Een Schaanitelooze. De Hoppe. Wat is vasten Jenever-ministerie. Kwakzalvers woorden. Pastoor en Koster. zicht hebben zij er iets bemerkt dat aanstoot gaf tezcn de goede zeden of zelfs tegen de wellevendheid Neen, niet waar maar zij hebben er ook die stijfheid en preutscheid niet gezien welke de regel is bij ..e katholieken, die in zoo groote mate hunne leesten bederft en welke zich niet alleen veropenbaart op butmo feesten maar over gebeel de stad dorheid, stijfheid, be- gijnaehtige achterhoudendheid zijn de vruch- te der Overheersching van die soort van ge- unt .ie katholieken, rijkgeworden nietigheden, verwaande kwezels en verloopen dwaashoof den, die thans over de katholieken der stad, ja over geheel Aalst den hoogen toon voeien. Grootendeels daaruit komt het dat de ka tholieke jonkheid zich zoowel vermaakt in de liberale steden, dat ze 'tzoo genoeglijk vindt op unze leesten (als zij er toegang heeft) omdat daar het dwangkamisool der veinzerij en der onoprechtheid niet bestaat, omdat daar, gep iard met wellevendheid en wederzijdse ie achting, oprechtheid heerscht an eensgezind heid en de vrooüjkheid en blijmoedige scherts «r den vrijen teugel mogen vieren. Jongens van Aalst wilt gij genoegen cn vreugd tn eer en deugd sluit u aan bij de libe ralen. Van verschillende kanten wordt ons ge vraagd wat er eigenlijk is van de zaak van het rekwest waarbij het ontslag wordt gevraagd van den volksvriend Gustaaf Leveau als uit- deeler van de Maatschappij der Redders van Relgie. Verscheideno vrienden vinden het zoo bui tensporig dat ze 't niet gelooven kunnen en ons vragen of we ons geen zwans hebben laten opsolferen. Wat we verhaalden is volkomen waar, reeds den zaterdag namiddag werden wij van het leit verwittigd, de genaamde Hging met het rekwest rond, waarop Leo Gheeraerdts de eerste had geteekend. We kunnen namen noemen van katholieken die tegen hunne goes- tiug hebben geteekend, omdat ze niet weigeren durfden, we kuunen er ook noemen die gewei gerd hebben. Dat is te straf Wat wilt go er aan doen. Dagelijks leert men de vogels beter en beter kennen en die kennis making strekt niet tot hun voordeel Telkens ontdekt men eeae nieuwe hoedanigheid te voegen bij de tallooze wan-eigenschappen waarmede zij behebt zijn. Zal de eerste onderteekenaar van het re kwest Leo Gneeraerdts (burgemees.er der stad Aalst geworden ten gevolge der geschandvlek te kiezingen die onze sta J berucut hebben ge maakt) het schaamrood niet gevoeld hebben bij het schrijven van zijn naam op dergelijk factum We denken hot niet kazakkeerders over 't algemeen zijn in zulke zaken dc stand tegen hel gevoel dat me d schaamte noemt. Gelief U te herinneren, dat diezelfde man in 1898 de ontrouw vernam van den stadsont vanger Van den Bossche die voor meer dan 100 duizend franken verduisteringen had gepleegd en verre van het ontslag te vragen van den on trouwen bediende hem nog andere verduiste ringen liet begaan en hem door zijn stilzwij gen aan het bereik der Justicie onttrok. Gelief u te herinneren, dat die zelfde man de huldebetooging bijwoonde gebracht aan veroordeelde laffe stokslagers die tot spot van wet en Gerecht hunne reis naar 't gevang in een triomftocht herschiepen Herinnert u, dat diezelfde man door zijnen gemeenteraad eene leouing doet stemmen van 98,000 franken om een to kort te dekken waarvoor hij met Bethune verantwoordelijk is vermits hun plichtverzuim voor't Gerecht is erkend geworden. Herinnert u... Maar neen, 't is reeds meer dan genoeg om voor iedereen het handteeken van zulk man op zulk rekwest als een waaraelooze krabbel te wraken Indien er een rekwest m t recht door de be volking van Aalst zou onderteekend worden dan ware het eene vraag tot afstelling van Leo Gheeraerdts als burgemeester van Aalst uit hoofde der schandaligekieskn oeierij- en, uit hoofde nog meer van zijne verregaande onbekwaamheid, nalatigheid cn plichtverzuim. We begrijpen de loensche berekening der opjagers van het rekwest tegen den alom^e- acuten volksman Gustaaf Leveau. Welnu dat ze in de asch Knielen en in de tingelen slapen want hunne berekening zal slecht uitkomen daar zijn we zeker van We hebben natuurlijk niet noodig hier een woord in 't midden te brengen, dat als eone verdediging van M. Gustaaf Leveau zou gelden hij staat verre boven de laagheden en kuipe rijen van den jesuietentroep, we hebben enke- iijk eenB te meer willen doen zien welke de volstrekte waarde is der mannen die ons re- geeren. Die waarde klimt niet boven de waarde der middelen gebruikt om hen aan 't roer te hel pen en ze daalt nog altijd voort van dag tot dag. De Suikerturf is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver' vaardiging, dezelfde winst zij omtrent dubbej- suiker levert van hare concnrenten Onze artikels over de invoerrechten op de hoppe hebben zonderlinge gevolgen voor som mige lieden. Zulks is b. v. het geval met de opstellers van het Land van Aalst die geheel en al cl© kluts kwijt zijn, och arme. Het orgaan der christene volkspartij kon digt een artikel af zoogezegd van een hopboer F. D. P. eu schrijft als voorrede van dat arti kel het volgende Ziehier een artikel ons toegestuurd door eenen hopboer uit 't omliggende van o Aalst. Het is eon krachtige antwoord op de artikels van Dender galm en Dender- bods, die nu een en 't zelfde woord spre- 'f keu tegen da gelijkheid der Inkomende Rechten. Ofwel de schrijver dier regels is geheel zin neloos ofwel hij is gelijk Lsonca Ducaltillon, die hem wel schijnt te kenuen, zegt, jesuieter dan jesuiet Dender galm houdt staan dat de iukomrechten in 't algemeen schadelijk ziju voor het volk, aaugezien het verbruiksbelas tingen zijn die de verbruikers treffen, dus het ergste drukkeu op de werklieden, terwijl Denderbode het orgaan is der bewaarders die iukomrechten eisohen op bloem, vee, gra nen, brood, vleesch, hoppe enz. alles ten na- deele van den geringeu man en dan zegt de zinuelooze van 't Land van Aalst dat Den- dergalm en Denderbodehetzelfde woord spro ken. We stippen aan, dat de kopstukken van het trcepken christene demokraten, dat hier misschien nog bestaat, partijgangers ziju van de gelijkheid der inkomende rechten. Dit zal dit jaar bij de kiozingen wel van pas komen. Op onze argumenten over het schadelijke van ontrooieD, tolrechten en over 't algemeen van alle verbruiktngslasten antwoord de zoo gezegde hopboer F. D P. niets. Hij heeft maar eene bewijsvoering om aan te toonen dat de invoerrechten noodzakelijk ziju namelijk bet oordeel van M. A. Allard (onder ons gezegd, een rijke protectionist) die voor den hopboer een onfeilbaar orakel is geworden, vermits hij gezegd heeft in 1864 (11) te Antwerpen Om het vraagstuk der iukomrechten op te lossen is een woord voldoende en dat woord is Wederkee righeid. Dus de wederkecrigheid zegt F. D. P. en vermits de Duitschers 87 iukomrechten eischen voor de Belgisc.ie hop moeten de B. igen ook 87 fr. iukomrechten eischen op de Duitsche hoppe. Omdat da Duitsche agrariens uithon- geriugstaksen stemmen, moeten onze wetge vers hetzelfde doen Bravo 1 bravo 1 zie dat is zuivere demokratie en wij hopen dat de Daensisteu die leering bij het volk zullen verkondigen. De Duitsche landheeren, uitzuigers der arme boeren, afstammelingen der middeleeuw- sche graven, hertogen, barons, ridders enz. die de landbewoners nog als lijfeigenen zou den willen behandelen, hebben om hunne in komsten te vermeerderen, de tolrechten op al de waren schandelijk vermeerderd op het brood, het vleesch het graan, de bloem, in een woord op al wat voor de voeding van het volk onmisbaar is, waartoe onrechtstreeks ook de hoppa behoort. Op wie zal de last vallen van al die rech ten op het volk niet-waar Op de werklieden van de stad en den buiten. We zouden wel het advies willen weten van priester Daens over de kwestie? Indien hij dat artikel niet verloochent en ook de wederkee righeid als eene noodzakelijkheid aanziet in zake der tolrechten, zullen wij hem weldra in de Kamers zien stemmen met Woeste, met Be thune en met al de rijke behou Iers die gelijk hunne kornuiten in Duitschland hoogere in- koinreciiten eischen op alle landbouwvoort- brengselen, graaa, bloem, vleesch, groenten euz. verhooging waaruit zij profijt zullen trekken en die weeral komen zal uit den zak der arme en reeds genoeg belaste arbei ders. Wel, wel, wat ziet die afgelikte volksgezind heid er miserabel uit 11 Om ergens eenue bui- tenmenschen te behageD, sluit 't Land van Aalst zich aan bij de schandalige theorie der wederkeerigheid die de uithongering zou zijn der armen ten bate vaneenige rijke grondbe zitters. We vermoeden, dat F. D P. zooveel hop boer is als Merten uit de kerk, en ook ergens een partijtje grond liggen heeft waarvan hij gaarne den paebt zou opslaan. Is er een mensch met gezond verstand, die zou durven schrijven hetgeen die zoogezegde hopboer beweert dat er vele gronden zijn die voor n andere teelten ongesehiat zijnde onbe- werkt zullen blijven liggen tot groot na- deel der eigen lars Zie't daar komt de aap uit de mouw, F. D. P. is ongetwijfeld een dier eigenaars. De brouwers winnen fortuinen, zegt F. D. P, en de hoppekweekers ontberen het noodige. Wat kan men op zulken zeever antwoorden Indien er brouwers zijn die vooruit zijn ge gaan, zijn er ook andere indien er hoppe- boeren achteruit zijn gepachterd, kunnen wij er ook noemen die bet er goed hebben van af gebracht. De waarheid is, dat de huidige krisis zoowel drukt op de brouwerij, als op den landbouw en het een slechte maatregel is door kunstma tige prijsverhooging van sommige waren eene kategorie Belgen te bevoordeeligen ten koste eener andere kategorie en ten nadeele der algemeene welvaart. F. D. P. is een dier egoisten die slechts aan zich zeiven denkt en zich (evredeu zou houden met de toepassing der wederkeerigheid op de hoppe. Maar dan hebben anderen het recht de zelfde wederkeerigheid te vragen en dat ware de ellende voor het volk. Y. O. Vasten is zich wachten van eeuige verboden spijs en maar eens daags zijoen nooddruft te nemen. Vasten is boete doen. Verboden spijs is vet, vleesch, enz. Sleohts eenmaal uwen nooddruft nemen als gij tweemaal honger hebt is zoude, want dat schaadt uwe gezondheid. (Vijfde gebod) Indien er verboden spijzen zijn, waarom zijn er ook geen verboden dranken. B. v. waarom gebiedt de kerk niet dat het verboden is wijn te drinken gedurende den vasten. We zouden nog veol hebban aan te merken op de schikkingen voor den Vasten genomen door monseigneur Antonius bisschop vau Gent maar we bemoeien ons niet gaarne met een an dermans huishouden on we zeggen Boven alle andere schikkingen gaan de schik kiugen der gezondheid, leder moet naar ge lang van zijnen arbeid, zijne beurs en zijne gezondheid, als hij honger neeft, eten wat hem voeden kan, eten wat hem smaaat. Als vasten eene boetedoening is, kan vleesch- derven geeue boetedoening ziju voor hen die liever visch eten dan vleesch, noch voor do vé- gétariens die nooit vleesch eten. Maar genoog daarmee. Er is in de schikking van den herderlijken brief van Monseigneur Antonius eene schikking die voor onze stad van grcot belang is. Aan de militairen staan wij het gebruik van Vleesch toe op alle dagen van het jaar uitgenomen op goeden Vrijdag. Met de militairen stellen wij gelijk de gen- darmen, de commissarissen en bedienden der u politie in werkelijkeu dienst. Och, monseigneur Antonius wat zijt gij toch nen braven vent. Gij laat aan de militairen toe vleesch te eten omdat zij hot toeh zouden eten ook zonder uwe permissie. Maar 't zijn de politieagenten van Aalst die tevreden zullen zijn en uwen naam zullen ze genen. Ah I de politieagenten mogen alle dagen van den vasten vleesch eten en huune huis vrouwen en kinderen en dienstboden ook 1 Ze zijn u zeer dankbaar, ze vragen maar een ding Monseigneur Antonius, bij welken beenhouwer moeten zij hun vleesch halen op uwe reke- ning. Ze worden te Aalst zoo mager betaald dat ze op een geheel ïair niet dikwijls vleesch op tafel zien voorgehoel het huisgezin, maar ver mits gij nu zegt monseigneur, dat ze geheel den vasten mogen vleesch eten, zal uwe weldaad zeer geschat worden, want onze mannen zul len klook zijn en eer den veertigdaagschen vasten uit is zijn al de schelmen geknipt. Gelukkige champetters die veertig dagen lang alle dagen mogen vleesch eten zonder ee ne duit in den offerblok te steken 1 We begrijpen niet waartoe de vastenbullen nog dienen tenzij om wat geld te smeden. Op honderd menschen zijn ergeeue twee meer die zich nog om den vasten bekommeren en dat is te begrijpen, vermits den vasten een9 instel ling is welke met onze huidige toestanden niet meer strookt. De Siroop De Pratere is de beste hedendaagsche borstremedie, zij geneest zeker en spoedig den hoest, bronchio- ten, influenza, keelpijn, rhumatism, vallingen, asthma, toring, enz. Volgens de proef gedaan door de groote ge- neesheeren is de Siroop De Pratere de krach tigste aller hoestgenezende remedien, omdat zij spoedig onrechtstreeks werkt door de a- demhaling op al de borstpijnen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 franken. In alle a- potheken, te bekomen te Aalst, apotheek Cal- lebaut. Te bekomen bij -le Apothekers Callebaut Botermarkten De Valckeneer, Esplanade. De klerikale gazetten van Aalst, gelijk alle dompersbladen verkondigon luide, dat libe ralen en socialisten die tegen de nieuwe rech ten op den alkool hebben gestemd partijgan gers zijn vaD het alkoolism. Hebt gij ooit ellendiger polemiek gehoord. Op 't onverwachts komt minister De Smedt voor de piune met een ontwerp strekkende tot het beffen van 30 millioen nieuwe lasten op den geoover en hij wil dat gestemd hebben in min dau 2 minuten zonder onderzoek, zonder bespreking, zonder uitleg. Geheel de linkerzijde heeft tegen die schan dalige handelwijze geprotesteerd. Ze bewees dat de Smedt de nieuwe lasten Diet voorstelde om het alkoolism te bestrijden, maar alleen om die ondeugd te exploiteeren om geld te hebben, aangezien de staatskas ledig is tot op den bcdem. Zelfs M. Woeste, was over de handelwijze verholgen en het heeft moeite gekost om hem aan 't jeneverministerie de absolutie te doen geven 30 millioen nieuwe lasten en daarvan staat het ministerie slechts een gering gedeelte af voor het ontlasten van den koffie en "oor het pensioen. En de rest de rest moet den dieperik in. De linkerzijde stelde voor 1. de fabrikatie van den alkool van jaar tot jaar te beperken, of 2. de voortbrenging van den alkool te mono- poliseeren of 3. de opbrengst van de nieuwe lasten te gebruiken tot bestrijding van hetal- koolismofé. het bier te ontlasten. Al deze wetvoorstellen werden verworpen omdat het jenever-ministerie geld moet hebben en niets dan geld. Het is bijna zeker dat de verhooging van lasten slechts eene tijdelijke vermindering van alkoolverbruik ten gevolge zal hebben. Zie hier de officieele tabel der ontvangsten op den jenever sedert 1893. In 1895 voor 38 millioen rechten 1896 43 n 1897 61 8 1893 49,5 1899 b 52,5 a 1900 56 a 1801 60 1902 70 b en in 1903 zal die som klimmen tot 100 mil- lioen. Welnu van 1895 tot 1903 zijn de lasten altijd vermeerderd en het verbruik van alkool is ook vermeerderd. De vermeerdering der lasten is nu ineens zoo groot, dat in den beginne er eene vermin dering vau verbruik zal plaatshebben. Maar weldra zal de bestaande stock zijn uitgeput, de stokers zullen de hoedanigheid hunner grondstoffen verminderen, de prijs zal op het oude terugkomen de jenever zal slechter zijn, het verbruik zal weer toenemen, en het al koolism zal zich weer uitbreiden. Maar het jenever-ministerie zal jaarlijks meer dan 100 millioen franken trekken uit de jeneverplaag, 100 millioen die het noodig heeft om al zijne krealuren te Onderhouden, slechte scholen te subsidieeren eu klerikale propa ganda werken te ondersteunen. En rechtstaande als een groote profeet de- klameerde De Smedt-De Naeyer De schoonste dag mijns levens toare deze waarop ik den laatsten druppel jenever zou zien drinken. En dc 200,000 herbergiers van het land antwoordden hem Dat geluk kunt ge smaken als ge wilt, verbiedt den verkoop van alle sterke dranken. Maar De Smedt is een charlatan, hij ver langt niet naar do vermindering van het al koolverbruik, zijn ministerie leeft van den jenever, die hem alle jaren 100 millioen fran ken moet opbrengen. De dood van het alkoolism, ware de dood van het jap^oevernement. Lezers 1 Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van Dr Raphaël. 1 fr. K>. De pastoor en de koster van Pietrebais had den ruzie gekregen en wel zoo erg, dat de pas ter er in gelukte den koster uit zijne bedie ning te helpen. De bevolking van Pietrebais trok partij voor den koster, tegen den pastoor eu de inwoners waren van zin den vastenavond te baat te ne men om den latijnknabbelaar eens naar ver dienste uit te scheppen. Maar Je pastoor van Pietrebais is meestel en opperbaas op de parochie, gelijk ze 't meest allemaal zijn op den buiten en hij gaf bevel aan den burgemeester het karnavnlvieren te verbieden. De burgemeester gehoorzaamde aan dat be^ vel en liet aankondigen, dat alle samenscho lingen van meer dan 5 personen verboden wa ren, alsook het dragen van maskers op den openbaren weg. Niettegenstaande het onwettig besluit van den lakei-burgemeester betreffende de samen scholingen, kwamen bieren daar toch groep jes te zam-n en verschenen en zelfs gemasker- den op straat. De burgemeester ontbood de gendarmen en deze verschenen weldra om onheil te stichten waar zulks onnoodig was. De verschijning dar gendarmen bracht de gemoederen in'gisting, in plaats van de bevolking te bedaren ont stond er woeling, wie anders te huis zou geble ven zijn liep uit en geheel de'gemeente was in rep en roer. De gendarmen waren nog meer opgewonden als die welke verleden jaar te Lede hunnen duivel schoren, ze wilden de inwoners drillen als een troep slaven. In de herberg van Bruyére, zegt zekere Klaas Collard 't Is schand de menschen te beletten zich te maskeeren op een karnavaldag. De gendarm Leclercq maakt zich kwaad en geeft Klaa3 een slag op het hoofd met den;kolf van zijn geweer dat hot bloed op den toog en de zoldering spat en de geslagene ten gronde valt. Een dor aanwezigen Emile Thys zegt met verontwaardiging tot den gendarm 'r is eene lafheid voor zoo'n onnoozelheid een mensch neer te slaan. De gendarm Leclercq wordt woedend, mikt op Thys en schiet den jongeling dood op een afstand van twee meters 1 Nu was 't volop revolutie, de vader van dön vermoorde werd verwittigd, vrienden en gebu- ren komen toegeloopeu, er wordt getier 1 en gevochten en d9n gendarm Leclercq die Thys omver schoot wordt geslagen, gestampt en met zijn eigen bajonnet doorstoken. De herberg van Bruyêre is geheel verwoest, de ruiten, de glazen, de stoelen, en de tafels zijn gebroken, de toog, de muren, de zolde ring zijn met bloed bevlekt. Het slachtoffer Emile Thys is woensdag na middag begraven onder grooten toeloop van volk. Eene hartroerende lijkrede werd op het graf uitgesproken, eene muziekmaatschappij Bpeelde doodmarchen. De familie Thys is iu den omtrek zeer geacht. De geudaem Leclercq is donderdag begraven.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2