h Luisterrijk AVONDFEEST Nummer 6 Zondag 8 Februari 1903. Association Congolaise et Afri- cainc de la Croix Rouge. Feest Gustaaf LEVEAIL Zaak ARYS. Waar het geld naartoe gaat Voor de Herbergiers. Landbouwhervormingen en Roerenbedrog. Vreemdelingen 18de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs f!°or de stad v00r0D bet.a|baar 4 fr. 60 voor den buiten .taaiuaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor da stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs Per Annoncen j 76 centlemen P-»- Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden, nee metu. AALST 7 FEBRUARI Une grande Fête Musicale sera donnée le Lundi 9 Fóvrier 1903, au theatre de la ville au profit de l'ceuvre et des pauvres. La musique du 9" Régiment de ligne de Bruxelles, dirigée par le sympathique Mon sieur Waucampt s y fera entendre, Mtdenioi- selle Marthe Bakkers, eantatrice qui l'an dernier s est fait eucendre avi-c beaucoup de succes au Kursaal d'Osfeude a bieu voulu nous prêter son concours. Nous auroris aus9i le plaisir d'entendre Messieurs Dom et Senez llautboiste et flutist1, deux grands prix qui se font applaudir au Concert de la Bourse de Bruxelles. Monsieur Loiseau chanteur de salon que nous connaissons déja est heureux de revenir parmi dous. Nous avons également la bonne fortune de pouvoir compter sur le con cours du sympathique Monsieur Van der Hae- 9en con iu de tout A lost, il se fera entendre dans un duo avec Mademoiselle Bakkers. Gemeente Erembodegem. gevolgd van BAL. te geven door de Maatschappij Ziekenfonds Hulp in Nood ten voordeele hunner Kas, met de welwillende medewerking der Fanfa- renm.iatschappij S'e Cecilia, Mej. C.Roman van Cent en de Tooneelafdeeling Voorwaarts van den Liberale Werkmanskriug van Aalst. op Zondag 8 Februari 1903, om 4 uren stipt namiddag, in het lokaal der Fanfaren maatschappij" bij Adolf Breynaert Brusselscheusleenweg. 1) Hut Rouwkleed dramatisch schouwspel in een bedrijf door N De Tière. 2) T. K. en P. K. Blijspel in een bedrijf door A. Heudrickx. 1) De wees uit het gebebgte. Twee spraak. 2) De pick-Pocket, blijspel iu een bedrijf door Edrn. Roeland. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbeboudene plaats 2 fr. Eerste plaats 1 fr. 1 weede plaats 50 centiemen. De afgevaardigden der liberale Maatschap pijen worden verzocht de vergadering bij te wonen welke zal plaa's hebban in den Graaf tan Egmont Donderdag 19 Februari 1003, ten 8 1/2 uren 's avonds. Orde van den dag 1* Aanstelling van het Komiteit. 2* MeJedeelingen. De zaak Arys zal voor het Beroeps hof te Gent opgeroepen worden, den Dinsdag 10 Februari aanstaande. Denderbode het orgaan der groote financiers van het Krothuis antwoordt op het manifest door de Liberale Asso ciatie uitgedeeld en waarin gewezen wordt op bet slecht beheer der kliek- mannen. Die poging is boter aan de galg ge kletst. Geen enkele inwoner van Aalst of hij klaagt terecht over de verbazen de snelheid waarmede lasten en taksen »ijn aangegrqeid. Ze ondervinden van jaar tot jaar, hoeveel het onuitspreke lijk geluk een kiiekbestuur te bezitten waard is, als zij hun belastingsbriefjt-s ^rÓëeu eQ bij den ontvanger moeten gaan afdoppen. Millioenen zijn geleend en daarbij beeft den verkoop van stadsAgendom- rneu nog aanzienlijke kapitalen in de kas doen komen. Wij zijn bij 't opnoemen van al die som men zeer matig geweest en voorzeker beneden de waarheid gebleven. Aldus rekeuen we slechts 120.000 fr. voor den verkoop der gronden aan de Herts- haag, die 71,000 frankea hebben ge kost en waarvan men reeds verkocht heeft voor 129,632,24 franken eu waar- van men nog deukt te ontvangen 198.510 franken. NV aar koterie aan 't bewind is bestaan er misbruiken en we weten maar al te goed, dat aie misbruiken schreeuwend zijn te Aalst Alles voor de vriendjes, afles voor de kreatureu. Slechts een voorbeeld bet drukken der krot verslagen heeft veel te veel gekost en de drukker Van de Putte uitgever van Denderbode leverde dan nog slordig werk. Maar de man is van de vriendjes, de liberale drukkers die zoowel lasten te betalen hebben als hij ontvangen geen duit. Dit eene voorbeeld kan aan al wie ïecht spreken durft een denkbeeld geven, van wat er zooal gebeurt. VV at echter kolossaal mag heeten is, dat de leeniogen gedaan werden, om werken uit te voeren, die de aangelan den motten betalen Bijgangeu, onder aardse lie goten, kasseien, alles moet dobbel en dik betaald worden door ben, die een huis bezitten iu eene straat waar die werken werden uitgevoerd. Wij hebben hier voor ons het verslag- manifest liggen der sectie van finaneen over de begrooting van 1899, neerge legd in zitting van den gemeenteraad van 28 October 1898. Dat verslag-ma- uifest bevat uitdrukkelijke leugens, het haalt werken aan die als uitgevoerd worden opgegeven, en die toen zelfs nog niet begonnen waren. Dat verslag is onderteekend door Gheeraerdts en Bethune, daarin wordt geboft op den bloeienden toestand dor linancen en wordt herinnerd, dat al die werken uitgevoerd zijn zonder eenige verzwaring van lasten. Dat verslag werd uitgedeeld door de politieagenten, omdat de gemeentekiezing naderde. De bokken behielden de alleonbeersching en de opcentiemen werden met 40 ten honderd vermeerderd. Meer nog, de verslaggever, sche pen Bethune spreekt in dat verslag van spaarzaamheid, van vooruitzicht, van vertrouwen eu dat juist 10 dagen nadat zij bij toeval vernomen hebben dat tengevolge van zijne nalatigheid er een aanzienlijk te kort is in de stads kas. Zeg welk vertrouwen kan iemand nog hebben in de beloften, schoonè woorden en verslagen van zulke man nen We moeten jaarlijks betalen. 130 DUIZEND FRANKEN voor leeningen en jaardoodingen en Denderbode verklaart dat dit in het ge heel niet overdreven is eq hij kondnrt de volgen4e tabel »f, J g* Mechelen Leuven Doorn ijk Kortrijk Charleroi Turnhout Rousselaure Thieneu Hasselt Inwoners 56,000 42,000 37.000 35,000 25,000 21,000 23,500 18,000 15,000 Betaalt men jaarlijks wegens leeniugen 220,000 fr. 210,000 fr. 230,000 fr. 127,000 fr. 120,000 fr. 100,000 Ir. 98,000 fr. 66.500 fr. 87,000 fr. Wil men nu berekenen hoeveel dit jaarlijks uitmaakt per inwoner dan zal men bestatigen dat de lasten wegens geldleeningeu bedragen Te Dooruijk en Hasselt omtr. 6 fr. per inwoner Te Leuven 5 Te Charleroi en Turnhout 4 4/5 Te Mecheleu en Rousselaere 4 Te Kortrijk eu Thieneu 3 2/3 Eu te Aalst 4 Die tabel beteekent niets. Eerst en vooral zou Denderbode niet moeten op geven 't getal inwoners van die steden, maar wel 't getal belastiugsschuldigen. We zijn b. v. bijna overtuigd dat de lastenbetalers veel talrijker zijn te Doornijk dan te Aalst, en zij alleen komen in aanmerking, die leggen moe ten. Moest Denderbode zijne berekeningen maken op die basis, de eenige die erus- tig is, hij zou tot de slotsom komen, dat da Aalsterscho lasten betalers van de meest belaste zijn van geheel Belgie. Maar dat zal hij niet doen. De herbergiers die zich voor de laatste kie zingen door de katholieken Jieteu in de doe ken winden, door de belofte dat zij alles Zou den in 't werk stellen om htt vergunnings recht af tö schaffen, hebben zich eens te meer door die meiischenfoppers laten beetne men. In eene laatste zitting, voor dat de Kamer in nieuwjaarsverlof ging, werd door het libe raal kamerlid M. Crombez voorgesteld het woord vergunningsrecht uit de opsom ming van verschillende ontvangsten we" te laten. Dit voorstel lokte eene zeer langdurige be spreking uit, waaraan er verschillige ledeD deelnamen die onmiddelijk tor. eene stemming van dit voorstel wilden overgaan. De katholieke heer Carton de Wiart en Woeste en andere katholieke volksvertegen woordigers verklaarden dat men eerder moest bezorgd zijn om de millioenen die ten gevolge der afschaffing vaa het vergunnings recht, aan de schatkist zouden ontnomen wor den. Dan komt minister De Smet de Nueyer een handje toesteken en verklaart dat hot noodig is het vergunningsrecht te handhaven en dat hij het nooit zal intrekken. De hoofdelijke stemming over het behoud van het woord Vergunningsrecht greep plaats en het vergunningsrecht werd behouden met 74 stemmen tegen 47 on 3 outhoudingen. De katholieke Volksvertegenwoordigers stemden voor het behoud van het Vergunnings recht. Al de liberalen stemden voor de afschaffing van het vergunningsrecht. En nu vragen wij aan de herbergiers of ze zigIi nog langer door de klerikalen zullen laten voor den aap houden. Herinnert men zich nog den kiesstrijd van 1884 De klerikalen, in geval ze zegepraalden, gingen den landbouw redden van den onder gang en den landbouwer van den nakenden maar onvermijdeiijken val En ze zegepraal den 1 Tien jaar nadien rerklaarde de katholieke volksvertegenwoordiger, M. Cartuyvels, in de Kamers dat men uog niets, hoegenaamd niets ter heropbeuriug van den landbouw had aan gewend. Sindsdien ziju wederom acht jareu verloopeu eu nog is er aan dien hachelijken toestand geen einde, zelfa uog geene beternis toegebracht. We willen niet ontkennen dat er veel ge rucht is gemaakt gewordeu omtreut den boer, en, ware de bezorgdheid die de regeering getoond heeft ten zijnen opzichte, gemeend geweest, vast hadde hij uu geeue grieven meer aan te klagen. Wetsontwerpen werden neerge legd, andere werden gehemd en, 't bijzon derste van afes, millioenen werden uit de Staatskas getrokken met het opschrift Land bouw Dat was een opschrift, doch bij dit op schrift bleef het, net als met de sociale wetteu eu werkersh'irvoriningen die eenvoudig fafade- wetteu zijn en blijveu. Die millioenen waren slechts bluf en blaai om den boer ie verschalken. Men schiep plaatsen van landbouwingenieur, men lei proefvelden aan, men bedacht oorrin gen en kalkvoetbadou voor de koeieu da greuzeu werden geopend of gesloten volgens de behoeften der groote veefokkers meu dacht iandbouwexpaditiën uit naar verre lau den een landboawtijdschrift zag het lioht, opgesteld door hooggeleerde hecren die al hunne wetenschap opdeden op de banken der klerikale Hoogeschool, doch die al zooveel van praktische laudbouwKuust begrepen als een fabriekwerker. (Dit tijdschrift is dan nog opgesteld in eene taal waarvan de eenvoudige boer geene iota begrijpt.) Zóó werden mil lioenen en millioenen besteed en... verbrast duch de hoer ziet al langs om meer zijnen toestand verslechten. Edele nobiljou3, kozijntjes en vriendjes van invloedrijke kasteelhecren vaarden er nochtans beter meê een heele hoop nulli teiten inderdaad danken er vette, heel vetta plaatsen aan schatrijke kloosters doen op Staatskosten hunne onafzienbare landerijen en groen8elüoveu bewerken en onderhouden en doen, door hunne melkerijen, den boer eene oneerlijke eu doodende concurrentie aan in zijnen boter- en kaashandel. De regeering maakt dus een oneerlijk ge bruik van de zuurgewonnen gelden die haar door de belastingschuldigen worden aange bracht. Niets, volstrekt niets heeft de boer gewon nen bij al de milllioenen die zoogezegd ter zij ner opbeuring werden verbrast 1 De pachten zijn niet verminderd de veld gewassen werpen langs om meer minder en minder winst af, de veekweek betert al even- miD, alleen ae groote veefokkers winnen veel, veel geld De ellende nijpt al harder en harder op het platteland de uitwijking ^naar de stad ge beurt in massa, de onwetendheid breidt zioh uit. De landelijke politie is ingericht op eene wijze die de veiligneid der buitenbewoners niet meer waarborgt. Van over jaar en dag is hare hervorming aaugevraagd, doch de regeeriug, die over millioenen beschikt voor den land bouw, kau de noodige geldeu niet bijeengaren om te zorgen voor de rust en de veiligheid der boeren. 't Is daar het klaarst bewijs dat het Jand- bouwmiuisterie niet bestaat ter opbeuriug van den landbouw, maar dat het slechts eeu tuig is iu hetwelk do millioenen voor 's landbou wers oogen doorgaan om terecht to komeu in den zak der klerikale kiesmakelaars Maknix. Als de groote genius van 't orgaan der Kliek niets meer weet in te brengen, dan komt hij voor de pinne met het groote woord Vreemdelingen, Mot zulk argument zijn we natuurlijk den kep ingeslagen. Dit is voor alles een afdoen de bewjjs. Het zou ous uiet uioeilija vallen ta bewijzen dat onze hoedanigheid van Aalsten aar miuder betwistbaar is dan de hoedanigheid van Belg van Woeste of Clemens Van da Put te, maar we willen onzen tijd aan zulke pole miek niet verbeuzelen, We vragen echter welke voorwaarden meq volgens den kliekverdediger moet vervullen om geen vreemdeling te zijn, We vragen ook nog "s* (EEESTE DEEL TWEEDE DEEL f»£T.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1