J MEETJE STEVENS 1 mmm mmm 18de Jaar. Nummer 11 Zondag 15 Maart 1903. Liberale Werkmanskring. ROME Daens en Bethune Arm aan Arm, i£sgi LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs l'««P PliIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. SB® HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs Per Annoncenf™0"0' Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 14 MAART Op Zondag 15 Maart 1903, Luisterrijk Avondfeest, ten 6 ure stipt 's avonds. Men zal opvoeren 1° Tony en Bellekentooneelspel in een bedrijf door Em, Van Goethem. 2° Een man te trouwen blijspel met zang ineen bedrijf door H. Van Peene. 3° Be soldaat van t Belgisch leger alleen spraak. 4" Aux Armes blijspel met zang in een bedrijf door J. J. Queckers. Voorbehoudene plaatsen aan 25 centiemen zijn den dag der vertooning te bekomen ten lokale Concordia van 10 tot 12 ure voormiddag Naar Rome naar Rome I was de kreet door velen geslaakt, die belust op een plezierreisje het jubelfeest van Paus Leo XIII te baat na men om met welvoorziene beurs, in een pracht- rij tuig van den wereldlaudschen exprt-sstrein een uitstapje te doen naar de verblijfplaats van den Opvolger vau Christus, die zijne intrede deed te Jerusalem gezeten op een ezel. Naar Rome naar Rome niet omdat Chris tus opvolger, gelijk dezeu de leider is vau het arme volk, de rampen van het volk medele vend en zoekend naar een steun om er het moede hoofd op te laten rusten. Naar Rome 1 naar Rome was de kreet der bedevaarders, niet om in den stathouder vau Jesus deu ootmoed te huldigen, niet om eer te bewijzen aan den opvolger van hem die de fa- rizeërs beschaamde en de kooplieden uit den tempel joeg, niet om in 't aanschouwen van den dienaar der dienaren, vroomheid en nede righeid te putten. Naar Rome 1 naar Rome met de beurs vol goud, om er deu Vorst der wereld, den paus en koning te begroeten die de 25"8 verjaring viert zijner heerschappij. Naar Rome 1 naar Rome 1 de stad der palei zen, de stad der heidensche overleveringen, de stad der met schatten gevulde tempels en ker ken. Naar Rome om de weelde, den rijkdom den overvloed en de overtollige pracht te be wonderen die den dienaar der dienaren om ringd in het vatikaan, de rijkste en uitge- strekste vorsteuwoniug der geheele aarde. Naar Rome, naar Rome 1 niet om er de da den te vieren vau den jubilaris, niet om zijne werken te gedenken, niet om t03 te juichen bij de herinnering van al bet licht dat zijne Onfeilbaarheid heelt verspreid. Naar Rome naar Rome 1 omdat de wereld- ache pracht die om dm H Vader schittert, de rijke farizeeërs onzer dage n aantrekt en ver- Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 5. Dagen, maanden vloden heen.... Bella's vrees was geweken. Jan had woord gehouden en was nooit meer dronken te huis gekomen. Verscheidene malen had hij aan Bella en Lammen gezeid vaarwel te zeggen aan zijn handel en den vlegel te nemen in stede van den stok van veekoopman. De zaken gingen maar zoo en zoo, de medediging van vreemde landen, de duurte der beesten, deden onzeglijk nadeel aan de kooplieden de winsten werden al kleiner zoo kleiner. Lammen kuikte goedschiks met het hoofd. Bella, die wel wist dat Jau veel te slim en te verstandig was in zijn vak om niet te weten wat hij kocht en wat hij besteden kon, begreep niet al te wel Vroeger immers had Jan met zijn winsten twee stukken land gekocht. Liep het niet alles op wielkens, lijk het plag, dat moest hem niet outmoedigen, er zoudon betere dagen komen. Nu eeus slabbakte dit, dan weer iets anders, en om te leven en zijn kinderen deftig groot te brengen zou er zeker altijd genoeg gverschieteu Zoo meende het Meetje. blindt, omdat de schittering van al de opge hoopte schatten het eenige is, dat hen belang inboezemt omdat het ook het eenige is wat van de p luselijke macht, gezag en luister is over gebleven. Ware de paus zoo arm als Jesus, ware zijn pileis naakt als een stal van Betlebem, zijn tuiu niet grooter dan dieu van den timmerman vau Nazareth, laadde die paus slecht3 arme visschers tot volgelingen en slaven en verdruk ten tot aanhoorders, neen, de rijke farizeeërs onzer dagen zouden voor zulken paus de kos telijke reis naar Rome niet doen. Maar de leering van Jesus is vergeten zelfs te Rome omdat de Kerk de schatten en prak tijkeu van het heidendom de hare heeft ge maakt en de minste werken van Christus beeft omgezet tot goddeloos prachtvertoon en uit- wendigen vorm. Moest Jesus terug komen op aarde en in zijn eenvoudig, kleed,-blootshoofd en de voeten geschoeid met sandalen zich aanbieden om in 's pauzen paleis te dringeu en zijn stadhouder ook eventjes proficiat te wenscheu, bij zou door de pauselijke hellebardiers, worden bui ten gestooteu, bedelaars als Jesus was hebben geeu toegang tot de prachtzalen vaa het Vati kaan. We misjonnen Leo XIII den hoogen ouder dom niet, welke hij heeft bereikt, integendeel, maar we vragen ons af, welke zijuer daden hem persoonlijk al die lofzangen hebben waar dig gemaakt. Te vergeefs zoeken wij in al de levensbe schrijvingen een eukel feit of eene reeks feiten welke het algemeen gejubbel verdienen. Heeft de stadhouder van God op aarde, de leering van Jesus iu bare oorspronkelijke zui verheid hersteld, heeft hij iu zijue onfeilbaar heid uitleggingen- gegeven welke het eenig waarachtig gelooi tot bewijsvoeringen kunnen verstrekken, heeft hij de oorlogen tusscheu de volkeren verhinderd, heeft hij ïetsgeJaau tot verbetering van het lot der werklieden Niets 1 niets 1 Geeu enkel duister vraagstuk werd opgeklaard. Üuizeuden christenen wer den in Armenie do^rde Turken vermoord, de Spanjaards beoorlogen de Amerikanen, de Amerikanen verpletteren de Fhilippijnen, de Engelschen moorden de Boeren uit en da paus dio boven de orsten staat verheft de stem niet. De nederige man, die uit overtuiging, niet meer gelooven kan wordt gebanvloekt, maar de paus zond geschenken naar de grooten Turk en deed zich vertegenwoordigen bij de kro ning van Edward VII koning van Engeland, die een schandelijk en smadelijk eedformulier uitsprak tegen de katholieken. Zelfs de naam van paus der werklieden komt Leo XIIl niet toe (ten ware hij die naam verdient omdat hij jaarlijks de millioenen aan vaard die de sukkelaars aan St. Pieterspenning Haar raad werd gevolgd. Eens, in den nazomer, moest Lammen Ver deeld voor den boer van het hof Te Walput een wagen tarwe leveren naar Geertsbergeu. Te Gnmmiügen bleef men stil in het terugkeeren men spande af in de herberg Den Dragonder n waar Lammen en Ricus, de paardenknecht, met sen glas bier hunnen boterhammen gingen eten. - Geen nieuws, bazinneken Geen 1... 't Is te zeggen Ge zijt van Meerbeke Dau kent ge Jan Stevens wei, deu veekoopman Hewel, hij gaat trouwen! Lammen lachte luidkeels. Trouweu vroeg Ricus. Met Fernaude Stoppels. Baziu, ik kan u niet gelooven. Jan Stevens en Klaas Stoppils zijn altijd gezellen geweest. Jan is een pronte kerel en een verstandig koopman. Fernaude is wel vau de eerste jonkheid uiet meer maar zij eu is vau de leelijkste niet en zij heeft haar op de tanden. Dedorie Dus nen dragonder?.. En gij meent dat Jau nog zal trouwen vraagt Lammen verbaasd. Twijfelt gij Welnu, Fernanda heeft het mij gezegd met haren eigen moud, en Jan Stevens streed het niet at maar lachte eens als ik er van opwierp... De botèrham gegeten, en de haver doof de paarden verorberd, reden ze verder. -r-Ric^s, zeiUamtnen, gij zijt oude? dith ik, geverU Wat is er geworden van zijn beruchte wereldbrief van Mei 1891Alle jaren vieren de klerikale patronagien de verschijning van dieu brief en... dat is alles. Bewaarders en demokraten twisten nog al tijd over dien brief en de prus heeft hem niet willen ophelderen uit vrees de rijken te mis noegen of de demokraten te ontmoedigen. De christenen van Amerika met Monsei gneur Ireland aan het hootd wordeu geprezen en gezegend, hoewel ze de scheiding van Kerk en Staat verdedigen, in Europa dreigt de paus met zijne banbliksems al wie de scüeidiug van Kerk en Staat aanpredikt. Naar Rome 1 naar Rome I Wat is 't dat men door bet vieren vau 's pauzen jubelfeest op dergelijke schaal dau toch beduiden kau Niets anders, dan dat de evolutie onder hen die zich discipelen van Christus noemen nog altijd voortduurt. De rijken gaan naar Rome, omdat daar pracht en weelde is, omdat daar hunnen paus troont in een paleis zoo uitgestrekt als geheel de stad Aalst en opgepropt met wonderen van kunst, rijkdom en overvloed. De rijken gaan naar Lourdes of naar Jeru salem, omdat het kostelijk is, omdat het do mode is, ouidat het te gemeen is voor rijke lieden, eene bedevaart te doen naar Bijgaer- deii en daar een drietal malen rund een boom te draaien. De rijken doen voor hunne dooien diensten doen waarbij noch goud, noch prachtige sie raden worden gespaard, waarbij kruisen en vanen worden rondgedragen, waarbij lang en luide wordt gezongen, veel wordt geofferd en duur betaald, 't Is de mode. In de hedendaagsche Kerk is God van Goud, vau zilver of vau koper volgens het geld waar over meu beschikt, deu arme die niets bezit wordt a's waardeloos stof eruit gedragen zon der God 1 Eu over die Kerk is Leo XIII 25 jaren laDg paus geweest zonder er iets aau veranderd te hebben. Geld is do groote macht dio haar be- heerscht, het is den tooverstaf die al do diena ren des Heeren in beweging brengt. Naar Rome 1 naar Rome 1 Heeft men door eene buitengewone betooging het verleden wil len herdenken der Kerk met al wat de mensch- •heid haar verschuldigd is Haren strijd tegen de wetenschap, de ver branding der boekerijen van Rome, Alexandria en andere stedende veruieliug der kunstpro- d uk ten van Grieüenlaud, de banbliksems ge richt tegen Galilei, Coperuic, Kepler tegen Chiistofiel Colonibus, Jordano, Bruno, enz. Haren strijd tegen de vrijheid der drukpers, tegen de moderne vrijheden van godsdienst van denkwijze enz. 01 heeft men wellicht de gruwelen willen gij hebt meer beleefd raad mij eens ten beste. Ga ik dat thuis zeggen, ik geef mijn vrouw een steek in het hart. Zeg ik het niet, ik kan het mij later te bitter beklagen. Wat moet ik doen Ricus overwoog een lange poos... Iu uw plaats zou ik maar alles rechtuit biechten. Komt er niets van 't huwelijk te beter Is 't hem gemeend, bah, of Bella nu de waarheid verneemt of binuen een maand, dat komt op hetzelfde neer. 'tlsjuist. Iu alle geval zegt gij nog niets van de zaak. Ricus kau zwijgen als 't zijn moat 1 Lammen dacht het overige van den dag na hoe hij aan Bella zou zeggen wat hij in Den Dragonder had vernomen. Te huis gekomen nam hij Piet en Trientje op zijn schoot en een krop kwam bemin de keel. Maar hij overmeesterde spoedig zijn ontroering eu hij zong terwijl hij de kiuderen huppelend deed rijden op zijn breede, sterke knieën En daar reed nen heer naar atad Girre, girre, gat De kleinen juichten en klotsen uit de leut iu de haudeu, Toe 1 nonkel, jubelde Trientje, Hopsasa 1 joelde Piet, Eiudelijk moe geredeu smeekte het kleine meisje Nonkel, vertel eens iets, toe Verteilen dat was naar Lammena baud eu on middellijk ving hij aan 5 herdenken eeu,veu lang door de Kerk in naaini van God en godsdienst gepleegd, de gods dienstoorlogen, de ketterverbrandingen, da uitmoordingeu der inboorlingen van Mexico eu andere streken, de inrichting der inkwisitie, da vervolgingen der ongeloovigen, de martelin gen van millioenen slachtoffers der onver draagzaamheid eu dweepzucht. Neen, we misjonnen paus Leo XIII zijn» 93jaren niet. Maar van ziju jubelfeest een wereidieest te maken, daar toe bestond er geene reden, noch voor hem persoonlijk, noch voor de Kerk in 't Algemeen. Als een gazetschrijver een polemiek aan gaat met een tegenstrever over 't 13 gelijk welke kwestie zou hij moeteu beginnen met ter goede trouw te haudeleu en zijne lezers niet het tegenovergestelde der waarheid vertellen. Welnu al wat Daens schrijft over de hoppe, toont hij niet alleen zijne verregaande onbe voegdheid, maar tiij haudelt geheel ter kwa der trouw. Tegenover dergelijke oneerlijke handelwijze zouden we ons kunnen onthouden hem nog een woord waardig te keureu, maar we willen doen zien, hoeverre het iemand drijven isan, al pocht hij gedurig op deftigheid en rechtzinnigheid. De uitgever van *t Land van Aakf heelt het in den bol gekregen zijne lezers wijs to maken dat in de kwestie der hoppe de katho lieke Benderbode en de liberale Bender galm hetzelfde woord spreken. Welnu Benderbode verdedigt zijne hazen Woeste en Bethune en indien erover het punt der invoerrechten eenig akkoord bestaat is het tusscneu de heeren Bethune en Daens zoo als het blijken gaat. Misschien kent deze het verslag niet door M. Bethune voorgelezen iu de Centrale Land- bouwmaatschappij, we gaau dus om hem tot inlichting te verstrekken het volgende uit trekselmede deeleu uit dat verslag. «We deukeu dat onze hoppekweekers te» recht het stelsel der wederkeerigheid ei» scheu door de aanneming van een tarief ge- lijk waardig met hetgeen Duitschlaud ons zal toestaan. En mi de meening van Daens over hetzelfde punt Land van Aalst 8 Maart 1903, eerste bladzijde, eerste kolom. B'Hop. Duitschland heeft nu die recb- ten gest9md op 87.50 fr. de 100 pond. Als wij nu diezelfde maat met toepassen is de Hop Bood. Indien de opsteller uitgever vau het Land van Aalst ter goeder trouw wilt ziju zal hij zeggen Ik Daens beu met M. Bethune en Benderbode die deze'fde meening verdedigt, geheel 'takkoord om het stelsel der wederkee- Onze Lieve Heer reisde door het land van Jerusalem. Zijn paard had zijn ijzer verloren en bij ging op een zeker dorp bij den smid, om het beest te laten beslaan. De smid zette het paard zijn ijzer op. Onze Lieve Heer wou deu smid betalen, maar deze, een slimme gast, had vaQ de wonderen van Jezus gehoord eu zei Houd uw geld, vriend, gij kunt bet vandoen hebben op uw reis Wat wilt gij dun vroeg Onze Lieve Heer, gij kunt toch niet voor niet werken. Ik wou wel drie dingeu van U vragen. Geef mij dan 1° Een zetel, waar niemaud af kan komen of ik moet het willen 2° Eeu kerselaar wie kersen gaat plukken kan er niet meer af, tenzij ik het hebben wil 3» Een beurzeken wat ik er in-steek kan' er niet meer uit, tenzij ik het ordeneer. Toegestaan, zei Onze Lieve Heer, gij hebt wat gij gevraagd hebt. De Heer vertrok. Maar eenjaar nadien werd het duren tijd en de smid had geen werk. Zijn vrouw en zijn kinderen Ibden gebrek, 'k Gave een stuk van. mijn ziel, zei de smid, hadde ik te smeden. Opeens verschijnt hem een vreemden heer Verkoop mij uw ziel, zei de vreemdeling, en ik geef u voor T jaren werk in overvloed "én wel betaald daarbijHet contract was spoedig gealotea. (Wordt voortgeast). I O

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1