de schurken in 't net te krijgen, zal er weldra niemand meer uitgaan, elk zal te huis blijven om over zijn gezin te waken en vele her bergiers zullen hunne herberg mogen sluiteu voor altijd. Komt, medeburgers, laat ons den Heer bedauken, die ons gezegend heeft met bestuurders als deze waarmee we thans geplaagd zijn. 't Zal afkorten op hetgene we te goed hebben hiernamaals en dat is ook iets waard. De werkeloosheid der goevernementen te genover de geneverkwaal is eene misdaad te genover de maatschappij zei oud minister Le- jeuneop 't Kongresover zinueloosheid onlangs te Brussel gehouden. Die woorden zijn een zweepslag den klerika- len in 't aangezicht toegedeeld. De klerikale regeering is misdadig en ze moet als dusdanig terecht staan voor de maatschappij z'is mis dadig omdat ze niets deed om de geneverplaag te bestrijden, z'is misdadig, omdat ze uit poli tieke berekening, geene afdoende middelen wil gebruiken om haar uit te roeien z'is misdadig omdat ze op de drift van 't volk de belasting helt die haar toelaat haar gebrekkig financieel beheer te redden omdat ze liever dan de kwaal in hare wortels te treffen, het vergift be last dat de werkersklas doodt en verbastart en dit vergift, het doodelijkste het doodt lang zaam maar zeker voortdurend in 't bereik van iedereen laat. Er bestaat eene bijzondere wetpefriog voor de gi'ftende stoffen eeu apotheker mag niet de minste hoeveelheid van het meerendeel der stoffen uitventen of hij wurdt gestraft en de re geering, die met eenen tx-ek een misbruik kan duen ophouden dat eene schande daarstelt ten opzichte der meusschheid, de reaeering laat het volk met volle teugen een vergift drinken dat nitt oniniddelijk doodt maar eene nakome lingschap vormt van misvormde on rampzalige weze is die op hunne beurt een nieu w geslacht van rampzaligen helpen kweeken die het uit schot worden der ma itsehrppijen, Eu de reden dier naamlooze dadeloosheid der klerikale regeering De belasting die zij heft op de drift vau het volk en die haar jaar lij ks 46 milioou franken iu de Sta itskas bren gen. Met din 46 millioeu franken geheven op 'a volks ellende, kan zij 13 millxoen besteden aan 't achttien eeutiemen-daags pensioen en een tiental milioeneu om 't hersenschimmige vrij willigersleger tot stand te brengen dat de rij - kemanszoontjes en do priesters uxoat vrij hou den van den soldatendienst. Met de belasting op 's volks ellende gehe ven lenigt de klerikale regeeriug dus do ellen de van ditzelfde volk en neemt ze dan schijn aan van ul gedaan te hebben voor de werkers- klas, wanneer zij in der waarheid niets deed voor haar dan haar uitzuigen tot bloedens toe. Ze deed nog buter hetgeen haar nog overbleel van die bt lasting op's volks drift gohoveu, beeft de klerikale regeering verbrast en de deur uiige;, ooid. Ze riep de lundboilwstokerijen in't leven Eeiiige nij verheidsstokerijeu werden in den grond geboord en dit was het eonig uitwerksel dier wet waarover minister De Smedt do Naeyer die zo uitbroeide zulken hoogeu roem voerde. Heden ingevolge dier wet vragen 200 landbouwstokerijen op de 250 die ontstonden de overname hunner inrichting door den Staat zoodat het goevernemant tegen eeue schatting van 50 tot 80 duizend franken per stokerij eene vergoeding zal te betalen hebben van circa 15 miilioen franken. Ziedaar wat eene lichtzinnige wet en de be voordeeling van eeuige klerikale hoofden uit het platte land aan 's lands schatkist zal kos ten. Onder voorwendsel van bestrijding der al- eoolplaag heeft de regeering dus eenvoudig 's lands ellende belast en't geld verbrast. Zij is dubbel phehtig en misdadig. MARNIX. Waarom nog hoestan P Wanneer ik u opeubaarlijk verzeker dat de siroop Depratere de gevaarlijksten hoest, de slechtste valling in min dan 2 dagen geneest. De siroop Depra tere is de eeuigste aangename borstremedie die altijd spoedig en zeker geneest. Al wie de siroop Depratere genomen heeft, staan ver steld over hare goede uitwerksels, maar eischt de ware siroop Depratere aan 2 franken de groote flesch voldoende voor eene valling te genezen. Te bekomen te Aalst apotheek CaïUbaat. Het voorstel varx den lieer Buyl, be- treflendo den abomxenientprijs van bet Beknopt Verslag zal weer eens de kle- rikalen de gelegenheid geven om te be kennen, dat hoe machtig ook betschan- delijkste kiesbedrog hen daar gemaakt moge hebben, zij in de Kamer tegen de oppositie niet opgewassen zijn. Vooral na de stichtende tooneelen die in de laatste dagen oog Parlement ople veren, lijdt het niet den geringsten twijfel dat heel de rechterzij als een man tegen het voorstel in kwestie zal stemmen. De heer Buyl verlangt dat de prijs van het Kamerverslag vastgesteld worde op een Irank per jaar. Ons komt het voor, alsof wij al heel tevreden zullen mogen zijn, wanneer de klerika- len den p,rijs nog niet verdubbelen. Konden, ze 't Verslag totaal afschaf fen, maakt er staat op, dat ze daarmee niet lang zouden wachten, 't Is niet noodig dat hun snullerige kiezers meer weten over de zittingen der Kamers dan zij daarvan vertellen in hun gazetten. Eigenlijk ware het nog best, dat het volk heelenal niets te weet kwame van wat in het parlement gebeurt. Zittingen gelijk die van Donderdag 4 December met luchtdicht gesloten ge- barrikeerde eu militair bezette deuren., dat zou 't ideaal zijn Geen klerikaalblad dat over het voor stel Buyl spreekt, of het bekent botweg dat zijn partijgenooten de verspreiding van het Beknopt verslag moeten verhinderen, omdat het al meer eu meer een propagandamiddel wordt voor de liberale en socialistische denkbeelden Sommige leden der linkerzij, klagen ze spreken hun redevoeringen uit, minder voor hun kollegas in de Kamer, die er den helft van den tijd toch niet naar luisteren, dan voor de stenografen en zoo krijgen zij hun bewijsvoeringen ge drukt, verspreid over het heele laud en onderj de nopen gebracht van de meest katholieka lüi-.allemaal mek de centen der schatkist. Zoudt ge niet zoggen alsge zoo'n er- barmlijk gejammer hoort, dat in de Ka mer enkel en alleen de liberalen en so cialisten het woord mogen voeren en de katholieken daar niemendalle iu de pap te brokken hebben. Sakerloot de katho» lieken die nu redevoeringen van 'nen Huysmaus of 'nen Neujan te lezen krij gen die zien in 't zelfde verslag toch ook wat daar een Woeste, een Benkin) een Verhaegen of een Hoyois op geant* woord hebben. Stonden de klerikalen recht in hunne schoenen, behartigden ze steeds de ware belangen van het land stevenden 2e recht door zee, en hadden ze het zelfbe- trouwen dat alle rechtzinnige lieden kenmerkt, zij zouden roepen, roepen over huizen eu daken Burgers, koopt en leest het verslag der Kamerzittingen. Daarin zult gij ziexx wat wij doen voor uw aller welzijn hoe onze mandatarissen degekka theo- rieix van socialisten en liberalen in dui* gen slaau, wat wij antwoorden op de grieven die ingebracht worden tegen ons beheer, En zij zouden het Yerslag heel het land door laten uitdeelon op kosten hunner associaties eu bxsschoppelijke kassen, als ze't middel niet vinden oui dat door de regeering te doen betalen» Thans beleven we juist het omge- keerde De klerikalen beproeven van alles om aan de Parlementaire werkzaamheden zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven Niet enkel stellen zij den abonnements prijs buiten het bereik der gewone ar- beidersbeurs, zij werken nog op alle manieren de verspreiding van het Be knopt Verslag tegen. Nu raden al de klerikale gazetten openlijk hunne lezers aan die offieieele uitgave buiten hun deur te houdeu. Nog eeu beetje en in den biechtstoel krijgeu de abonnenten van het Kamerverslag het schuifken. De kloihkale partij erkent hier dus wel degelijk dat zij er zelf volkomen overtuigd van is dat haar woordvoer ders in de Kamer voor die der tegen* partijen de vlag moeten strijken en dat hare princiepen al even onmogelijk weerstaan kunnoii aan de eenvoudige taal van het gezond verstand als baar beheer aan de bekuibbeliugeu der op* positie. Lenderbode vau 15 November konuigt een artikel vau Leon Defuisseaux deu socialist waarin deze de liberalen aaurau.lt ter -elegen- beid der vele en scuooue scholen, welke ze deden bon wen. Het is natuurlijk zoo klaar als dedag.dat Defuisseaux en Deuderbode over dit punt vol* komen't akkoord zij u. Het is de gruote misdaad geweest der libe ralen scholen te hebben gebouwd als paleizen» Gelukkiglijk zijn de klerikalen aan 't be wind gekomeD en hebben daar spoedig een eindo aan gesteld tot groot genoegen der soaios De klerikalen bouwen paleizen voor de pas toors, paleizen voor de gendarmen, paleizen voor de dieven en moordenaars. Is dat niet veel beter dan goede, scboone en gezonde scuolen te bouwen voor arme volkskin dereu De klerikalen toonen bun liefde voor het on derwijs geheel anders, ze bouwen ongezonde rattcukoten bestempeld met deu naam van scholen en plaatsen er meesters in die als op voeders inderdaad in eene wezenlijke school zouden misplaatst zijn. Vergelijkt de klerikale scholen van Aalst bij de scholen der liberale steden van Belgie, 't is of ge op 't tooueel van Mannekensverfl vergelijken zoudt bij den Muntschouwburg vau Brussel. voedsel van 1" orde voor Paarden en Vee^ Beaudoin en Bolly, Borgworm, Scheikundige» Meststoffen-Veevoeder-Stal-Turf. Een langgeviugerde abonnent van eeu half dozijn Bocle'sen Godsdienstige weken las ze keren dag het verhaal eeu der wonderbare da den en mirakelen welke ,in die zoogezegde godsdienstige uitgaven onder alle vormen toe gepast worden. Een handelaar verkeerde in «groote moei lijkheden, hij moest over eene week een wissel betalen van 2000 franken en wist niet h e aan 'tgeld te geraken. Hij beloofde een novene tuf eere van den H. Jozef en eene kaars »n vijf pond indien, hij hen uit de vergelegeuixexd kou he'pen JI f,X i li&bSBÉÊAiPir

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2