MEETJE STEVENS ®Pü Nummer 8 Zondag 22 Februari 1903. ïmm Snip Snap, Snorium Herbergen Scholen Zaakji es 18<te Jaar. W LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J j voorop haalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor tien buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. 3 HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncend kr Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Hanüschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 21 FEBRUARI Op de laatste zitting van den gemeen- raad waren Gheeraerdts en Bethune afwezig. In die zitting werd er beslist de 17000 franken aangeboden door Madame Van den Bossche te aanvaarden. Een der aanwezige leden toonde aan, dat die aanvaarding ongewettigd is Madame Van den Bossche heeft eene akte geteekend voor 40,000 franken, ofwel die akte is geldig en dan moet de stad de betaling eischen van heel de som, ofwel zij is ongeldig en dau mag de stad geen duit aanvaarden van de echtgenoote van den ontrouwen ontvan ger. Natuurlijk werd de protestatie van M. Van den Brempt in den wind gesla gen. M. I)e Hert wist te vertellen dat iu tien jaren tijd de leening van 98,000 franken zou vereffend zijn en daarmee., snip, snap, snorium De heeren Gheeraerdts, Bethune, Meert, De Gheest en De Clippelo woon den deze zitting niet bij. Waarschijnlijk was het omdat zij persoonlijk belaug iu die zaak hadden Doch aanwezig of niet, de boel was bij voorbaat geschoteld en gelepeld en wij lasten betalers zullen de duizenden afdoppen waarvoor Gheeraerdts en Bethune ver antwoordelijk moesten gesteld worden. De toer is gespeeld. Die kleppers hebben zooveel vertrou wen in de goedzakkigheid en onwetend heid hunner kiezers en ze hebben zoo vele stemmen van de vreemde vogels die komen men weet niet van waar en gaan men weet niet waarheen 98,000 franken zullen de Aalstenaars afdoppen om pleizier te doen aan de waakzame en bekwame helden Gheeraerdts en Be thune, die niet gaarne in den zak schie- •w Dorpsverhaal door L. V. O. Ouderwijzer. Daar gaat de treurige stoet. Vooraan vier maunen die eeu kist dragen het lijk der vrouw. Daarop volgt een meisje van acht ja ren dat een houten kruisje draagt met dood- beeldekens versieid dan komt een maagde ken met het klein gegeeld kistje, dat met een helwit linnen doak is gedekt. Jan volgt met hangend hoofd. Doka, de vroedvrouw, had de wonde met loopend water gewasschen, er dau een pleister opgelegd en het hoofd met doeken omwonden. Daar ging nu de brave, vlijtige man, nog twee dagen geleden zoo vol levenslust, zoo vol moed, thaus gebroken, hopeloos. Hij leidde ziju snikkeud zoontje aan de haud. Nevens hem ging Jans zuster Bella, een beeldschoone krachtige vrouw. Zij hield Trien tje bij de haud en poogt met zoete woorden het kindje te troosten. Ook Bella' 's oogen waren roodgekreten. Al degenen die de hut te Bevingen bewoon den waren haar onzeglijk lief. Zij had er immers zoo weinig die haar van nabij beston den. Zij zelve was kinderloos, en 't was jam mer, want zij was zot van kinderen. Eilaas haar huwelijk was ongezegend gebleven. De schaf van liefde, die iu haar jong, frisch harte lag, had zij voor't huisgezin beurs broeders overgehouden. ten om hunne verregaande domheid (of wat anders) te betalen. En als de kiezing zal naderen zullen dezelfde feniksen optreden als de zalig makers onzer stad. Ze zullen tot de kie zers zeggen stemt voor ons, want de liberalen zijn goddeloozen, de geuzen zijn slechten, ze zullen de kerken af breken, de priesters verjagen, het va gevuur afschaffen, de hel uitdooven, God uit deu hemel jagen stemt voor ons of ge zijt eeuwig verloren, ver vloekt, verdoemd En wij zullen voor de kas wel zorgen. En in de sectien zullen ze trommelen op het jenevervaatje, medespelen op de vogelpik en tot de zuipers en bras sers zeggen brave, gezonde, wakkere, matigo medeburgers, ge moet voor ons stemmen indien gij ooit eene voor spraak, eene gunst, eene noodzakelijke tusschenkomst van doen hebt, dat kost ons niet meer moeite, dan het u moeite kost om neu masjer of een pint te driu- ken van de liberalen zoudt ge dat nooit hebben En wij zullen voor de kas zorgen, Eli tot de Oude mannekens zullen ze zeggen Ge zijt te oud om alleen te gaan stemmen, uwe certifikaten ziju reeds gereed, alles zal goed ziju En wij zullen voor de kas zorgen. De kliekmanneu hebben de overtui ging dat de kiezers vau Aalst hunne schijnheilige bedreigingen en beloften zullen blijven slikken, zij denkeu vast dat de Aalstenaars zoo gevoelloos en blind zijn, niet te voelen noch te zien hoe ze geschoren worden zonder zeep door de bende barbiers, die op hun uithangbord schrijven voor godsdienst volk en vrijheid en niet auders op hun ne rekening hebben dan leuningen, kaspluudering en opcentiemen. 4 uiillioen en half zijn in den kuil der ratten verzwolgen, nullioeuen zijn als rook vérJwenen. Voor de mannen der koterie kiezen is stemmen voor Antje, Trientje en Piet ook gaven 't haar wel weer. En zonder dat Vader of Moeder er van spra ken zei Trientje met haar zoet stemmeken Een Onze Vader voor Meetjelief. Eens, op kermis te Neigend, had Bella Ste vens dat gehoord. Bonzend sprong heur hart naai hooger, eu tranen, dinae tranen van onbewolkt geluk biggelden langs haar rozen wangen. Een kind, een engelken dat God bad voor haar, dat do Albehueder smeekte om heil en welzijn voor haar 1 De moeder die dat aan heur kieken leerde moest haar dus wel gadeloos liefhebben, raadde Meetje, eu sinds was de goede plaats iu haar hart aan de schoonzuster geschonken. Vóór acnt dagen had Beha üe twee kinderen gehaald en ze met zich medegenomen naar Roe8beka, achter het Neigembosch, noord waarts heen, waar zij met haar man Lamme Verdeeld een groote leerneu hut bewoonde. 't Was kermis voor Lmime als de kleiaen er waren. Dan stapte hij na hot einde der dagtaak op de hoeve, met verhaaste stappen naar huis. Eeu goede vent die Lamme Een gouden harte onder een ruwe sohors 1 Ziju zij er, Bella zijn ze hier vroeg hij eer de deur open was. Bella zei mets, maar zij lachto schalks. Waar zijn ze 1 waar zijn ze Hij liet ziGh nedervallen op den aarden vloer en op handen en voeten kroop hij onder de tafel en ging onder de bank, waar zij zich hadden verstoken, zijn twee "gastjes viuden^ Vier armpjes omstrengelden zijn hals. Nieuwe opcentiemen Wilt gij kontrool, wilt gij toezicht, wilt gij alle kasplundering onmogelijk maken Stemt voor de libei-alen I! Onophoudelijk hooren wij de klerikalen uit vallen tegen de herbergiers, dat er meer dau de helft te veel ziju dat men zou moeteu slui ten om 10 ure en nog meer andere. Dit beklag zullen wij niet bespreken, wij moeten toch zeggen dat wij ons seffens herin nerden in den tijd iets gelezen te hebben over herbergen en scholen eu wij nachten zou het ons niet toegelaten zijn met grooteu eerbied bij middel van de Dendergatm aan den vijand van de herbergen ie verzoeken bij het katho liek ministerio voetstappen aan te wenden op dat het verboden zou worden scholen af te sehafian en er herbergen van te maken. Ja, lezer, dit is gebeurd geheel het land door onder het gouvernement van de katholie ken die zich, o scheinheiligaards, als de bestrij ders vau het alcolisme willen doen door- gauu. In de provincie Oost-Vlahnderen alleen heeft meu ontdekt 1. Eene gemeenteschool van Hettrne is ver anderd in herberg geheateu In den Hand boog. 2. en 3. Eene andere gemeenteschool van Re,urne, is veraudurd in 2 herbergen die bat uithangbord dragen 1. In 't Kloefken eu de 2. Ia de Gemeenteschool. 4. De school van Quaremont is nu de her berg In Amerika. 5. De school van Pcteghem draagt nu het uithangbord In de Wiepe. 6. De school van Beirvelde heet nu de her berg In de Kuiperij 7. Eene school van llonse is nu herberg met naam In den Sergeant. 8. Eene andere school van Ronse eD 9. Eene school van St Niklaasherschapsu in herbergen dragen ook de uitgekozenste na men. Ziedaar het werk van de katholieken I De officieele seholen worden vernietigd, her bergen en gevangenissen vermeerderen Leve de Vrijheid, roepen de klerikalen uit. Leve de Vrijheid en de klerikalen moeten wetten maken op de dronkenschap, op de spe len, op onzedige liederen, gevaugeuisseu ver- grooteu, nieuwe erbij maken, bedelaarsgestieh- Lachend, schaterend, jubelend kwam Lamme met zijn vracht naar voor gekropen en speelde iu den vloer met de twee lieverds als een houd met ziju jongen zou doen. Bella lachte, lachte de kinderen huilden van pleizier. Lamme grolde en juichte 1 't Was een leven, een leven van de andere wereld 1 Menziel vroeg Lamme, blijft genu bier wonen, bij ons Voor eeu week, nonkel Zoolang Gastjes dat doet me plezier I Een week, menziel 1 daar en komt geen einde aan Het einde was er zoo ras, eilaas 1 Eergisteren, iets voor den middag, kwam eeu vrouw «an Bevingen bij Bolla binnen en zei zonder on wegen Bella, ik kom met slechte tijding. Pal, bleek stond Bella. Slechte tijding vroeg ze. Ja, ADnetjeis in 't kinderbod gebleven.. Ze is dood... Dood Bella zakte op haar spinstoel neder en ra deloos viel baar hoofd in hare handen. Dood Dood 1 snikte zij alsof ze niet be greep, niet kon begrijpen Anueken.. Aune- ken dood I.. Meer kou ze niet zeggen 1 Heur hart sloeg, baar ooren tuitten, hot ronkte in haar hoofd zoo bang, zoo bang I En het kindeken is ook dood Weder zweeg de vrouw eu na een poos ging zij voort. Jan is van zich zelveu gevallen en heeft zich aan het hoofd erg bezeerd - ten vermeerderen, het getal gendarmen van 2000 op 3000 brengen enz. Leve de Vrijheid roepen de klerikalen uit, terwijl zij een rouwdoek houdeu op do ge schiedenis der bloedige dagen vau de zes tiende eeuw 1 Leve de Vrijheid, roepen zij uit terwijl zij de banvloekiugen, de broodrooverijen de ver volgingen, de weigering der sacramenten enz. verduiken van de jaren 79 Leve de Vrijheid roepen de klerikalen uit terwijl zij broodroovea eu vervolgen al dege nen die beweren Vrij van gedachten en vrij van handelen te zij n Leve de Vrijheid tieren zij wanneer hunne partij hier iu Aalst de schandaligste broodroo verijen, de afschuwelijkste vervolgingen heelt gepleegd tegenover burgers bedienden eu werklieden, alzoo het wreedaardig werk vau de schoolwet van 1884 verzettend. Leve de Vrijheid roepen zij, terwijl zij geen andere werkman aannemen dau deze voorzien vau een briefje afgeleverd door eenen priester of voornaam klerikale heer. Leve de Vrijheid huilen, zij, terwijl-. Maar neen 't is genoeg I O 1 heerlijke vrijheid goede scholen te ver anderen in herbergen. We lezen in een katholiek blad onzer stad het volgende zwansje. ZAAKJES DOEN.Vooruit schrijft nogal gaarne over" schijnheiligheid der pa pen. Een lezer van het boek i/Exode bubale van Emile Vandervelde, vraagt of Vooruit zijn oordeel niet zou willen vellen over de volgende zinsuee voorkomend in gezegd boes bladz. 67. De beoefening van den catholieken Gods dienst is zoo algemeen ia dit gedeelte van Luxemburg de kantons Wollin eu Siut-Hubert» dat, om een groot deel van hare klienteel niet te verliezen, de socialistische cooperatievon van Hamfays eu Rienne on ler h ire verkoop artikels paternosters en gebedenboeken! hebben. Hoe mag Voobuit dat wel heeten Welnu, wat beteekeut dat Het blad ver wijt aan de socialisten dat ze zaakjes doon in paternosters en gebedenboeken. Maar Jeme- nis, de socialisten doen wat zoo overal com mercie in alle waren brood, schoenen enz. waarom zouden ze bij den handel in katoen en wode bier en wijn ook den handel niet voegen in paternosters en gebedenboeken. Bella duwde, neen, zij stampte met de vuisi- ten op haar armen kop, als wou ze beletten dat hij barsten zou 1 Zij kou de schrikkelijke uitgestrektheid van dat onheil niet meten, en jammerlijk schreide ze voort.. Gij moet moedig zijn Bella, zei de bood schapster. 't Is Ons Heer die beproeft. Er is niets aan te doen 1 Er is niets aan te doen Maar verschrikkelijk was't Daarbuiten speelden en juichten de kleinen dat het tot in de hut herklonk. Onbewust van 't ongeluk dat hen trof, zongen en schaterden zij maar voort en ach zij hadden goene moeder meer 1 Ik moet gaan, Bella en den goeden dag t Vrouw, dank Gij hebt mij bet hart ver scheurd en toch.. Wilt gij nog iets doen Als het zijn kan Ik kan die twee arme schaapkens toch niet alleen laten. Hemel 1 gij moest eena by Lamme gaan 1 Waar is hij Op het bof te Walput. Zeg hem dat hij seffeus naar huis moet ko men. De vrouw vertrok. Bella lei zich mat het hoofd op de tafel en weende radeloos voort. Wat zou ze aau de kinderen zeggen Hoe zou ze hun doen verstaan dat zij geen moekeu meer hadden ;dat nooit haren lief le- vollen kus hunne traantjes zou we >a e Uai nimmermeer haar zegenend lied aan m *;ióa deken zou suizen uit haar reineu gorgel 1 (Wordt voortgezet). J'Vli

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1