MEETJE STEVENS Nummer 9 Zondag 1 Maart 1903. Vastenavond. Waarom zoo haastig. De kleine burgerij en de kloosters. Een nieuwe Confrater. Raid-Militaire. 18de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Met; abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs Por Annonoen06D?emeI1 per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op cle derde bladzijde, 1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden, Nee spe nee metu. AALST 28 FEBRUARI De vastenavonddagen zijn op eene enkele uitzondering na in vrede voorbijgegaan Een der deelnemers aan den Zwans-raid had in 't stormig loopeu ergens eene gemas kerde onvrijwillig wat ruw aangestooten. 's Avonds heeit eene heele bende in de zaal JRueleus hem aangerand (de woestelingen her kenden hem aan bet nummer op zijnen arm) en zoo erg mishandeld, dat men hem naar huis heeft moeten brengen, waar hij verzorgd is geworden door twee geneesheeren. Het is te hopen dat de gemaskerde lafaards die Ni,ël mishandelden zullen ontdekt worden en zij het loon hunner lafheid niet zullen ont gaan. Al wie eeuige aanwijzing kan geven be treffende de daders wordt verzocht het te doen M. de Smet de Naeyer heeft op de eerste dag der merkwaardige bespreking der alcoho- lenwet uitgeroepen n De transactiën zijn tegen gehouden en M. Carton de Wiart voegde er bij Do zakeo zijn onmogelijk zoolang de wet uiet gestemd is. Inderdaad de Beursspeculatien werden zoo lang verdaagd de onschatbare winsten voor bereid ten profijte van eenige vrienden van het miniscerie, groote slijters en stokers, allen van de zuiverste klerikale tiut kouden zoolang niet ingepalmd worden. Gaarne hadde men de vriendjes willen ver plichten met hun de profijtjes dadelijk to doen winnen daar zij des te grooter hadden geweest. M. de Smet de Naeyer las in de Kamer ee ne statistiek voor welke scheen te bewijzen dat zijne vrienden de stokers zoo weinig van de wet wisten, dat hunue fabricatie over de maand Januari minder hoog was als verleden jaar. Maar., hetgeen men niet weet is do hoeveel heid die zij voortbrachten sedert 1 Februari met dag en nacht te werken. Hetgeen men evenmin weet is da kwantum welke zij iu hunne putten verborgen hielden om maar te verkoopeu na de stemming der wet Vele kooplieden ontvingen brieven hen mel- flende dat het onmogelijk was bediend te wor den voor 13 dagen wanneer gewoonlijk de be stellingen uitgevoerd worden binnen da 48 uren. Verbintenissen werden aangeknoopt, edoch met allerlei voorwaarden die ten stelligste be wijzen dat de stokers kennis hadden der aan staande verhoogiug der accijnzen. M. de Smet de Naeyer moest dus geeu vrees hebben voor speculatie. Maar het waseukel comedie de speculatie had reeds plaats gehad Die wet, welke men aan de Kamer in eenige stonden had willenJafdwingen om te belet ten dat het volk klaar zoude zien, zal onachat bare sommen brengen in de brandkasten van een vijftiental klerikale stokers en branders die daarna nog door het goeveruement zullen ge decoreerd worden om fortuin gemaakt te heb- j beu ten koste van de algemeene gezondheid en de spaarpenningen van het onwetende volk, dank zij de medeplichting van hunne partij welke aan het bewind is. Maar het volk bezit een goed middel om die berekeningen van eenige volkshaters te verij delen. J Dat het een energiek besluit ueme. Dat het ën voor zijn eigen welzijn en voor het algemeen welzijn van het vaderland den eed aflegge van geen geuever meer te drinken. Er is genoeg goed bier om den doodende alcohol nuttiger wijze te vervangen (Het Licht). Iu het eukwest over den toestand der kleine burgerij te Antwerpen, heeft een kleine boek handelaar de volgende verklariug afgelegd w Het werk in de kloosters en de gevange nissen maakt eene doodelijke konkurrentie aan den kleinhandel. Zekere kloosters leve- ren papier aan 25 per honderd lager dan den gewonen prijs. In de gevangenhuizen betaalt men 2 a 3 centiemen eeu handwerk, waar voor de kleiue nijveraar dertig centiemen geeft. In de meeste klerikale scholen en in alle nounekensscholen zijn de leerlingen ge dwongen de boeken, de schrijfboeken, de de prentjes, in een woord alle schoolgerief in de school zelve te koopen. Zoo leggen de klerikaleu het aan om den toe stand der kleine burgerij te verbetereu. In de kloosters wordt alles gefabrikeerd doch men betaalt er bijna geen patent. Zij betalen ook geen werkloon. Wilt gij daar een staaltje van Lees dan het proces, dat sedert eenige we ken te Nancy, tegeu de zustorkeus der kongre- gatie Le Bon Pasteur iugespauuen is. Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 3. 't Was avond en 't was Herfst. De wind roefde door de takken der blader- looze boomen hij floot aan de hoekeu der woningen en bromde naar in den schoorsteen. Lamme Verdeeld vlocht korven van hop ranken en Bella deed haar spinnewielken lus tig snorreu. Piet en Irientje zaten aan den haard, waar een vroolijk knappend houtvuur brandde. Sedert den dood van Antje, hunne móeder woonde Jan mot de twee kinderen bij Bella te Roesbeke. Jan weefde niet meer hij kon het niet volhouden. Weven doet droomen en op het getouw droomde hij steeds vau zijn aan gebedene Antje. Ik kan mijn braaf, lief vrouwtje niet vergeten. Het leven in mijn huizeken voorheen zoo zonnig, weegt mij zwaar zei hij. Hij hield zich dan ook uitsluitelijk met zijn handel bezig, die zich allengskens meer uit breidde. Twee-driemaal ter week kwam hij naar Roesbeke, sliep er een nacht, kuste zijne kin aeren inden vroegenmorgend tot wederziens, en vertrok. Dat zwervend leven vol hoofdbrekerij en rijk aan beslommeringen van allen aard, bracht afwisseling m zijn droeve dagan en goot wat zonuelleht in zijn treurend gemoed. De twee moederlooze kinderen werden bij Meetje Stevens gekoesterd, gekoosd, verzorgd, gezegend Wij zullen het wel zoo gedaan krijgen, zei Bella, dat zij het verlies hunner moeder maar niette zeer merken. Wie maalt de teedere zorgen waarmede de lievertjes bij Bella werden omringd Zij waren beter en netter gekleed dan de andere kinderen der buurt. Trientje had een mooie pop, die Lammen met zijn lierenaar had gesnipperd en die Meetje in een net rokje had gestoken, dat zij van den ouden schoor steenmantel had genomen. Al de meisjes be nijdden haar die wonderschoons pop. Zij had ook bikkelbeentjes, den sshoonsteu bal. Piet had een kruiwagen, een wagentje, klakkebu3- sen, spuitbussen. In het nette hovekeu stonden soldaten, jagers, schermmeesters, molens een heele verzameling. Dit alles had Lammen in de lange avonden van den nazomer bewerkt. De liefde maakte van hem een kunstenaar. Want met de eenvoudige primitieve middelen, die hij bezat was zijn werk een wonder van geduld, goede luim en volharding. Meetje sneed en naaide kleederen voor hen, die waren wel zoo goed niet afgewerkt, maar 't was spaarzaamst en op den buiten steekt het immers niet zoo nauw Pietje en Trientje hadden Bella en Lammen heel liet. 't Was of ze reeds begrepen in hunne on- noozelheid wat ze verschuldigd wareu aan die twee brave meuschea. Aatje werd trouw her dacht. Meetje zorgde dat het aandenken aan de moeder niet verdween uit 't kiuderharte dat Weet ge hoeveel men aan de arboidsters be taalde. 27, 23 eu 14 centiemen per dag en den kost. Weet ge hoeveel jonge meisjes de Kongrega- h® Ve Bon Pasteur io Frankrijk gebruikt Vijftig duizend Eu die werken 12 uren per dag. Reken nu eens uit hoeveel de nonnekens op iedere werkster verdieuen. En g6 komt tot de bestatiging dat eukel de Kongregatie Le Bon Pasteur dagelijks roud de 35,000 frank bin- nenpalmt, hetgeen j nrlijks rond de veertien miljoenen uitmaakt. 't Is dus niet te verwonderen dat de Kon- gregatien kasteelen koopen om zich te huis- vesten. Hier in Belgie gaat het ook zoo too. Wij be hoeven slechts te spreken van de vlaamsche kantwerksters. Het zijn immers de kloosters die de groote middelaars tusschen de voorname handelshui- vau Brussel en den vreemde eu de arme kant werksters van Brugge, Thourout enz. zijn. En het zijn ook de kloosters, die het grootste deel der centen door deze vrouwen gewonnen ten prijze hunner gezondheid opstrijken. En wat ik zeg van de kautwerksters is waar ook voor talrijke andere vakken. Daarom, kleine handelaar, begrijp dat uw grootste vijand het klooster is. Help ons om het land van deze plaag te ver lossen en zoodoende uwen toestaud te verbete ren. Indien gij tegen het klerikalism stemt dan stemt gij tegen de doo lelijke konkurrentie der kloosters, gij stemt voor uwe maatschappelijke herleving. c J Door de vooruitstrevende liberalen MM. rórou, Hanrez, Paul Janson, Lambiotte, Georges^Lorand en Robert is een nieuw week blad in 't leven geroepen dat voor titel draagt Le fUXLIBMENï. Gaarne bevelen wij het onzen Franschlezen- den vrienden aan. Het bevat knappe artikelen van allerlei aard en kost 10 fr. 's jaars. De belangrijkste vraagstukken, die zich in Belgie eu in den vreemde voordoen zullen er iu besproken worden. Iu de voorrede wordt klaar het doel uiteen gezet. 't Is eene noodzakelijkheid voor 't open baar belang geworden, het land van de kleri- kale regeeriag te verlossen, welke 002e politie ke en sociale twisten al te lang tegen eiken aanval verdedigd hebben. Wij wenschen den nieuwen medestrijder Goed heil 1 toe J zoo rasjes de indrukken ontvangt maar die ook zoo spoedig verliest. Afwezig, voor altoos afwezig leefde zij toch voort in den veelomvatteudeu kring der huise lijke liefde. HoortTrientje speelt met hare pop. Wilt gij niet braaf zijn vraagt ze, en doen wat moeken zegt Ons Moeken is bij Jezuken en zij zal't zeggen als gij niet wijs zijt en dan zult ge bukeveu worden. Maar ge krijgt misschien vaak. Meetje wil ik ze maar in haar wiegje leggen Doet ze eerst in slaap 1 raadt Piet aau. Sussend zingt Trientje Doderido Mijue merteko Patrijskeus zijn geen vinken. Als mijn lief mij niet en wilt Ban ga mij verdrinken. Zwijg 1 rientje en laat Nonkel eens zingen zegt Piet- 6 Och ja, Nonkel zingt gij eens toe smeekt het aleine meisje, ik zal midderwijl Poppemie- ken wel in slaap hebben. Wel zegt Lammen, omdat gij toch zoo braaf zijt. En met eene schoone zware basstem zong Lammen Hier staat een arme zangeres, Weduwe met een kind of zes. Eertijds kwam ik wel aan brood, Nu moet ik klagen mijnen nood. Mijn kindeis lijden honger, ach I Ik weet dat niemand bedelen mag Daarom moet ik uit zingen gaan, Komt, hoort mijn klachten aan Zondag had alhier de tweede editie plaats van den beruchten raid militaire Brussel-Oostende, ter gelegenheid van Vastenavond. Met anstige bezorgdheid hadden do moeders op verzoek der inrichteis van den raid hunne kinders op straat ge zonden, om de koene ruiters te bewon deren eu desnoods in den weg te loopen. Het weder was niet al te ongunstig en de manschappen vertrokken van do Zoutstraatpoort in ploegen van 5 met tusschenpoozen van 5 minuten en do toegestroomde menigte bewonderde do paarden van hier onbekende rassen, waarvan sommige staart en manen op stal hadden vergeten maar ze bewon derden nog meer de ruiters, manhaftige en fiere oorlogsmannen uit alle landen der wereld en zelfs uit vreemde pa rochiën. Het vertrek had regelmatig plaats maar reeds aan den eersten kontrool, Erembodegem-Zonuestraat kon men met verbazing zien dat de ruiters meer ver moeid waren dan hunne paarden en vooral meer dorst hadden. De toestand verergerde vaü kontrool tot kontrool, t was ten laatste droevig om zien en iedereen kreeg kompassie met de bees ten en met de kavaliers. Oh wat treurig schouwspel, de flan ken der arme dieren, verscheurd door de sporen, vlogen op en neer bij eiken sprong, sommige afgesloofde loopers hadden totaal hun evenwicht verloren andere waren een oor kwijt, of waren den nek gekraakt, of hingen op zij als gingen ze zich voor eeuwig neder- leggeu op den kalvarieberg van Hup- pelpeerdegem. Wij ontvingen de eerste telegrammen omstreeks vier uren namiddag, de rui ters die we aan 't kontrool van Erem-i bodegem het meest hadden bewonderd verkeerden in bedenkelijken toestand. Na den langen tocht hing hunne tong tot op hun hert en den luitenant baron 2. Mijn echtgenoot, die heette Jau, Diende de boeren als daghuurman. Des Wiuters zat hij op getouw, Terwijl hij weefde spon zjjn vrouw De kiuders pasten op het vuur, Dc kleinsten speeldeu al eeu unr Jan schuifelde enzfjn vrouw die zong Wij waren kloek en jong. a. Elk zei 't is eeu gelukkig paar I Wij legdeu 't niet breed aan, 't is waar- Toch kwamen wij wel aan ons hro.och En onze kinderen werden groot. Zij sliepen op een kaffan bed, Maar hunne kleedertjes waren net. Geen vlekje was er, zwart of ros. Geeu draadjen hing er los, 4. Des Zondags als de misse luidt, Jan kleedde zich en kwam er uit Schier uitgedost als een baron, Zijn haren blonken als de zon' De knopjes van zijn ondervest Die deed ik glinsteren op zijn heM, Als ik hem naar de kerk zag gaan 'k Bleef dikwijls iu 't deurgat staan, 5, Jan en was geeue lekkerbek, Eu kreeg hij soms een schelle spek Dau droomde dat hij rijke was, Eu geld met hoopan had iu kas. Hij deed commercie m het gros En reed te paarde uaar het bosoh Hij kocht er bi'aadbout. tronk txMim.. Dat alles iu zij u drooui t w «■sHH

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1