4 18(,e Jaar. Nummer 4 Zondag 25 Januari 1903. M LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Oude Garde. Sint-Sebastiaan. DE KAS. 250,000 franken 1.250.000 franken 98,000 franken Iets voor de Lotelingen. DE POLITIEK. Statistiek. mi KM H& SSil »L j (4 fr. voor de stad Abonnementsprijs J 4 fr 60 voor den buiten j voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prils der Annoncen G8W0B8' 15 oeutl8m8n per drukreuet rrijS Oer Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden word* Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee nietu. AALST 24 JANUARI Heden 25 Januari Groot FEEST Concert en Bal. (Zie programma op de tweede bladzijde). 2ondag, 1 Februari viert het Konink lijk Gilde St. Sabastiaan, zijn jaarlijksch feestin het lokaal De Jager. De stadskas van Aalst is een tonne zonder bodem, hoe meer de lastenbeta- lers erin pompen hoe meer er uitloopt. De stadskas van Aalst is een afgrond waarin de penningen der lastenbetalers worden verzwolgen. De stadskas is eene prooi waar de grijpvogels, waterratten en gelukzoe kers rou ifladdereu en snuffelen, zoe kende hoe zij ze zouden verslinden. Duizenden franken voortkomende vau den verkoop van ge bouwen en gronden kwamen in die kas terecht Lioening op Keeniujr werd aangegaan, immer de lasten ver zwarende der bevolking 300,000 franken werden geleend in 1888 weldra bleef er daarvan geen spoor meer over Een inillioeii en lialf werd geleend in 1891 aau de Banqua de Bruxelles, en even ras als het geld der vorige leening was het miliioen en half o. p. op. 300.000 franken werden voorloopig ontleend aan de Godshuizen in het jaar 1896, maar dat brokskeu duurde niet lang en werden aan hetzelfde gesticht ontleend in het jaar 1900 dat was maar een kruimel in den muil van een wange drocht en moesten verleden jaar weer geleend worden, om den honger te verzadigen van den klerikaleu draak met ontelbare koppen, die met gloeiende oogen de ongelukskas beloeren. IN"o{£ niet genoeg, Neen, dat was nog niet genoeg terwijl leening op leeniüg in het Danaïden- vat verdween, werd de kas bestolen. Den 18 October 1898 wisten Gheeraerdts en Bethuue, dat er een te kort was in de kas der stad, ver oorzaakt door den oneerlijken ontvan ger door hen benoemd, zij hielden dien •ntvanger in bediening tot er prescriptie wa» op de gepleegde verduisteringen moesten verleden jaar geleend worden om het gat in de kas gemaakt aan te vullen. Wie heeft er verzuimd de kas na te zien Wie is er schuldig aan nalatigheid? Wie heeft Van den Bossche in dienst gelaten Wie heeft den schuldige aan zijne verdiende straf onttrokken Wie is de eerste oorzaak van den toestand BETHUNE en GHEERAERDTS Wie zou er de verantwoordelijkheid moeten van dragen Wie zou er voor het tekort moetén instaan Wie zou er de 98,000 franken moeten afdoppen Zij, zij alleen Maar ze zullen het niet doen, ze zul len in den zak niet schieten, ze zullen hunne waardigheid zoo hoog niet schat ten en zullen alles op nek geschoven laten van De lastenbetalers Iutusscheu groeit de ellende aan in de stad. De winter is weer buitenge woon streng, werkeloosheid, armoede en gebrek heerscheu in talrijke huis gezinnen. Er is Niets voor de ongelukkigen de duizenden moeten verprost worden in den kolk ontstaan uit het verzuim, de onbekwaamheid en zorgeloosheid van Bethune en Gheeraerdts. De lasten zullen vermeerderen, dat is onvermijdelijk, de leugenachtige beloften der kliekmannen zullen er u iels aan veranderen, van jaar tot jaar zal er meer moeten betaald worden. Kiezers van Aalst, kiest nooit meer voor zulke manuen, oprechte katholieken, kiest niet voor die kerels, ze zijn zoo min katholiek als den grooteu Turk en hun bestuur leidt onze stad naar den volledigen onder gang. stebl worden door een lid van het gemeentebe stuur vergezeld van den secretaris. De arroudissementskommissarisaen komen bijzonderlijk gelast te wordeu aan de hoogere overuei 1 de gemeentebes! uren aau te klagen die aan deze onderric.itii.geu niet voldoen De aanbevelingen van het goevernement zijn van zeer groot gewicht, daarom is het ,vast be sloten er goed de hand um te hou ien. Weg- met de kliek: Er is reeds meermalen bestatigd geweest dat er tijdeus de militieioting op talrijke gemeen ten misgrepen plaats hebben. 't Is uit deze re den dat het gouvernement aan al de besturen zonder uitzondering, do 1100 lige onderrichtiu' gen betreffende de millciewet herinnerd heeft. Onder de schikkingen waarvan de toepas sing zeer dikwijls verwaarloosd wordt, is er eeue zeer belangrijke, waarvan vele gemeen ten geene rekening houden niettegenstaande de herhaalde aanbevelingen. Militianen worden ingelijfd die recht hadden op vrijstelling, door dat zij een broeder had den die reeds in 't leger dienst deed. Andere militianen hadden recht op eene voorloopige ontslaging, gesteund op eene mo gelijke intrekking eener vroegere uitstelling van een broeder. Deze misgrepen spruiten moest hieruit voort dat de gemeentebesturen niet altijd over de noodige stukken beschikken om zich van den juisten toestand te verzekeren der lotelingen nopens huune rechten die zij tot eene vrijstel ling zouden kunneD inbrengen. Men kan gemakkelijk de erge gevolgon van zul ken toestand van zaken begrijpen en om daar eenige verbetering aan toe te brengen, komt de minister van binneulaudsche zaken en openbaar onderwijs, de iuschrijvingsboeken te veranderen die in 't vervolg, 'twea kolonoen zullen bevatten, waarvan de eene en da ande re de volgende vragen, in groote letters zullen bevatten. Heeft de aangegevene geen broeder in dienst Heeft hij geen broeder die een diensttermijn uitvoert of u itgevoerd heeft Het schijnt van eenen auderen kant dat ge meentebesturen zich onthouden van hunne mi litianen door een hunner leden bij den militie raad te doen voorstellen, niettegenstaande art. 89 der wet vergt dat de ingeschrevene en uit- gestelden aan den militieraad zouden voorga- Die wel eens met Aalstersche katho lieken gepraat heeft over politiek, zal ook weten dat, al wat bij de kliek van eetiigen tel is met veel afkeer over poli tiek en partij spreekt. Ze begrijpen niet hoe er menschen zijn dio zich daarmee kunnen of willen bezighouden, wat hen betreft ware het niet omdat hunne positie ervan afhangt, omdat de winkel het vereischt, omdat de stiel het medebrengt, omdat een ko zijn pastoor is enz., ze zouden den boel naar den weerlicht zenden en hun ont slag nemen van al dien brol. Zoo spreken ze, negen op tien, en van die negen zeggen er acht ten min ste de zuivere waarheid, de drijfveer yan vele katholieken te Aalst is eigen baat en., kwestie van intrest. Ziet onze dompers na als ze uit de stad gaan te Geut, te Brussel en elders laten ze hunnen duivel los en handelen er, en spreken er gelijk geen liberaal het zou doen, ze zien naar kerk, noch kluis, naar munt noch kruis en schud den huune scheiuheiligheid met welbe hagen af om hun hart eens lucht te ge ven en huuuen wrevel tegen kalotten en dompers bot te vieren. Volgt ze en ge zult zo 's viijdags zien binnentrekken ia de befaamde restau rants der hoofdstad en er hun buiksken deugd doen aan de lekkere spijzen, dat het vet hunne kinnen afloopt, ge zult ze 's avonds zien zitten in de theaters waar men de krieweligste stukkeu op voert of in de zang-galeien waar do ge peperde liedjes worden opgedischt wel ke aan het walgelijke grenzen. Anderen nog aau de feestafel gezeten met andersdenkenden roemen op hun ei gen breede gedachten en verklaren zelfs dat ze liberaal zouden zijn indien er nog liberalen waren gelijk in den tijd van Frère-Orbau.. Maar intusschen doen zij mee, erg mee aan de koteriepolitiek, maken deel van een half dozijn secties, van tap en congregatie, gevea naar bras-en zuip partij en doen alles wat in hunne macht is om de kliek boven water te houden. We weten dat het muilent rek kerij is, we weten dat de intrest de groote drijfveer is, we weten dat velen maar zoo hard schreeuwen om de stem hun ner mededingers te verdooven en de vetste brokken van de kliekschotel te kunnen snappen. Eu zij die zich tusschen vier oogen li beraal noemen, zij die u in het oor fluisteren dat ze de kliek verachten en u ontmoedigend zeggen ik weet niet hoe iemand zich met politiek kan be zighouden, zendt ze wandelen, 'tzijn de grootste valschaards van allen. En zij die U zeggen zouden waren er nu nog liberalen als ten tijde vau Frère-Orbau keert hun den rug toe want hunne veinzerij is een smaad geworpen op de nagedachtenis van den man, die de onwrikbare verdediger was van den onafhankelijkheid der burgerlijke macht Dat er nu geene liberalen te Aalst meer zijn gelijk vroeger gelooven we zeker, de dompers van die vroeg li-, beraal waren, toen de liberalen hier de meerderheid hadden, zijn nu om dezelf de reden katholiek. Zij hebben kazak gekeerd om reden die ze beschaamd zouden zijn te zeggen, indien er nog schaamte inzit. De Gheeraerdts, de Ee- mans, de Van de Puttes, Van der Hae- gen's enz. hebben met al het politiek: janhagel het liberale kamp verlaten. We denken dan ook dat er nu zulke libera len niet meer zijn, wie thans liberaal is,, moet het immers zijn uit overtuiging. De negen tienden der kliekmanoeu. zijn klerikaal voor het smeer van den, kandeleer en onze stad wordt bestuurd door., renegaten en verraders der libe rale partij, door ju lassen zou Van de Putte zeggen en die weet wat dat woord beteekent. Indien de oprechte katholieken eens een onderzoekenden blik wilden wer pen in 't verleden, ze zouden zien waar die renegaten hen zoowel als de libera len hebben heengebracht en ze zouden zich walgend afkeeren van dien troep, die alles heeft opgeslokt en daarvoor alleen zich meester gemaakt heeft van de alleenheerschappij. Om der wille van dien troep val schaards, kazakkeerders, gekochten en verkochten maken wij politiek. Voor de liberalen is er te Aalst niets Voor de katholieken uit overtuiging is er evenmin als voor de liberalen. Voor de oprechte menschen van 't is gelijk welke gezindheid..niets, nieraen- dalle. We worden opgevreten door een ras van grijpvogels, die politiek maken voor den intrest eu niet begrijpen kunnen hoe men zich met de politiek kan bemoeien zonder., zelfzucht. Welnu we moeten ons met de politiek bemoeien om al die kuagers te verdrij- ven. We moeten ons met de politiek be moeien omdat we rust en vrede willen Omdat de politie moet hervormd worden Omdat de weldadigheid moet herin gericht worden. Omdat we moede zijn van altijd meer. om meer te betalen, voor altijd slechter bestuur. Katholieken, Liberalen, Rechtzinnige. Aalstenaars, ge kunt kiezen. Betalen, meer en meer betalen. Of politiek maken tegen de kote.- rie, tegen de alleenheersching der veij-, rad er s en renegaten Al de dompersbladen bevatten eene statis tiek van het getal misdaden en overtredingen, geoordeeld in de verschillende arrondisse-, meuten van bet land gedtireude het jaar 189&, voor duizend inwoners. Die statistiek geeft voor Brussel 14 Hasselt 8,5; Charleroi 11,7 Dendermonde 5,9 Namen 10,8 Turnhout 6,3 enz. Ziet, juichen de dompersbladen, de moeata, misdaden en overtredingen worden geoordeeld in de arrondissementen waar er het meest liberalen zijn. Daarop volgt dan een heel» predikatie over den heilzamen invloed vau. den godsdienst. Die statistiek beteekent eerst en vooral dat de misdaden en overtredingen beter vastge steld worden in de liberale arraadisseiaanUft, omdat da politie er beter is. 8 e*eas 35)

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1