DE POLITIE. De herinrichting landelijke Politie. Het Kinderfeest. Ja of Neen. Vlaamsche Taalbelangen De Boetedoening. Oat er min gpoordeeld worden in het arron dissement üendermoade, wil niet zeggen dat er min mis iaden gebeuren. In Aalst b. v. worden in evenredigheid meer misdaden ge- p.eegd dan te Brussel, maar te Brussel worden de dieven en schelmen gevat eu te Aalst niet, omd.it de politie er niet deugt. In al die katholieke arrondissementen is tot bewijs daarvan liet getal gendarmen vermeer derd ja verdubbeld. Ten tweede, op duizend veroordeelden, zijn er geen twee die niet aan Jesuken en zijne heiligen gel .oven, do godslieust heett daar bijgevolg niets in te zien. In een vorig nummer deelde Dender- statistiek mede waaruit hij gelijk al de klerikale gazetten afleidde, dat de misdadigheid veel kleiner is daar waar liet volk zeer godsdienstig is (dus in de landelijke arrondissementen), dan in de groote steden. lu ons antwoord (dat in het nummer van zondag bij plaatsgebrek niet kou Oj genomen worden) toonden wij aan, dat Je misdadigheid in vele arrondisse menten maar klein is, omdat de politie er slecht ingericht is en dus de rnis- d .igera niet viudeu wil, ol met vinden kan. enderbode van zondag kondigt een aikei af waarvan wij hier, de bezon- derste paragrafen meedeolen, omdat het artikel ons volkomen gelijk geeft DEK Sedert lang wordt er zeer geklaagd over het on .oriimitige en de ontoereikendheid der lan delijke politie. Langs alle kanten vergt men d n ze versterkt worde in de gemeeuten waar aanvallm gewaperhan I, bloedige vechtpar tijen, stoutmoedige diefstallen begaan wor den, zonder te spreken van brandrampen aan kwaadwilligheid toe te schrijven, de stroop- jachten en andere mis la len die meer en meer talnja worden, bezonderlijk in zekere gedeel ten van ons land. Nochtans wordt de gendarmerie van jaar tot jaar versterkt. In 1835 telde zij 2063 officie re^en manschappen, hedendaags heeft zij er j. Aieuwe brigaden zijn gesticht in talriike lo- kaliteiten, en toeh bliift de landelijke Politie onvoldoende. Wat ged /an om dezen toestand te verbeteren Vooreerst gaat het goiverne- ment de gemeenten van 5000 zielen gerechter- hjk aanzetten «enen poütiekommissaris te be- ziH' gemeenten waar de bevolking 12000 zielen telt diegeenen k mmissaris heb ben en waar de orde toevertrouwd is a tn twee veldwachters. Edoch het is niet enkel dezen maatregel die de degelijke versterking der Landelijke Poli tie za verzekeren. Om dezen uitslag te berei ken bestudeert het bijzonder komitoit op dit oo jenblik een middel om do niet werkd idige Burgerwacnt te gebruiken. Men schijnt in het algemeen partijganger te zijn van deze gele- penheidsburgerwachten eenvoudig te wapenen met gaffels ei» stokken. Het Comiteit moet in Januari nogmaals vereeoigen ten einde zekere afdoende en stellige besluiten te nemen. Maar het blijkt van nu af zeker dat men oenen oproap zal doen aan de burgerwacht daar wa.r ze in geen werkdftdigen dienst is teneinde i.i de lande lijke gedeelten den eerbied voorde wetten te handhaven en de misdaden van alle slag zooveel mogelijk te voorkomin en te beteu gelen. Dit ia precies onze meening. Verleden week te Deudarhoutom en thans weer te Erembodegem werden sukkelaars in hunne woning door ban dieten aangerand, geslagen, gewond, gemarteld, men steelt al wat ze^in huis hebben geld, vleesch, vruchten, klee deren men dreigt ze met den dood, men bindt ze vast.... De daders worden niet ontdekt, en daarom zal men zeggen, dat er in het Li iud van Aalst geene misdaden wor den gepleegd Allo dan. Er is eene andere reden en eene andere statistiek te maken Het dompersgoeveruement heeft tal rijke scholen afgeschaft, het onderwijs in minachting gebracht en de misdadig- heid is iu evenredigheid gestegen. De scholeu zijn afgeschaft en de ge vangenissen vermeerderd De goede onderwijzers zijn op straat gezqt, de gendarmen komen in hunne plaats Da rugpijn komt voort uit dezelfde oorza ken als rnumatism ook bestaat er slechts een middel om or zich van te genezen, dit is het gebruiken van eene flesch Elixir Vincent te gen jicht en rhumatism. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut I Do alkêaeer, De 'Waefe, Oh'ysselihckx en eyeral. 1 Ik beklaag uit ganscher harte de liberalen die zondag laatst naar Concordia mot geweest zijn. Zij hebben een feestje gemist, hot hartroerendste, het prachtigste, het mooiste dat men droomen kan Het waren de kinderen van liberale werk lieden, der leden van het Van Combrugge's Genootschap vau Gent die ter planke kwamen bijna allen eugelkens van zoo hcog van 8 tot 12 jaren oud. En boe schoon en netjes en lief waren die kinderen, men zou er ia gebeten hebben en toen de gordijn op»ing gevoelde men ondanks zich den lus! om ze allen in de ai men te drukken en te kussen Het feest wordt geopend met een koor met 3 stemmen als 't u belieft Be Dageraad die met. een hewotiderenswaardijen sarnra- han afliep, miargij moest gezien hebben hoe al die lieve oogjes naar de bestuurster Mej. De Rycke loerden. Dan werden wij vergast met het puik kin dertafereeltje de Kinderkamer. De kinderen speelden heel wel, maar hij die aan 'i gordijn stond speelde minder g ed, daar hij dezen doek te vroeg deed vallen. De naatste keer wat heter opp issen AU. B. Isu is het Kindeke slaap. Zeven kinderkens eene botte hoog spelen met do pop en wiegen ze inslaap als hadden zij van hun leveu niets anders gedaan. Daar komen vier der grootste voor den dag en ziDgen een frauseh-italiaausch danslied, waarop zij flikkeren dat üet goed aan bet hart doet ook werd het stukje na de Vivat la Maearona Vivat la liberta met een don derend handgeklap begroet en de speelsters teruggevraagd. De kleine W. Van der Cruyssen zegt ons met eene duidelijke stem en in heel zuiver vlaainsch de alleenspraak Van een Ker- lenkind Die jonge knaap heeft veel aanleg voor het tooneel, ik heb hem in al de stuk jes opgemerkt eu het zou niet te verwon deren zijn, troffen wij hooi later als tooneel speler aan. Op Klaasdagliep goed van stapel en de kleinen verheugden zich hartelijk met hun gezel met zijne ezelsooren en lange tong die hij zeker op school te veel geroerd had. Daarmede eindigde het eerste deel. Het tweede deel was het eerste waardig In de Smidse boor, Zoete Nacht tweezang en het Lied van het Koren werden opperbest voorgedragen. VogelsBloemenVlinders, een kindertooneel was buitengewoou prachtig eu eindigde iu apotlié iss met beugaliscli licht. Dit licht scheen mij het zinnebeeld te zijn van do helderheid des geestes die men in die kin- der-bremen wil doen ontstaan, ik dacht in mij zelve dat is bet licht der geestesvrijheid, het vrije gedacht, het licht der vrijheid van onder zoek en van geweten dat men in de hersenen der kinderen aansteekt en ik zegde bravo 1 voor die menschenvrienden die ons eene ge neratie van ware liberalen en verkleefde Vla mingen voorbereiden 1 Bengali en Grasmuseh werden zeer fraai en zeer juist gezongen door twee lieve juffer tjes. Lachen verdient eene bijzondere melding om lat die vier engeltjes on3 toch zoo hartelijk doen lachen hebben met hunne schalksche gebaren en hunnen zoo natuurlijken gom aak- ten lach. En voor 't sluiten nu hot biertig Kindertoo neel De KoewachtstersAllen boerinnen en boeren wat beweging 't is een gewemel, een dansen en springen, een dooreen slingeren, dat ons de talereelen van Teniers herinnert en in gansch de zaal de zelfden kreet op de lippen brengtwat is dat schoon, wat is dat prachtig Bij het heropgaan van het doek nam den achtbaren mensc'uenvriend, M. Gust. Leveau, Voorzitter des Werkmanskriugs Vooruitgang door Werk het woord en bedankte in warme en diepgevoelde woorden de bestuurders der kiuderafdeeling Mej. Do Rycke en Johan Lefebvre. Deze wensebte Aalst, het saocissen- land der Woestisten, geluk omdat het een liberalen Werkmanskring in stand kan houden waarop de Vrijheidspartij immer zal mogen rekenen. Daarmede was het leest af-eloopen en ieder dru ;te de hoop uit nog zulke feestjes te mogen bijwonen. Het zal mij nu wel geoorloofd zijn, niet waar, beste lezer, de zedeles van dit feest te trekken. Te Gent, zoo als men ziet, houdt men zich met de kindereu bezig van ia hunie teederste jongheid. Van als ze pas alleen kunnen gaan, maken zij deel van eene vrijzinnige miat- schappij waar men er zich op toelegt bunnen geest te ontwikkelen en hen het zaad der over weging, der rede in de jonge hersens smijt. Daarom ook zijn de Gentenaren meestal, vooral de werkman, liberalen. Zouden wij in Aalst het zelfde niet kunnen Neen, omdat wij de stoffelijke middelen niet bezitten om dit te doon 1 Maar zou er dan geeue mogelijkheid bestaan om ons die mid delen te verschaffen O, ja, met eene kleine opoffering zich te getroosten bijvoorbeeld met het vermeerde ren van het getal der Eereleden. Welnu, brave burgers die het goed meent met het liberalism, de handen in deu zak en maakt u eerelid van Vooruitgang door H Werk JEFKE. Lezers Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest met de pil van D* Ilaphatl. 1 fr. 71. Plancquaert beweert dat de Paus de chris- tene deinokraten aanmoedigde eu er het mees te goed van verwacht. Denderbode beweert, dat de Paus de echte christene demokratie bedoelde en niet die van priester Daens, Fonteyne Pianquaert enz. Ja en neen is een lange strijd... We zullen ons wel wachten ons in dien strijd te mengen, we doen alleen maar opmerken, dat een enkel m in er een einde kan aanstel len dat is do paus zelve. Leo XIII heeft reeds verscheidene wereld brieven uitgegeven waarin hij van chrietene demokraten gewaagt, ra iar nog nooit hoeft hij rechtuit gezegd of hij de Belgische demokra ten goed of afkeurt. De Paus is eeu fijne diplomaat en zegt noch ja, noch neen, daarmee is alleman gelijk aan den dijk, ieder meent zich gewonnen, 't Is missehi.u behendig eu slim, maar rechtzinnig is h.-t niet van we^e iemand die Onfeilbaar is. 5 October 1890. Mevrouiv Conrtmans. De letterkunde betreurt het afsterven van de romanschrijster Mevrouw Courtmans, geboren B^rchmaus. Hare dichtbundels beloo- pen tot 14 en hare romans en novellen tot 66. Het geschenk vau den Jager wordt met den vijfjaarlijkschen prijs van Nederlaudsche Letterkunde bekroond en in 't Fransch en 't Duitsch vertaald. In de Hut van Tante Clara valt de schrijfster heftig uit tegeu de kantwerkscholen. 23 September 1890. Minister Melot. De schrijver teekent protest aan tegen de benoeming van Minister Melot voor bet onder wijs. Hij verwierp al de amendementeu van Cooretuan in de laatste besprekingen over de taalwet. 26 April 1891. Sterfgeval. Men meldt het sterfgeval van Jan De Laet, volksvertegenwoordiger, die in de Kam«r, dé eerste, den gron Iwettelijkon eed in de Neder laudsche taal aflegde. 3 Mei 1891. Jan de Laet. De Laet was een der grondvesters van de Vlaamsche Beweging, een knap dagbladschrij ver, verdedigde met zielskracat onze taalrech ten. Aan hem zijn wij onze eerste Vlaamsche taalwetten te danken en het gebruik van Vlaainsch in de bestuurzaken. 17 Mei 1891. Kaakslag. De liberale Vlamingen bestatigen met af prijzen de afscheping van De Beucker als kandidaat-plaatsvervanger. Deze uitgeroepen als kandidaat door den Noderduitschen ka tholieken Bond van Antwerpen, wordt door de klerikale assocï die, verzameling van franschgezinden, verworpen. 31 Mei 1891 Vlaamsche kwestie. Het artikel meldt het afsterven vaB M. Goudry, algemeen secretaris van het Wil lemsfonds. Het arfikol verwijt aan de Burlet, Minister van Ouder wij 8, onrechtvaardig te handelen, tegenover Vlaamsche leeraren. 3 Januari 1892. Sterfgeval. Het artikel meldt het atsterven vau Emiel de Laveleye, professor der Hoogeschool van Luik die onze Vlaamsche Letterkunde in den vreemde deed kennen. 27 Maart 1892. Boekennieutcs. Voor de ontwikkc'iug vau ieder individu en de bevordering vao 't algemsen wol zijn, spoort de schrijver ons aan Multatuli's werken te lezen. 21 Oogst 1862. Een Noodkreet det kle rikale Vlamingen. Een medewerker van het klerikale Recht van Antwerpen zegt dat de conservatieve partij ten gronde zal geholpen worden door de verfran8ching. 27 November 1892. Recht is Recht. Artikel gericht tegen de Vlaamschhaten le Crouiquebij het uitroepen van twee Vlaamscue procureurs des konings in Hene gouwen en de samenstelling van de rechtbank van Bergen begrijpende de helft Vlamingen. 1 Januari 1893. Huldebetooging Julius Hoste. Er wordt gewag gemaakt van de huldebe tooging Julius Hoste door zijne vrienden ge daan ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubel feest. Scnrij ver hoopt dat Hoste uog laag zal strijden voortaal eu volk. 18Juni 1893. Flaminganten Liberaal. Wij zijn Vlamingen en zullen het niet op geven zoolang de beide landstalen niet op ge- ijken voetzuilen gesteld worden. Wij betreu ren dat onze aristocratie zich over 't algemeen afzondert van het volk door dezes taal niet in eere te houden. De Vlaamsche pers verdedigt ook da rechten der liberale aristocratie eene Vlaamsche beweging ontstond en het Willems fonds vormde eene schaar sprekers. 20 Oogst 1893. Oproep tot de Vlamingen. Oproep tot de Vlamingen het Betoon bij te wonen ter verheerlijking van den onsterfe- ijken Conscience, ingericht op 's Vlaamschen schrijvers sterfdag 10 September 1883. Rhazel Haly Cibbas en al de Arabisten, al de groote geneesheeren der oudheid,waaronder Galienus en Hippocrates, zouden 't akkoord geweest zijn om de verdiensten to erkennen van den Elixir Vineant tegen jicht en rhuma tism, indien zij dezen gekend hadden. De me nigvuldige bekomen genezingen, de vurige dankbaarheid der lijdenden die hunne hevige pijnen zien verdwijnen hebben, zijn daarom te bevestigen de doelmatigheid van dit genees middel dat thans overal wordt gewaardeerd Eene brok uit een kluchtig drama. Het stuk speelt te Trippegem ia het jaar Onzes Hoeren 1903. (Het tooneel verbeeldt de Groote markt. Twee stadswerklieden Wannes en Domien zijn bezig met het gras van tusschen de kasseistee- nen te trekken) Wannes. Domien mijn krabber ia kapot. Suikerdomme dat gras, vervloekt gras. Do mien mijn rug is zoo stijf als nen staak 'k bon bij de zeventig en 'k moet hier Dog op mijn knieën kruipen als nen slaaf. Domien. Zwijg Wannes, zwijg jongen, mo st den eenen of anderen champetter u hoeren. Zie, daar komen er twee de Katte- straat uit. Wannes. 't Is gelijk, podomme, 'k mag aan u toch eens mijn gedacht zeggen hein 1 't Straatgras van Aalst, dat's gelijk de schol- merij der kliek, hoe meer g'er uittrekt, hos meer er in de plaats komt. Domien. Daar zijn ze.. Wannes. Wie Domien. De champetters. ('Twee champetters Begijnendijk en Snep ken komen over de markt al pratende) Begijnendijk. Ik zeg u Snep, dat ge goed moet letten op hetgeen ik zeg, vermits ia u de instructie moet geven. Snepken. Ja, ik luister. Begijnendijk. Als gein de straat b. v. een heer ontmoet die ge wel kent, beziet hem vlakiu de oogenen als bij dan de hand opheft en hij doet zoo., zie Snep, alzoo, dan zijt ge niet ver van eeu herberg en geweet wat de heer wil zeggen. Snepken Ja, dat weet ik goel, het is de tiende maal, dat ge mij dat zegt... Begijnendijk. 't Is een belangrijk punt en het kan niot genoeg herhaald worden. Snepken. Maar de schelmen Begijnendijk, Schelmen, schelmen I 'k wou dat de laatste morgen opgehangen was... Schelmen vindt gij overal, vraag aau de twee grastrekkers Ge vindt er in de straat, op da markt. Snepken. En ga moet ze pakkon. Begijnendijk. 8 iep, ge zijt nen onnooze- len teppeu. Bakken zwijg me daar van of ik krijg kiekenvleesch. Snepken. En de deugenietenstreken. Begijnendijk. Er zijn er van alle soorten. Zoo hebt ge den truk van de kerels die lijn waad verkoopau Zie, zoo meten ze I el, 2 el len 3.. Hoeveel boomkens waren er gekapt Snepken. Was 't niet zeven P Begijnendijk. ZeveD, hoe zeven., ja, ze ven ellen, acht ellen, 9, 10.. Aan twee franken hoeveel is dat Snepken. Dat maakt veertien frank. Begijnendijk.Ja, veertien. Veertien el len, 15, 16, 17. Hawei, Snep hebde den truk vast van 't lijnwaad II (Plotseling, hoort mea huilen ea schreeu wen, een man in zijn hemdsmouwen kómt de groote poort ui tgeloopen en rolt zich op den grond, brult en Bparrelt als een gekeeld var ken. Begijuendijk, Suepken en de grastrekkers loopen er naartoe, andere champetters komen op; Kamiel. 't Is Kerkstoel, die krampen heeft en tandpijn. Brimus. D iarvoor is niets zoo goed als nen goeieu kwak. Droeven. Haal den sukkelaar toeh iets, 't is wreed om zien. (lutusschen komt doktoor Duimken bij en vraagt) Wat is er Kamiel. 't Is Kerkstoel die bnik-en tandpijn heeft. Doktoor Duimken. Ja, ja, ik ken dat, hij leeft, hetgeen men de wetenschap in noemt der champettorium tremens. Dat is mijn speciali teit. Geef hem aqua. Brimus. Kwak, niet waar, menheer den doktoor Doktoor Duimken. Kwak neen, neen, aqua, aqua, verstaat ge Primus. Kwaak, kwaak 1 dat's goed voor de puiten, ik zeg dat kwak beter is. Kwaak, kwaak 1 Zij de gij misschien Sequa Wannes. Of zijn opvolger Doktoor Duimken. (in zich zeiven) Ja, ja champettorium tremens dat's een van mijne talrijke speoialiteiteu, alle ureneen glas dquet en geen geuever of bier, hoort ge Primus (tot Wannes). Aqua wat mag dat zijn, Wannes. Wannes. 't Geen de apotheker aqna noemt, heeten wij water Primus. Ziedet 't is gelijk ik zeg, aqua dat's voor de puiten aqua voor de champet - ters Zamais 1! Doktoor Duimken. Geen jenevor of bier, Aqua 1 Kamiel. Geen wijn ook Poktor Puimken. Neen (Intusaehen is Kerkstoel bedaard gewórden en als hij het recept van den doktoor hoort, roept bij Dat kan niet zijn, dan moet ik op acut dagen kreveeren Kelder mam. Ik oek.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2