De Hoppe. Het Jenever-Ministerie Geestigheid. De katholieke partij is solidair van Arys. Eene welverdiende serenade. Arys en de klerikale partij van Aalst. Karnaval Aalst. V\ at Van der Vel de ia zijn werk vertelt is ongetwijluld de waarheid en bewijst dat de godsdienst geen hinderpaal is voor het socia lism. De s >ci ilisten van Luxemburg en ook elders marton paternosters en kerkb teken haboen, ze zouden zelfs ophouden s >cialist m to zijn in dien ze in hun lokaal die voorwerp n niet kon den krijgen. Het klerikaal Goevernement heeft de accijns- rechten op den alkooi met 50 ten honderd ver hoogd. Die ni uwe belasting moet 30 miljoen op brengen want er is krot iu de Staatskas van lielgie, gelijk er krot is in de stadskas van Aalst. 30 miilioen nieuwe lasten. 8 Geene betere belastingen dan die op het verbruik zij treffen alleman, maar nie- inand wordt het gewaar! zoo verklaarde minister De Smedt-Dn Nieyer, dat wil in an dere woorden aaggen ge moet het volk doen lijden, ge moet het uitho igeron langzamer hand, zon Ier dat het gewaar wordt van waar d ellende komt. Daarom hebben de klerikalen de rechten vermeerderd op de bloem, op de haver, op de gerst, op hot vleesch. En nu plots lings als eeu donderslag barst de nieuwe hom 30 miilioen nieuwe lasten als een dierentemmer, die mot zijne karwats iu de kooi dringt van beren en leeuwen, ver scheen kazakkeerder De Smedt in da Kamer met zijn voorstel en wou tegen heug en meug, alles in een, twee, drie, zonder onderzoek of bespreking doen stemmen. 't Ging aan 't stormen in de Kamers gansch de linkerzijde, liberalen eu socialisten protes teerden tegen die schanlelijne handelwijze eu uren en uren bleef de zitting duren, 't werd avou i, werd middernacht, 't werd morgend en de millioeneu van den ministor-kazakkeer- der waren niet gestemd. En zoo ging het den volgenden dag en zoo den dag nadien. De slaven der rechterzijde, echte poesjenellen lagen in alle hoeken te s'apan om op te springen zooJra er aan 't koor deken werd getrokken als er moest gestemd worden Uren en uren lang spraken de liberalen en socialisten om aan te toonen hoe ongehoord het is, aldus eene grondige bespreking van dergelijk voorstel te willen verhinderen. Niets gekort I De klerikale hansworsten stemden de nieuwe lasten waDthet goevernement heeft de 80 miilioen noodig. Slechts een katholiek, een man van karakter beeft de handelwijze van het goevernement durven afkeurpn, M. De Landtsheer katholiek, provinciaal Senator van West-Vlaanderen heeft gezegd a Het tekort is onloochenbaar en sedert lang te voorzien, ik wil geene nieuwe hulpbronnen stemmen voor nuttelooze 8 uitgaven ik kan mijne goedkeuring niet hechten aan eene bedriegelijke wijze van jaardooding. Das de nieuwe lasten op den alkool zijn er maar gekomen omdat er geen zaad meer is in baksken en de 30 miilioen worden genomen op den druppel dor werklieden. 30 miilioen franken Niet om het misbruik van den jeDever te bestrijden, maar om dat misbruik te exploi- teeren. Heeft de loi-wet, heeft het verguntnngs recht heeft de wet der landbouwstokerijen het verbruik van jenever deen verminderen neen het verbruik is integendeel vermeerderd. Misschien zal dat verbruik tijdelijk vermin deren omdat de prijs van den borrel hier en daar zal vermeerderen, maar in de herbergen waar men achter de kelder leur of in de keuken jenever verkoopt zonder vergunningsrecht zal de prijs dezelfde blijven en weldra ook in do grootere drankhuizen zal men tot den ouden prijs terug komen, maar de verkochte waar zal van minder hoedanigheid zijn dus uadee- liger voor de gezondheid. Het klerikaal goevernement leeft van den alkool. Ge wilt het alkoolism bestrijden zegden li beralen en socialisten welnu bewijs het door daden eD ze «telden voor 1. Het staatsmonopool der voorbrengst van den alkool of 2. Te bepalen dat de alkoolvoortbrengst alle jaren met 6 ten honderd zou moeten vermin deren. 3. De accijnsrechten op het bier, de meede en cider af te schaffen. 4. De opbrengst der nieuwe lasten te ge bruiken tot het bestrijden van het drankmis bruik enz. Al die voorstellon werden door het kleri kaal goevernement verworpen wat er moet zijn is geld geld 1 geld Het scheelt niet veel of De Smedt de Naeyer roept tot het volk Drink maar jenever, daar van hangt onze redding af. Wie een druppel drinkt zal zijn aandeel be talen, wie er misbruik van maakt zal het daar om niet laten, dat zal over eenige maanden wel bewezen zijn. Het spreekt van zelfs dat onze fameuze volksvertegenwoordigers Woeste, Bethune en Piro het ontwerp hebben goedgekeurd. Verre van de accijasrechten op het bier af te schaffen is er dus ernstig spraak die volks drank nog meer te belasten door het heffen van iukomreebten op de vreemde hoppe. We herhalen nogmaa's de invoerrechten zijn belastingen die geheven worden om lat de kas er behoeft) aan heeft en dia betaald wordan door de verbruikers. Onze hoppekwe kers zeggen de voorstaan* ders der initomrechten, hebben b 'scheming noodig, vermits de vreemde hoppe hen hier onmogelijke mededinging komt doen. De afschaffing der mededinging is dus vol gens de prot.ectionisten een probaat middel om een nijvtrhei Istak te beschermen Welnu de praktijk heeft aet tegen ieel bewezen en 't is grootendeels door de mededinging dat vele nij verheden eeu lioogen graad van volmaaktheid bereikten. Zeker er werden pogingen aangewend om de hoppeteelt te verbeteren, ook in bet land van Aalst werd er voor geijverd. Maar ronduit ge zegd als we bier opmerken welke de uitslagen zijn tot nu toe bekomen, moeten we bekennen dat ze gering zijn. De hoppekweekers die de nieuwe werkwij zen hebben ingevoerd zijn nog de overgroote minderheid. Zij die prijzen behalen ter markt zijn eenigd liefhebbers gering, in getal en bijna jaarlijks dezelfde. We zijn er verre van af da gedane pogingen gering te willen schatten, maar we stellen vast, dat de uitslag onbedui dend i3 gebleven en de hoedanigheid der voortgebrachte hoppe in 't algemeen niet merkbaar is opgebeurd. Is het ten aanzien van dien geringen uits'ag dat de protectionnisten de beding van invoer rechten ter hulpe willen hebben Welnu dan schieten ze volgens oas volkomen piank mis. Ze rekenen, dat een invoerrecht van 30 fran ken de honderd kilos op de vreemde hoppe de prijs onzer inlaudsche ten minste tien franken de 100 pond zou doen stijgen. Veronderstellen we eens dat we aide hoppe van ons kwartier bijeen konden brengen en mengen alsof ze van een enkel hoppeveld kwa- me, behalve een paar zakken van eerste kwali teit. Welnu ik beweex dat het versehil van waarde tusscheneen zak van de mengeling en een zak eerste kwaliteit meer dan 10 franken de 100 pond zou bedragen. Konden we nu zooverre komen, dat al de hoppekweekers door den keu3 der soorten, door 't bebouwen, plakken, drogen enz. hoppe van goede kwaliteit leveren mochten, dan zouden ook van lieverlede de prijzen verhoo- gen, zelfs zonder de inkomrechten. Er zijn dus andere beschermingsmaatrege len te nemen, dan de invoering van tolrechten die ten laste zouden vallen der brouwerij, die maatregelen te zoeken en aan te wijzen ware een verdienstelijker werk, dan de Duitsche agrarians na te apen, die aan tol woede lijden en slechts do belangen bevorderoo van eenige grooto iandheeren ten nadeele van 't alge meen, V.O. Duizenden personen verklaren te zijn gene zen geweest van jicht en rhumatism door den Elixir Vincent. Waarom twijfelen Te bek-omen bij M. CALLEBAUT Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. deflesch, De SuAlcertixr-f is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver vaardiging, dezelfde winst, zij omtrent dubbel suiker levert van hare concurenten. Het blad der kliek poogt nu en dan eens geestigheden te vertelleu eu natuurlijk zijn het altijd beestigheden. In 't nummer van zon dag laatst leest men «Telegram Brussel 13-2 03, 13 u30. M.^Schotte, voorzitter van de Aals- 8 tersche liberale Associatie der vreemde- lingenzitten koffiehuize Cosmopolite, iD 8 drukke onderhandelingen met gezel EJ. Anseele. 't Zal weldra uitkomen waar 't 8 gebrand heeft. De informatie van 8 Denderbode is geheel valsch, de agent der geheime politie van Aalst die hem het nieuws heeft overgeseind was dronken en heeft er zoover neven gekeken als zijne makkers hier ter stede gewoonlijk doen als ze iets moeten onderzoeken. De Aalstenaar die in den Cosmopolite zat op het aangeduide u ir was M. Schotte niet maar wel een heer der kliek in onderhandeling mot een vreemde pater voor den verkoop vau een stadsgebouw, waar eeu coöperatief moet ge sticht worden over het vervaardigen van mo del stadskassen, krotvorslagen, saucissen en andere produkten van dien aard. 't Zullen weeral vreemdelingen zijn die het stadsgebouw voer eon spotprijs zullen krijgen, maar gezien het doel mag men niet aarzelen. Denderbode kondigt a in dat nu Hector Arys vrijgesproken is het weldra do beurt gaat worden voor de gazetten De Dender galm VEtoile Beige, Land van Aalst, Het Recht van Planqart enz., om voor het gerecht te verschijnen en er rekening te geven over het gene zi] aangaande de z tak Arys schreven. Boontje gaat omzijn loontje komen.... schrijft de heilige kribhelaar. Da krnik gaat zoo lang te water tot ze eindelijk breekt.Wij catholieke Aalstenaars, mogen 8 ons rnetM. Arys verheugen in zijne vrij- spraak immers wij ook zijn vrij gespro- ken want men wilde ons, gansch de katholieke Partij, in hem treffen. M. Arys is immers ook eatholiek Gemeen- s teraadalid, Verstaan Denderbode Wij zullen uwe ophemeling der gansche katholieke Partij iu de ophemeling van den pers >on van Arys, zorgvuldig aanstippen 1 Zij zal ons eens wel te pas komen 1 Ja Boontje gaat om zij loontjeII! Denderbode en zijne heethoofdige stokers willen dus Hector Arys het proces doen voortszetten tegen de drukpers welke zich vroeger met de zaak bezig hield. Ehwel het zij zoo 1! Wij zullen ons in gcede gezelschap bevinden in den persoon van den heer Proku- reur des Konings van Dendermonde, die in zij rekwiBitorium aan de drukpers zijne innige bedaukingen uitdrukte om lat zij zich met de zaak Arys bezig hield. Doch wij vreezen een dingen en wij zouden er zelfs een kies Aalster- sche s iucissen over verwedden, het is dat de zaak zelfs nooit zal gepleten wor den Durft gij de wedding aangaan Denderbode Dinsdag avond bracht de Jonge Gar de eene serenade aan Hector Ary3, de afgestelde uitdeeler der 8 Redders van Belgie. B Het was een heal plechtig feest, gansch de catholieke partij is immers solidair voor Arys, schreef Denderbode. De Jonge Garde was in tenue, voorop ging een gebrekkelijk man een schild dragende waarop men las Subsidie voor de kermis, snbsidio voor de kos- tumen, subsidie voor de concerten jaar lijksche subsidie 2,500 fr, Hulde aan Arys. Daarop volgt het middenbestuur der Belgische Redders met graaf De Grunue aan het hoof 1 en M. De Ro, ze komen Arys om vergiffenis sineeken wegens zijne voorbarige afstelling. M. De Clippele, arrondissementscom missaris is er ook bij, vergezeld door M. Scheerlinckx griffier der koophan delsrechtbank en secretaris der Aals- terscho afdeeling der Belgische Red ders deze draagt het boek mede der Maatschappij waaruit hij straks voorle zen zal hoe getrouw en nauwgezet Arys zijne taak van uitdeeler heeft vervuld Daarop volgt eene deputatie van slachtoffers van den arbeid, die weken, ja maanden, naar den onderstand heb' ben gewacht, hen door de Maatschappij toegekend en aan Arys gezonden. Ze komenden zorgvuldigen, ijverigen uit deeler bedanken voor den spoed welke hij steeds aan den dag legde om de hem gezonden gelden aan de ongelukkigen te behandigen. De overheden der stad ontbreken op de betooging niet. De heeren Ghee- raerdts en Bethune komen hunnen col lega in stiptheid, orde en waakzaam heid gelukwenschen en hem dringend verzoeken geene enkele gemeenteraads zitting meer te verzuimen, aangezien zijne kennis van zaken van groot nut zal wezen in het beheei der stad. Kort, 't is een onafzienbare stoet van huldebetoogers gelijk men er alleen te Aalst in dergelijke omstandigheden te zien krijgt. De Jonge Garde speelde hare schoon ste stukken, de afgevaardigden der ver schillende sectien alsmede die van Brussel enz. gingen beurtelings den held van het feest de uitgestrektheid hunner bewondering en vereering mede deelen alsmede hunne groote tevreden heid over de vrijspraak. Buiten op straat juicht de opgetogene menigte en danst in 't rond op de tonen der muziek en zingt Honderd twintig en hij grees Niet voor hem.. Daarbinnen praalt de held, omringd van vrien den pronkt hij in een stra lenglans, als iemand die op't einde zij ner lange loopbaan, het loon ontvangt zijner deugden, zijner oppassendheid, zijner plichtbetrachting en getrouw heid* En zoo wordt in Aalst de deugd ge huldigd door de deugd, zoo wordt in Aalst de menschenliefde en de weldaad gevierd en gefeest, zoo worden in onze stad dingen herdacht, die elders in he t vergeethoek zouden opgeteekend woi- den omdat te veel lof over te vee] deugd tot hoogmoed en waanzin drijft Men mag nooit geene valling verwaarloo" zen want liet is altijd van eene verkoudheid dat de ontstekingen en de tering voorkomen, daarom moet men altijd de borstpastillen Wal- thery nemen, die de kwaadste vallingen gene zen in twee dagen (1 fr. in al de apotheken) Te bekomen bij de Apothekers Callebau1 De Valckeneer, De VVaeie, Ghysselinckx en overal. 8 Zekerlijk, laat de handelwijze van Hector, 8 Arys veel te wenschen zekerlijk, heeft hij 8 gelden ontvangen welke hij eenigen tijd ach- 8 tergeliouden heeft, zonder ze uit te deelen 8 aan degenen voor wien zij bestemd waren zekerlijk, is Heotor Arys plichtig en een 8 groote plichtige maar hij is enkel plichtig 8 aan nalatigheid hoeft hij de gelden aan de bestemmelingen niet gegeven, heeft hij deze eenigen tijd achtergehouden, het is enkel 8 uit Dalatigheid hij heeft in die zaak niet 8 met bet minste kwade trouw gehandeld. Al 8 degenen we'ke Hector Arys kennen, weten 8 dat, hij de naligste mensen is welk er bo- staat enz. enz. Alzoo begon de achtbare advokaat De Baets zijne merkwaardige pleitrede, welke hij, bij de rechtbank van Dendermonde voor Arys uit sprak. Hector Arys bekende dus de stoffelijkheid zelve dor t iteu,welke him ten laste werden ge legd doch hij beweerde bier ter goede trouw en zonder het minste kwaaddoende inzicht ge handeld te hebben. De heer Prokureur djs Ko nings van Dendermonde eu de heer Procureur Generaal waren van een ander gedacht zij waren van gevoelen dat Hector Arys, als wan neer hij gelden achterhield gedurende maan den, ja zelfs gedurende jaren welke hem bebaudigd waren om ze aanstonds aan in noodzynde werklieden te geven welke slachtoffers geweest waren van werkonge vallen, de Heeren Prokureur des Konings en Prokureur Generaal waren van gevoe len, dat zulke feiten al de hoedanigheid ver- eenigden va» het wanbedrijf van achterhou ding van gelden, en zij vraagden de veroor deeling van Arys. Deze heeren hebbes ge faald. De rechtbank van Dendermonde en het Hof van Beroep van Gent hebben beslist dat het wanbedrijf van achterhon ling niet bestond dat, zoo nis de heer advokaat De Baets beweer de, er slechts zorgeloosheid en nalatigheid be stond en beide rechtsgebieden spraken Hec tor Arys vrij. Wij buigen ons voor deze rechterlijke be slissing en het is dus bewezen dat Heetor Arys geen dief is. Doch is deze vrijspraak, een reden voor de klerikale partij vau Aalst om alzoo triom fantelijk te jubelen zoo als Denderbode het doet Is gansch de klerikale partij van Aalst, zoo als Denderbode zegt, nu ook vrijgespro ken in den persoon van Arys V Daarover zal het kiezerskorps oordeelen. De kiezers zullen welhaast te beslissen hebben of de klerikale partij, 't is te zeggende partij van Hector Arys nog, waardig is om langer op het stad huis te zetelea en er te nestelen 1 Mannen zoo als Hector Arys, Gheera9rdts, Betbune en coosoorten, welke de nalatigheid zelve zijn, zijn deze nog wel waardig om lan ger tijd de belangen van de stad in handen te hebbeD en erover te beschikken Kiezers, gij zult oordeeleD, of gij nog lan ger zulke karakterlooze, zulke nalatige en zulke plichtverzuimende bestuurders zult aan het hoofd der stad Aalst houden; of wel gij deze zult vervangen door mannen welke enkel in het belang van eenieder zullen opkomen, en enkel het belang van het algemeen en, niet hun oigen belang zullen voor doel hebben, als wanneer zij zich aan 't aalstersch kiezerskorps zullen voorstellen. Kiezers gij zult stemmen voor de Liberalen, het zal de eenigste middel zijn om een einde te stellen aan het bestuur der kliek welke de stad Aalst rechtstreeks en onvermijdelijk naar de bankroet leidt. Stemt dus voor de kandidaten der Liberalen partij. Heden avond opening van den karnaval, uitstap met Muziek der vrienden van de Oude Garde ten 7 1/2 ure. Maandag, 23 Maart ten 9 uren 's avonds in Concordia, groot gemaskerd Bal der Symfo nie. Dinsdag, 24 Maart ten 2 nren namiddag uitstapmet muziek door de vrienden der Oude Garde. Zondag 1 Maart ten 9 uren 's avonds in Concordia gemaskerd Bal der Oude Garde uit- sluitelijk voor de leden en hun huisgezin. Plaatsgebrek doet ons het verslag van voor Taaien Vrijheid en andera artikels tot een toekomend nummer verschuiven. Men herinnert den lezers dat, met tan tijd tot tijd eene kleine dosis slijm verdrijven de Waltherypillen te nemen, men zich met zeker> heid, buiten bereik steit van da ziekten Eene enkele doos van fr, 1.25 is voldoende voor een gansch huisgezin gedurende een geheel jaar. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Groot BAL Indien Gij u wilt lustig en deftig amuseeren gedurende de Vastenavonddagen, gaat allen naar de prachtige Zaal it De Letterzetterskring; op de Graanmarkt, hij Adolf Iiuelens, waar er zal puik BAL gespeeld worden.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2