Het Bal der Oude Garde. Karnaval, Nering, Weldaad. Ontwerp Maenhout Op de herbergen. De bandieten uit hel land van Aalst. Land- en Tuinbouw. rlgheid te eischen voor de hoppe Dendergalm alleen bestrijdt het stelsel der schamele pro- tectiounisten. En neggen wij het rondduit in deze kwestie handelt Al. Bethune ongetwijfeld veel eerlij ker dan M. Daens. M. Bethune vraa.'t het stelsel der waderkee- righeid «ourzeker niet alleen voor de hoppe maar ook voor de andere landbouwprodukten en blijft daaiia konsekwent met zich zeiven. Ed M. Daens Welnu die vraagt de toepassing der weder- keerigbeid op de hoppa om dat eeuige hoppe- boeren zij ue gazet lezen en hij hen met die wederkeerigheid pleizier kan doen, maar we vragen hem of hij ook de wederkeerigheid zal eiscben voor het graan Nean voor de bloem Neen voor het vleesch Neen voor ile groenten Neen voor het vee Neen voor ander eetwaren Neen Waarom dat verschil Eenvoudig omdat M. Daens voor zijne wederkeerigheid op de hoppe bij de boeren zal verheven wordeu terwijl liij met de invoerrechten op de eetwaren bij het werkvolk van de stad zou,uitgefloten worden. En nochtans als de wederkeerigheid goed is voor de hoppe moet ze ook voordedig zijn voor de tarwe, het vee, de haver, de bloem enz. al zijn het de boeren van onze streek niet die daar erg naar vragen. Wij zeggen de oktrooirechten waren slecht omdat ze toch uit den zak kwamen der ver bruikers, de inkomrechten ziju even slecht want 'l zijn belastingen di9 de staatskas vullen maar toch uit den zak komen vau 't volk zoo wel de invoerrechten op de hoppe als die op de eetwaren. Daens en Bethune gaan dus hand in hand ter strijde trekken ter veroveriug van der we derkeerigheid der invoerrechten op de hoppe. Ze zullen elkander den vredekus geven op den eersten baal Duitsche hoppe waarvoor aan de grens een in inkomrecht van 87,50 franken zal betaald zijn. Hoe een dubbeltje toch rollen kan De Siroop De Pratere is de beste hedendaagsche borstremedie, zij geneest zeker en sp >edig den hoest, broucbie- ten, influenza, keelpijn, rhumatism, vallingen, asthma, tering, enz. Volgens de proef gedaan door de groote ge- neesbeeren is de Siroop De Pratere de krach tigste aller hoestgenezende remedian, omdat zij spoedig onrechtstreeks werkt door de ademhaling op al de borstpijnen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 franken. Iu alle apotheken. Te bekomen te Aalst bij de Apothekers Callebaut Botermarkt en De Valckeneer Espla nade. ces zooals de officieele van Aalst nog nooit is te beurt gevallen. Dat de karnavalagenten er velen bij den kraag pakten hoeft niet gezeid te worden, ze grepen de verdachten duch tig bij de lurven en leidden hen naar den toog, waar ze bij 't snappen van een roadekea uitleg mochten geven over 't bedrag van hun gewicht Omhoog omhoog en ze werden op- getild^en waren vrij als ze licht genoeg werden bevonden. Bij al die vroolijkheid paste er natuurlijk ook een lied en dat ontbrak niet. De droeve zong het lied der champetters, terwijl Primus deftig zijne pijp rookte, 't spijt me dat ik mij do woorden van het lied niet meer herinneren kan. Het feestje duurde tot bij 't ochtend gloren in vrede en deugd voort en de meeste deelnemers sliepen een gat in den dag. Anderen arbeidden fel om zich op post te houden en bielden zich goed ondanks hun zwaar hoofd, een kermis is immers eene geeseling waard. Het grapje der champetters heeft al de aanwezigen hartelijk doen lachen. In de stad echter zijn er zwartgallige menschen geweest, die het ongehoord hebben gevonden. Natuurlijk men vindt er altijd zulken onder de azijnpen hertefretters die hun eigen feesten be derven, 't zijn de uaslepers der knoei- bende die de katholieke partij hatelijk maken bij haar eigen aanhangers omdat ze in elke omstandigheid de dorheid hunner harten en de vunsheid hunner gevoelens tot algemeenen stelregel wil len opdringen. Welnu een paar dier heeren met ver slenste harten en zielen, hebben zich begeven bij een nijveraar der stad, om dien heer te doen begrijpen welk genoe gen het bun zou verschaffen indien een der deelnemers aan de politie-satier ge broodroofd werd om rede dier deelne ming. Is 't niet wel Welnu die heeren kunnen toekomend jaar, eens naar een onzer karnavalfeestavonden komen, 't Zal nog beter zijn, ze zullen er grap pen genoeg zien om geheel hun ziel met afgunst, hun lichaam met gal te vullen, opdat ze een jaar lang 't zuur zouden hebben en zich zeiven opvreten. Wij willen leute, vreugde, zang gejoel als 't pas geeft. Pol. K. betreft maar dat de zotten wel mogen komen in de zaal ernaast zelfde lokaal, waar ze dan sen kunnen op de tonen van het orgel en drin ken zooveel bet hun lust. Wat kwakzalvers. We hebben niets tegen den karnaval en des t» min, omdat die dagen te baat kunnen geno men worden om tering te breDgen in de stad gelijk zulks in vele steden gebeurt. Is de kar naval van Biucke en andere steden niet overal vermaard Welnu alle jaren komen we daar op terug. We zeggen er is middel om de karnavalfeesteu derwijze iu te riciten, dat ze iets nuttigs te weeg brengen, de buitensporigheden tegen werken, zonder ze te berooven van bet zonder ling geheimzinnig karakter waardoor ze voor velen zoo aantrekkelijk zijn. Iedereen viert vastenavond, lieden van alle gezindheden nemen deel aan gemaskerde bals. Welnu waarom niet eens beproefd om door al - gemeene samenwerking een grooten stoet in te richten. Waarom zou de stad geen hulpgeldje toestaan om publiciteit te maken. Alle maatschappijen der stad zouden deel nemen aan den stoet, de nij veraars zouden hunne medewerking verleenen en alle Aalste- naars zonder onderscheid van denkwijze op politieke gezindheid zouden verzocht worden iets te doen om tot een goeden uitslag te ko men. Men zou omhalingen doen en de verzamelde gelden zouden verdeeld worden tusscben de Underliuge Bijstander stad volgens eene vast te stellen basis b. v. in evenredigheid van het getal leden, of in evenredigheid der onderstan den aan de leden betaald gedurende de twee laatste jaren. Maatschappijen na Nieuwjaar gesticht zoudeu geen deel hebben in de ver deeling. Zulke onderneming zou kans hebben te luk ken indien er algemeene verstandhouding ware. Welnu wie waagt de eerste stappen welke sinds eenigen tijd te Aalst, te Santber gen, te Erembodegem, Overboelaere enz. de verschillende diefstallen heeft gepleegd en den schrik verspreid heeft in het land van Aalst. Het is dus dank aan de heeren komman- dant der gendarmerie van Aalst en de policie- kommissaris van Ninove dat de bandieten der dievenbende uit het land van Aalst werden ontdekt. Schrikkelijk ongeluk. Verleden Maandag was de genaamde Henri Van der Meerseh van Berlaero met eene hon denkar bespannen met 3 houden naar Aalst ge komen om eenige meubels te komen balen die hij in onze stad bij den schrijnwerkersbaas Tüeodoor Scholiaert Korte Zoutstraat bad be steld. In den namiddag rond 2 1 [2 ure kwam bovengemelde persoon voorbij bet Esplanade- ploin gereden waar hij op zij no kar sprong. Aan het huis van den heer Fr. Van den Bosch gekomen wilde bij van ziine kar springen duch bleet in bet gareel hangen, struikte ten gronde en de kar reed dwars over zijn hoofl met bet ongelukkig gevolg «lat hij eenige oogenblikken nadien overleed. De g-moesheer Gregoire werd ontboden, doch kou slechts den dood bestati- gen. Het lijk van den ongelukkige werd denzelf den avond naar Berlaere overgebracht en Woensdag morgend ouder een grooten toeloop van vrienden en kennissen leraarde besteld. De achtbare overledene was alomgeac'it en be mind en laat eene weduwe achter met twee kleine kinderen. en We zegden het in ons vorig nummer reeds de feesten door de liberalen in gericht lukken altijd opperbest gelijk het dansfeest was der Symfonie, was het bal der Oude Garde. Het gejoel was niet zóó druk als bij het eerste feest, dan was 't een ruimen tijd onmogelijk een behoorlijken pas]te houden op de tonen en de maat der muziek maar het tweede was immers uitsluitelijk voor de leden der maat schappij en de dameu van hun gezin maar genoeglijk was het, en de opge ruimdheid waB hoe later hoe meer alge meen. Men had in de stad verteld, dat op het bal der Oude Garde sommige episo den der knoeiheerschappij zouden vertoond worden, dat de kornei der burgerwacht aan het hoofd eener afdee- ling per huppelpeerd zijne intrede zou doen om middernacht. In afwachting zochten een paar on- dermaansche wezens, in 't wit gewik keld met lantaarn en roetkaars naar de 98000 ballekens Waar zijn ze heette de legende, en ze zochten onder tafels banken en stoelen, maar in hunno lan taren was geen licht gelijk er geen licht was in de lantaarn van de hh. Gheeraerdts en Bethune die vergeten hadden de vetkaarB vau hun verstand aan te steken bij 't nazien der stadskas en ze dientengevolge lieten leegpikken zonder iets te zien of te vernemen. De wijzers van het uurwerk naderen het uur van middernacht, heel den drom der vroolijke feestgenooten kijkt ver langend naar de ingangdeur, waar elk oogenblik een huppelstoet met den krijgshaftigen kornel aan 't hoofd gaat versahijnen. Maar jawel op klokslag twaalf treedt de politie binnen om zulk euvel te ver hinderen, do Droeve en Snep en Pri mus en heere mijn tijd de boomkens- drager ook erbij. Een lange schaterlach ging op van den toog tot op het tooneel •n de karna val-politie behaalde een sue- 33e Sixilier-tnrf is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver' vaardiging, dezelfde winst zij omtrent dubbel- suiker levert van bare coucurenteu. Vindt gij, lieve lezer of lezers, eenig be zwaar in het vieren van den karnaval De Karnaval is eene instelling waarvan men den oorsprong niet aanwijzen kan, zoo on«l is het gebruik van verkleeden en vermommen. Men vindt het onder verschillende benamin gen teru/> bij alle volkereu der ondheid en het christendom, dat vele heidensche praktijken heeft vervormd, omdat do afschafiiog onmoge lijk was, heeft ook de vermommings- en ver- kleedingsfeesten niet kunnen uitroeien, het christendom heeft daarom de gewoonte in overeenstemming trachten te brengen met de godsdienstige praktijken. Iu de middeleeuwen zien we de priesters de vasteuavondstoeten leidon, de karnavaltoeren veroorlooven zelfs in de kerken. Iedereen zal begrijpen, dat die feesten dikwijls aanleiding gaven tot schandalige tooneelen tot op de trappen der altaren en dan ook de buitenspo righeden alle palen te buiten gingen, bij zoo verre dat de burgerlijke overheden genood zaakt waren op te treden en de kerkelijk zoo wel als op gewone karna val vieringen te verbie den, om een einde te stellen aan de baldadige uitspattingen die in sommige steden weken duurden. Hoewel die tijden van beestigheid voorbij zijn, ie de overlevering tot op onze dagen blij ven voortduren en nog jaarlijks, bereiden ge- loovigen en ongeloovigen zich tot den veertig- daag8cuen vasten door een vertoon van dwaas heden en een kermis houdeu, dat met de niet meer bestaande dagen van boetedoening geen kontrast meer viudt als vroeger. Maar we kunnen toch lijden dat onze jonge medemenscheu eens hun hartje ophalen en zijn ^er verre af boos om te zijD. Wat kwaad zit er in, dat jonge lieden eens een grapje maken. Daarom zeggen we doet maar op, er zijn miseries geuoeg, dat men ze eensiu zot ternijen vergeten mag. We slaan geen kruisen gelijk de kwezels en pezewevers, die voor een gemaskerde vluchten als voor den duivel, maar er niet tegen opzien de katjes in 't donker te nijpen. We volgen de socialisten niet na, wier kopstukken verkondi gen, dat de gemaskerden geen toegang hebben in hunne lokalen en tevens strooibriefjes uit deelen, dat sulk verbod alleen de herbergzaal In'tkeeren. Al de geneesheeren zijn het eens om te herkennen dat de pil van Dr Walthery een onfeilbaar geneesmiddel is om de damen te genezen eu te behoeden tegen de gevaren en ongemakken huns ouderdoms. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waele, Ghysseliuckx en overal. Het ontwerp Maenhout waarbij het vergun ningsrecht wordt afgeschaft eu vervangen door eene groote taks op de herbergen kunnende gaan volgens de klasse en het getal inwoners der gemeenten waar de herbergen bestaan vau 38 franken tot 629 franken 's jaars wordt fel bestreden. Het ontwerp Maenhout verdeelt de herbergen in 7 klassen in plaats van 13 ge lijk uu, zoodat de 13, 12 en 11 klassen die nu een klein patent betaleu zoudeu gerekend worden bij de 7* klasse. Dat ontwerp dat nog erger en slechter is dan het bestaande vergunningsrecht en waarbij nog de taksen zouden komen der provencie werd ook geteekend door boerken van Brussel en door M. De Backer. Boerken van Brussel verklaarde uitdrukke lijk in eene vergadering dat hij het ontwerp geteekend had, zonder goed te weten wat hij teekende en dat hij er tegen zou stemmen. En M. De Backer heeft die ook geteekend zonder onderzocht te hebben wat hij teekende? Zal hij doen gelijk Boerken van Brussel Zal hij ook tegen zijn eigen slecht voorstel stemmen. We zijn benieuwd het te vernemen. Aanhouding van loden derbonde. Eindelijk is men er iD gelukt eenige ban dieten aan te houden, welke sedert verschei dene maanden, het laud van Aalst onveilig maakten en cr allerlei diefstallen met braak en doodsbedreigingen pleegden. Verleden week had men gepoogd in te bre ken in een renteniersbuis der Geeraardsberg- schestraat te Ninove en bewoond door Dame Wedawe Brasseur en hare dienstmeid. Doch de dieven werden verjaagd door de politie die in het huis de wacht hield, op het oogenblik dat zij de deur van bet salon gingen open doen eu men gelukte er niet in ze in te halen. an bet eerste oogenblik had men verden king op AalsteDaars die in eene herberg recht over het huis der weduwe Brasseur inlichtin gen hadden gevraagd. Een onderzoek werd ingesteld door de hee ren Bauw ens, kommandant der gendarmerie te Aalst eu Tuily policiekommissaris te Ni nove. Dinsdag morrend werden in onze stad twee personen aangehouden door de gendar merie vaQ Aalst en naar Ninove overgebracht, waar zij geconfronteerd werden, met den baas en dochter der herberg die de genaamde F. Van der Niepeu dadelijk erkenden, als een der personen welke inlichtingen over het huis der weduwe Brasseur was komen vragen eu deze werd dan ook op bevel van 't parket van Audenaerde aangehouden, de andere Alois Tombeur bijgenaamd (zotte WiB) werd in vrij heid gesteld aangezien men zegde dat hij er niet bij was. Donderdag morgend is de genaamde J. De Brouwer aangehouden en is insgelijks naar Audenaerde overgebracht. Beiden zijn twee oud veroordeelden. Verscheidene andere bandieten worden nog opgezocht en zullen weldra ook aangehouden worden. Men hoopt op het spoor te zijn der bende Gij allen die onderhevig zijt aan vallingen aan borst of keelpijnen, herinnert u steeds dat de borstpil Walthery de beste en de aange naamste aller remedien is welke gij nemen kunt. 1 fr. de doos in alle (apotheken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Handelskamer van het Arrondissement Aalst. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken komt eene nieuwe uitgave iu het publiek te brengen der brochuur betreffende het regiem toegepast in de vreemde landen aan de han delsreizigers van Belgische huizen en aan do stalen waarvan zij drager ziju. Een exemplaar berust in den zetel der kamer ter beschikking van de belanghebbenden deze kunnen zich voormelde brochuur insgelijks aanschaffen in het bestuur van den Handel, Leuvensche straat 5, te Brnssel. Wij ontleeneu uit Het Kempenland van Herenthals, n° 48 van 7 December 1902, het volgende voor het landbouwend publiek zeef belangwekkend artikel Bemesting der Aardappels. Er zijn dit jaar verschillende proeven ge daan voor da bemesting der aardappelen. De eene proef werd gedaan om de werking der verschillende meststoffen na te zien en daaruit af te leiden op welke manier het toe dienen der scheikundige meststoffen het voor deel igste zou ziju. Het proefveld, door het landbouwcomice Westerloo bij M. Van Bael-Van Dyck te Hulst hout, onder het bestuur van MM. Van Eist, Staatslandbouwkundige en Be Busser, laud- bouwcouferencier ingericht, had voor doel te onderzoeken welk mest het voordeeligste werk te op een aardappeloogst. De grond welko tot proefveld diende was zandachtig en werd in 4 perceelen elk van 4 aren grootte, verdeeld Pereeel I, bekwam stalmest alleen. Perceel II, bekwam stalmest eu opgeloste guano 7 X 10 van ühlendorf. Perceel III, bekwam stalmest en Damara- landguano. Perceel IV, bekwam stalmest en superfos faat, zwavelzure potasch en sodanitraat. De hoeveelheid bijgevoegde meststoffen op perceel IIIII en IV, werd derwijze bere kend dat men voor dezelfde geldsom waarde op elk perceel het noodige mest had. Bij het uitdoen der knollen, bekwammen de volgende uitslagen Opbrengst per 4 aren. per Hectare. Perceel I 760 K<" 19000 K" Perceel II 1240 31000 Perceel III 975 n 24375 Perceel IV 1010 25250 Onnoodig is het den uitslag verder te be spreken wij zien dat verro boven de andere meststoffen de Peru Guano van Ollendorff de besté uitslagen heeft opgeleverd, bovendien waren de aardappelen vau dit perceel uitmun tend van hoedanigheid en wat meer is gansch van de ziekte bevrijd. Verder werden er nog proeven aangelegd om te onderzoeken op welke wijze men de bijgevoegde mesten het voordeeligst en nut tigst aanwenden kan, en alle proeven waren het eens om te bewijzen dat, het beter is, het mest op het veld te strooien en uaderhaud in te eggen, dan het in de kuiltjes te brengen. Daurignac geneesheer. Men herinnert zich dat Romain Daurignac gedurende zijn verblijf in Spanje, zich als genezer had be roemd gemaakt. Tusscben andere merkwaar dige genezingen was die van eene zijner buur vrouwen die sedert jaren aan eene rhumatis- male aandoening der maag leed, en door hem ten volle werd genezen, Hoe was bij tot dezen uitslag gekomen, hij die nooit geneeskundige studiën had gedaan Onze briefwisselaar uit Madrid heeft zich eene

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2