Du Zaak Arys voor hel Hof van Beroep le Gent. De wel op de werkongevallen. De Zaak Van den Bossche Nog de werkongevallen. De Politie. Tegen de Knoeierij. Welnu, we gaanjuist van een gansch tegen overgesteld stelsel uit en we roepen onzen ge trouwen toe L°est de klerikale bladen, doch koopt ze niet, w int u ve bijdrage, hoe gering ze ook weze, dient ter bestrijding uwer ge* d ichten. Leeet de klerikale bladen, oplat krijgen kuDt. Uw gezond oordeel zal haast het on gerijmde en het onsamenhangende dier kleri kale poli'iek doen ondervinden, hunne lezing zal u noidzaken te onderzoeken e 1 na te deu ken opal de tegenstrijdigheden die ge noolza- ku'ijk er in ontdekken moet en uit de vergelij- 1 ing die ge maken zult tus3choa onze bla len en rlo klerikale zal uw politiek onderricht ir.ort- tloeien dank aan hetwelk gij u oabescnr .o nd in de mo elijke besprekingen zult kunnen mengen en door betwolk gij de doeltreffends t propaganda voor uwe onze gedachten zult J unneu maken. Ziedaar de zending dor drukpsrs 5 's Volks ouU.'Ogoiug en 0 ïderriclit te worden. MARN1X. Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari werd de zaak ten laste van Hector voor het Be roepshof van tient opgeroepen. Onze lezers weten dat Arys vervolgd werd voor achterhouding van gelden welke hij in zijne hoedanigheid van gelduitdeeler der Ko ninklijke Maatschappij der Belgische Iiedders aan slachtoffers van ongevallen .moest behan- digen. De betichte werd te Dendermonde vrijge sproken en bet openbaar ministerie heeft er be roep tegen ingesteld. Het Hot was samengesteld als volgt De Heeren H ddertcheidt, Voorzitter, Van Egge- reu euRolaud, de verslaggever in de zaak van M. W. Borreman, bijzitters. Openbaar Minis terie M. Wauters Griffier M. Van Grave. De betichte wordt verdedigd door de advo- katen Eeman van Aalst en H. De Baets van Gent- De Voorzitter geeft zelf verslag over de 19 zaken wolke wij breedvoerig hebben gegeven sa de zitting van Dendermonde. Over de Zaak Van Goethem, Van den Borre, Verbuist, De Troch enz. werd beurtelings verslag gogeveu en de zitting van Dinsdag werd er heel door ingenomen. De Zitting vau Woensdag begon met het re- kwisitorium van het Openbaar Ministerie dat het politiek doei betreurt dat aan de zaak is gegeven en bewijst klaar dat de betiehte de sommen toegestaan aan de slachtoffers van ongevallen, soms sinds lang in zijn bezit had, vooraleer hij ze aan de ongelukkigen uitdeelde en aan deze dan oog de gebeele som die hun toekwam niet uitbetaalde of er een zeker deel van hield. De verdediging zegt het openbaar ministe rie beweert dat de betichte welstellend is en niet noodig heeft de sommen achter te houden waarvan hij beticht is. Niets bewijst -dit of geen enkel stuk bevindt zich in het dossier om dit te bewijzen. Hij heeft alle3 weergegeven zelfs meer, zegt men maar bij beeft het maar gedaan als hij reeds aangeklaagd was en het onderzoek was begonnen door een heer lid der maatschappij van Brussel Het is met de zaak Van den Borre dat alles aan het licht is gekomen en da betichte begon nen is met alhier en aldaar sommen te gaan dragen, namelijk bij Van Goethem Benoit A3 jaar oud, 60 fr. die aan een anderen Van Goethem toekwamen van 54 jaar bij Verhulst die na reeds tweemaal 20 franken te hebben ontvangen en aan wie hij gezegd had dat er oor hem niets meer was nog veertig franken in Mei 1901 werd gedragen door den betichte. DeTrogh A. die de 100 fr. heeft ontvau gen bestemd voor De Trogh B. die den 14 September 1900 een ongeval heeft gehad en voor wien een mandaat was geKomen den 20 September, mandaat welke tot hiertoe aan den belanghebbende nog niet ter hand is gesteld geworden. H t openbaar ministerie schetst verder beurtelings al de lei ten af waarde be tichte geld zuu moeten achtergehouden hebben Ten slotte vraagt de achtbare hesr advokaat generaal het vonnis van den eersten reshter te hervormen eu de betiehte de wet tee te pas sen Daarna spreken de verdedigers het-'rekwisi torium van bet achtbaar Openbaar Ministerie tenen en het Hof na eene korte beraadslaging spreekt den betiehte vrij zonder kosten. Gedurende de zitting werden de zoon van onzen politiekommissaris en sieur Firmin De Vylder twee klerikale haantjes vooruit op be vel van den keer Voorzitter de zaal uitgedre ven, beiden waren te ver is don wijngaard des heeren gewandeld, zij gedroegen zich voor het Hof gelijk men aan de klerikalen van Aalst in de kies- en saucissensectien leert van zich gedragen. Het scheelde weinig of beiden maakten kennis met den Gentschen Mamme lokker. Het blijkt meer en moer dat het mi nisterie geenszins 't akkoord is, zoo min over de beginselen als over den tekBt van het wetsontwerp op de arbeidson gevallen. Dit is waar voor het ministerie en ook voor zijne meerderheid. De Bien Publtc ziet het gevaar eu hij spoort aan tot wederzijdse he toegevin gen, zoo niet voorzint hij het volgende, ofwel het terugtrekken van het wets ontwerp of het ontslag van het minis terie. Het Volk dreigt zelfs dat 100,000 katholieke werklieden de houding van het gouvernement radikaal zullen ver- oordeelen. Hoe weinig gewicht eene bedreiging ook heeft in den mond dier lieden toch dient ze te worden aangestipt. Waarop draagt nu het groot verschil van meening Voornamelijk op twee punten 1. Moeten de voordeelen der wet, ook uitgebreid worden tot de landbouw- werklieden 2. Moet de wet het beginsel der ver plichting erkennen. Omtrent het eorste punt heeft Mijn heer Fraucotte, minister van arbeid, gezegd, dat de regeering het princiep niet bestreedmaar dat zij het oogen- blik nog niet gekomen achtte, om de wet tot daar uit te breiden. Betreff >nde de verplichting meent M. Francotte dat dit beginsel in strijd is met onze nationale traditiën of over leveringen. MM. Verhaegen, Michel, Levis en Renkin, hebben de verplichting verde digd, maar men is van weerszijden bij zijne meening gebleven. Da toestand schijnt nog al gespannen, want M. de Broqueville vroeg dat de kabinetskwestio niet zou gesteld wor den over het beginsel der verplichting. De zaak Van den Bossche zou dus weer veor 't Gerecht komen, maar waren in het eerste proces de verdedigers van den ontrouwen ont vanger vrienden vai Gheeraerdts en Bethune hadden allen hun best gedaan om die twee wit te hou len, nu zouden er verdedigers optreden die voor deJusticiede verantwoordelijkheid van burgemeester en sohep°n zouden vaststel len tn heel den vnilen kliekboel eens voorde oogen van moeder Themis zouden uitschud den. Kost wat kost daf moe3t vermeden worden, onze twee kleppers laten zich door de lakeien der kliek bewierroiken maar van de opanbaar- heid der rechterlijke debattan hebben ze meer schrik dan do duivel voor het kruis. We weten niet wat al voetstappen er zijn gedaan, wat al invloed er is gebruikt geweest om de diepbedroefde vrouw tot overgave te dwingen, zij beeft helaas zooveel geleden en hare wilskracht was gebroken. Voor ons is de brief door haar aan het stadsbestuur gezon- haar zedelijk afgedwongen. Hat kan haren wil niet geweest zijn 17000 franken van haar for tuin dat eens aan hare kinderen moet behoo- ren ten prooi werpen aan het wangedrocht dat alles verslinden wil. Overigens die brief is onzinnig. De borg is stgesteld op 40,000 franken door een nota- solen akt. Indien de stad gelijk heeft ^moes- ten de 40,000 franken volledig worden" afbe taald, heeft de stad ongelijk dan is Madame Van den Bossche geen centiem schuldig. Welnu de stad heeft ongelijk en zij die voor de aanneming gestamd bobben van 17000 frans ken hebben eene schandalige daad begaan te genover eene ongelukkige vrouw eu ongeluk kige kinderen. In geheel die jammerlijko kliokaffaire zijn er twee personen die in de eerste plaats verant woordelijk zijn, we noemden Gheeraerdts eu Bethune die door hunne nalatigheid en plicht verzuim de oorzaak zijn dat de verduisteringen 14 jaren lang ongemerkt hebben geduurd, die telkens in het verslag deden drukken dat zij de rekenschap nazagen en het nooit deden. Welnu indien Gheeraerdts eu Bethune wis ten wat kiescbheid heteekent zij zonden de 98,000 franken let Hen in plaats van ze te willen ontrukken aan on- Bcbnldigeu, in plaats van ze met al de rest te kloppen uit de zakken der lastenbatalere. I>© Suiliertui'f is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver vaardiging, dezelfde wiust, zij omtrent dubbel suiker levert van hare coucureuten De Siroop De Pratere is de beste hedendaagsche borstremedie, zij geneest zeker en spoedig den hoest, bronehie- ten, influenza, keelpijn, rhumatism, vallingen, asthma, tering, enz. Volgens de proef gedaan door de groote ge- neesheeren is de Siroop De Pratere de krach tigste aller hoestgenezende remedien, omdat rij spoedig onrechtstreeks werkt door de demhaling op al de borstpijnen zonder de maag te hiaderen. Prijs 2 franken. In alle rtheken, te hekomen te Aalst, apotheek Gal- sat. Te bekomen bij rle Apothekers Callebaut Botermarkt en De Valekeneer, Esplanade. Lezers Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van Dr Raphaël. 1 fr. 71. vóór den Gemeenteraad. Verleden week werd in de zitting van den gemeenteraad verslag gegeven over den brief van Madame Van den Bossche door denwelken zij aan de stad aanbiedt de somine van 17.000 iranken om de zaak der borg te vereffenen welke zij over haren man geteekend had. De gemeenteraad heeft besloten dat aanbod te aan vaarden. Herinneren wij in 't l ort de feiten. In 1898 kwamen Gheeraerdts en Bethune door een brief van Rsué Van den Bossche godagteekent van 15 October te weten dat deze aanzienlijke verduisteringen had gepleegd ten nadeele der Stadskas. Die heeren kwamen bijeen in 't huis vau den burgemeoster, Gnaeraerdts en besloten alles te verzwijgen. Van den Bosscie had maar een deel der verduisteringen in den fam ;uzen brief bekend en ze dachten dat er middel was om al les derwijze te schik keu dat hunne verantwoor delijkheid buiten de zaak bleef. Van den Bossche Bené bleef stadsontvanger en pleegde nog andere verduisteringen Iutusschen haddon de fijn-vrome heeren hun middel klaar gemaakt. Ouder een of ander voorwendsel deden zij door Madame Van den Bossche, echtgenoote van den outrouwon ont vanger eene borg geveD op hare goederen voor de somma van 40,000 franken. De ongelukkige vrouw wist niets van de wandaden van beuren man en deze zweeg, zoodat hij het welzijn van vrouw en kinderen slachtofferde zonder dat dit offer zijne eer konden redden. Dat wisten Gheeraerdts en Bethnne, dat moesten za weten en hunne handelwijze jegens de moeder en de kinderen is zoo erg, dat ze met geen naam te bestempelen is. Al wie een hart heefr, al wie mensch is zal met verachting zsggen 't Is afschuwelijk. Toen er op de ii 1898 bekende feiten pres criptie was, werd de zaak uitgebracht. René Van den Bossche werd afgesteld en veroor deeld 1 Welke ramp voor de vrouw, welke ramp voor de kinderen 1 Welnu het stadsbestuur of liever Ghee raerdts en Bethune zonden aan Madame Van den Bossche een bevelbrief de betaling ei- schende der 40,000 franken borg genomen in de omstandigheden hierboven vermeld. Madame Van den Bossche weigerde te beta len en spande een proces in tegen de stad-ver mits zij geen borg kon geteekend hebben voor een te kort welke men haar verdoken had en reeds bestond toen den akt voltrokken werd voor de notaris Limpens. vergunningsrecht verschillend is van dorp tot dorp en van stad tot. stad, dat de eene herberg er aan onderworpen ia en de andere niet zoo wil het wetsont werp voor sommtge categorien van werklieden voor sommige bedrijven verzekering tegen werkongevallen en voor anderen niet. Ia plaats van den weg effen te leggen voor den werkman om spoedig tot eene vergoeding voor geleden schade te kun nen geraken schijnt men ook de forma liteiten of pleegvormen ingewikkelder te willen maken. Men klaagde over de oude wetgeving maar het is te vreezen dat de nieuwe omdat zij niet rechtzinnig doortastend en doelmatig opgevat werd aan de advokaten en de rechterB nog meer werk zal geven. Wie zal er het meest door lijden De werkman. Waarin de wet op de dronkenschap en het vergunningsrecht verschilt met het wetsontwerp op de werkongevallen, is dat de eerste door de clericaïe regee ring gerekend was om er zooveel geld mogelijk uit te kloppen, terwijl de tweede berekend is opdat 't gouverne ment er zoo weinig mogelijk zou bij te stuiken hebben. Het is deze laatste berekening die zeker wel den doorslag zal gegeven hebben om in het wetsontwerp de ver plichtende verzekering van kant te schuiven. Vele bevoegde personen zijn over tuigd dat de verzekering tegen de werk ongevallen niet doelmatig zal werken, geene verbeteringen aan de heerschende toestanden en misbruiken zal brengen, zoolang deze verzekering niet algemeen en verplichtend gemaakt wordt. Edoch, moest de regeering dezen weg opgaan, moest zij de verplichting in voeren, dan zou zulks niet kunnen ge beuren zonder geldelijke verplichtin gen van harentwege. En om nieuwe geldelijke verplich tingen op zich te nemen, daarvoor zit het ministerie te veel in de krot. Reeds zoekt het om te snoeien op de ellendige 9 centen pensioen welke aan de behoeftige ouderlingen na zooveel moeite verleend werden, door de forma liteiten tot het bekomen van het pen sioen te verzwaren. Ook zijne verplichtingen tegenover de militiewet kan het ministerie niet voldoen. Wij wonen tegenwoordig in Belgie dit schandelijk schouwspel bij dat de geestelijkheid die met stapels miljoenen in hare diocesane kassen zit, op voorhand uit de nationale schatkist betaald wordt, teiwijl de arme ouders van militiens en vrijwilligers (waaron der zeker velen zijn die het dringend noodig hebben), heden de arme ver goeding nog niet ontvangen hebben, welke hun voor den laatsten trimester van verleden jaar toekomt. Maar komen wij terug tot de wet op de ongevallen. Haar groot gebrek gelijk de wet op de dronkenschap en het vergunningsrecht is van niet volledig te zijn van niet door tastend genoeg, niet algemeen te we zen. De eene gelijk de andere wet schept onderscheidene categorien. Zooals het Brief van M. Galand, ingenieur te Lyons Zeuci ons drie doozen borstpillan vau D' WaD tbëry. Ik bevind er mij zeer goed mede én mijue vrouw ook, voor het genezen van den hoest, de vallingeD en de keelpijnen. Telkens wij ervan genomen hebben, is eme enkele doos van een frank altijd voldoende geweest. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valekeneer, De Waele, Ghysseliuckx en overal. De moniteur vau 't kliekbestuur acht het ncodig ook mede te prateu over ouze politie. De koteriegazet ha-.lt eene reeks voorbeel- deu ja,in om te bewijzen dat zoo eene misdaad niet ontdekt wordt zulks niet te wijten is noch aan 't parket, noch aan gendarmen, en veel minder nog aan politie. Dat beeft ook niemand bsweerd, niet altijd worden de misdadigers ontdekt zulks weet ie dereen, maar met eeuo goede ingerichte politie is er toch meer kans de booswichten te snappen dan met eene politie wier inrichting te wen- schen laat. Al dat gepraat van Denderbo le is protto- kel, do waarheid is dat elders het niet knippen vau een misdadiger uitzondering is, terwijl wij bier nog altijd in de verwachting zijn dat onze politie eens bij uitzondering de daders van in braak, diefte en erger zou vastklampen. Onze politie is beneden bare taak, dat zeggen we vlakaf en al onze medeburgers die reebt voor de vuist itil'en spreken zul Ion bet daar over eens met ons eens zijn. We leggen da schuld der tekortkoming niet op de agenten, 't is de inrichting die niet deugt. Er ontbreekt onderricht en aanmoediging er ontbreekt vooral het goede voorbeeld. We vragen nogmaals wie dient er onze o- genten tot leermeester en voorbeeld. Niemand zal ons beschuldigen de agenten te hebben aangerand, wij hebben ons zelfs de moeite niet gegeven, de historie der boompjes te vertellen aan onze lezers en in een vorig ar tikel wezen wij er op, dat de agenten niet de oorzaak zijn vau den toestand, aangezien zij zeiven dikwijls de slachtoffers zijn der slechte inrichting. Herinnert U de zaak van het tabakfabriek Borreman. De politie was verwittigd, agenten werden geplaatst in de fabriek, agenten hiel den de wacht buiten, alle maatregelen waren in 't grootste geheim genomen. De dieven komen, dringen in 't magazijn, naderen tot op enkele p issen afstand van de wakende agenteu bemerken dat er verraad is en Demen de vlucüt langs een kleiD venstertje meer dan manshoogte boven den grondZa loopen nog. Wat Denderbode raast over parket en gen» darmen is vodderij. De gendarmen hebben werk genoeg op den buiten eu huu werkkring is in de stad zeer beperkt. Het parket moet zij ne opzoekingen regelen ,uaar de inlichtingen door de politie gegeven en och arme 1. juist naar de waarde dier inliebtingen beoordeelt het parket van Dendermonde de waarde der poli tie van Aalst. We zullen eene politie hebban gelijk het be hoort, zoodra er paal en perk zal gesteld zijn aan de uitzinnigheden door de partij der al- leenheersching begaan, zoodra het de hervor ming van bet politiekorps zal toevertrouwd zijn aan bekwame mannen, znodra de beve lende kroeten vervangen zullen zijn door mannen die met woord en daad de agenten tot wakkerheid, ijver moed en plichts betrach ting zullen aansporen. Maar tot zoolang is't met onze politie....... Zut I Over eenige dagen zal voor de rechtbank van Dendermonde het geding bepleten worden van M. Jos. OSTE, gewezen onderwijzer tegen de stad Aalst, wegens onregelmatige af hom- dingen op zijne jaarwedde. Het is te hopen, dat de Justicie, de handel wijze der knoei-kliek zal beoordeelen gelijk rij het verdient en zij verplicht zal zijn de sommen terug te geven welke zij uit politieken haat afhield. Jicht en rhumatismlijders geneest a door het gebruik van den Elixir Vincent. Te bekomen bij M. CALLEBAUT Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de flescta.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2