Nummer 2 Zondag 11 Januari 1905. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Prijs der A~. SSÏÏZ 1 - Onderslandspcnning. Liberale Werkmanskring Groot Zang en Tooneelfeest Oude Garde. Onderlingen Bijstand Eraiel Meert, Aalstersch Uur. Niet overdragen Groote mannen. Vlaamsche Taalbelangen mm—mmm i i I 18de Jaar. Abonnementsprijs 4 £r. voor de stad voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. kantore HET ARRONDISSEMENT AALST Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALS'P. AALST 10 JANUARI Na het avondmaal te Doekens, voor het 'lied Alost-Attractions 2,22 Dat was het beste nog voor uw consientio, M aar ge verdient toeh een goei penitentie. Uw schuldig hand moot nemen een bad, Twee uren lang in het wijwatervat Daarbij moet gij een vast voornemen maken Aan Gust ziju drinkgeld niet meer te raken, ln 't vervolg, kom bij mij, dat is maar just, Want 'li heb veel meer geld dan uwen August 1,65 Omdat de bassen katoen geven ge lijk de blaasbalgen in een smeltoven 0,10 Omdat Jaron zulkeu grooten vaak had 0,10 Waar is 11-ctorken gebleven 0,10Omdat de repetitien op tijd zouden beginnen 0,10 Wat mag de procureur aan dan c imraissaris verteld hebben 0.25 Mag dat ook in de ga zet niet staan 0,25. In den tijd dat da bees ten spraken was er geena politie noodig 0.10 de kraaien brachten bet uit 0,10 Te Aalst ziju kraaien geroeg maar z° zwijgen 0,10. Als dat kleiu manneken 0,05 blijft kij ken naar Wannoken 0,05 wordt hij dwaas als eeu annekeri 0,05 en onnoozel als een panuekeu 0,05. Zou de Dikke van ach ter de poort niet een beetje beuren smikkel kunnen houden 0,10 Al de mmschen spre ken er schande over 0,10. Zo zullen beur lan. e vuile, tong eens op den slijpsteen houden 0,10. Omdat Pole Jef niet meer zou tractee - ren als hij zegt, ik zal U uw Mieken afdoen 0,10. Zondag 18 Januari 1903, teu 1/2 ure stipt 's avouds, te geven door onze onze Kinderen afdeeling van het Van Crombrugghe Genoot schap vae Gent, ouder het Bestuur van Mejuf- fer De Rycke eu den heer Johan Lefevre. Daar ONZE KINDEREN te Antwerpnu, Leuven, Brugge en andere steden den groots ten bijval verwierven ziju we verzekerd dat zij hier te Aalst ook dapper zullen toegejuicht •worden. Daarom hob beu wij de prijzen der plaatsen zoo goedkoop mogelijk gezet op lat iedereen dit 6choon feeBt zoude kunnen bij wonen PRIJZEN DER PLAATSEN Beuedenplaata 25 centiemen.Balkon 15 centiemen. Voorbehoudeue plaatsen aan 50 centiemen Kaarten zijn te bekomen bij de Bestuurle den eu bij de Boden De Schrijver, De Voorzitter, P. ANNE. Gust. LEVEAU. Ziet het programma op de derde bladzijde. Zondag 11 Jauuari teu 11 voormiddag stipt eu Donderdag 15 Jauuari teu 9 uren 's avonds repetitie. De leden worden verzocht allen op tijd te komen, stiptheid is volstrekt noodig. Zondag 25 Januari Concert en Bal. Op Zondag 11 Januari-1903, ten 12 uren voormiddag, zullen de niet afge haalde prijzen der Tombola in de Graaf van Egmont, Groote Markt, aan de meestbiedende verkoeht worden. HET BESTUUR, Als men te Aalst eene vergadering be legt en die vergadering kan hare werk zaamheden beginnen 30 minuten na het vastgestelde uur, wordt dit als zeer re gelmatig aanzien. Dat noemt men het Aalsterseh uur. Dat misbruik bestaat hier ter stede bij alle maatschappijen, ik haast mij nochtans er bij te voegen dat het ook heerschend is in bijna alle steden zoo las ik onlangs in de Volksvrijheid van Oudenaarde een artikel waarin diezelfde plaag werd behandeld en waarin eene Maatschappij van onbeleefdheid jegens het publies: werd beschuldigd omdat een feest omtrent eon uur later was be gonnen dan het programma vermeldde. Ik kan ook het gebruik of liever mis bruik om alle vergaderingen en feesten te laat te beginnen niet begrijpen. Waarom is 't noodig zoolang dien geesel bestaat nog een uur te bepalen. Men zegge liever de zittiug zal geopend worden 's namiddags als er leden ge noeg zullen zijn, of het faest zal aan vangen 's avonds wanneer de artistea aanwezig zijn. Dat ware ten minste lo gisch. Maar nu de bijeenkomst is bepaald op 10 uren voormiddag b. v. dan komen 's middags nog leden opdagen die ver wonderd opkijken omdat men reeds aan 't werk is of omdat de vergadering is geëindigd. Men denkt dat niets slechter is voor de maatschappijen zelve, dan dat mis bruik. De leden die gewoon ziju op tijd te komen zijn verplicht naar de ande ren te wachten en verliezen aldus nut teloos hunnen tijd, ze worden het moe de te laat te beginuen en te laat te ein digen (want het eeno volgt op het ande re) en blijven dikwijls weg, Ge moet al die telaatkomers eens hoo- ren wanneer zij in de statie komen en hunnen trein eenige minuten vertra ging heelt. Er komt geen einde aan liuune lamentation en hadden ze minis ters, treinwachters en machinisten on der hun gebied ze werden tot ik-weet- niet-wat veroordeeld. Al de maatschappijen der stad zou den tegen dat misbruik moeten opko men, in eeu paar jaren zou alles in den haak zijn en dat ware een voordeel voor al de kringen, voor al de leden en ook voor het publiek, dat uitgeuoodigd is of betaald heeft om op den vastge- stelden tijd de vergaderingen of feesten bij te wonen. Men schaffe het vaststellen van het uur af ofwel men beginne op den bepaal den tijd. Tot daar moet men komen. Want iedereen weet, dat degenen die gewoonlijk te laat komen, niet degenen zijn, die over te weinig tijd beschikken of door dringende bezigheid verhinderd zijn, het tegendeel is waar. Zij die over weinig tijd beschikken die den dag door werk hebben verdoelen hun werk en hunnen tijd met orde, dan alles geregeld en met zorg, kom6n zelden of nooit te laat, maar hebben dan ook de eersten een tegenzin van die maatschap pijen waar naar uur noch tijd wordt ge zien. Is het niet zoo lezers van Dendergalm Wien 't schoentje past trekke het aan Ik ben zeker dat het vele Aalstenaars passen zal. Maatschappijen roeit het schadelijk misbruik uit, ge kunt als ge wilt, Niet overdragen is eeue der negen vreemde zoudenniet straffen, niet beletten, niet overdragen Overdragers en verklikkers zijn over't al gemeen veracdtblijke scaepsulen die hun be drijf uitoefenen uit slechtheid van karakter, uit verdorvenheid des harten, en niet om een schuldige tot beterais en inkeer te brengen. Maar een schelm aan 't gerecht overleveren is soms een verdienstelijk werk. De straffe loosheid wekt andere schelmen tot misdaad op. De Fransche justicie, loofde 25000 franken uit voor hem die de Humberts, de beruchte dieven der 100 millioeu zou doen gevangen nemen. Zekere Cotarello, ontdekte hunne woning to Madrid, hoofdstad van Spanje, schreef een brief om liuuue sonuilplaats aau te wijzen eu heeft dus recht op de uitgeloofde 25000 fr. We weten niet of Cotarello alecuts voor doel had de 25000 franken te wiuuen miar zijn gedrag wordt in Spanje door velen afgekeurd, als onwaardig eu gemeen, ilet gaat zoo verre, dat men voorgesteld heeft hem uit de Akade- mie te bannen waarvan bij deel maakt, dat de armen van Madrid weigeren bet deel der 25000 franken te aanvaarden dat Cotarello ben aanbieden wil enz. Wel, wel, wel, wat beslag I Ik onder zoek het doel niet van Cotarello maar ik zeg, d it ik in elk geval, als ik dat had gekua- nen, de Humberts zou willen zien hebben, waar hunne plaats is iu 't gevang. Ik zou meonteerd achten moest ik ooit een woord reppen over een ougelnkkigen stakker die uit armoede een bruo 1 zou hebben geno men of een baas zou hebben gestropt maar bij Gode 1 de Humberts, die honderden nien- scheu in 't verderf stortten, die rampzaligen tot de wanhoop en de zelfmoord dreven, zijn die komplimeuten niet waard. In 't kot met dat ras zeg ik, en 't zou te erg zijn, dat man de schudplaats van zulke schelmen geheim zou moeten houden, juist eu alleenlijk omdat de justicia 25000 franken wilt geven om ze te kennen. Dat is ver ge zocht. De Humberts zijn geknipt eu dat is juist en rechtvaardig. De Spaansche fierheid komt me zeer ver dacht voor en onder degenen die het meest te gen Cotarello ui 1 vallenzijn er wellicht velen die nog het kwaadst zijn, omdat zij de gele genheid niet hebben gehad de 25000 franken te winnen waar op Cotarello recht heeft en die hij grootendeels aan de armen en de po'.itie van Madrid wil geven. De Humberts zitten vast, dat is 't voor naamste. Indien een onder hen onschuldig is, dat men haar met madelijden bejegeue en beur ongeluk eerbiedige. Maar de schurken moeten gestraft worden in evenredigheid huuuer talrijke groote schelmstukken. We lezen ia Dender bode van voor ee nige dagen. Moesten wij in de zaak te beslissen heb- ben 't zou rap geklonken zijn, wij zouden ze beiden content stellen als ze toch een standbeeld willen hebben. Wij zouden een genevervat als pedestal nemeu eu ze er op ten toon stellen in de houding der graven van Egmont en Horn te Brussel, aan de eanen zouden we geven een goneverflescb in den arm en den anderen uen droogen stokviscb in de hand als goeden dag in dreigende houding Daarbij elk een koppel razige moustachen 't zou om den douder veel effekt maken Nu als ze met ons voorstel geen vrede hebben, men zal Dekenuen dat hot moeilijke kerels ziju. Iedereen herkent dadelijk de groote helden door Denderbode bedoeld. Het jenevervat zal geleverd worden door Van der Linden stoker, klerikale suppleant- volks vertegenwoordiger van Aalst, de man met de jeneverfleseh is natuurlijk Yan den Bossche en deze met den stok- visch kan niet anders zijn dan Hector Arys. Denderbode verstaat de kunst om zij ne vriendjes te voreerlijken. Maar hij zou zijn ontwerp nog zeer moeton uit breiden, want behalve Yan den Bossche en Arys zijn er nog vele groote mannen in Aalst. We zullen bem in zijn arbeid en beetje helpen. Primo, het standbeeld van Gheeraerdt* en Bethune op een voetstuk verbeelden de eene ledige stadskas, de eene zou eene gekeerde kazak aanhebben en een hart in de hand als liomnte de coeur, de andere zou een vervalschte kiezerslijst vasthebben. Op het voetstuk zou men lezen Wij zijn jooj8 maar die voor ons nog kiezen zijn -aejoouS Sou Secuudo Het standbeeld van Woest© Dat standbeeld zou geplaatst ziju opeen voetstuk verbeeldende het Vlaamsche volk. Woeste zou daar staan met drie gezichten met jodenneus, de rechten van het volk onder den voet, in de eene hand houdende een protestantschen bij bel in de andere de vermaarde encycliek van Pius IX tegen de grondwettelijke vrijheden. Op het voetstuk zou men le zen Aalst aan Voeste, foor te ferkera en de purker$. Tercio Het standbeeld der stoksla- gers. We zullen do beschrijving van al de op te richten standbeelden niet voort zetten, tenzij op verzoek van Denderbo de maar als de grroote klerikale man nen elk een moeten hebben zal men er overal planten. Op de markt, aau de pompen, op de pissijnen, aan de scho len. Er moeten standbeelden komen niet alleen voor Van den Bossche en Arys, voor Gheeraerdts en Bethune voor Woeste en Polle en Stant maar voor het kopstuk der waterratten, voor de pre- 8ideuteu, der secties, voor de blaffers, voor een heele troep, die op gebied van gemeentebelangen, ouderwijs etcetera, vermaard zijn geworden 15 Oogst 1886. In Vlaanderen Vlaamsch Het verschijnen der Vlaamsche munt heeft veel ophef gemaakt. Veel walen ziju iu veront waardiging oustoken bij het zien van dat op schrift Eendracht maakt macht en roepea dat zij niet genegen te ziju hun recht onder de- voeten te laten trappen. Hun recht is van te- zwijgen en de oogeu te opeuen voor wat ons recht is. De Vlaamsche beweging is geen kruis tocht tegeu de Walen maar beoogt de verhef- fiug vau ons volkskarakter, onze volkszeden die bet eens tot eene manhaftige rijke natie maakten. 26 September 1886. Praalgraif Conscien~ ce. Beschrijving van de groepen dio den optocht uitmaken en aanhaling der cantawoorden ver vaardigd door Victor de la Montague. 31 September 1886. De Vlaamsche Akot- demie. Verslag vau den eersten zitdag der Vlaamse he Akademie. 3 April 188?De oorsprong der grond wettelijke Vrijheden. Schrijver beknibbelt de prijsvraag uitge schreven door de Vlaamsche Akademie, vraag die volgens hem zeer weinig betrok heeft niet Vlaamsche taal en letterkunde. Zij behelst het volgende onderwerp- Bewijzen dat onze grondwettelijke Vrijheden geen uitvloeisel ziju der groote fransehe onwenteling van 1789. Schrijver van het artikel zegt dat Albert Gal lier op voorhand ia eene redevoering die hij als rector der Hoogeschool heeft uitgespro.en, bij het openen van het Akadeuiisch jaar 1882- 1883 de stelling der Vlaamsche Akaüeuu® heeft weerlegd. Die stilling wordt uateemge- in n mwm

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1