Voor Taal en Vrijheid. Vlaarnsche Taalbelangen Christelijke Liefde. Geen zaad in 't baksken DE LOTING. Protectie. aai' Denderbode of hij da benaming vreemJe- lng als een scheldwoord aanziet. v\elke moet dan toch wel de verachting zijn van die eehte Aalstena irs voor al wie do gratie Diet gehad heeft het licht te zien op den zali gen bodem van Aalst-Saucissegem We gelooven dat >ve't raadsel hebben op gelost, de k.iek van Aalst ligt onder den hiel der vreemdelingen van alle grootte en dikte aan welke zij als een kudde vee moet gehoor zamen Woeste de opperbaag is zelf geen geboren Belg, het is een bekeerde en gekeerde vreem deling. De deken is een vreemdeling, De pastoors en onderpastoors zijn vreemde lingen De jesuieten zijn vreemdelingen. De kornel van de garde civiek is een vreem deling. De stadssecretaris is een vreemdeling, De Commissaris is een vreemdeling. En 't is aan al die vreemdelingen waarvan bet overgroot gedeelte, hier slechts voor lut tel tijd verblijven en hier noch huisgezin, noch familie hebben, dat de koteria hare mach verschuldigd is. genius, hebt ge van de meesters de permissie gekregen om zoo met misprijzen van de vreemdelingen te spreken Of is liet uwe overtuiging geworden dat het Aalstersch burgerschap, eene van die hoeda nigheden is waarop men zich elders niet meer hoeft te beroemen. Dan zijn we 't eens voor zoover het de be- rocmdhedën uwer koterie betreft Zondag 15 Februari 1003, ten 6 1/2 uren s avonds, 1246 vertooning op Stadsschouwburg met de medewerking van Mevrouw Ro is-Fau- connier en van de Symfonie Door Eendracht Groot. Laurens Costerdrama in drie bedrijven door Napoleon Destanberg. Belofte maakt Schuld, blijspel in een be drijf «loor Paul Billiet. 22 Apri 1900. Bij het graf van den Vlaamschen dichter Majoor Victarien Van de Weghe. Gedicht van Karei Bogaerd. 24 Juni 1900. Handeling van het 25' Nederlandsch Congres. Het artikel meldt het kosteloos zenden door het huis Hoste aan de inteekenaars van het XXVe Nederlandsch Congres, in Augnsti 1899 te Gent gehouden, vaa eeu lijvig boekdeel houdende verslag der werkzaamheden. 1 Juli 1900. Vlaamsch. Schrijver neemt eenige brokken uit een ar tikel van de«Mesiager de Bruxelles De kristene schrijver uit dit blad zegtOm vruch ten te dragen moet de kiespropaganda hoofd zakelijk in 't Vlaamsch geschieden. De leiders der Socialisten ontwikkelen de droombeelden der werkersbevolkiug indezes eigen tongval. De gedachteuverspreiders zullen dus VI iamsch leeren elk verstaudig man kan er toe komen in weinig tij cis onze nationale taal te s /reken. 8 Juli 1900Eene herinnering Aan Bara zijn wij het officieel Vlaamsch bekoopt verslag der Kamerzittingen verschul digd. De schrijver verzoekt de liberale vrien den in de Kamer het mogelijks te doen om de vermindering van den abonnementsprijs te bekomen. 23 September 1900. Gelijkheidswet De wet van 18 April 1898, gelijkheidswet geheeten, wordt be.iend gemaakt eu geprezen. 30 December 1900. Over de Nederland- sthe Hoogesehool. Schrijver iegt den iezer vooroogen een deel van het verslag opgemaakt door de heeren Mac Leo'i, Pol de llont, Max Rooses, Obrie, Jan van Ryswyek. Sommigen vinden eene Nederlandsche Hoo gesehool uoodig, anderen vinden het onweu- 8cbeli|k. Groote propaganda wordt op touw gesteld om te Gent d) vervlaamschiug der 4 faculteiten te bekomen. Bedenkingen worden tegen deze laatste hervorming geopperd maar na grondig onderzoek vei worpen. 17 Maart 1901. Ptter Benoit. Het artikel meldt den dood van Peter Be noit, de grootste toondichter van Vlaanderen. Hij heeft merkwaardige schriften over toon kunde uitgegeven, eene reeks muziekale mees terstukken voortgebracht en is de ontwerper en stiohter van het Vlaamsch Conservatorium van Antwerpen. 14 April 1901. Hollo Van Moerland. Rollo Van Moerland B is een der laatste werken van den heer D' Halier Van Ziegesar, door den dichter zelf' voorgedragen op eeu feest van het Zelfonderricht Do strijd, welken Rolio voert, mag vergeleken worden met dien van den huidigeu Vlaamschen strijd tegen de frausche overheersehing. 21 April 1901. Ken uwe taal. De schrijver spoort iedereen aan eersten vooral zijne Vla imecho taal te leeren omdat zij schoon, krachtig en alomvattend is. 26 Mei 1901. Meeting voor de Neder- landsehe Hogeschool, Verslag over die meetiug strekkende te be wijzen het tut, de mogelijkheid en de nood zakelijkheid der trapsgewijze Vervlaamschiug, volgeus het stelsel Mae Leod der 4 iaeuheitea der Deutsche Hoogescüooi. We lezen in het katholiekate blad van Aalst het volgende .ia Daens is ziek en is zieker da» me» het wel denkt, schrijft Gboene Pie, in Den Webkman. Le XXc Siècle, zegt dat hij aan eene hartziekte lij It en hem door de geneeslieeren volkomene rust is bevolen. Nu er worden gebeden gevraagd voor zijne gene zing. Sedert lang zijn er hier brave zielen die voor zijue bekeering en boetvcerdigheid bid den. n Zie, wij liberalen pochen nietopons zeiven, we gaan niet gelijtc vele pilaarbijters voor Gods altaar knielen om Hem te zeggen Heere ik dank U dat ik beter ben dan dezen maar als we zuiite door- eu door venijnig kwe- zelaarsartikeltjos lezen in eene gazet, die op heur uithangbord schrijft voor God, goJs- dieust enz. enz. din zeggen we toch tot elkan der wat venijnige, schandalige huichelaars. Begrijpt ge, lezer, gevoelt ge al het walge lijke van dat klein schotschrifije, daar loopt de klerikale gal in over. Er zijn dus brave zielen die voor de bekee ring van pastoor Daetis bidden in plaats van voor zijne genezing? We zouden eenige van die brave zielen willen kennen,'t zou waar schijnlijk iets zijn uit het fijn pak. AI3 die brave zielen een neetje verstand hadden zouden ze bidden voor de bekeering van de schelmen en dieven, die onze stad on veilig maken, ze zouden bidden voor de stads kas, ze zouden bidden voor de politie, ze zou den bidden voor de kliek... We laten elk zijn gangje gaan en hebban meer vertrouwen iu een goed geneesheer dan 111 tien afgerammelde paternosters of litauië.i doch elk heeft zijne overtuiging en die is eer biedwaardig als ze oprecht is. Moesten we ech ter weten, wie de brave zielen zijn die voor pater Daens bidden, we zouden schokschou deren en we zouden prctesteeron, als ze bij onze wete voor ons den Heere zouden naroe pen. Wat van zulke meuschen komt is altijd slecht en valsch. De Siroop De Pratere is de beste hedeudaagsche borstreuiedie, zij geneest zeker en spoedig den hoest, brouctiie- ten, influenza, keelpijn, rhumatism, vallingen, asthma, tering, enz. Volgeus de proef gedaan door de groote ge- neesbeeren is de Siroop De Pratere de krach tigste aller huestgenezeude reiuedien, omdat zij spoedig onrechtstreeks werkt door. de a- deinhaling op al de borstpijnen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 franken. 11 alle a- potheken, te bekomen te Aalst, apotheek Cal lebaut. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut Botermarkten De Valckeneer, Esplanade. Er kemt aan alles een einde, zelfs aan den zoogezegden blocieudeü geldelijke» toestand van het katholiek ministerie. Gedurende achttien jaar zijn de equilibris- teu, die het Belgisch huishouden moeten re gelen, er door toedoen van allerhande goo cheltoeren iu gelukt de budjetten iu evenwicht te brengen eu zelis met bonis te proaken. Er moest den kiezers poeder iu de oogeu gewor pen worden men poogde te doen gelooven dat er met zuinigheid bestierd werd dat geen enke le centiem over den buik werd gesmeteu en de truk gelukte. Maar sindsdien zijn de kontribuabelen eens op hun duimen gaan tellen hoeveel vingeren ze hebbenen tot de slotsom eekomeu, dat op achttien jaar de belastingen met meer dan hon derd miljoen verhoogden. Dat is niet alles. De Belgische Staatsschuld vermeerderde met 1 miijard, miljoeneu en miljoenen werden onrechtstreeks op de ver- bruikingswaren geïnd, wat vooral de werueude klas trof. Eu wat eene ecate schande mag heeteu, het mi jisterie zocht s;eeds ziju voor- naamsten geldelijken steun iu de opbrengst der alkoolplaag. Al de ontvangsten der ijzerenwegen werden jaarlijks gebruikt o;n de gaten der schatkist te vullen, zonder dut de fameuze fiuanciers uit bet paleis der natie rekening hielden van het reservefonds noodig voor onderhoud eu ver nieuwing van materieel. De beheerder eenor nijverheids-of handels onderneming die aldus handelen moest dat wil zeggen maar teren zou op het totaal der ontvangstëu zonder zich te bekommeren om de aflossing van het in gebruik zijnde kapitaal en den onderhoud der gereedschappen zou op een gegeven oogenblik met de justitie af te re kenen hebben. De ministers staau boven het gemeene recht. 'tls heel plezierig te leven gelijk God in Frankrijk en zorgen eu bekommernissen op een stokje te zetteD. Maar le quart d'beure de Rabelais nadert met rasse scureden. Er gaat schromelijk veel zaad iu het baksken mankeeron en we mogen er ons aan verwach ten de muizen dood voor de ministerieele schapraai te zien liggen. Er doen zich alreeds onrustbarende teekens voor. Zoo is er onlangs van hoogerhand bevel ge geven zooveel mogelijk plaatsan van gerïage bedienden in alle besturen af te schaffen. In ijzereuweg, post en telegraaf wezen moeten de hoogere beambten rondzien wia tusscben de klerken en arbeiders desnoods zoo Kuunea ge mist worden- Eu aan dit broodhotverswerk is een soort premie verbonden daar de ministe rieele omzendbrief bepaalt, dat de aldus af ge schafte wedden gedurende het eerste jaar voor de helft en gedurende het volgende jaar voor een vierde tusscheu het personeel zullen ver deeld worden. Moest een lib.iraal bestuur, bij voorbeeld dit van Antwerpen, zoo handelen tegenover zijn onderhoorigen, er zou een echt tempeest van Termalijding in de klerikale gazetten opsteken. Ze zouden schreeuwen als speenvarkens en bulderen over broodroof en oumenschelijk- Het Staatsbestuur, verdimt des te meer om zijne handeling gebrandmerkt te worden, dat bet ui al zijn openbare diensten krioelt van zulke onnuttige als vetgemeste rouds-de-cuir. Aan hen zal niet geraakt worden. De kleinen, de uederigen, de ongelukkige wroeters zullen de gebroken potten betalen. Om te beginnen znn reeds 300 barreelwachters tijdelijk uit den dienst ontslagen en kunnen nu, in het hartje van den winter, maar zoeken hoe aan den kost te komen. We Kijo eiude Januari on de ouders der mi- liciauen eu vrijwilligers hebben de vergoeding nog niet gekregen welke hen voor den laatsten trimester van verleden jaar toekomt. I>© Suikerturf is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver vaardiging, dezelfde wiust, zij omtrent dubbel suiker levert van hare concurenteu. Weer hebben we te Aalst voor een jaar de wildemanstooueelen van den lolingsdag achter den rug. Weer zijn we getuige geweest vau onbe schrijfelijke tooueeleu vau wauneop, van zat- lapperij, van beesligheden, zooals men er iu geen aDder land der wereld te zien krijgt, tenzij bij de wilde volksstammen van Midden - Afrika, waar de overwinnaars in dierlijken drift akelige dansen uitvoeren rond de kraal, waar de slachtoffers van hunnen roottocht werden heengesleept. De bloed loting is het hatelijkste wat er be staat, zij is in de hoogste mate barbaarsch en zedeloos en uitdien aard zelve sleept ze na zich al de uitspattingen, die het gevolg zijn van dergelijke onnatuurlijke en verachtelijke l astellingeu, Wat is er best voorde loting te doen vra gen de klerikale gazetten en zij antwoorden zelve God te bidden want het lot is in zijne handen 1 Den dag der loting, zijt gij eruit God te bedanken Zijt gij erin God bidden om troost en vei sterking. Welnu gij hebt kunnen hooren, hoe zij die eruit waren Go 1 bedankten, hoe zij die erin war<-u hem om troost eu versterking baden Overal gevloek, getier, geschreeuw, ruzie, vechipirtijeu, uitbarstingen van dolle razer nij, van uitzinnige vreugde domme, vuile gezangen, smerige baldadigheden, walgelijke buitensporigheden dagen ea nachten lang. Gelijk het geweest is te Aalst is het elder3 geweest of zal het elders ziju. Men richt eeu waagspel iu, een officieel top- keusspelwaarvan de inzet is de vrijheid, de vrijheid, de toekomst, het lijf ea het leven der deelnemers eu de slechtste aller wetten dwingt de jongelingen aan dat schandig waag spel duel te nemen, terwijl de waagspelen voer geld door diezelfde wetteu worden verboden. Daar staat een trommel met nummers en van die nummers hingt de geheele toekomst af vau honderden jongelingen die daarheen gesleurd iu een enkel oogenblik, hun bloed verloten mieteu. De speler voor eene som gelds is opgewonden, wordt wreed, wordt zin neloos naarmate «ie soinme grooter is, wat kan men dan verwachten van hen dia spelen moe ten voor zieh zelveu. Zijn al de baldadigheden der loüngsdagen geen onvermijdelijk gevolg vau de loting zelve. Op den buiten is het nog erger dan hier, scaler geene loting gaat voorbij zonder mes sengevechten. Voorde loting wordt er gebede vaart, gevast eu worden missen gedaan, ge wied was gebruikt, aarde van 't kerkhof te middernacht over het hoold gesmeten eu meer andere bijgeluovige praktijkeu die niets tellen eu mees beteekenen dan de domheid dergenen die ze aanwenden. God bedanken of God om troost bidden zeg gen de klerikalen. Is 't geen wonder dat diezelfde klerikalen overal kouiiteiten inrichten (ook te Aalst, de deken, Botnuue en anderen maken er deel van) om uiauueii voor het leger aan te werven eu overal te doeu zien hoe goed het bij ddu troep is eu hoe gemakkelijk men zich bij 't leger eene positie kan maken. We vragen ons af waarom dan degenen die eruit ziju God moeten bedanken, als het nu zoo goed is bij het leger zouden de jongelingen God moeten bedanken die erin zijn. Wat zijn die klerikalen toch zonderlinge kwasten eu charlatans. We begrijpen niet waarom ze God weer iu die zaak moeten men gen. De bloedloting is eene gevloekte en ver vloekte instelling, ziedaar de waarheid. Het is God niet die den bloedtrommel vult en draait,'t ziju de klerikalen die hem verplich tend maken en thans overal huaue zielhon- denkomiteiten, want de loting is nog schan delijker door het bestaan der plaatsvervan ging waardoor de rijke zich vrijkoopt en de arme voor zijn lot kennis moet maken met ka zerne dwang en tucht. Wegmetdeu bloedtrommel 1 au in afwach ting daarvan dat mea de plaatsvervanging af- Schaffe, dat elk optrekke voor zijn lot, arm of rijk en men de trommel, dat hatelijk erlstak der Frausohe revolutie dat verdwenen is uit alle beschaafde landen, ook in ons land weldra verbrijzele. ZIET GIJ, beste lezers, wanneer gij eene valling hebt, indien gij hoest, indien gij be vangen zijt, indien gij slechte nachten over brengt, 't is de borstpil Walthery aan eeu irank de doos, die gij moet nemen; maar in dien gij ongesteld of ziek zijt, indien gij hoofdpiju hebt, maagzeer of pijn aan de inge- waudou, 't is integendeel de zuiverende Wal- therypil die gij nemen moet (tv. 1-25) Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waele, Gbysseliuckx en overal. De tabak is eene goede vrucht. Daar hij winstgevend is wordt hij meer en mier ge plant en de prijs vermindert. Dan bemerkeu de tabakplanters, dat er veel tabak uit den veeeuide komt eu ze vragen dat die vreemden tabak niet in 't laad zou mogsu gebracht worden dan op voorwaarde a ui de grens daarvoor te betalen. Wie zal de lusten betalen natuurlijk de roikers De blikslagerij was eertijds een winstge vend stieltje nu kan de blikslager er 't zout voor zijn pataten niet meer aan verdienen, want al dien brol van potten eu pannen komt uit Duitschland. De blikslagers verzoeken de Kamers rechten te leggen op het invoeren vau vreemde pot-eu paunërij. Wie zal de rechten be talen natuurlijk al wie keukengerief noo dig beett. De veefokkerij was weleer zeer voordeelig. Nu g^at het niet meer. De veefokkers vragen ook zware rechten op de vreemde beesieu. Wie zal die rechten betalen? Zij dio vleesch eten. En zoo hebben de eenen na de andereu rechten gevraagd op do vreemde voortbreng selen van nijverüeid en landbouw. De i-luri- kaleu hebben maar altijd gestemd, altijd ge stemd 1 Dat is protectie ou de klerikalen zijn protectionuisteu. Zoo ziju de prijzen van vele waren kunst matig verhoogd zoo is het valse.1 zoo duur geworden dat de werkende man iu Ëeigie geen of zeer weinig kau eten. Gaat men eens de baan op der protectie, dan gaat mei. verre, men ziet het. in Duitsch land eu dat is niet te verwonderen, want men moet als men eene klasse van voortbrengers, tegen de vreemde cuucurreucie bescnermt, ook diezelfde tescheruiiug verleeneu aaa de ande re de wot zegt immers Alle Bolgen./zijn go- lijk voer de wet. Zij die rechten vragen op de haver omdat ze veel haver zaaien, moeten kunnen lijden, dat er ook rechteu komen op de tarwe en de gerst, zij die rechten vragen op den vreem den tabak, moeten z wijgen als er rechten ge legd worden op de aardappfleu, zij die rech ten eischeu op het vee, hebben niet te protes teeren als er rechten gelegd worden op de ko len. Maar ziet, daar verandert de kwestie en de protectiounis.eu gaan dikwijls onder elkander aan 't kijven, omdat, ze de bescherming van hunne produkton eischen, maar tegen de be scherming van andere protesteereu. Die man nen zijn ikzuchtig. Is protectie van een standpunt van algemeeu belang, beschouwd nuttig of schadelijk. Wie herinuert zich nog de gehate oktroui- reouten Al de boerau die eenige koopwaar naar ue stad brachten, moesten bij 't intreden der stad daarvoor betalen. Wie moest bet uitzweeten De stadbowoners die uUes duur der moesieu betalen. De Oktrooirechten wer- teii door de liberalen afgeschaft. Welnu wat de oktrooirechteu waren voor de stad, zijn de doeaneurechten voor bet land. Al de doeanunrechteu vallen op den rug der verbruikers eu dienen alleen om enkelen te ba« voordeeligeu ten nadeele van allen of om do Staatskas te vullen. Engeland heeft zijn grooten bloei bereikt door den vrijhandel. Indien er nu doeauen- rechteu op eenige waren zijn ingevoerd is 't alleen omdat het goeveruement iu schuld zit tengevolge van den Transva.ilschan oorlog. De Engelsche werklieden zullen dien strooptocht betalen. Vrijhandel moet het motto zijn. Indien men vreemde waren iu het land brengt 't is dat wij ze noodig hebben on ze kunnen betalen, want als wij niet meer kunnen betalen zal men niets meer inbrengen en worden de rechten onnoo- dig. Men keere de zaak zooals men wil, men zal door eene redeneeriug, welke niet steunt van eigenbelang maar op algemeen nut tot da slotsom komen, alle doeaneurechten worden uit deu zak der verbruikers geklopt. Velen zeggen Maar we vragen geene pro tectie, we vragen compensatie. Frankrijk be last ons goed aan, de grenzen, waarom zou Belgie hetfrausch goed niet belasten. Zulke compensatie is tarievenoorlog en aan oorlog legt iedereen toe, de aaurander zoowel als do aangerande. Als Belgie b. v. than? een inkomrecht moest leggen op de Duitsche ho p- pe, wees zeker Duitschland zou eeu of meer onzer uitvoerartikels belasten als compeusa- tied en Beluie zou het dubbel benadeeld ziju 1. e verbruikers van noppe, 2. de uitvoer ders vau de produkteu die aan de Duitsche grens zouden belast worden twee of driedubbel van wat ze thans .betalen. V. O.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2