Mélasse-Turf, Horiogiemaker. Vlaamsche Taalbelangen Op den Trein. summing zouden ziju met (le maat schappelijke toestanden. Sedert 1819 en 1821 is de basis van ons belastingsstel sel onveranderd gebleven, liet is antiek geworden een dient vervangen door een stelsel, dat billijker wezen zal in zij'e toepassing. De belasting op de mobilaire voor werpen en waarden dringt zich moer en mver 0p terwijl de belasting op het ver bruik hatelijk is en tergend omdtt zij bezonderlijk de armen treft. De liberale partij wil een? rechtvaardi gere kieswet. De liberalen vragen de toe passing der Evenredige vertegenwoor diging derwijze dat ólke partij de zetels bekome waarop ze recht heeft volgens het getal verkregen stemmen. Is er iets rechtvaardiger Dpu 17 A- pril 1902 zegde minister De Smedt (Annalen, bladz. 1202) 8 Indien in 't vervolg nieuwe deuk- beeldeu een vooruitgang daarstel- 8 lende op de huidige instellingen 8 een broede en doordachte toetre- s diug verwierven zou het gouverne- ment niet aarzelen in overeen- a komst met de verschillende partij- en, maatregelen te nemen van aard u om het meervoudig stemrecht te verbeteren of te vervangen. 8 En 's anderen daags zei M. Woes- 8 8 te (Annalen bladz. 1225) 8 We stemmen tegen de herziening n der grondwet, meer uit afkeer voor Zuiver Algemeen Stemrecht dau 8 uit liefde voor het meervoudig stemrecht. De wetten zijn verau- derlijk en indien de partijen zonder 8 drift da kiesproblemos wilden on- derzoeken en eene oplossing be- trachten verschillend van de be- 8 bestaande, zonder tot Zuiver Alge- meen Stemrecht te gaan, ik ben overtuigd dat velen van ons met dat onderzoek zouden instemmen. Wat wij betrachten is Zuiver Alg. Stemrecht, het eenige stelsel eene demo" k rati pc he natie als de onze waardig en we zullen geen oogenblik ophouden naar die hervorming te streven, Ver plicht onderwijs en Zuiver Algemeen St narecht zijn twee middelen tot volk- pvoedingop verstandelijken politiek gebied, wanneer door de Evenredige Vertegenwoordiging, het stemmenkoo- pen en gewetenbederven der massa (door de klerikalen ingevoerd en in praktijk gesteld) schier nutteloos geworden, zal verdwenen zijn. Maar zonderde Grondwet te herzien kunnen vier der hoofdpunten van het liberaal programma Verplicht Onder- derwijs, Persoonlijken dienstplicht, hervorming van het belastingstelsel en invoering der volledige Evenredige Ver tegenwoordiging verwezenlijkt worden en niemand kan beweren dat daarin ee- nig partijbelang in 't spel is. Eu zulk programma te verwezenlij ken zou reeds geene geringe zaak we zen. De liberale partij, de eenige die nog in staat is de waardigheid van het parlement te behouden of te hersteilen, de eenige partij die met den maatschap- pelijken vooruitgang gelijken tred houdt is ook de eenige die als staatspartij op de hoogte is om tot de noodige her vormingen over te gaan, hervormingeu die gewenscht worden door de bezadig de mannen van alle partijen en waarvoor ze zou mogen rekenen op al degenen die aanhangers zijn van vooruitgang, vrede en rust. Sint-Sebastiaan. Zondag, 1 Februari viert het Konink lijk Gilde St. Sebastiaau, zijn jaarlijksch feest in het lokaal De Jager. Zoo even viel mij een l'ranseh boekje in d6 handen Saint Joseph avocat dee e iUsgs dés- espéréoe par le B. P. Hugnet-Paris, Palrné (gï. in 18). Op bladz. 120 lees ik Een godvruehtig perOoöu bemerkte zekeren dag dat ziju zak uurwerk stiiiag, hij kou het zelfs niet meer opwinden Hij legde zijn Hurwerk aan den voet van het beeld van den heiligen Jozef hem vragende het biuneude drie dagen te herstellen. Den derden dag na gebeden te hebben gaat de persoon met veel betrouwen zijn uurwerk nemen, windt het op en sedert dien gaat het bezonder goed. Is het te verwonderen dat alle stielen eleeht gaan De heiligen doen na zelfs de horlogie- makers ioatMTOfk) aan, en die betalen na- tuurlijk geen patent, 't is oneerlijke mededin ging- En zeggen dat heel het boekje vol staal, met zulke domheden dat meD zuiae werkjes, an nalen, boden enz. enz. onder de eenvoudige lieden verspreidt en aldus cle grofste onwaar heden eu dwaasheden tot evangelie maakt. Dat is de hedendaagsche godsdienst, die de leering van Christus vervangen heeft. voedsel van 1* orde voor Paarden en Vee, Beaudoin en Bolly, Borgworm, Scheikundige. Meststoffen-Veevoeder-S tal -Turf. 8 April 1838. Flandriana. Het wordt hoog tijd dat onze liberalen hunne onverschilli beid tegenover de Vlaam sche beweging afschudden. Eerlang zal h t vólk tot de stembus geroep m worden. Enkel door bet Vla tmscli woord zal men bet de vrij zinnige gedachten doen dealen. Er moet dus een kern van ernstige Vlaamsc.ie ontwikkelde m omen samenwerken met het d >el onbe wimpelde vervlaamsching eu beschaving van het volk. o 29 April 1888. Flandriana Flamin gant en Vlaamsehgczind. Het woordje Flamingant is een vogelschrik voor sommige lieden die bet anders wel zou- 'ion ïaceneu met de Vlaamsche beweging. La it men zich gedegen aan de «makeluoze spotternij der fransche pers betrekkelijk het, woordje flamingant Dasaaugaande herin nert de schrijver aan den spotnaam van Ber- laiurout door de edelen als eereuaam aange nomen. 6 Mei 1888 üe nieuwe Vlaamsche Kring Een der hoofdpunten is de rijke standen uit hunne verstokte fransoblarij ie trekken eu deze met da burgerij s .m u a »u onze bemoei i- gen van kunst en lotterkundige propaganda deelachtig te maken. 17 Juni 1S88 Liberale Vlaamsche Kring. De heer De Vriese, door den kring uitge- noodigd, beeft de goede Vader Cats dosn kennen lijk hij was: baatzuchtig, lichtzinnig en niet zeer bekwaam. De critiek beeft den dichter neergeworpen en alleen de rijmelaar, die rijmde met gemak, bleef staan. 26 Oogst 1888. Vlaamsche normale af- deeling dsr Hoogcschool van Gent. De aandacht wordt gevestigd op de boven gemelde afleeling. 25 November 1888. Dood van Jan Van Beers. Verslag over de burgerlijke begrafenis van Vlaaudereu's grooten dichter Jan Van Beers. De Vlaamsche beweging en de vrijzinnige zaak ondergaan een onherstelbaar verlies. 3 Maart 1889. Vlaamsth en Vtedege- r-eeht. Voor ons Vredegerecht wordt te veel in 't fransth gepleteu. Aalst is een louter Vlaam sche sta l en 'tis best dat de menschen weten wat er nozegd en gepleten wordt. 21 Juli 18S9. Gouwraadvan Oost-Vlaan der en. Schrijver beknibbelt de dweeperij van den Gouwraad van Oost-Vlaanderen die aan bet Davidsfonda eene toelage geeft, terwijl bet Willemsfonds niets kan bekomen. 21 Juli 1889. De Vlamingen voor de Verzoening. Nu de eendracht tusschen gematigde en radicale traciëu der liberalen gesloten is, vraagt de schrijver zieh af of in die verzoening ook de Vlaamscageziude fractie en hare eiachen begrepen zijn Aau het programma der ver zoening en aan onze liberale grondbeginselen getrouw zullen wij werken ooi in ons midden een eigen vrijzinnig leven te bekomen door en met de moedertaal 4 Oogst 1889. Klerikale Vlamingen. Ln den provincieraad viel te beslissen of de Vlaamsche taal in feite de officieele taai van den raad zou wezen. M. Frederick, raadslid van Geut, verdedigde krachtig het voorstel. MM. Musely, Solvyns, Vermeire en Bodolf Eeman van Aalst bestreden het meest. Met 48 Btemmeu tegen 23 werd het aangenomen al de GenUehe liberale afgevaardigden behalve een enkele hobben het voorstel gestemd. De schrijver oordeelt streng de han delwijze van M Eeman di6 Vlamiug is en door Vlamingen werd verkozen. 25 Mei 1890. Vlamingen. Vlamingen vergeet niet dat M. Eeman (e indidaat voor de provinciale kiezingen) een der hardnekkigste tegenstrevers is onzer taal rechten, dat hij voornamelijk het voorstel van Paul Frederick bestreed Vlaamsch in deu pro vincieraad te spreken. Vergeten wij dieu boen niet 29 Juni 1890. Hoelang Gedicht waarin Vietorien Van de Weghe zegt dat Vlaanderen zo dang zal kwijnen als de taal van Van Artevelde niet zal gesproken worden op rechterstoel en raadhuiszaal. 3 Oogst 1890. Julius de Geyier. Artikel behelzende de levensbeschrijving van De Geyter. Er wordt gewag gemaakt van den prijs door hem bekomen met ziju lier zang over 's Lands toekomst sinds 1830, van de Rubenscautato de Wereld in, en van zijn dichtwerk Keizer Karei Iiezers Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van D' liapiu». 1 ir. 7». Verloren Maandag (Eene brok uit een kluchtig drama) Het tooneel verbee dt eene herbergzaal vol politieagenten, die ter gelegenheid van verlo ren maandag verlof hebben en den dag vrou- lijk vieren. Het stuk speelt de Trippegem in het jaar Onzes Heeren 1903. I Kamiel. Alla, jongens, drinkt nog nen slok, we vieren vandaag verloren maandag, ik heb ftrseoeileno stukken lekkeren wijn in deu kelder en ik wil er mijne kameraden van de politie eens joed laten van proeven. Toe Primus schenk de glazeu nog eens vul. Primus. Wat zou'k doen he, met veel pleizier. De wijn is goed, de menschen zijn braaf vivan Kamiel (Allen gelijk Vivan onzen Kamiel) Kamiel. Ge moet u niet geneeren, jon- geus, voor't geen de wijn mij kost, ba, ba, 'k en moot op een flesch of tien niet zien. Plomp neus. Zegt eens, kameraden wil len wij ons eens verkleeden, terwijl wij hier onder ons zijn. Wij hebben niot meer pleizier dan wij ons zeiven aandoen. (Allemaal gelijk Ja, ja - Al de agenten behalve eeu drietal maken hun aangezicht zwart, zetten papieren hoeden op, keereu hunne frak om, hangen plakpapier keus over hunne oogschelen enz. Biermans (alias Keldermans). Zoude gelooveu Kamiel, dat uwe wijn beter is dan het beste bier, dat ik zou gaarne drink. Wat gaan we nu vertoouen Armken. De Passie van Ons Heer. Plompneus. Fooi, de passie van ons Heer, laat ons liever gemeonte.aaa spelen of de re volutie van 't jaar 30. Kapmes. Halt er zijn hier mannen die niet willen meedoen, ziet ze daar zitten, als beeldekens achter hunne tafel. Jongens, jon gens, ge ziet wel dat ge deu stiel van cham petter te Trippegem nog niet verstaat. V lasbaard. Ja maar, wie zal er op de die - ven passen Biermans. Dieven wel iedereen moot leven, daarbij de diaveu zullen wel op zich zelveu passen, zonder dat wij er bij ziju. Dee- de mee of doede niet mee Kamiel. Toe jongens nog c-ens godrun- keu 1 Love de wijn. Vlasbaard. (stil tot een kameraad) Hoe dien slimmen vos m< t zijn trakt meutje al dien wijn kan ïudoen, kan ik moeilijk verstaan. Armken. Te Trippegem moet ga niet veel verstaan, te veel verstaan is ongezond. (Twee agenten kruipen op eene tafel de ee ne strijkt met den stool'haak op den arm, de andere blaast ou een treiter) Paljas. Allee jongens, danson 1 Elk op rijueplaats. Muziek. Streep streep I Al de meiskeus met-n&n reep... II (Tist komt binnen en ziet het schouwspel lachend aan, de dansers grijpen hem vast en sleuren hem mee I) Streep streep Al de meiskens met nen reep. Tist Wel, wel, wat leven is raij dat. Zoo een verlof is nog de moeite waard. En ge drinkt wijn Kamiel. Ja, ja 't eü kan niet meer op, die hei lang heeft laat het lang hangen, drink eens mee kommissaris, santé kommissaris. Tist. Santé jongens 1 pil., pil., wel dat is goede wijn 1 Kamiel. Zeker is hij goed bijzonderlijk als men in aanmerking nee ut wat bij mij kost. Tist. Tieus, ge zijt allrmaal verkleed. Snepken. Ja, ja, kommissaris en alB ge wilt meedcen moet gij ook verkleed zijn. Wacht ik zal u wat helpen, (Buepken trekt de loi-wet van den muur en hangt ze aau den Aankaart van Tist, hij steekt zijn vinger aan den stoofpot en geelt l'ist eene veeg over 't gezicht ieder lacht) Kamiel.Alla nog eens gedronken. Toe Droeven, tikt eens inet mij. Droeven. 'k En wil uwen wijn niet lee- lijke vos, ik betaal wat ik drink. Gij allen verstaat de kunst om rijkelijk te leven. Kinderen in glorie opgebracht, een madam iu kant en zijde gehuld. Kamiel, Zwijg, hertefretter of ik ver morzel u, ge zijt jaloersch hein ge zoudt met verbijten indien ge dierft. Tist, Halt jongens, geen ruzie maken hein. (De telefoon gaat.^ Be bazin. Mijnheer Tist, 't is voor U. Tist (aan deu telefoon) Ta l ta ta die ven er zijn hier geen dieven, Mijnheer de Prokureur, de menschen stolen zelf. 't Zijn geveinsde diefstallen, ingebeelde diefstallen, Mijnheer de Pru-ureur. Er wordt te Trippe gem niet gestolen, daar is niets van, Mijnheer de Prokureur. Ik groet u. (fist hangt het hoorntje weg, keert zieh om en zegt, die zagemau, die zageman. Biermans. Toe, laat nog esns drinken 1 (Alieu Ja, ja 1!) Tist. Wio gaat er een liedje zingen, jon gens op onzen verloren maandag moet er toch eens gezongen wordenhein Primus Ja, ja, ja, jaaa Men.. Menheer de kont. koimmsaam. Tist, Allee Droeven, ge zit daar alsof de wereld tegen uwen dauk staat, 't is aan u om te zingen. Droeven. Oh als ik u daarmee pleizier kan doen, ik wil we! eens zingen. (Traag kruipt hij op de tafel, terwijl de an deren hotsend en botsend rond hem staan. Tist met de loi-wet aan zijn Aankaart blijft aan den toog bij de bazin. Trippegem-Attractions. 1 In Trippegem is het zoo goed om te wezen, Daar loopen de burgers van arremoe weg 1 Daar moet men niet doen als bidden en lezen, Geloof mij, want 'lis zoo waar als ik 't zeg, Daar zoudt ge vergaan van vreugd en plezieren Begijnen en kwezels gaan wandlon en zwieren, 't Gras groeit ar op de PI toe de la Station, Dat's Trippegem-Attractions 2 In Trippegem is het zoo goed om te wezen, Daar heeerschen do vriendjes, o goddelijk be stuur. Die ziek is wordt seffens daar gratis geuezen, En krijgt op den hoop nog eten en vuur. Hij die voor een pons aan de k is kan geraken, 'tis vast, hij gait dappor vnoruit in da zaken, Maar de stadskas Krijgt une affection, Dat's Trippegem-Attractions. 3 In Trippegem vindt men ook lekkere wijnen, In vaten gebracht men weet niet van waar, Men drijft er ook haudel in vette konijnen, Men kent er noch vreezu, noch schrik, noch gevaar 1 in Trippegem wonen noch schelmen noch die ven, De politie zou er die manuen gerieven I te gaat er met boompjes op faction 1 Dat's Trippegem-Attractions 11 Kamt el. Smijt deu leelijken zanger van da tafel, die zijne kameraden bespot. (Geroep Ja, ja 1 neen, neen 1 Er onstaat een ijselijk getier eu geduw.) III (De deur der herberg gaat open en Platbroek en Kazak komen binnen met gezichten als lijkbidders) Kazak. Hela 1 la 1 wat is dat hier Tist,Wij vieren wrj verloren maandag, burgemeester, en wat "iert gij, Mijne hoeren Platbroek Wij vieren verloren kas. Kazak. Hoort eeus, 't is eeu schande u alzoo te gedragen, heel de stad spreekt ervan. Primas. Sch.. schande 1 zou., de..de nie zeggen. Droeven. Gij hoeren zoudt mogen begin nen met zwijgen 1 Ge spreekt omdat uwe agenten een glas drinken, wat hebt gij in de jsecues geleerd? Gij kijft omdat wij de dieven niet pakken, wie heeft deu plunderaar der kas laten doen en laten loop-m V Wie heeft er in 't saucissen proces van 1896 op het alraf- nanksken gezeten Wie heeft Kazak. Bek toe en hcud u koes gelijk Kamiel. Wie zegt u, dat gij 't voorbeeld uwe* meesiers moet volgen maar alla, als 't niet anders zijn kan, in Gods naam I Laat ons hier weg gaan Kazas en Platbroek trekken er van onder. Tist. Laat ons nog eens drinkeD, jongens. Kamiel. (terzijde) Ja van mijnen wijn. Droeven. Stoeffer Mannen, ik zal voortgaan met mijn lied Id Trippegem wordt het Bteleu (Plotseling wordt de tafel waarop de Droeve staat, omver geworpen, al do maunen ioliën tierend en schreeuwend over elkaar, Eet duurt lang eer er woer wat orde komt. In dia revo lutie heeft Tist zijne loi-wet verloren). Tist. Alla mannen op 1 't wordt tijd nu, dat wij onzen dienst hernemen. De dieven zullen ongerust worden, als ze niet weten waar wo zijn, och arme.... IV De deur vliegt open. De gendarmen komen binnen en de com mandant roept met donderende stem Op bevel van den prokureur des konings, al die hier binnen zijn, mee met ons II Tableau 111 GEABONNEERDEN 1 11 uw belang eu in dit uwer famillie, noem de purgutie /.onder weerga, genaamd slijm verdrijvende Walthery- pil en gij zult verwonderd zijn over hare deugd en deu welstand dien zij verschaft Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valekeneer, De Waele, Ghysseliuekx en overal. Woensdag laatst met den trein vAn 2 u 31 minuten vertrok een Aalsterscha boeren-heer of heeren-boer naar Brus sel. Na goed rondgekeken te hebben of er geene Aalstenaars zaten die zijn num mer kennen en in de overtuiging dat de medereizigers menschen waren, die van Aalst niets weten begon bij op 'hoogen toon over de stad van Woeste te spre ken. Daar zaten iu zijn gezelschap eene dikke boerin en hare dochter, een drie tal werklieden en twee reizigers die er uitzagen als welstellend© bm?öer». -U.UJI.I».. rn I' f »*.ZJ '.iM iMZIIWt' '■■l' Mg-.MÜBJiHgk Vil W I V 'V jr tl

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2