zotten. Onderstandspenning. Nog onze Politie. Voor Taal en Vrijheid. Land- en Tuinbouw. Zondagrust. BURGERLIJKE STAND. de Bitter de Cuyp, die zich lang aan de spits had gehouden was verplicht zijn geliefkoosd paard een kogel door den kop te jagen. Geen wonder, dat Madam 's anderendaags weigerde het dood paard op heuren stal te laten zetten. Te Oostende in den Hippodroom liep alles zeer plechtig af, luitenant Cyrille de Coppin bekwam het volbloed merrie- paard tot prijs en reed er nog 36 uren mee voort op een weddingschap die hij gewonnen heeft. 't Was lang geleden, dat we nog in Aalst zulk schitterend gezelschap le geroversten hadden te zien gekregen, sedert de veldslagen van Buardegem en Lebbeke hadden we zulk schouwspel niet meer bijgewoond, 's Avonds ont moette men overal Fransche, Duitsche, Zweedsche, ja zelfs Osbroeksche officie ren, die er afgemat uitzagen, 't Banket heb ik niet kunnen bijwonen, ik mo.'St met mijn vrouw en kinderen eens bij Opitz gaan en 'tis me dus onmogelijk verslag te geven over de belangrijke redevoeringen welke er uitgesproken zijn. De Aalstorsche raid is nog wreeder geweest dan de andere van de vijftig mededingende paarden is er geen enkel te been gebleven men heeft ze allen op een wagen moeten laden en naar hunne bestemming voeren 't Is vreeselijk. Wij vernemen, dat de Maatschappij tot bescherming der dieren eene klacht heeft ingediend bij 't parket tegen al de deelnemers aan den raid, dat ei zondag een onderzoek zal geopend worden en de lijkschouwing worden gedaan van al de gekreveerde paarden Kar, Naval. Zondag voormiddag stapte ik haastig de Kei zerlijke plaats over naar eene vergadering wel ke bij uitzondering op den eersten dag van vastenavond was belegd. Hier en daar liepen reeds een paar zotten, schertsend en dansend en grappige gebaren makend gelijk het overtuigde vastenavondzot ten past. Eensklaps ontwaar ik een gemaskerde ge rold in een onderwetschen kapmantel met elf en dertig lappen er op, eea mombakkes, net een gezicht van eeu honderdjarig tottebelle- ken. Hij komt recht op mij at, met de hand wenkeDd. Ik bemerk dat de gemaskerde lede ren handschoenen aanheeft. Opgepast, zeg ik, bij mij zelve, ge gaat eens uwe zaligheid krij gen. Inderdaad de zot nadert mij en mij geheim zinnig bij den arm namende fluistert hij aan mijn oor. Weet gij, dat er een rekwest in omloop is Een blijde verjaardag 5,OT fr. Voor de kelderslek en de bees elk 10 centiemen 0,20 Voor de genezing van mijn kind 0,50. Omdat Mieken zoo goed muilen kan trekken 0.10en zoo lang aan het zoet druppelken kan lekken 0,10 dat Jefken voor moet plekken 0,10.Omdat de Langen mij voor morgen een zijner ransels zou leenen 0,10 want ik moet mot den keizer mee been-m 0,10 Als P. en J. nog in den hoek van 't kapel leken staan 0,05 's avonds in de maan 0,05 moeten zij stiller aan praten gaan 0,05 want 'k heb het allemaal verstaan 0,05. Omdat Hopzak aan Blomzak nen hopzak zou zenden 0,05. Waarom? Wel, om er de 98,000 pataten in te doen 0,50. Omdat er over 4 weken een bussel verschafgekapte hazelare stokken voor een champetter 0,05. in een herberg der Hopmarkt werden gebracht jen er op gepoeft had 0,05. Omdat hij er vroeger nog twee had gekregen maar deze in eene an dere herberg waren afgegeven en nu zooveel staffetten heeft gezonden om deze te krijgen 0,05 en hij er eindelijk aangeraakt is zen der den poef te betalen en zoo de stokken van Wetteren hem den drol kosten 0,05. Omdat zone a van een apotheker met een orgelken rondgingen om centen te halen 0,05. omdat ze van Papa geen zondagprêa kregen 0,05. (Vervolg). I>© Hviiliei-tvii-f is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver vaardiging, dezelfde wiustzij omtrent dubbel suiker levert van hare coucurenten 6 Nu vetten wij geen zwijntje meer, Wij derven spek en nog al meer. Geen kiekens ziet men op den hof, Liggen te fladderen in het stof. Geen geitje blaat meer aan den stal, Geen eendjes zwemmen in den wal. 'k Ben alles kwijt met mijn lieve Jan, Helaas 1 ik sterf ervan I 7. Dsch God verlaat zijn kindren niet, Hij zal mij troosten in 't verdriet. De Hoop die leeft nog in mijn hart, £n Ilopa lenigt alle smart. De Heer kent de arme weduwvrouw Etl zij blijft Hem altijd getrouw, Zoo zing ik immer, zonder dwang, Mijn God gewijde zang. Het begin zongen zij allen mee. Maar de wijs van het lied was treurig, sle pend. De kinderstemmekens verflauwden, de oogs- kens werden kleiner, het koppeken zakte op de borst en toen het lied aan het einde was waren de twee kleinen naar het rijk der droo- men vertrokken. Bella droeg ze beiden naar hun bed. Trientje zal braai zijn, Moeke zuchtte H kleine meisje nog in haar slaap en dan bleef het in de kinderkamer doodstil Alleen de wind, die bromde in de schouw het snoren van het spinnewielkeo, het schroe ven der droge ranken op de stokken stoorden de stilte in de kenken. (Wordt voortgezet gebracht, om aan het Middenbestuur der Bel gische Rodders hot ontslag te vragen va.i den heer Gustaaf Leveau omdat hij een politiek man is. Ik hoop antwoordde ik, dat men dan toch in dat zelfde rekwest de heiaanstelling van Hector Arys zal eischen, vermits hij vrijge sproken is. Lach niet, zeide de gemaskerde, lach niet, de zotten zeggen vandaag de waarheid, het rekwest is van gisteren in omloop, het draagt reeds verscheidene handteekens en vooraan, dat van Leo Gheeraerdts burgemees ter te Aalst. Ik lachte natuurlijk nog harder, de vas tenavondzotten zijn toch vieze kwasten en mijn zegsman met zijn oud-wij vekensgezicht, maakte zulk drollig effekt, dat ik in een lan gen schaterlach losbarste. Ge gelooft me niet hernam hij half boos, welnu ik zeg u de waarheid en Gheeraerdts heeft de eerste geteekeud. Hoor eens dwaaskop, zeide ik, blijf nu maar weg met dien armen raas, wij hebben er ons goeste van en... Ik zeg de waarheid, herhaalde het mas ker, ik zeg de waarheid, de waarheid. En iuderdaad, da vastenavondzot zei de waarheid, een schrift werd aan verscheidene katholieken ter onderteekening voorgelegd en de eerste der onderteekenaars was Gheeraerdts we hadden er weldra de zekerheid van. Er is geen twijfel meer aan, die lieden zijn stapelzot geworden en hunne plaats is in het zinneloozengesticbt. Indien er ia Aalst een mensch is, die bij het plegen eener weldaad zica nooit bekommerd heelt om de politieke gezindheid van den on gelukkige die zijne hulp inroept is het wel M. Gustaaf Leveau. Maar de klerikalen van Aalst zijn zoo ver geraakt, dat zij, een ander oordeelende naar huu eigen belang iedereen verdenken slechts uit politieke berekening te handelen. Ver beeldt u, lezers, hoe het bij dien boel moet uit zien. Wat nochtans alle palen te buiten gaat is het feit dat Leo Gheeraerdts dat stuk de eerste onderteekende, hij de politieker bij uitnemend heid die door de lasteubetalers de 98.000 fran ken laat betalen, die hij had moeten afdoppen met M, Bethune en die niet beschaamd is de verantwoordelijkheid in die zaak op den rug te schuiven van 't Algemeen, hij die uit poli tieke berekening den ontvanger Van den Bos sche in bediening liet, hij durft het ontslag vragen van M. Gustaaf Leveau omclat deze een poliliék man is 1 Is dat geen comble We zijn overtuigd, dat het rekwest van die erazende vastenavondzotten te Brussel het suc ces zal bekomen, dat elke karnaval-dwaasheid verdient, al werd ze zelfs op touw gezet onder het patroonschap van ingebeelde hommes de cceur als Menheer Leo Gheeraerdts. Sinds langs heeft men te Brussel de waarde der klerikale politiekers van Aalst gewikt en gewogen, zij hebben genoeg gehad aan Hector Arys en zullen zich door de kollegas van den afgestelde niet laten drillen. Ziedaar wat vrij over de zaak hebben verno men en ziedaar wat er naar onze overtuiging van komen kan. heid te herinneren. De stam van den uitvinder was eentonig en dof geworden met een na druk op sommige woorden welke pijn deed, ja, zoo inoet de zinne'ooze ontmoedigde Laurens wel geweest zijn. 't Was aangrijpend tot in de minste bezonderheden. Voegen wij er onmiddelijk bij dat de hoofd rol goed terzijde werd gestaan door de immer bevallige Mevrouw Roels-Faucouuier, door MM. Victor Podevyn, Benoit De Schaepdry- ver, Reué Bosschaert in de rollen van Lucie, van Gutteuberg, van Van Eiken, van Cornelis, zoon vanVan Eikea die zich te meer verdienste lijk hebben getoond, omdat ze nevens de over wegende hoofdrol toch goad figuur maakten. De kleinere rollen werden iusgelijks goed ge speeld door de hh.II. Bruyudonckx, Leop. Do Veylder en Jos. Podevijn, een goede noct ook aan M. Jan Van Steenwinkal in de rol van ge neesheer. Het blijspel Belofte maalct schuld van Paul Billiet besloot waardig de 124" vertooning on zer tooneelmaatscbappij en heeft aller harten vervroolijkt. Ho 1 die fijne feeks vaD een meid. ho de deugeDietachtige Marjan (Mevrouw Roels-Fauconnier) hoe deed ze heel den boel naar heuren sin draaieD. Van Petegem (M. Fr. Eemans vond in Stoffel den beenhouwers- gast (M. Jos. Bosschaert) een doofstommen die er hem wel vijf en twintig waard was, doch maar moeilijk zwijgen kon en de burgemeester Boutens (M. B. De Schaepdryver) was geluk kig zijne belofte te hebben vervuld, hoewel Marjan hem al te dikwijls deed opmerken dat haren frikandon aanbrandde. Daarmede eindigt eervol voor Taal en Vrij heid het tooneel-seizoen 1902-1903. Het aan staande seizoen zal aanhangen met de 125* Vertooning, we vragen of het niet goed zon zijn ter dier gelegenheid eene Feest-Yertoo- ning te geven. We stoppen onze meening niet onder stoe- en of banken, al de politiemannen van Aalst mogen elk afzonderlijk brave, deftige lieden zijn, maar het politiekorps deugt niet ter oor- zake der s'echte inrichting. Benderbode. spreekt van logen en laster. Welnu dat men ons ter verantwoordiging roe- pe want we trekken niets in van hetgene wij geschreven hebben, daarin lag noch logen, noch laster maar niets anders dan de waar heid. De Siroop De Prater© is de beste bedeudaagsche borstremedie, zij geneest zeker en spoedig den hoest, bronchie- ten, influenza, keelpijn, rhumatism, vallingen, asthma, tering, enz. Volgens de proef gedaan door de groote ge- neesheeren is de Siroop De Pratere de krach tigste aller hoestgenezende remedien, omdat zij spoedig onrechtstreeks werkt door de a- demhaling op al de borstpijnen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 franken. In alle a- potheken, te bekomen te Aalst, apotheek Cal lebaut. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut Botermarkten De Valckeneer, Esplanade. Lezers Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van Dr Raphaël. 1 fr. 7'5. De rol van Laurens Coster in het drama van dien naam, zondag 15 Februari opge voerd door de Tooneelmaatschappij Voor Taal en Vrijheid is voorzeker eene der moei lijkste welke men aantreft, in het repertorium der Vlaamsche dramatische stukken, maar het publiek heeft daaraan niet eens gedacht, om dat het met te veel belanstelling en diep9 ont roering de lijdensrol van den hoofdpersoon van het drama heeft gevolgd. M. Emile Cornelis, heeft inderdaad die moeilijke rol meesterlijk vervuld, we mogen zeggen, dat geen tooneelspeler zijn personage meer kenschetsend zou vertolire n dan hij het heeft gedaan, dat heet men goede, groote kunst Eik gebaar, elke gelaatsuitdrukking, elke stap, de afwisseling der stembuiging, eike beweging verrieden het zielelijden, de waanzin, die den uitvinder der boekdrukkunst beurtelings bestormden. Geheel het stuk, zou ik ia verband met de vertolking dier rol, moeten ontleden ik be paal mij enkel met het tooneel der zinnelpos- Het orgaan der partij der waterratten Ben derbode geheeten, komt in zijü nummer van zondag laatst weer met een artikel voor de pinne over de stedelijke politie-van Aalst. Natuurlijk verklaart de mallonjige dat de politie van Aalst onberispelijk is, dat zij ge- üeel op de hoogte is barer zending en gaat zoo verre te insintieeren, dat zoo de politie on- schuldigen aanhield, zoo het parket door eene valsche aanklacht misleid werd, dit allemaal de schuld is van Bendergalm Wij herhalen nogmaals hetgeen we reeds hebben gezegd de reputatie der politie van Aalst bij 't parket van Dendermonde staat be neden zero, dat is klaar gebleken tijdeus het proces Arys, de heer prokureur zegde over on ze politie zeer harde woordeu en verklaarde gansch de verantwoordelijkheid daarvan op zich te nemen. De onrechtstreeksche aanval van Bender bode tegen het parket is meer dan onbeleefd en beteekent niets, volstrekt niets, wanneer men een onderzoek komt doen te Aalst verlan gen de heeren van 't parket de medewerking niet meer der politie en dat gebeurde vroeger wel, ziedaar de waarheid. De b.. geestige Benderbode poogt nu en dan ook eens grappig te zijn en dat gelijkt er aan als berengegrol aan kunstmuziek. Hoort me dat eens. Daar er kwestie is van dieven zullen wij nu ook eens op onze beurt aanwijzen boe de politie zou dienen ingericht te worden Men plaatse eenvoudig aan het hoofd van het parket, den slimmeu schrijvelaar van den armtierige en alsdan beveelt hij de dieven te vangen gelijk de vogelen Men legge zout op hunnen sleert. Wij hebben natuurlijk de pretentie niet ee- nigen aanleg te hebben voor het beroep van dievenzoeker en hebben slechts ons best ge daan om de kliekbestuurders van Aalst de ge brekkige inrichting derpolicie te doen inzien, wij hebben aangetoond dat de hoofden der po litie beneden Hunne taak zijn, wij hebben ge tracht naar de aanhouding der schelmen die Aalst zoo onveilig maken, meer niet. Wat het middel betreft door Benderbode aangewezen Een beetje zout te leggen op den staart der dieven, dat zedeloos middel zou Et»lis te Aalst niet baten zoolang de politie niet ernstig heringericht is, want zelfs waar zij het zou kunnen doen zou zij het zont er nevens werpen gelijk het gebeurd is bij de inbraak in het tabakfabriek Borreman. Al het gekribbel van Benderbode beteekent niets, de politie van Aalst is slecht en dat is noch de schuld van het parket, noch de schuld van het publiek, dat is de schuld der kliek. De voorbeelden, de opleiding, de betaling, de inrichting, de aanwerring, alles wat tot de faam en den ernst van oen politiekorps moet bevestigen ontbreekt. Ten slotte zeggen we voor de honderdste maal De hoofden der politie zijn niet op de hoogte hunner taak en dan kunnen de agenten het ook niet zijn, zelts niet met den besten wil der wereld, Men bericht de lezers, dat het uitmun tend en aangenaam heilmiddel tegen den hoest en de keelpijn, borstpil Walthery genaamtin alle apotheken des lands verkocht wordt aan den prijs van 1 fr. de groote doos. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Peru-Guano een langdurige meststof. Peru-Guano voedt oud en jong. Een andere eigenschap van de Peru-Guano, die misschien kan verklaring geven van het feit, dat alle gewassen, die er mede bemest worden, gedurende hun gansch bestaan een groen en welig voorkomen hebben, is deze i De Peru Guano levert voedingstoffen aan de planten, zoolang deze op het land staan 9n wel te verstaan nog levenskracht hebben, n En hoe laat zich dat feit verklaren De stik stof, die in de Peru-Guano voorbanden is, komt daarin ten eerste voor in den vorm van zeer gemakkelijk in salpeter omzetbare ammo- niakverbindingen. Binnen zeer korten tijd na de bemesting is dus reeds opneembare stikstof voorbanden. Doch er is nog meer stikstof in de Peru-Guano voorhanden, n. 1. in den vorm van organische verbindingen die langzamer hand in ontbinding komen en dus gedurende al den tijd van haar bestaan nog een bron van stikstof zijn voor de planten. Een dergelijke gelijkmatige verdeeling van het vosdsel gedu rende het gansche leven is zeker te verkiezen boven een overvloedige toediening van het voedsel in eens. Do planten moeten door haar gansch levensperiode heen, zich voeden en niet alleen in haar jeugd. DePeru-Guano voldoet aandeoeisch. Zij voedt oud en jong. En niet alleen ten opzichte van de stikstof, ook in be trekking tot het phosphorzuur. Vaa 12 a 13 kgr. phosphorzuur in 100 Kgr. Peru-Guano voorhanden is ongeveer 6 a 7 Kgr. in water direct oplosbaar en de rest in 2 °/0 citroenzuur. Er is dus aanstonds opneembaar phosphor zuur en er is ook phosphorzuur dat langza merhand door het wortelzuur of andere iu den bodem aanwezige zuren in oplossing treedt. Ook het phosphoorzunr uit de Peru-Guano voedt dus de planten als ze jong en ook als ze reeds volwassen zijn. Ons nota bevat dus ge heel waarheid. Peru-Guano voedt oud en jong, a Men verzoekt ons te doen opmerken da t, in geval van slechte spijsvertering, hoofdpijn, schele hoofdpijn af opgestoptheid, het altijd voldoende is eene zuiverende doos Walthery- pillen te nemen om seffens die onsteltenis te doen verdwijnen1 fr. 25 de doos van 60 pillen voor 20 dosissen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waele, Ghys6elinekx en overal. Uit plaatsgebrek meeten wij een artikel over De Hoppe verschuiven tot een volgend num mer. Van 's middags tot 's middernacht. Hedeü Zondag 1 Maart 1903, dienst doende apotheker BONNER Bisschop straat. Van den 13 tot den 27 Feb. 1908 GEBOORTEN Mannelijk 26 Vrouwelijk 17 HUWELIJKEN. 43 OVERLIJDENS. A. De Rijok, hand. met M.Limpens, winkel'. C. Schutyser, kleerm. met M. Rombaut. kleerm. B. De Brauw, hand. met M. De Naeyer. z. b. L. Van Renterghem, kleerm. met M. Van Goethem, z. b. C. De Moor, werkm. met L. Michiels, z. b.F. Dierickx, bleekersg. met M. Boel, br.F. Gysem, raeubelm. met N. Van Hoeeke. kleerm. M. Van ConingBloo, landb. met M.Van Heddegem, z. b. P. Beeokman, schrijnw. met M. Boel, br.L. Gyselinolt schrijn w. met J. Bastieu. E. Callebaut, m. Van Muylem. Fabr. 50 J., Statie- pi. H. Eylenbosch, vr.De Stobbeleir, z. b. 60 j., Koophandelstr. J. Van Nuffel, z. b. 78 j., Leo- poldstr. F. De Wnlf, m. De Coninck, landb. 76 j., Ledeb. J. De Smet, m. De Vos, landb. 71 j., Lede- weg. E. D'Haem, vr. Buyens, z. b. 73 j., St Aplo- niaatr. M. De Witte. 9j., Moorselb. A. Byl, wr Van Santen, bijz. 80 j., Kapellostr. J. Eemans, vr. Gits, z. b. 44 j., Doolhofstr. L. Van der Gueht, m. De Cock, spoorwegb. 31 j., Hert- str. C. Boxstael, m. Van de Wyngaerd, landbou- bouw. 71 j., Gentschesteenw. J. De Coek, bobijn- der 68 j., Brabantstr. D. Carael, m. Commerman, sohrijüw. 62 j., Binnestr. A. Van der Eist, vr. Ganseman, z. b. 72 j., Gentschesteenw. 8 kinderen onder de 7 jaren.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2