Mélasse-Turf, Onze Politiemannen. Wet tegen tie Dronkenschap. De Reputatie. Olla Podrida. De Groote Wereld. Liberale Werkmanskring 18 S pteraber 1887. In Vlaanderen Vlaamseh. Naar aanleiding van den landdag te Brugge door de catbolieke flaminganten, het catboliek sociaal congres te Luik, de j.»arlijksche verga dering voor onderwijzers te Oostende, houdt de schrijver er aan een en ander te zeggen over die wijduiteenloopende zittingen. Hij doet uitschijnen dat de Vlaatnscire beweging een eerlijk vreedzaam a streven is naar gelijk heidvoor alle Belgen, op het gebied der talen en niet eene catbolieke beweging zooals catho- lieke flaminganten beweerden. De wijde klove welko nu tusscheu de hooge standen en de volksklas bestaat moet door hot gebruik eeuer zelfde taal gedempt worden. 11 September 1887. Vlaming en Waal. Niets is billijker dan het wetsontwerp door een liberalen Vlaming M. Wagener en eon kle- rikalen waal M. Visart in de Kamer neerge legd en waardoor vau onze toekomende offlicie- ren do kennis vereischt wordt der groadbegin selen der Vlaamsche taal. M. Coremans bad ongelijk de vaderlandsliefde onzer Waal- sche landgenooten in twijfel te trekken en M Bara zegde ten onrechte dat het een Waal on mogelijk is Nederlandsch aan te leoreu. 19 Februari 1888. Flandriana. Naar aanleiding van dea open brief gestuurd door den Liberalen Vlaamscben Boni van Antwerpen aan de waalsche liberalen die de wettige eischen der Viaamsohgeziude liberalen verechtvaardigt, zegt de schrijver dat bij dik wijls zag betreuren door politieke mannen de volkstaal niet te kenuen. Met doorslaands ar gumenten raadt hij hen aan die te leeren 4 Maart 1888. Flandriana. Er is spraak het katholieke Vlaamschga- ziude Davidsfouds te Aalst uit zijn zeem zoeten sluimer wakker te schudden. Als fla mingant wenscbt de 8chrijver van het artikel den kring geluk. Hij richt zich tot zijne poli- ka vrienden om hen aan te wakkeren te doen sooals 't Davidfonds en een liberaleuVlaainsck- gezinnen Kring te stichten. 11 Maart 1888. Flandriana. Deb. J. De Marteau, hoofdopsteller van la Gazette de Liége heeft in eene voordracht te Luik gehouden, getoond dat de oplossing der Vlaamsche kwestie ligt in de geschiedenis van he» prinsdom Luik, samengesteld uit 2 provin ciën Luik Waalsch en Limburg Vlaamsch. Daar werd ingevolge het belaag der bestuur den en niet der bestuurders beurtelings het Vlaamsen en het Fransoh gebezigd in het be stuur, het gerecht en de vergadering der sta ten of kamers kortom overal. 18 Maart 1888. Jan Van Byswyck le te Doornyk. Het artikel bevat het verslag van de rede voering v De politieke toestand van Vlaande ren. Bij de middelen der heropbeuring der vrijzinnige partij stelt Jan Van Byswyck, de vertegenwoordiging der minderheden, liet ver plicht onderwijs, de wijziging van den land bouw en het voornaamste de herstelling der Vlaamsehe taal in hare rechtenwant zonder de volkstaal is alle propaganda onmogelijk. Op dit laatste punt wijdt de spreker zeer uit. Zeer geloolweerdige personen verze keren ons dat M. Carniel Commerrnan, adjunct-Commissaris dezer stad, over eenigen tijd twee stukken wijn heeft ingedaan Heeft M. Commerrnan, zijne jaarwedde van adjunct-commissaris, welko slechts 1500 franken bedraagt, onvoldoende bevonden om den grooten heer uit te hangeu eu heelt hij daarom thans de toelating bekomen van het schepen collegie om er den stiel van handelaar in wijnen te mogen bij doen Zulks zou ons niet al te veel verwon derden van mannen, zoo als Gheeraerdts «n Bethune, welke den ontvanger Van den Bossche drie jaren lang in zijne bediening van stadsontvanger behielden alhoewel zij sedert den 19 Oktober 1898 het bewijs, ja zelfs de bekentenis in handen hadden, dat René Yan den Bos sche de stadskas beetool sedert ver- fichillige jaren. Waarom twee maten en twee gewich ten aan eenvoudige ehampetters wordt er verboden van zelfs een klein winkel ken te houden maar aan de kopstuk ken voor wie dit nochtans meer ge vaar oplevert geelt men de toelating om handel te drijven Wie legt ons den waarom uit van die verschillige behandeling Het fransch spreekwoord zegt het wel selou que vous serez puis sant on miserableZiju wij slecht ingelicht ofwel begaan wij eene mis greep, wij zijn bereid alle herstellingen 2n te lasschen welke, 't zij M. Commer rnan, 't zij de heeren Gheeraerdts of Bethune, 't zij de schepen, M. de no taris De Gheest, die kennis heeft van het indoen der twee bedoelde stukken wijn, ons wel zouden willen laten geworden. Zij hebben het woord. D. Het orgaan der stadskasbewakers kondigde in zijn nummer van 28 De cember laatst een artikel af dat wij hier lateu volgen: Met dan eersten Januari aanstaande komt in Engeland de nieuwe wot tegen de dronken schap in voege. Onder de nieuwe wet zal men zéér voorzichtig moeten zijn, wil menjzich niet aan erge gevol gen blootstellen. Tot hiertoe kan een politiea- geut sleclitseen drouKaard naar den amigo voo- beu wanneer hij moedwillig te werk gaat, straatlawijd maakt of zoo dronken is dat hij niet meer op zijne beentn kon staan. Onder de nieuwe wet zal het voldoende zijn teekens vau dronkenschap te geven door op straat t# zwij melen of tegen de buizen te leunen om voor den nacht opgesloten te worden en 's morgends of wel een geldboet, ofwel eenige dagen gevan genis te krijgen. Van af Niauwjaar ook zal de magistraat ge wone dronkaards, welke meermalen aange* houden zijn, kunnen veroordeelen tot een ver blijf van 3 maaudeu in Inebriates House of bijzonder gesticht voor dronkaards. Do aan bidders v in B,.cchus en Cambriuus zullen zich mogen koes houden. We voegen erbij Alles goerl en wel als de wet in Engeland geene doode let ter blijft gelijk de wet op de dronken schap in .Belgie. Hier ter stede woont men soms ook wel dronkemans tooneelen bij die streng beteugeld dieuden te worden om dat ze vveleens oprecht schandalig zijn. We wilden dat rle wet op de openbaie dronkenschap ook in Belgie strenger ware en de commissaris van politie van Aalst de kerels achter de grendels moest draaien, die met de loi-wei aan de slip pen hunner frak langs de straten zwad- deren eu aan de jeugd oen schandelijk voorbeeld geven. Ja, zie dat wilden wij., we zouden zeggen, 't is wel besteed. Een beetje op geruimd zijn is goed., maar te veel is te veel. De stoutmoedigheid der Aalstersche dievenbende verbaast nog altijd onze medeburgers.. Deze week weer, werden verscheidene diefstallen gepleegd onder andore in een klein winkeltje aan de Oude Visckuiarkt, bij eeue weduwe. De deur werd opengebroken eu het geld geroofd. Wij ziju maar alleen verbaasd over de verbazing van sommige menschen... Het liedeken zegt immers Als de kat van huis is Lansen al de muieen. De katten., pardon, de politiemannen van Aalst schijnen altijd van buis te zijn, hunne reputatie is bij de muizen gevestigd en deze snoepen waar er te snoepen is., de ratten ook. Iedereen weet dat men de katten zoo mak en wak kan maken, dat zij het ienvangen geheel vergeten en ze den kop wegkeeren als men eene muis voor huuuen neus zet, dat ligt aau de educatie om de katten zoo verte bren gen hoeft men ze met een gloeiend priempje op den neus te tikken, als ze eene beweging maken om de muis de happen, men moet ook hun klauwen af vijlen ten laatste worden die katten zoo tam alsof ze zeiven muizen waren. We zeggen niet dat dees oplei- dingsstelsel bij ons politiekorps in prak tijk is gebracht, maar we ondervinden toch. dat er geene dieven geknipt wor- dn. De ridders van het breekijzer zijn op brevet Schwartz, 36/40 suiker voedsel van 1" orde voor Paarden en Vee, Beaudoin en Bolly, Borgworm, Scheikundige. Meststoffen-Veevoeder-Stal-Turf. Wie bereidt er de medecijnen der ar men in het heilig geesthuis of te apo theek der armen Is hot de zoon vau den apotheker en heeft die zoon be kwaamheid genoeg om dat naar behoo- ren te doen. Zoo ja, dan hebben we niets te zeggen al beweert men dat die zoon noch de ti- tels, noch de vereischte bekwaamheid bezit om de voorschriften der genees* heeren te ontcijferen en uit te voeren. We kunnen ook maar slecht begrijp pen waarom degenen die zich met hun- De kaart aanbieden, na een bepaald uur geene medecijnen meer bekomen in die apotheek der ellende, Voor hen die betalen zijn de apotbe«> ken genaakbaar dag en nacht, er ziju immers gevallen waarin een uur, ja een half uur uitstel de noodlottigste gevol* gen kau hebben. Bestaan er misschien zulke gevallen niet voor de arme men- schen. In die apotheek wordt er tegen de menschen gegrold en gesuauwd als te gen een troep verkens en tegen die grofheid teekenen wij krachtig protest aan. Niemand verplicht er M. Bogaert, het ambt van apotheker der armen waar te nemen en hij moet noch bot, noch lomp wezen tegen de ongelukki- geu die bij hem moeten komen, want in dien zij niet betalen, pillendraaier Bo gaert wordt toch betaald en ontvangt misschien meer van zijn regenwater, uiespoeier en andere wormkoeken en Xiezers t Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van D* Baphall. 1 fr. 74. De overgrootvader van den koning van Ser- vie was een varkendrijver. Die koning trouwt met eene vrouw die hij lief hoeft, maar die niet behoort tot den grooten adel, De tsar van Rusland en zijne vrouw willen den koning en de koningin van Servie niet in hun paleis ontvangen omdat de varkensdrij vers-kleinzoon getrouwd is met eene vrouw be neden zijnen stand. En 't schijnt dat die ko ning Ferdinand, afstammeling van een zwij- uendrijver Je echtscheiding gaat vragen. De dochter van den koning der Belgen, te- geü hare goesting gehuwd zit sedert maanden en maanden opgesloten in een zinneloozenge- Bticht, hoewel zij volgens men verzekert niet meer zinneloos is dan ik of gij. Haar man Flip is een brutale vent, die het leven zijner vrouw tot eene hel maakte. Prinses Louisa-Actonia van Saxen heeft ha ren man en hare kinderen verlaten en is er van onder getrokken met eenen frisschen jongen van Brussel, André Giron. Die Giron was leeraar der kleine prinsen en had eerst zijn catechismus moeten leeren in het gesticht van Maredsous. Men ziet hoe de catechismussen hem tot deugdzaamheid heb ben gebracht. Geheel die historie is de treurige geschie denis eener slechte moeder (eene goede moo- der verlaat hare kindereu voor niets en voor niemand) zooals men er nu en dan aantreft en is 't gevolg vaneen slecht huwelijk. In de groote wereld van vorsten, prinsen, edelen en rijken, worden de jonkheden aaneen gekoppeld, hot huwelijk is geen gevolg van eamenneiging eu liefde, 't is een koop, eene versjacheriug waaraan het hart en het gevoel vreemd blijven. Die groete wereld vol laagheid ziet met mis prijzen neer op de burgerskinderen die uit loutere liefde in 't huwelijksbootje stappen en den brui geven van prottokol en etiket. Beziet maar de vorstelijke huisgezinnen van hedendaags, 't is schier overal oorlog en tem peest eu 't gaat er soms erger dan in de kaze mat van Tist de Kruier, waar mm en vrouw geregeld driejmaal ter week de sterkte van pan nen en potten op elkanders hoofd beproeven. Wat me de keel uithangt 't is dat al de ga zetten dagelijks vol staan met allerhande nieuws over vorstelijke huiskrakeelen, twisten enz. vol bezonderheden over de wandelingen der prinses en heuren André over den prins en zijn broer, pastoor Max enz. Dat alles boezemt me juist zooveel belang ia als het verhaal van aide dagelij ksche da den en gebaren van Lowieken Tatjes en zijne eerbiedwaardige matrone mij inboezemen zou indien dat verhaal weken lang moest duren. Dat de vorsten hunnen pap koken gelijk ze hem eten willen, zoolang ze de volkeren er niet lastig om vallen, zullen weer maar van zwijgen. Het deksel is gewoonlijk naar't pot» teken. YAN DOREN, de h<wgte van die lamlendigheid, zeg- f» gen het aan elkander voort, de reputa tie der politie is gemaakt en de dieven houden in Aalst een leven als eene kolo nie muizen op den graanzolder waar nooit anders dan bedorven katten de wacht houden en slapen Oh, de reputatie doet zooveel en die reputatie hangt af van de hoofden en de leiders. De politie moet de faam hebben elke oneerlijke daad te kennen, eiken boosdoener bij de lurven te vatton, on verbiddelijk te zijn jegens degenen die met valsche sleutels en lange vingers over den weg gaan. De faam van onze politie, onder het struik-en schofrooversras is allererbar- melijkst. 't Is of die schavuiten in con gres vereenigd zijn geweest en de goede hoedanigheden onzer politie ter hunnen opzichte hebben opgehemeld Wilt gij ongestoord een goeden slag doen, komt naar Aalst daar is 't Lui lekkerland. Wilt gij zonder vrees voor slechte gevolgen eens goed pikken, nergens kunt ge beter zijn dan te Aalst De politie ontdekt niets, hoort niets, ziet niets. Plans en aanduidingen liggen ter inzage der leden van 't edele gilde Krijgen is maar nen weet, mits eeue kleine vergoeding voor de plannentrek- kers en aanwijzers Op die reputatie komen de roofvogels af. Passe-partout, masker, breekijzer, zeep, alle bijhoorigheden worden onder de hand gebracht en de werkzaamheden beginnen. De reputatie der politie moet goed de schurken verwijderd houden, ontzag inboezemen en ze moet verdiend zijn Men zou overal moeten vertellen ere diee jongens te Aalst deugt het niet voor schuimers, mijdt er u van Om die reputatie te erlangen moeten er radikale maatregelen worden geno men bij de politie zelf, ze moet ge- kuischt worden, gelijk overigens alle openbare inrichtingen welke de kleri- kalen naar hunnen zin hebben gescha pen en naar hun evenbeeld klanten ontvangen met beleefdheid en vriendelijkheid. Is het te verwonderen dat vele armen geen betrouwen hebben in de genees» middelen komende uit een huis waar ze niets ten beste krijgen dan onbeschofte opmerkingen en getier. Allo, Bogaert stel een einde aan die bullebakken-manieren en als het u niet aanstaat trek er van door niemand houd u tegen en den dag van uw vertrek za er vreugde zijn in d9 huizen der zieken, die tot de apotheek der armen hunnen toevlucht moeten nemen. De tong moest stijf worden, van den vlegel, die tegen arme lieden uitvalt al» kwamen ze om een stuk van zijn ziel. We vragen aan al de geneesheeren der stad of zij tegeu die handelwijze niets vermogen hunne tusschenkomst zal mis schien baten. We spreken niet van de tusschen komst der overheid, Bogaert behoort tot de vrienden en ge verstaat wel dat het moeilijk is, zooniet onmogelijk op de kneukels te slaan van iemand, die voor de goei moet stemmen. Zekeren dag dezer week was de zoob Bogaert aan 't gerieven in de apotheek van Papa. De jongen was., ja hoe zou ik dat zeggen, hij was zeer zenuwachtig, viel en kwetste zich aan de hand. De ar me menschen, die hunne beurt stonden af te wachten mochten zonder medecij nen heen gaan, ze werden de apotheek uitgewalst. Waar was de apotheker Waar moester de armen dan hunne geneesmiddelen halen Indien Bogaert hei? niet bedie nen kon was het zijnen plicht hen op zijne rekening bij eenen anderen apo theker te zenden. We vragen of die handelwijze mem schelijk is of die toestand niet alkeur lijk is en wij eischen namens de armen en ongelukkigen dat er een einde aan gesteld worde. Duizendmaal dank. Uw raid is goed ge- l. on ut»!., weeat, want dank aan eene enkele doos borst* wlpn 'wirTtT -nnlifionrn I Pü Walthery was ik gansch genezen van den Llijit te bezien wie a t pontiepro j i^fdnekkigen hoest waaraan ik sedert aeht gramma verwezenlijken zal zoolang de koterie der klerikalen aan 't bewind blijft ouzerstad. Om de reputatie der politie te verbe teren zou er moeten begonnen worden met de verbetering der reputatie van het bestuur zelve, helaas met de man nen der kliek is daar tot nog toe geen kans op Dat moeten de kiezers zeiven doen bij de eerste gelegenheid. De hardnekkigste opgestoptheid even als de ontsteking der maag, van de lever of van de ingewanden is in weinige dagen genezen door de slijmverdrijvende pil van Dr Walthe ry. Fr. 1-25 in al de apotheken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waele, Gbysselinckx en overal. bardnekkigen maanden leed. Hier bij 3 frank voor 3 doozen. El. Caisset, leermeesteres te Brussel. Te bekomen bij de Apothekers Callebauf De Valkeneer, De Waele, Gbysselinckx en overal. Verleden Zondag had ten lokale Con- cordia het tweede winterfeest plaats van den Liberalen Werkmanskring. De leden der Tooneelafdeeling Voor waarts» voerden opVaderplicht tooneel- spel T. K. en P. K. blijspel Jan Pakvast boortige alleenspraak en Holleblokkeu tooneelspel. Al deze stukken werden door de spe lers ten beste vertolkt en bekwame^ veel bijval. I Lr 1 anrnr» nnf uonrvon mar nnluDT, 1 h PI 1 fin

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2