Droevig. Vlaanisehe Taalbelangen Zielhonden. De Boetedoening. Onderslandspeniiing. De kadastrale lierschatting. Zitting van den Gemeenteraad r Feest der Oude Garde. klommen, ons land telt 80 betichten op 10,000 inwoners. Het liberale Frankrijk, daar waar men de kloosters afschafte heeft slechts 58 betichten op 10,000 inwoners. Zoo verre bracht ons 18 jaai katho lieke overkeerschiug 1 Reré Van den Bosch, de ontrouwe ontvanger is reeds terug uit het gevang. Acn, hoo droef, hoe treurig He geschiedenis is plat gewoou, maar in hare bezonderheden is er iets dra matisch, dat al wie kiuderen heeft be grijpen moet. 8 Ociober 189it. Vlaamsch in de Hamer. 8cbrij ver meldt de bijtrediug van de - In- dépendance tot het tweetalig stelsel iu de Kufiier beraadslagingen 15 October 1893. Gezonde laai. Het Organe de Mons» acht dat eenVlaamsch- sprekende Substituut bij een Waalsche par ket zeer uuttia is. Zoo de Walen iu 't Vlaum- scüe land als procureurs niet worden genoemd is het bun eigen schuld ze moeten als Staats- •ambteijareu maar de beide talon aauleeren. 24 December 1893. Vlaanderen en Polen. Vergelijking tusscheu Polen eu Vlaanderen •op taalgebied Polen, ondersteund door de geestelijken werkt voor het bah. ud der ver ongelijkte landstaal eu slaagt erin bij het Staatsbestuur de Volkstaal als voertaal bij het onderwijs te mogen gebruiken. Aan den Vlaamsch katholieken Volksbond wordt door den aartsbisschop van Mecheleu en den overste der Jezuiten outzegd de lands taal als voertaal bij het onderwijs te gebrui ken. 18 Vlaart 1894. Uit de Soldatenliederen Vlaamsch en Vrij Van Hiel. Vlaamsch en Vrij zoo juicht de dichter klinkeu kloek door BelgenlanJ eu bezielen ons strijden, leideu ons hart, hoofd en hand 31 Januari 1897. De Wet De Vriendt. Het wetsvoorstel De Vrienit strekkende om aan den Vlaamschen tekst der wetten een of ficieel karakter toe te kennen verwekt een storm van wege vele WaleD en Ook Vlamin gen. .Na de Omwenteling van 1830, werden de Walen bevoordeeligd en der Vlamingen taal miskend Frausche rechters vellen vonnissen, Fransche oversten bevelen in 't leger Wij verdedigen het recht onzer taal omdat het onze moedertaai is die we best begrijpen. 14 Februari 1897. Het Vlaamsch De wet Cooremaus-De Vriendt, door Waal se ie volksvertegenwoordigers en senators ver dedigd, wordt verworpen dank zij de houding van 13 vlaamsche Senators I De wet zal terug naar de Kamers gezonden worden en de Vlaamsche geest zal meer en meer ontwaken. 21 Februari 1397. Bedevoering van D' Is. Bauwens. Redevoering van Dr Bauwens gehouden in eene openbare zitting van den Gemeenteraad der Stad Aalst, op 12 februari 1897, na het verwerpen der wet De Vriendt. De redevoering eindigt met het lezen van een vertoogschrift aan de Kamer te zenden, voorstel door de aauwezigen aangenomen. 17 April 1898. Jan Frans Willems. Levensbeschrijving van J. F. Willems, vader der Vlaamscue Beweging. Oproep aan alle Vlamingen om het hunne bij te dragen tot het .oprichten van een standbeeld aan Willems. 2 April 1899. De Vlaamsehe kwestie. Schrijver drukt er op dat iu Vlaanderen de Burgerij de taal van het Volk zou moeten grondig aauleeren om op de hoogte te blijven van de behoeften van het Volk, zijn streven te benrijpeu, zijn kunstgevoel naar waarde te schatten. Dan zal het ook tot het volk kunnen gaan en het opbeuren eu verstemen. 10 September 1899. Dood van Emmanuel Hiel. Het artikel meldt den dood van Emmanuel Hiel eu geeft eene beknopte levensbeschrijving van den Nederlandschen dichter. 17 September 1899. XX VNedcrland- sehe taal- en letterkundig Congres Verslag over het 25* Nederlandsche taai en letterkundig congres gehouden van 27 tot 30 Oogst 1899, iu het paleis der Hoogeschool te Gent onder hot voorzitterschap van Baron deMaere van Aertrycke. Op bevel van Woeste zijn de klerikale associaties agentschappen geworden van zielkooperij. Zij hebben een omzend brief ontvangen, waarin er wordt op aangedrongen, dat zij zich met de zaak der aanwerving- moeten bemoeien omdat de toekomst van het vrijwilligersleger ervan afhangt. Pas etmigen tijd geleden werden de liberalen door al de dompers uitgesehol den als militaristen, het leger afgeschil derd als de school der zedeloosheid, de kazernen voorgesteld als verblijfplaat ten des verderfs. En nu gaan die zelfdo dompers een nog slechter leger ophemelen (een leger van soldeniers is altijd slechter, ziet maar het Eugelsch leger) een leger van gekochteu en verkochten, ze gaan de •kazernen roemen als lusthoven als ver blijfplaatsen van gemak, wellust en vre de. Nog eeuige jaren en ons leger, indien de klerikalen in hunne onderneming slagen, zal een samenraapsel zijn van luiaards en kinkels van allen aard, die het soldatenpak zullen aangetrokken hebben om een vadsig leven te leiden. De Boeren hebben ondervonden waartoe dergelijke legerbenden bekwaam zijn, Eeuige brokken uit Trippegem- Revue. Dit stuk zal dit jaar uog opgevoerd worden. De Siroop De Pratere is de beste bedeudaagscbe borstremedie, zij geneest zeker en spoedig den hoest, brouchie- ten, influenza, keelpijn, rhumatism, vallingen, asthma, tering, enz. Volgens de proef gedaan door de groote ge- ueesheeren is de Siroop De Pratere de krach tigste aller hoestgenozende reinedien, omdat zij spoedig onrechtstreeks werkt door de a- demhaliug op al de borstpijnen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 franken. In alle a- potheken, te bekomen te Aalst, apotheek Cal- ebaut. Omdat er een wijnaftrekker zondag op 't bal Aruyèro kees gtëaten had 0.10. Omdat hij zulke gewichtig uitlegging over zijne ekster- oogen aan eene juffer gaf 0,20. herschatting van al de in Belgie. eigendom- Binnen korten tijd zoo beloofde in 1895 minister de Smet de Naeyer zal de grondbelasting op nieuwe grond- stelsels berusten. In dit vooruitzicht is er door mijn bestuur overgegaan tot eene men Dit was eene hervorming die hoogst dringend was, aangezien het voorouder lijke stelsel naar hetwelk de grondbe lasting wordt betaald. We leven inder daad nog altijd onder toepassing vau de kadastreele schatting die ten jare 1867 voor gansch het land in voege trad. Het is ontwijfelbaar dat deze eigendommen sindsdien iu waarde verhoogden, gene iu waarde daalden. Eigendomman die bij voorbeeld 20,001) franken iu waarde worden geschat gelden er na slechts 8 tot 9000 meer, terwijl andere voortijds op eene waarde van 10,000 franken ge schat, nu het dubbel en zelfs het drie dubbel waard zijn en nochtans wordt de belasting nog steeds betaald op den ou den voet, zegge volgens de oude schat ting. De cijuswet stelt bijgevolg een na deel daar voor eene klas van belasting- digen ten voordeele van eene an dere. Niemand zal bijgevolg ontkennen dat de beloofde hervorming niet alleen zeer gewichtig maar bovenal uiterst drin gend was. Het werk der kadastrale herschatting is geëindigd, het wacht slechts naar de uitvoering zelfs is gebleken dat de be dienden van minister De Suaedt de Naey er geweldig door de vingers hebben ge keken in de schatting der kloosterei gendommen. Eu toch gaf de minister geen gevolg aan zijne belofte die heet hij binnen korten tijd. Doch een liberaal komerlid M. Crorn- bez heeft de ongemanierdheid zoo verre gedreven onze nieuwbakken graaf zijne finantieele belotten te herinneren en hem eens bij de ooren te sleuren, zon der om te zien of hij de gravendornme- lijkheid van onzen premier 9 niet zou kwetsen. Denkt ge dat de Minister zich om de woorden van den heer Crombez be kreunde. Sinds hij kabinetshoofd is heeft hij heel en al ",'t blozen outleerd en hij ver zekerde d n ook met eene ongehoorde stoutmoedigheid dat hij al zijne belof ten hield eu houden zal. Maar om te wikken hoe zwaar het woord van 's Ko- nings eersten minister is, betaamt het te weten dat hij destijds in een liberaal blad, in antwoord aan den bisschoppe- lijken Bien Public zich fier liberaal noemde en dat hij heden door denzelf den Bien Public bezongen eu bewierookt wordt. De dag waarop minister de Smet de Naeyer uit 't ministerie zal gekegeld worden is zijne bestemming gansch af gebakend Windhaanop don "toren der hoofdkerk. FIDELL0. ('t Is avond. Hier en daar brandt er een licbtekon, als een keersken van een oordjen - Te Trippegem noemt men dat, de openbare verlichting Een zonderlinge 3toet komt uit de groote poort eu trekt de Moleastraat in.) (De stoet wordt geopend door een troep champetters, daarop volgen pompiers en daar achter eene beele rei boetedoeners, barrevoets eu met gebogen hoofd.) (Aehter de boetelingen, worden karrekens voortgeduwd waaiop men bemerkt, alle slag van voorwerpen, zooals eene ledige kas, vervalschte kiezerslijsten, krotverslagen, lee- niugen, opcentiemen, een versleten bok, een vatpetrohe, stoi.ken, vuile papieren, rekenin gen, de muit van Monslren enz. enz.) (De boeteliugeu kloppen op hunne borst zonder ophouden eu zuchten en kermen, dat het wreed is. Bezouderlijk Tist, Wahisch, Piatbioek, Kazak, enz. enz. onderscheiden zich.) Tist. (tot zijne mannen)Jongens, we gaan ue boetpsalmen zingen ter eere van Sinte Rattonius, onzen patroon. Ik zal voorzingen. (Tist zingt met waggelende stem en diepe treurnis den BOETZANG. Stemme Sinte Pieter die wa3 zat. 1 Sint RattoDius, onze patroon, Ach, wil ons bede tuoh aanbooren, Zie neer op ons van uwen troon, üt heel Trippegem is verlo-oo-reu I Koor der champetters Mea culpa, aanhoor onze klacht, Tist heeft gelijk... dixit commissorium. We zullen boet doen heel den nacht U dienen in... stcula, seculo-oo-rum 2 Ik zal me kleeden met een zak, 'k Eu zal mij iu weken niet meer wasschen Ik zal me zetten op neu vuilnisbak En mijn hoofdeken lolstrooien met a-aa-schen Koor Mea culpa enz. 3 Ik smeer mijn boterhammen met zand, 'k Eu laat een jaar lang mij niet scheren En 'k houd een ledig glas iu de haud, Al moest ik van grooten dorst verte-ee-reu 1 Slotkoor. Sinte Rattonius, zoo goed en groot, Ach, laat uw goedheid voor ons blinken, En u ter eer eteu wij droog brood Eu zullen niet anders dan water dri-en-ken 1 Primus (tot Kapmes die nevens hem gaat) Dat is te veel beloofd. Zulke neloftu kan ik Diet houden, heel de ratterrij en is mij zooveel niet waard. Kamiel. (tot den Bakker) Daar waren er drij. Bakker. Wat drij 1 Kamiel. Wel ja, ze spreken (altijd ran twee vaten wijn en er waren er drij Droeven. Wat zal de vos nu met zijnen wiju doen, na die belofte Primus. Hij heeft vrienden genoeg. Kamiel. Droeven, jaag eens die kinders van achter ons hielen. Droeven. Laat me gerust 1 (Terwijl de stoet de Molenstraat afzakt en de champetters zingeu, wordt er door andere groepeu gebeden. Platbroek leest do litauie van Sinte Rattonius Sinte Rattonius, Yau ledige kasseu Van kontrool eu toezicht Sinte Rattonius Vat vol kiestrukkeu In den saucissentijd enz. (Beneden de Molenstraat, staat Pie en Baas ken Vau de Wiele naar den stoet te zien.) Pie. (tot BaasieD). Ziet ge, manneken, de maeht vau de Christene volkspartij de grootste zondaars bekeeren zich Baasken. Zie eeus vader, die mannen zitten ginder op hun knieën vóór de vischmijn (Inderdaad, al de boetelingen liggen ge knield voor de vischmiju dat is hunne kapel van Sinte Rattonius.) (Plotseliug, komen vrouwen en mannen op het tooneel geloopeu en roepen Weeral ingebroken Weeral gestolen Dieven dieven 11 (Tist treedt vooruit en zegt op bevelenden toon Brengt ze bier (Gordijn). Wie zich eene pint goed bloed wil ma ken moet eens eeue zitting van onzen gemeenteraad bij wonen, hij zal het zich niet beklagen. Woensdag avond waren eenige vrienden iu den Graaf van Egmont vergaderd toen een der aanwezigen voorstelde naar het Landhuis te gaan. Dat voor stel werd aangenomen. Toen wij in de zaal kwamen, bestond geheel 't publiek uit Jef Stek. De vroe de mannen van den raad waren ver- verbauwereerd zooveel volk te zien. De burgemeester wist niet hoe zich te kee- ren, schepen Bethuae die eeu stuk aan 't lezen was begon te monpelen dat men er geen iota van verstaan kon. Aan het orde van dag stonden 12 pun ten. In een ommezien waren die 12 pun ten afgedaan, het ging.... poem, poen poem. Heeft iemand aanmerkingen to maken ((Allemaal zwijgen) Aangeno men. De secretaris heeft het meest te ver* tellen, hij zit aan de schepenbank alsof hij er deel van maakte, leest, praat en vergeet in zoover zijne rol van secieta- ris dat hij iu de plaats van den burge meester eens zegt aangenomen. Ëun ander punt is niet aangenomen vermits dat woord niet werd uitgespro ken. Ziehier het kort verslag der zit ting. Twaalf punten aan 't orde van den dag, nadat er gezegd of gelezen is, waarvan er spraak is kan geheel bespre king die van het nochtans belangrijke orde van den dag samengevat worden dop voor ons. bewaar ons. behoed ons. verboor ons. sta ons bij. verlaat ou3 niet. als volgt punt Aangenomen id. id 4C 5" id. 6C id. 7* id. 8e id. id. 10® id. 11° id. 12® n id. De zitting wordt geheven. Een bete- tere poesjeukelder is met denkbaar. Als mededeeling wordt er lezing ge houden van een brief waarbij Madame Van den Bossche de stad 17000 traaken aanbiedt tot regeling der zaak van de borg van 40.000 franken door haar geteekend, na de ontdekking der ver duisteringen door haren man gepleegd. DE LEZERS vau dit blad wordan aanzocht te bemerken dat de pastil en pil Waltkery twee verschillende remedien zijn. De pastil die een frank de groote doos kost is eene aangena me remedie die iu twee uagen den hoest, de vallingen en keelpijnen geneest, terwijl do pil (1 fr. 25j een purgeermiddel, zeer aangenaam om nemen eu die eeu wouderbaar uitwerksel beeft iu bet meeste deel der ongesteldheden en ziekten. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waule, Gbysselinekx ea overal Gij allen die gebukt gaat on Ier de onver draaglijke eu rustelooze pijnen vaneen rhu matism dat u op eenen stoel hou It genageld, terwijl uwe zaken uwe tegenwoordigheid ver- eischen neemt den Elixir tegen jicht eu rhu matism Vincent, 33, rue de la limite Brussel. Te bekomen bij M. CALLEBAUT Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de fleseh. Om te beginnen eene goede noot voor de inrichters en deelnemers aan het feest hot begon bijna op het vastge steld uur. Alles is maar een gewoonte eu de op 't programma aangekondigde stiptheid moet toch iets beteekenen. Het concert mag een juweeltje ge noemd worden in zijnen aard. De uit voering der stukken Ouverture de Zampa, Fantaisie sur des motifs Pope- ras de Wagner, eu de Aubade, Joie Printanière van J. E. Strauweu was in alle opzichten merkwaardig en strekt den muziekoverste M. Van der Linden en de muziekanten tot eer. Mejuffer Olislagers, eerste prijs van het Conservatorium vau Brussel ver wierf dadelijk de sympathie van geheel het publiek. Ze trad niet op in eeu bui tensporig toilet, zooals het gebeurt bij vele zangeressen, wier opschik veel pretentie verraalt en bij wie de oogen- uitstekende kleeding het talent ver vangt o neen het optreden van ma- juffer Olislagers was bescheiden en de bijval welke zij verwierf is alleen de vrucht geweest van hare kunst, van haar talent. Hoe liet is zij, iu haren een voud, lief en zacht als hare stem, die elkeen bekoorde en verrukte. De toe- juichingeu die na eiken zang losbarsten waren een oprecht huldeblijk aau de begaafdheden der bekoorlijke zangeres. Mijnheer Ernest Ladeuze was meer dan ooit in het volle bezit ^van zijn 2® 3® n n n n 9® 9

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2